Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

image.png.69f36cf95904b46097c107b02e7cdfd1.png

Για ελλάδα σε παραπέμπει σε Msystems οπου η φθηνότερη 4070 κάνει 750. Bundle code/coupon code παίρνεις μόνο από εκεί ή μπορείς με κάποιο τρόπο να τον πάρεις με κάθε αγορά 4χχχ καρτών από οποιοδήποτε μαγαζί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά είναι όπως πήρα εγώ το starfield με την κάρτα. Μόνο από επίσημο. Στο κατάστημα πρέπει να λέει ότι είναι με το γκειμ αλλιώς γιοκ. Από Γερμανία την πήρα γιατί εδώ ήταν +150 ευρώ.

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Λογικά είναι όπως πήρα εγώ το starfield με την κάρτα. Μόνο από επίσημο. Στο κατάστημα πρέπει να λέει ότι είναι με το γκειμ αλλιώς γιοκ. Από Γερμανία την πήρα γιατί εδώ ήταν +150 ευρώ.

Nαι ετσι ηταν και με το Diablo 4 , μονο απο επισημο καταστημα δηλαδη το MSystems.
To θεμα ηταν οτι οι καρτες ειχαν 200€+ πανω δηλάδη 3x φορες την αξια του game που πας να κερδισεις δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, kkatzos said:

Σου έφαγαν 1,5GB VRAM φίλε 😁

1.jpg

Ξέχασα να το γράψω χθες & για να λέμε και τίποτα χρήσιμο... Το 1.5 giga που χάθηκε στην περίπτωσή μου είναι λόγω του error correction στις μνήμες. Δεν ξέρω εάν υπάρχει αυτή η ρύθμιση στον game driver, χρησιμοποιώ τον studio . Περισσότερο από βαρεμάρα δεν το ξετσεκάρω (θέλει restart), δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά στο on/off - χάνεις λίγο bandwidth, υποτίθεται κερδίζεις σε σταθερότητα και ακρίβεια. Βασικά δεν ξέρω καν εάν τα τσιπάκια που φοράνε οι consumer κάρτες (μη quadro/tesla) υποστηρίζουν ecc στο hardware ή απλά γίνεται εικονικά στον driver για placebo.

ecc.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomrk είπε

Για ελλάδα σε παραπέμπει σε Msystems οπου η φθηνότερη 4070 κάνει 750. Bundle code/coupon code παίρνεις μόνο από εκεί ή μπορείς με κάποιο τρόπο να τον πάρεις με κάθε αγορά 4χχχ καρτών από οποιοδήποτε μαγαζί;;

Μόνο από τα καταστήματα που συνεργάζονται εννοείται, κοινώς σε Ελλάδα Msystems και Πλαισιο

image.png.4b845717d438d4444ebab35cc33c4910.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BabisTs Επειδή πρόκειται να αγοράσω την Gigabyte RTX 4060 Ti 16 GB Gaming OC και παρατήρησα ότι την έχεις και εσύ, θα μπορούσες να μου πεις την εμπειρία σου σχετικά με αυτή την υλοποίηση; Από θερμοκρασίες και Coil Whine πως τα πάει; Είναι σε καλά επίπεδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

@BabisTs Επειδή πρόκειται να αγοράσω την Gigabyte RTX 4060 Ti 16 GB Gaming OC και παρατήρησα ότι την έχεις και εσύ, θα μπορούσες να μου πεις την εμπειρία σου σχετικά με αυτή την υλοποίηση; Από θερμοκρασίες και Coil Whine πως τα πάει; Είναι σε καλά επίπεδα;

coil whine μηδέν και θερμοκρασίες στα 52-55ρια κυμαίνεται με νορμαλ fan curve.....

4 ώρες πριν, geomrk είπε

image.png.69f36cf95904b46097c107b02e7cdfd1.png

Για ελλάδα σε παραπέμπει σε Msystems οπου η φθηνότερη 4070 κάνει 750. Bundle code/coupon code παίρνεις μόνο από εκεί ή μπορείς με κάποιο τρόπο να τον πάρεις με κάθε αγορά 4χχχ καρτών από οποιοδήποτε μαγαζί;;

φυσιολογικά βλέπεις και αν το διαφημίζουν στο site τους όπως στο msystems.....και το πλαίσιο το δίνει δώρο το alan wake 2 από ότι βλέπω.....

