Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, noFEARgr said:

Oταν η 3050 ειναι με 2.6% και 9η συνολικα  και η 1650  2η με 4.8% προφανως πουλαει ΚΑΙ λογω mindshare

Όλοι πουλάνε ΚΑΙ λόγω mindshare. Υπάρχει κόσμος φαντάζομαι που αγοράζει μόνο AMD γιατί έτσι. Δεν λέει κάτι αυτό. Το ίδιο γίνεται και στα CPUs ας πούμε. Βγήκε ο 7700k, χλευασμός, "μα καλά, θα θυσίασεις 50% multi performance για 5-10% στα games και αυτό με 1080ti σε 1080p" λέγαμε και γελάγαμε. Fast forward στο σήμερα, άερα φεύγει ο σύγχρονος 7700k. Οι ίδιοι μάλιστα που γράφανε το από πάνω πήγαν και τον αγόρασαν. 

Και η AMD λοιπόν έχει mindshare.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Όλοι πουλάνε ΚΑΙ λόγω mindshare. Υπάρχει κόσμος φαντάζομαι που αγοράζει μόνο AMD γιατί έτσι. Δεν λέει κάτι αυτό. Το ίδιο γίνεται και στα CPUs ας πούμε. Βγήκε ο 7700k, χλευασμός, "μα καλά, θα θυσίασεις 50% multi performance για 5-10% στα games και αυτό με 1080ti" λέγαμε. Fast forward στο σήμερα, άερα φεύγει ο σύγχρονος 7700k. Οι ίδιοι μάλιστα που γράφανε το από πάνω πήγαν και τον αγόρασαν. 

Και η AMD λοιπόν έχει mindshare.

Στα cpu ναι εχει καποιο minshare , στα gpu οχι . 

Στα cpu χανει αρκετα η intel λογω upgrade path . Αν ειχαν parity εκει θα  ειχε πολυ καλυτερο mindshare. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, noFEARgr said:

Στα cpu ναι εχει καποιο minshare , στα gpu οχι . 

Στα cpu χανει αρκετα η intel λογω upgrade path . Αν ειχαν parity εκει θα  ειχε πολυ καλυτερο mindshare. 

Ε άρα το midnhsare βασίζεται σε κάποιο πρακτικό πλεονέκτημα - καλή ώρα το upgrade path που λές. Άρα κάποιο πλεονέκτημα θα έχουν και οι nvidia κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Herald said:

Ε άρα το midnhsare βασίζεται σε κάποιο πρακτικό πλεονέκτημα - καλή ώρα το upgrade path που λές. Άρα κάποιο πλεονέκτημα θα έχουν και οι nvidia κάρτες. 

Στην περιπτωση των καρτων που ανεφερα δεν εχει κανενα πλεονεκτημα . Ειναι χειροτερες σε ολα με τις αντιστοιχης τιμης της amd αλλα εχουν πολλες φορες καλυτερες πωλησεις. anyway το marketing της nvidia ειναι god tier και σε συνδιασμο με τα  πλεονεκτημα στις high end καρτες της  πουλαει και σκουπιδακια. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, noFEARgr said:

Στην περιπτωση των καρτων που ανεφερα δεν εχει κανενα πλεονεκτημα . Ειναι χειροτερες σε ολα με τις αντιστοιχης τιμης της amd αλλα εχουν πολλες φορες καλυτερες πωλησεις. anyway το marketing της nvidia ειναι god tier και σε συνδιασμο με τα  πλεονεκτημα στις high end καρτες της  πουλαει και σκουπιδακια. 

