Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πάντως δεν αλλάζουν όλοι κάθε γενιά, το λογικό είναι οι περισσότεροι να περιμένουν πάνω από 2 με 3 γενιές σίγουρα.

Αυτό νομίζω και εγώ, προσωπικά από 1070 δεν πρόλαβα να πάω σε 3070 (2 γενιές) λόγω mining οπότε και καθυστέρησα (3 γενιές). Πάντως οι 4070 και 7800 xt θα οδηγήσουν σε μεγάλες αντικαταστάσεις από παλιές GPU, νομίζω θα το δούμε σε λίγο καιρό στα steam charts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Herald είπε

Ας πούμε για τους drivers, οι τελευταίοι 537.58 τα διορθώσαν όλα τα θέματα. Στους προηγούμενος σε βαριά games έτρωγα CTD με crash στον driver, και στον πιο προηγούμενο έσβηνε η οθόνη μόνη της σε idle - δεν έστελνε σήμα η κάρτα. Τώρα όλα κομπλέ.

Έτσι έτσι. Γίνεται Radeon η ΝV. 🤣

Πέρα από την πλάκα, αλλάζω drivers κάθε 2-3 μήνες και όχι σε κάθε release γιατί συνέχεια κάτι τέτοια έχουμε ;)

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Επίσης σε 4k dlss q δεν καταλαβαίνω διαφορά με το 4k native στην 27άρα μου. 

Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες: μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω dlaa αντί Taa antialiasing. Υπάρχει κανείς σας με το παιχνίδι που βλέπει διαφορά; Χαμπάρι δεν παίρνω αν έχει.

Αν δεν καταλαβαινεις διαφορά σε όλα αυτά που λες τι σημασία έχει τι θα βάλεις; 😀

Βάλε αυτό με τα περισσότερα fps/λιγότερη κατανάλωση.

4Κ σε 27'αρα; 🤣

Σε κάτι τέτοια ppi έχουν πλάκα κάτι τύποι που λένε "τέλειο το upscaling, δεν έχει διαφορά από native" αντί να πουν "προφανώς και υπάρχουν διαφορές αλλά δεν έχω βιονικό μάτι για να τις εντοπίσω"

Και DLSS Ultra Performance να βάλεις πάλι μπορεί να μη βλέπεις διαφορά.

(που λέει ο λόγος)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το καλύτερο καλώδιο, ούτε αντάπτορες ούτε τίποτα..Κανονικά θα παίξει.

Εμενα ειχε η zotac ανταπτορα απο 2 8pin σε 1 16pin το κουμπωσα πανω στα 2 8pin των καλωδιων του τροφοδοτικου και τελος. Βρισκει λιγο στο τζαμι αλλα δεν εχει προβλημα. Ειναι αρκετα σκληρα τα καλωδια του τροφοδοτικου αλλα σου βγαζουν μια αξιοπιστια οτι αντεχουν στο χρονο. 

43 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι δεν το είχαμε ξαναπει αυτό; (νομίζω μαζί σου το συζητάγαμε). Δεν είναι θέμα του dldsr per se αλλά των drivers των windows που έχουν αυτό το θέμα με αρκετές 4Κ τηλεοράσεις. Δυστυχώς λύνεται μόνο με το να σβήσεις τις σχετικές καταχωρήσεις της συγκεκριμένης ανάλυσης μέσω του cru και πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που αλλάζεις driver... Εγώ με την ultrawide δεν έχω τέτοια θέματα με cutscenes ή οτιδήποτε άλλο.

Εμεις ενα flawless widescreen θελουμε αντε και για κανα indie hex editor και παιζουν αψογα ολα με το dldsr. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Πάντως δεν αλλάζουν όλοι κάθε γενιά, το λογικό είναι οι περισσότεροι να περιμένουν πάνω από 2 με 3 γενιές σίγουρα.

Αν παίζεις σύγχρονα παιχνίδια των τελευταίων ετών και έχεις ξεκολλήσει απο 1080p, ούτε για αστείο. 2023 έχουμε και πάμε για 2024. 

Το βλέπουμε αυτό κάθε φορά που σκάει δημοφιλές παιχνίδι πχ Elden Ring, Cyberpunk, Red Dead Redemption,remnant ή ακόμα και το πρόσφατο Starfield, τι κλάμα πέφτει σε steam forums.

