Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Στην gaming oc από την εφαρμογή την ίδια φαίνεται στο curve ότι ανοίγουν από τους 50 τα fans. Δεν ξέρω γιατί. Την καρτα την διαβάζει σωστά και βλέποντας το curve που έχει default μέσα σωστά ανοίγει τους fans η καρτα και τους δουλεύει σύμφωνα με το curve. Το curve είναι aggressive χωρίς λογο όπως λέει και η θεάρα η ξανθιά στο review της στο YouTube.

Και στη δική μου (η Aero είναι ολόιδια με την Gaming) από τους 50 βαθμούς ανοίγει, μου έχει φανεί οκ οπότε δεν πειραματίστηκα καθόλου με curves. Πάντως πάνω από 65 βαθμούς δεν είδα (με θερμοκρασία δωματίου τους 26).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ακόμα καλύτερα δοκίμασε dldsr 2.25x + dlss quality/balanced (αναλόγως τα fps) και πες μας εντυπώσεις.

Πάντως υπάρχει θέμα με όλα τα cutscenes, καθώς στενεύουν αριστερά, δεξιά και αυτό προκαλεί αλλοίωση. Το διαπίστωσα και στο Assassin's Creed αυτό στο οποίο δοκίμασα και τις δύο αναλύσεις 1.75x και 2.25x  (70 με 80 fps στην πρώτη, 60 με 70 στη δεύτερη με DLSS πάντα). Δεν ξέρω αν χρησιμοποιήσεις custom resolution αν θα τρέξει σωστά. Στο reddit βρήκα αυτό:

image.png.35b66cafe2317e36fa36b738d94f95a2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ακόμα καλύτερα δοκίμασε dldsr 2.25x + dlss quality/balanced (αναλόγως τα fps) και πες μας εντυπώσεις.

Αυτό είναι με το μεγαλύτερο resolution από τα δυο έξτρα που μου δίνει ε; Θα δοκιμάσω το απογευματάκι να δω.

14 λεπτά πριν, newlynx είπε

Και στη δική μου (η Aero είναι ολόιδια με την Gaming) από τους 50 βαθμούς ανοίγει, μου έχει φανεί οκ οπότε δεν πειραματίστηκα καθόλου με curves. Πάντως πάνω από 65 βαθμούς δεν είδα (με θερμοκρασία δωματίου τους 26).

Δεν σου ακούγεται δυνατά στο default setting; Ίσως είμαι πιο ευαίσθητος στα αυτιά μου και θέλω περισσότερη ησυχία. Και στην αλλαγή που έκανα εγώ από τους 50 την αφήνω να ανοίγει αλλά λιγότερο aggressive σε σχέση με το default. Το δικό μου κουτί είναι ανοιχτό επάνω βέβαια (lancool 216) και όπως το έχω δίπλα στο πάτωμα ίσως την ακούω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimoskoutr

Το απλό καινούργιο καλώδιο πήρες ή το sleeved; 

Βάλε ένα link από αυτό που πήρες. 

Ένα είναι αυτό 

https://www.msystems.gr/power-cables/corsair-pcie-5-0-12-4-pin-cable-type-4-600w-black-cp-8920284

Και το άλλο 

https://www.msystems.gr/power-cables/corsair-premium-individually-sleeved-pcie-5-0-12-4-pin-cable-type-4-600w-black-cp-8920331

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakinen είπε

@dimoskoutr

Το απλό καινούργιο καλώδιο πήρες ή το sleeved; 

Βάλε ένα link από αυτό που πήρες. 

Ένα είναι αυτό 

https://www.msystems.gr/power-cables/corsair-pcie-5-0-12-4-pin-cable-type-4-600w-black-cp-8920284

Και το άλλο 

https://www.msystems.gr/power-cables/corsair-premium-individually-sleeved-pcie-5-0-12-4-pin-cable-type-4-600w-black-cp-8920331

Το sleeved από το Skroutz καλάθι.

https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html

ελπιζω να μην έκανα πατάτα και να παίξει κανονικά στο rm650x του 2017 που έχω. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβά νομίζω. Θα προτιμούσα το καλώδιο αυτό που είναι σχετικά μαλακό και να πάει κατευθείαν στην κάρτα. Για να μην παρεμβάλλεται αντάπτορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το sleeved από το Skroutz καλάθι.

https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html

ελπιζω να μην έκανα πατάτα και να παίξει κανονικά στο rm650x του 2017 που έχω. 