E καί ποιό είναι το θέμα. Οκ κάποιες low end κάρτες της AMD είναι καλύτερες και δεν πουλάνε όσο οι αντίστοιχες nvidia. Αυτό είναι το πρόοβλημα όμως της AMD? Ότι δεν πουλάνε καλά οι entry level κάρτες λογω mindshare? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ 95% η gaming εμπειρία είναι η ίδια και στους 2 (το 5% που μένει είναι τα λιγοστά games στα οποία αξίζει το RT) η AMD έχει τόσο τραγικό marketing και δεν μπορεί να πουλήσει ούτε κάρτες που είναι πράγματι καλές. Να δούμε πως θα πάει η 7800ΧΤ έναντι της 4070, γιατί η 7800ΧΤ είναι όντως καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν αγορασα την Αero ειχα διαβασει καποιους που ελεγαν οτι καλο ειναι να τρεξεις εστω και 1 φορα την εφαρμογη για να τη διαβασει σωστα και να τη σεταρει και μετα δεν χρειαζεται να το τρεχεις σε καθε Restart.
Πριν το κανουν εκανε μερικες φορες οτι ναναι στα fan curves.
Συνηθως το Auto Fan ανοιγει στους 60 και οχι στους 50, ετσι ηταν by default σε Αsus 1060, Asus 3090, Aero 4080.

Στην gaming oc από την εφαρμογή την ίδια φαίνεται στο curve ότι ανοίγουν από τους 50 τα fans. Δεν ξέρω γιατί. Την καρτα την διαβάζει σωστά και βλέποντας το curve που έχει default μέσα σωστά ανοίγει τους fans η καρτα και τους δουλεύει σύμφωνα με το curve. Το curve είναι aggressive χωρίς λογο όπως λέει και η θεάρα η ξανθιά στο review της στο YouTube.

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Ααα οκ αυτό δεν το γνώριζα.

Και σε εμένα στην Inno3D στους 60 ανοίγουν τα fans και το καλό είναι ότι ξεκινάνε από το 30% και δεν κάνουν και την επιτάχυνση στο 100% όταν ανάβουν.

Η πλακα είναι ότι στο software της giga δεν έχει ποσοστό αλλά στροφές. 😂 Λες και ξέρω ποσο πάνε τέρμα🥳

Έλα και μια με το κορίτσι μου:

IMG_1577Large.jpeg.e1e9865a4ff47da372c3ce72f81f3a9a.jpeg

περιμένω «αλλαγές στο κουτί για να ηρεμήσει η ψυχή μου με 16 gb vram». Είμαστε στις ευγένειες ακόμη. Προσπαθώ να την ερωτευτώ. ❣️

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Herald είπε

E πουλάει λόγω mindhsare η nvidia :P 

Πιάνουν τόπο τα δεκάδες γραπτά του φαραώ και ορισμένων άλλων περί Vram και τιμών τόσο καιρό.

Να μην απορούν ορισμένοι μετά γιατί πχ βλέπουμε μείωση τιμών κυρίως σε Amd μεριά και όχι σε nvidia(δεν ρίχνει τιμές αυτός που πουλάει...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτό το λέω εγώ και όλος ο υπόλοιπος κόσμος που παράτησε το ''φρεσκο'' 1μήνα Starfield για να παίξει Cyberpunk .

3φορές τον κόσμο του Starfield έχει αυτή την στιγμή το Cyberpunk, και το Starfield σε βαθμολογίες έπεσε κάτω και από το Fallout76

τώρα αυτό πραγματικά είναι επιχείρημα? ...

1) καταρχάς και τα 2 games είναι φρέσκα το update που έβγαλε με το dlc το cyberpunk είναι το game που έπρεπε να έχει βγει πριν 3 χρονια

2) τα νούμερα τι πάνε να πούνε και εγώ αν έπαιζα τώρα ένα game το cyberpunk θα έπαιζα τι πάει να πει αυτό?

3) αφού τα κριτήρια σου είναι τα νούμερα να φανταστώ ο snik > μητροπάνος μιας και ο πρώτος κάνει νούμερα με το τσουβάλι στο youtube.. επίσης το league of legends χαβαλεδιάζει όλα τα games που υπάρχουν και έχει τα καλύτερα γραφικά στον κόσμο αυτό καταλαβαίνω με τι λογική σου αν κρίνω πόσοι παίζουν και βλέπουν ακόμα στο twitch μετά από τόσα χρονια

τέλος για να το κλείσω εδώ γιατί κάτι μου λέει ότι με την πάροδο του χρόνου πιο πολλοί θα συνεχίσουν να παίζουν starfield παρα cyber? κανόνισε σε μερικούς μήνες μη σε ψάχνω η μάλλον τότε θα παίζουν αλλα πράγματα ρολο? :P 

