Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει ή δεν έχει όμως;

Δεν έχει απλά επειδή είναι οι πρώτες ώρες και για να μην είμαι απόλυτος το έγραψα. 

Χαζή ίσως ερώτηση αλλά σε παιχνίδια τύπου Metro (παλιά και Exodus), RDR 2, Baldur's Gate 3 κτλ έχουν νόημα τα πάνω από 60fps; (οθόνη 165 Hz). Για οικονομία, θερμοκρασίες δεν είναι καλύτερα το Cap στα 60;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δεν έχει απλά επειδή είναι οι πρώτες ώρες και για να μην είμαι απόλυτος το έγραψα. 

Χαζή ίσως ερώτηση αλλά σε παιχνίδια τύπου Metro (παλιά και Exodus), RDR 2, Baldur's Gate 3 κτλ έχουν νόημα τα πάνω από 60fps; (οθόνη 165 Hz). Για οικονομία, θερμοκρασίες δεν είναι καλύτερα το Cap στα 60;

Εννοείται, εγώ βλέπω διαφορά από τα 60 στα 90 ή 120 ακόμη καλύτερα ας πούμε. Κατέβασε power limit στο 70%, ανέβασε πυρήνα και μνήμες όσο χρειάζεται για να έρθεις σε stock απόδοση με μικρότερη κατανάλωση.

Ο @Arkin έχει 4070ti, μπορεί να σε κατατοπίσει σχετικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iazriel είπε

Phantom Liberty 2.01 1440p Ultra preset χωρίς upscaler τερματισμένα OC'ed τα πάντα με τον τίμιο γέροντα 9900Κ και Timespy. Πολύ κρίμα που δεν μπορώ να χώσω άλλο bios στην Inno3D, η κάρτα βγήκε πένα μαμά...

 

1.jpg

2.jpg

Αστέρι η inno και ο 9900Κ ΤΕ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2023 στις 7:19 ΠΜ, liakinen είπε

@dimoskoutr

Υγεία πάνω από όλα φίλε μου και δεν γαμ@νται οι κάρτες. Και εγώ επειδή δεν θέλω να μπλέκω με αυτές τις βόλτες των προϊόντων ειδικά όταν πρόκειται για εξωτερικό επιλέγω Ελλάδα. Δυστυχώς πληρώνω κάτι παραπάνω τις περισσότερες φορές. 

Τώρα η υπάλληλος η πρώτη που μίλησες είναι αυτό που λέμε σε εσένα έτυχαν όλα; 😊  Το Amazon είναι κορυφαίο σε θέματα επιστροφής (σχεδόν δεν ασχολείται - με την καλή έννοια). 

Γνώμη μου να πας σε Gigabyte. Σε αυτήν την γενιά είναι κορυφή σε θέμα Coil Whine. Μην σε πάρω στον λαιμό μου αλλά κάνε ένα search στο Reddit πχ και θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτό λέει.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να πας στο gaming ή στο Eagle μοντέλο της αλλά δες και το οικονομικό Windforce που απλά δεν έχει Rgb. Είναι και κατάμαυρο που εμένα μου αρέσει. Με θερμοκρασίες κτλ μην το ψάχνεις πολύ πχ μπορεί το Windforce να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία σε Vram ή στο Hot spot κτλ. Όλα είναι εντός ορίων και η 4070 είναι κάρτα με τέτοια κατανάλωση, θερμοκρασίες κτλ που στην ουσία η καλύτερη επιλογή είναι η φθηνότερη.

Το τροφοδοτικό σου και όλα τα άλλα δεν φταίνε αλλά η Asus έχει το θέμα οπότε δρόμο την κάρτα και μην ασχολείσαι παραπάνω.

Εγώ άλλαξα κατηγορία και μάρκα αλλά αυτά αύριο όταν την πάρω. Άσε μην έχω κάνα παρατράγουδο με την "περίεργη" συναλλαγή που έκανα.