 

1.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Αυτό ισχύει με το λύγισμα για όλα τα 12πινα; Και για αυτά που έχουν ορισμένες 4070;;;; Και πως θα το βαλουμε ρε τους άρχοντες;;; Δεν θέλω τα καλώδια μου να ακουμπάνε στο πλαϊνό τζάμι του κουτιού. Ε τους μπαγλαμάδες τους!!!🤮

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό ισχύει για όλα τα 12πινα; Και για αυτά που έχουν ορισμένες 4070;;;; Και πως θα το βαλουμε ρε τους άρχοντες;;; Δεν θέλω τα καλώδια μου να ακουμπάνε στο πλαϊνό τζάμι του κουτιού. Ε τους μπαγλαμάδες τους!!!🤮

Aυτο που πρεπει να προσεξεις αρχικα , ειναι να μπει το βυσμα πολυ καλα μεσα στη gpu και να μην ειναι λιγο πιο εξω ή στραβα να γερνει δεξια/αριστερα.
Μετα αναλογα με το case που εχεις, υπαρχει μια αποσταση απο το τοποθετημενο βυσμα.
Αν πρεπει να το λυγισεις και δεν ειναι με τη "φυσικη" καμπυλη(χωρις δηλαδη να το πιεσεις η να το ζορισεις), φροντησε αυτο το λυγισμα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακρια απο το βυσμα.
Στη φωτο του preview βιντεο ειναι αμεσο λυγισμα που δεν ειναι σωστο.

Και εμενα εχει λυγισει αναγκαστικα αλλα οχι κολλητα στο βυσμα:

Spoiler

Screenshot_2.jpg

 

Εδω ειναι οι καινουριες Colorful RTX 4000 με το 12VHPWR κρυμενο.
Παλι το καλωδιο λυγιζει αλλα μακρια απο το βυσμα.

Screenshot_16.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο που πρεπει να προσεξεις αρχικα , ειναι να μπει το βυσμα πολυ καλα μεσα στη gpu και να μην ειναι λιγο πιο εξω ή στραβα να γερνει δεξια/αριστερα.
Μετα αναλογα με το case που εχεις, υπαρχει μια αποσταση απο το τοποθετημενο βυσμα.
Αν πρεπει να το λυγισεις και δεν ειναι με τη "φυσικη" καμπυλη(χωρις δηλαδη να το πιεσεις η να το ζορισεις), φροντησε αυτο το λυγισμα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακρια απο το βυσμα.
Στη φωτο του preview βιντεο ειναι αμεσο λυγισμα που δεν ειναι σωστο.

Και εμενα εχει λυγισει αναγκαστικα αλλα οχι κολλητα στο βυσμα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2.jpg

 

Εδω ειναι η καινουριες Colorful RTX 4000 με το 12VHPWR κρυμενο.
Παλι το καλωδιο λυγιζει αλλα μακρια απο το βυσμα.

Screenshot_16.jpg

Αυτό με το να μπει το βύσμα καλά στην gpu δεν υποτίθεται ότι το έλυσαν με το να βάλουν τους αισθητήρες πιο μέσα; Θέλω να πω αν δεν μπει καλά θα πάρει ρεύμα η καρτα; Μου θυμίζει apple η φάση με κάποιο iPhone που έδινε οδηγίες πως να το κρατάνε οι χρήστες. Εσένα πάντως είναι braided καλώδιο άντε να δω εγώ πως θα λυγίσει νορμαλ ο αντάπτορας της 4070 gaming oc χωρίς να ακουμπήσει τζαμί.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό με το να μπει το βύσμα καλά στην gpu δεν υποτίθεται ότι το έλυσαν με το να βάλουν τους αισθητήρες πιο μέσα; Θέλω να πω αν δεν μπει καλά θα πάρει ρεύμα η καρτα; Μου θυμίζει apple η φάση με κάποιο iPhone που έδινε οδηγίες πως να το κρατάνε οι χρήστες. Εσένα πάντως είναι braided καλώδιο άντε να δω εγώ πως θα λυγίσει νορμαλ ο αντάπτορας της 4070 gaming oc χωρίς να ακουμπήσει τζαμί.

Αυτα που λεει για το 3.1 με τους αισθητηρες πιο μεσα δεν υπαρχουν στα τρεχων προιοντα, εμεις εχουμε το 3.0  .
Θα βγουν για να λυσουν τα τρεχων προβληματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...