Δες εδώ στο δημοφιλές Starfield πως τα πάνε οι παλιότερες κάρτες. Οχι οτι το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι υπόδειγμα optimized παιχνιδιού, αλλά γενικά τα περισσότερα παιχνίδια δεν ειναι πλέον optimized.

image.png.442f9b04f23fd2890b7974d31c4f4440.png

Για παράδειγμα κάτω στα σχόλια γράφει ένας αυτο, την ίδια στιγμή που η κάρτα του πχ στο Red Dead Redemption2 του 2019, βγάζει κάτω από 39 fps.

image.png.082f3bcf5d74768c38c961e1d43eba66.png

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Έτσι έτσι. Γίνεται Radeon η ΝV. 🤣

Πέρα από την πλάκα, αλλάζω drivers κάθε 2-3 μήνες και όχι σε κάθε release γιατί συνέχεια κάτι τέτοια έχουμε ;)

Αν δεν καταλαβαινεις διαφορά σε όλα αυτά που λες τι σημασία έχει τι θα βάλεις; 😀

Βάλε αυτό με τα περισσότερα fps/λιγότερη κατανάλωση.

4Κ σε 27'αρα; 🤣

Σε κάτι τέτοια ppi έχουν πλάκα κάτι τύποι που λένε "τέλειο το upscaling, δεν έχει διαφορά από native" αντί να πουν "προφανώς και υπάρχουν διαφορές αλλά δεν έχω βιονικό μάτι για να τις εντοπίσω"

Και DLSS Ultra Performance να βάλεις πάλι μπορεί να μη βλέπεις διαφορά.

(που λέει ο λόγος)

Με βουρλίζεις να το ψάξω αυτό. 😂😂😂🥳🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Αν παίζεις σύγχρονα παιχνίδια των τελευταίων ετών και έχεις ξεκολλήσει απο 1080p, ούτε για αστείο. 2023 έχουμε και πάμε για 2024. 

Το βλέπουμε αυτό κάθε φορά που σκάει δημοφιλές παιχνίδι πχ Elden Ring, Cyberpunk, Red Dead Redemption,remnant ή ακόμα και το πρόσφατο Starfield, τι κλάμα πέφτει σε steam forums.

Δες εδώ στο δημοφιλές Starfield πως τα πάνε οι παλιότερες κάρτες. Οχι οτι το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι υπόδειγμα optimized παιχνιδιού, αλλά γενικά τα περισσότερα παιχνίδια δεν ειναι πλέον optimized.

 

Για παράδειγμα κάτω στα σχόλια γράφει ένας αυτο, την ίδια στιγμή που η κάρτα του πχ στο Red Dead Redemption2 του 2019, βγάζει κάτω από 39 fps.

 

Ναι αν εισαι σε 1440p ή 4Κ και θες να παιζεις ολους τους ΑΑΑ τιτλους που τεινουν να ειναι και Unoptimized δεν τη βγαζεις με πανω απο 1 γενια.
Απο οτι καταλαβαινω ομως ο Αrmoral αναφερεται στην πλειοψηφια που παιζει 1080p και δεν την νοιαζει μετα απο καιρο το να ριξει τα Ultra σε High ή Mid-High ή αν θα εχει 40-50FPS αντι για 60+.
Aυτοι λοιπον αν δεν εχουν παρει καμια τελειως οριακη GPU για 1080p (τυπου 3050 6600 και μαλιστα οχι οταν βγηκαν αλλα 1-2 χρονια μετα) και ειναι με καμια Low-Mid Range ισως να τη παλεψουν για 2 γενιες με αρκετες υποχωρησεις(mid-high, 30+FPS και οχι 60+) και "βοηθηματα" (DLSS,FSR,FG).

Πχ αυτος που αγορασε την 2060 Super το 2019 ακομα και τωρα το 2023 παιζει 1080p με τις αναλογες υποχωρησεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dimoskoutr said:

Επίσης σε 4k dlss q δεν καταλαβαίνω διαφορά με το 4k native στην 27άρα μου

Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες: μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω dlaa αντί Taa antialiasing. Υπάρχει κανείς σας με το παιχνίδι που βλέπει διαφορά; Χαμπάρι δεν παίρνω αν έχει. Το άφησα σε dlaa μιας και μου δίνει τη δυνατότητα.