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Ήταν και είναι. Με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Το τι σου αρέσει εσένα είναι υποκειμενικό. Το Starfield είναι πολύ πιο εύκολο παιχνίδι από το Cyberpunk ούτως ή άλλως, λιγότερο περίπλοκο, απαιτεί λιγότερη προσπάθεια. Είναι πιο ενδιαφέρον να ασχοληθείς με αυτό από ότι με το CB. Οι παραπάνω ώρες που ζητάει είναι χάσιμο χρόνου απλά.

ok ποιος είμαι εγώ να σου χαλάσω χατίρι αφού αυτό θες? τουλάχιστον εμενα μετράει η γνώμη μου η δε πιάνετε? έχω 4090 και oled monitor... το 3D είναι μέσα στα πλαίσια του gamer? :P πάντως συμφωνούμε απόλυτα ότι το fallout 4 είναι καλύτερο game ειδικά με τα mods

3 ώρες πριν, Herald είπε

Το cyberpunk δεν είναι open world τύπου λούνα παρκ GTAV / RDR2 και τέτοια. Αν το προσεγγίσεις σαν τέτοιο δεν θα σου αρέσει (βέβαια το starfield από την άλλη δεν είναι καν open world). Το cyberpunk για περίπου 40-50 ώρες που διαρκεί το main story + τα side mission και άλλες 20-25 το expansion έχει σκηνοθεσία φάση ταινίας αν το ακολουθήσεις. 

Άλλα άσχετοτ με αυτό, δεν θέλω να συγκρίνω τα παιχνίδια. Εγώ ρώτησα πρίν αν δεν φταίει το sponsorship γιατί δεν βλέπουμε δυνατό RT / PT / DLSS κλπα και στα AMD sponsored? Απάντηση δεν έχω πάρει :P 

εμενα και τα 2 games αν μπορώ να τα κρίνω αντικειμενικά μου φαίνονται μέτρια το κάθε ένα με τα λάθη του... αν βάλω μέσα όμως τα υποκειμενικά στοιχεια το starfield μου αρέσει περισσότερο τι να κάνω τώρα σταυρώστε με τουλάχιστον νομίζω θα συμφωνούμε όλοι ότι όταν βγει αυτό τα αλλα 2 μπροστά του θα είναι pac man

@Aten-Ra φαραώ κανόνισε να μπεις στο black list μαζί με τον herald βρωμόπαιδα και τα 2 :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τώρα αυτό πραγματικά είναι επιχείρημα? ...

1) καταρχάς και τα 2 games είναι φρέσκα το update που έβγαλε με το dlc το cyberpunk είναι το game που έπρεπε να έχει βγει πριν 3 χρονια

2) τα νούμερα τι πάνε να πούνε και εγώ αν έπαιζα τώρα ένα game το cyberpunk θα έπαιζα τι πάει να πει αυτό?

3) αφού τα κριτήρια σου είναι τα νούμερα να φανταστώ ο snik > μητροπάνος μιας και ο πρώτος κάνει νούμερα με το τσουβάλι στο youtube.. επίσης το league of legends χαβαλεδιάζει όλα τα games που υπάρχουν και έχει τα καλύτερα γραφικά στον κόσμο αυτό καταλαβαίνω με τι λογική σου αν κρίνω πόσοι παίζουν και βλέπουν ακόμα στο twitch μετά από τόσα χρονια

τέλος για να το κλείσω εδώ γιατί κάτι μου λέει ότι με την πάροδο του χρόνου πιο πολλοί θα συνεχίσουν να παίζουν starfield παρα cyber? κανόνισε σε μερικούς μήνες μη σε ψάχνω η μάλλον τότε θα παίζουν αλλα πράγματα ρολο? :P 

ok ποιος είμαι εγώ να σου χαλάσω χατίρι αφού αυτό θες? τουλάχιστον εμενα μετράει η γνώμη μου η δε πιάνετε? έχω 4090 και oled monitor... το 3D είναι μέσα στα πλαίσια του gamer? :P πάντως συμφωνούμε απόλυτα ότι το fallout 4 είναι καλύτερο game ειδικά με τα mods