Άρα πήρες αυτό που έβαλα στο δεύτερο link. Αν δεις κάτω κάτω στο link λέει ότι υποστηρίζει όλη την σειρά RMx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν σου ακούγεται δυνατά στο default setting; Ίσως είμαι πιο ευαίσθητος στα αυτιά μου και θέλω περισσότερη ησυχία. Και στην αλλαγή που έκανα εγώ από τους 50 την αφήνω να ανοίγει αλλά λιγότερο aggressive σε σχέση με το default

Είναι τόσο λιγότερη η φασαρία από την προηγούμενη 1070 που είχα, που μπορεί να το νιώθω σαν μεγάλη διαφορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το sleeved από το Skroutz καλάθι.

https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html

ελπιζω να μην έκανα πατάτα και να παίξει κανονικά στο rm650x του 2017 που έχω. 

Το καλύτερο καλώδιο, ούτε αντάπτορες ούτε τίποτα..Κανονικά θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δω αν οι επόμενες κάρτες βγούν πολύ καλύτερες σε επιδόσεις, πως θα γίνουν τούμπα ψηφοφορίες σαν και την παρακάτω.

image.png.ee47e8e6c4c7b143843d64e3bfafa646.png

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Είναι μαγεία να διαφωνείς για παιχνίδια με κόσμο που δεν παίζει.

Οπως παλιότερα που διαφωνούσαν Rtx κάτοχοι για το RT και Dlss, με άτομα που..τα έβλεπαν μόνο σε screenshots.

Τέλος άσχετο με τα παραπάνω, θέλω να δω αν οι επόμενες κάρτες βγούν πολύ καλύτερες σε επιδόσεις, πως θα γίνουν τούμπα ψηφοφορίες σαν και την παρακάτω.

image.png.ee47e8e6c4c7b143843d64e3bfafa646.png

Όχι ρε συ αφού το hardware το έχει αγοράσει άρα.

Και ποστάρει και screenshots που δε λένε και τίποτα, αδιάφορα και τυπικά ενός παιχνιδιού τουλάχιστον. Αλλά είπαμε τα Physics.

Πάντως δεν αλλάζουν όλοι κάθε γενιά, το λογικό είναι οι περισσότεροι να περιμένουν πάνω από 2 με 3 γενιές σίγουρα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Πάντως υπάρχει θέμα με όλα τα cutscenes, καθώς στενεύουν αριστερά, δεξιά και αυτό προκαλεί αλλοίωση. Το διαπίστωσα και στο Assassin's Creed αυτό στο οποίο δοκίμασα και τις δύο αναλύσεις 1.75x και 2.25x  (70 με 80 fps στην πρώτη, 60 με 70 στη δεύτερη με DLSS πάντα). Δεν ξέρω αν χρησιμοποιήσεις custom resolution αν θα τρέξει σωστά. Στο reddit βρήκα αυτό:

image.png.35b66cafe2317e36fa36b738d94f95a2.png

Ναι δεν το είχαμε ξαναπει αυτό; (νομίζω μαζί σου το συζητάγαμε). Δεν είναι θέμα του dldsr per se αλλά των drivers των windows που έχουν αυτό το θέμα με αρκετές 4Κ τηλεοράσεις. Δυστυχώς λύνεται μόνο με το να σβήσεις τις σχετικές καταχωρήσεις της συγκεκριμένης ανάλυσης μέσω του cru και πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που αλλάζεις driver... Εγώ με την ultrawide δεν έχω τέτοια θέματα με cutscenes ή οτιδήποτε άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...