P. S Άντε και καλή ψήφο σε όλους. Φεύγω χωριό τώρα νωρίς νωρίς να τελειώνω 🙃

Συμφωνώ απόλυτα  με τον φίλο και το σχόλιό του ...."Gigabyte. Σε αυτήν την γενιά είναι κορυφή σε θέμα Coil Whine". Οι δυο προηγούμενες κάρτες που είχα της Gigabyte δουλεύανε άψογα, σε νορμάλ θερμοκρασίες, και σχεδόν καθόλου Coil Whine. Θα σου πρότεινα την Gigabyte GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Gaming OC.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Συμφωνώ απόλυτα  με τον φίλο και το σχόλιό του ...."Gigabyte. Σε αυτήν την γενιά είναι κορυφή σε θέμα Coil Whine". Οι δυο προηγούμενες κάρτες που είχα της Gigabyte δουλεύανε άψογα, σε νορμάλ θερμοκρασίες, και σχεδόν καθόλου Coil Whine. Θα σου πρότεινα την Gigabyte GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Gaming OC.

Αυτή ακριβώς πήρα και αύριο μεθαύριο άντε μέχρι Παρασκευή θα την έχω λογικά. Για να δούμε γιατί η ASUS dual με ξενέρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δεν έχει απλά επειδή είναι οι πρώτες ώρες και για να μην είμαι απόλυτος το έγραψα. 

Χαζή ίσως ερώτηση αλλά σε παιχνίδια τύπου Metro (παλιά και Exodus), RDR 2, Baldur's Gate 3 κτλ έχουν νόημα τα πάνω από 60fps; (οθόνη 165 Hz). Για οικονομία, θερμοκρασίες δεν είναι καλύτερα το Cap στα 60;

Τα 80-90 ειναι το ιδανικο. Εφοσον εισαι stable σε αυτα αν δεν παιζεις online δεν χρειαζεται παραπανω. Βαζεις cap απο control panel οσο θες per game και εισαι ετοιμος. Θερμοκρασιες με τετοιο cap δεν θα περνας τους 60 με τερμα χαμηλα τα fans. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dem said:

Στον τίτλο  a Plague Tale Requiem το RT shadows λειτουργεί σε καμιά nvidia ή είναι broken ? 

Δεν μιλαώ για avg FPS αλλά για το stutter στον pan της κάμερας. 

Μιας και φτιάχνω ένα βιντεάκι, έχω τρέξει το συγκεκριμένο παιχνίδι σε πολλές κάρτες. Όλες είναι tragic όταν γυρνάει η κάμερα. Ακόμα και η 4080 σε 13700κ/7900x δεν το έχει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakinen said:

Στα αρνητικά εκτός του Bracket που πραγματικά είναι άθλιο σε βαθμό να μου έρχεται να το ξηλώσω έχω να προσθέσω και τα RGB της κάρτας. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, απλά αν κάποιος σκοπεύει να πάει σε αντίστοιχο μοντέλο της MSI, να γνωρίζει ότι αν η κάρτα μπει οριζόντια όπως στα περισσότερα κουτιά τότε θα βλέπει μόνο τα πλάγια RGB που είναι Κλάιν. Τα κάτω εκτός του ότι είναι 3 φλούδες όλα και όλα αν μπει το Bracket σχεδόν δεν φαίνονται. Πολύ καλύτερη σε αυτόν τον τομέα η παλιά μου 1660 Ti MSI Gaming X. 

 

αν εχεις προσβαση απο το πλαι ή βγαζοντας το πλαστικο σασι μπορεις πολυ ευκολα να ξεκουμπωσεις το 3πινο rgb εγω το εχω κανει παροτι την καρτα μου δεν την βλεπω ουτε την ακουω και χωρις να μπλεξω με native ή 3rd party software που τα απενεργοποιουν

VNXtrFj.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς μέχρι πόσο κατεβαίνει το voltage σε idle σε stock καταστάσεις; Εγώ βλέπω μέχρι 0.895v ενώ η 2060 πήγαινε μέχρι 0.7v. Ή είναι φυσιολογικό αυτό για Ada; Το power πάει μέχρι 9.5w, λιγότερο δηλαδή απ' την 2060 (13w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, just_a_dude said:

Εσάς μέχρι πόσο κατεβαίνει το voltage σε idle σε stock καταστάσεις; Εγώ βλέπω μέχρι 0.895v ενώ η 2060 πήγαινε μέχρι 0.7v. Ή είναι φυσιολογικό αυτό για Ada; Το power πάει μέχρι 9.5w, λιγότερο δηλαδή απ' την 2060 (13w)

0.865 εμένα. 

Πάντως μικρό ρόλο παίζει το voltage στην κατανάλωση (σε idle)

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...