εμενα και τα 2 games αν μπορώ να τα κρίνω αντικειμενικά μου φαίνονται μέτρια το κάθε ένα με τα λάθη του... αν βάλω μέσα όμως τα υποκειμενικά στοιχεια το starfield μου αρέσει περισσότερο τι να κάνω τώρα σταυρώστε με τουλάχιστον νομίζω θα συμφωνούμε όλοι ότι όταν βγει αυτό τα αλλα 2 μπροστά του θα είναι pac man

@Aten-Ra φαραώ κανόνισε να μπεις στο black list μαζί με τον herald βρωμόπαιδα και τα 2 :P 

 

Όχι όταν μου λες ότι το Starfield αφήνει το Cyberpunk πίσω χιλιόμετρα η γνώμη σου δε μπορεί να είναι σοβαρή, ούτε ρεαλιστική. Όπως δε θα ήταν και η δική μου αν έλεγα ότι το Valhalla είναι το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών επειδή "εμένα αυτό μου αρέσει λέμε".

Την αηδία με την κάρτα γραφικών την έχεις τεντώσει, γιατί έχεις έλλειψη επιχειρημάτων όπως είχες και με το dlss 3 που είχες 1 δευτερόλεπτο lag. Στο έχω ξαναπεί, σκέψου το, πούλα τη την κακομοίρα, αφού δε σου κάνει. Πάρε μία AMD να δεις το φως σου και να μην ασχολείσαι και με το Cyberpunk και με το RT, δηλαδή αφού σε χαλάει τόσο. Άσε που θα πετάς με 500 Mod στο Starfield και θα το πάρεις και δώρο.

Αλλά είπαμε δε μετράνε reviews, βαθμολογίες, δε μετράει τίποτα, γιατί "εμένα αυτό μου αρέσει" άρα είναι καλύτερο από όλα.

Άλλο το υποκειμενικό στοιχείο λοιπόν που είναι δικό σου, δική σου άποψη και άλλο το αντικειμενικό. Μέτριο, δηλαδή κοντά στο 6 είναι μόνο το Starfield και θα είναι για πάντα και ο μόνος λόγος που δεν πέφτει εκεί ή στο 5 είναι επειδή δε θέλουν να χάσουν τα review copies οι κριτικοί στο youtube. Μάντεψε γιατί. Είναι αναχρονιστικό, κολλημένο στο παρελθόν, χωρίς καμία φρέσκια ιδέα,  καμία καινοτομία, με μία μηχανή του 2006, γραφικά της ίδιας εποχής ε προσαρμοσμένα λίγο στα σημερινά δεδομένα όσο μπορούν, χωρίς εκφράσεις στα πρόσωπα, με γελοία κακογυρισμένες σκηνές και αδιάφορη ιστορία. Ένιωσα σα να έπαιζα Half Life του 1998. Έτσι κινούνται οι χαρακτήρες κι εσύ μας μιλάς για τις πατάτες.

Οι modders δε μπορούν να κάνουν τίποτα για να τα φτιάξουν αυτά. Στο Skyrim είχαν σοβαρό παιχνίδι από κάτω και απλά πρόσθεσαν visuals και ότι ευκολίες μπορεί να ζητούσε ο καθένας.

Και καλά για όλα τα υπόλοιπα μπορείς να πεις ότι υπάρχει υποκειμενική κρίση, για την Creation Engine και για αυτό που μας παρουσίασαν στον τομέα των γραφικών, του animation ως το κορυφαίο space exploration παιχνίδι της ιστορίας είναι της πλάκας. Και μπορεί εσένα έτσι να σου αρέσει, αλλά αυτό δεν αφορά τη συζήτηση.