εχεις πολυ υψηλο pixel density γιαυτο δεν βλεπεις ορατες διαφορες σε ποιοτητα, οποτε βαλε τα settings που ειναι πιο χαλαρη η καρτα σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Θέλω να δω αν οι επόμενες κάρτες βγούν πολύ καλύτερες σε επιδόσεις, πως θα γίνουν τούμπα ψηφοφορίες σαν και την παρακάτω.

image.png.ee47e8e6c4c7b143843d64e3bfafa646.png

είχα πάρει πρώτα την 1050 ti το 16-17,το 19-20 πηρα την rx 5700 και τωρα το 23-24 θα πάρω 7800/4070 άρα θεωρώ 2 generations τουλάχιστον και στις 2 αλλαγές θα έχω ανεβάσει και 1 tier τουλάχιστον οπότε κάθε αλλαγή μέχρι τώρα και για μια ακόμα ειναι τεράστιο το leap

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι αν εισαι σε 1440p ή 4Κ και θες να παιζεις ολους τους ΑΑΑ τιτλους που τεινουν να ειναι και Unoptimized δεν τη βγαζεις με πανω απο 1 γενια.
Απο οτι καταλαβαινω ομως ο Αrmoral αναφερεται στην πλειοψηφια που παιζει 1080p και δεν την νοιαζει μετα απο καιρο το να ριξει τα Ultra σε High ή Mid-High ή αν θα εχει 40-50FPS αντι για 60+.
Aυτοι λοιπον αν δεν εχουν παρει καμια τελειως οριακη GPU για 1080p (τυπου 3050 6600 και μαλιστα οχι οταν βγηκαν αλλα 1-2 χρονια μετα) και ειναι με καμια Low-Mid Range ισως να τη παλεψουν για 2 γενιες με αρκετες υποχωρησεις(mid-high, 30+FPS και οχι 60+) και "βοηθηματα" (DLSS,FSR,FG).

Πχ αυτος που αγορασε την 2060 Super το 2019 ακομα και τωρα το 2023 παιζει 1080p με τις αναλογες υποχωρησεις.

Η 6600 είναι η καλύτερη VFM κάρτα για 1080P για αυτούς που λες, που δεν τους ενδιαφέρει το Ultra και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το σκουπίδι την 3050.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 6600 είναι η καλύτερη VFM κάρτα για 1080P για αυτούς που λες, που δεν τους ενδιαφέρει το Ultra και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το σκουπίδι την 3050.

Μα δεν ειπα οτι η 6600 εχει ιδιες επιδοσεις με 3050, αυτο που ειπα ειναι οτι και οι 2 ειναι ανεπαρκεις αν τις αγορασεις το 2023 ή τις εχεις και θες να παιξεις το 2023 γιατι ειναι ηδη παλιες και οριακες.
Απο την αλλη αυτος που το 2019 αγορασε τη 2060 Super εχει καλυτερες επιδοσεις απο αυτον που το 2023 θα παρει 6600 και τη εχει στα χερια του εδω και 4 χρονια αρα τον εβγαλε 2 γενιες.

Screenshot_18.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geomrk είπε

είχα πάρει πρώτα την 1050 ti το 16-17,το 19-20 πηρα την rx 5700 και τωρα το 23-24 θα πάρω 7800/4070 άρα θεωρώ 2 generations τουλάχιστον και στις 2 αλλαγές θα έχω ανεβάσει και 1 tier τουλάχιστον οπότε κάθε αλλαγή μέχρι τώρα και για μια ακόμα ειναι τεράστιο το leap

Το θεωρώ φυσιολογικό το να αλλάζεις κάθε 1-2 γενιές.

Εαν μιλάμε για παραπάνω όμως, δεν το θεωρω φυσιολογικό όπως φαίνεται στο συγκεκριμένο γκαλοπ, εαν σε ενδιαφέρει πάντα να παίζεις πιο πρόσφατα παιχνίδια, γιατί ξέρω γω υπάρχει κόσμος που δεν τον ενδιαφέρει τι κυκλοφορεί και λιώνει παίζοντας Fortnite, Lol, Pubg, Wow,Fifa κλπ.

Επίσης η 1080p ανάλυση που συνήθως συνοδεύει αυτά τα παιχνίδια εδώ και καιρό θεωρείται budget πρόταση, τύπου Intel i3.

Δεν μπορω δηλαδή να φανταστώ πολλούς που να ασχολούνται με το gaming, να τους ενδιαφέρουν νεωτερα παιχνιδια τουλάχιστον των τελευταίων 3-4 ετών και να είναι ακόμα με gtx 960 ή 1060 ξέρω γω, 3-4 γενιές πίσω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα δεν ειπα οτι η 6600 εχει ιδιες επιδοσεις με 3050, αυτο που ειπα ειναι οτι και οι 2 ειναι ανεπαρκεις αν τις αγορασεις το 2023 ή τις εχεις και θες να παιξεις το 2023 γιατι ειναι ηδη παλιες και οριακες.
Απο την αλλη αυτος που το 2019 αγορασε τη 2060 Super εχει καλυτερες επιδοσεις απο αυτον που το 2023 θα παρει 6600.

Screenshot_18.jpg

η 2060 super ειναι πανω απο 2070?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...