Όσον αφορά τα mods, υπάρχουν και για τα δύο. Αν δεις CP2077 με mods θα σου πέσει το σαγόνι. Σεβαστό το να μην παίξεις το παιχνίδι γιατί δε σου αρέσει το στυλ, δε σου αρέσει το ύφος, το χτίσιμο, επειδή δε μπορείς να μπεις στα κτίρια και να δεις loading screen όπως στο Starfield, αλλά το να λες, χωρίς να το έχεις τελειώσει ότι είναι και μάπα ε τι να σου πω. Είναι σοβαρό επιχείρημα; Ή είναι σοβαρό επιχείρημα το ότι μετράει επειδή ρίχνεις τα credits στον κουβά;  Επειδή εσένα αυτό σου αρέσει;

(120) cyberpunk 2077 review 2023 - YouTube

(120) starfield review - YouTube

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Tambas91 said:

 

@Aten-Ra φαραώ κανόνισε να μπεις στο black list μαζί με τον herald βρωμόπαιδα και τα 2 :P 

 

 

PHARAOH 😁

https://gamegpu.com/rts-/-стратегии/total-war-pharaoh-test-gpu-cpu

 

Gamegpu-Pharao-1440p.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4090  top, ότι πιο value for money, τα κατάφερε ο πετσινος τελικά 🤣🥳 

7800 η δεύτερη top κάρτα με βάση τα παλικάρια πάρα κάτω 

4070  η τρίτη κάρτα 

Μετά τη τρίτη θέση είναι οι πλέμπα, δεν ασχολούμαστε καν 

Πηγή 

 

 

Προσωπικά συμφωνώ με 7800 και 4070 ότι πιο ενδιαφέρον στις καινούργιες σε νορμάλ κάπως κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Στην gaming oc από την εφαρμογή την ίδια φαίνεται στο curve ότι ανοίγουν από τους 50 τα fans. Δεν ξέρω γιατί. Την καρτα την διαβάζει σωστά και βλέποντας το curve που έχει default μέσα σωστά ανοίγει τους fans η καρτα και τους δουλεύει σύμφωνα με το curve. Το curve είναι aggressive χωρίς λογο όπως λέει και η θεάρα η ξανθιά στο review της στο YouTube.

Η πλακα είναι ότι στο software της giga δεν έχει ποσοστό αλλά στροφές. 😂 Λες και ξέρω ποσο πάνε τέρμα🥳

Έλα και μια με το κορίτσι μου:

IMG_1577Large.jpeg.e1e9865a4ff47da372c3ce72f81f3a9a.jpeg

περιμένω «αλλαγές στο κουτί για να ηρεμήσει η ψυχή μου με 16 gb vram». Είμαστε στις ευγένειες ακόμη. Προσπαθώ να την ερωτευτώ. ❣️

Ήθελες να είναι κόκκινη με 16gb το ξέρουμε. Όπως σου είπαμε πολλοί coil whine δε θα έπαιζε και αν έπαιζε πήγαινε για αγιασμό.

Εντυπώσεις από τα παιχνίδια δώσε μας αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται ότι σε βάθος χρόνου, οι περισσότεροι με το Starfield θα ασχοληθούν λόγω mods ομως όχι του ίδιου του παιχνιδιου, δεν λέει κάτι αυτό.

Και Dlss υποστήριξη είχαμε τον πρώτο καιρό μέσω mod, δεν αλλάζει το γεγονός ότι ήταν τεράστιο fail σε ένα ΑΑΑ παιχνιδι σαν το Starfield που δεν είχε day one υποστήριξη από μόνο του.

Οχι, δεν είναι το κύριο κριτήριο μου τα νούμερα αυτά καθαυτά, αλλά και μέσω αυτών μπορούν να βγουν ορισμένα συμπεράσματα, ειδικά για overhyped παιχνιδια σαν το Starfield.

Βέβαια να μου πεις, εδώ μιλάμε για open world παιχνίδι το οποίο δεν έχει κάν χάρτη για τις κεντρικές πόλεις....Μην πιάσω το χειρότερο γράψιμο/ιστορία/χαρακτήρες σε Starfield μεριά, γιαυτό σε πολλούς άρεσαν περισσότερο ορισμένα side missions από τα main missions.

Βέβαια οκ, να μου πεις στα εδώ θέματα των καρτών γραφικών, το Cyberpunk είναι γνωστό ως nvidia tech demo, άρα δεν περιμένω να διαβάσω καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...