Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Amazon μόνο για αγορές, εγγύηση σωστή, γλιτώνεις το ΦΠΑ αμέσως κλπ..Ελλαδιστάν μόνο για διακοπές.

Αν υπάρχουν μαγαζιά που μπορούν να σου δώσουν γραπτή επιβεβαίωση ότι σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις coil whine θα επιστραφεί η κάρτα, γιατί όχι. Υπάρχει και η εγγύηση του κατασκευαστή πάντα. Απλά το coil whine είναι ιδιαίτερη περίπτωση και γι αυτό είναι ζήτημα. Εγώ μίλησα με eshop το τεχνικό τους τμήμα για την gaming oc και πιθανό coil whine και περιμένω απάντηση στο mail. Αν είναι θετικοί στην επιστροφή μάλλον από εκεί θα προχωρήσω. Αλλιώς Amazon και Άγιος ο θεός.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Αν υπάρχουν μαγαζιά που μπορούν να σου δώσουν γραπτή επιβεβαίωση ότι σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις coil whine θα επιστραφεί η κάρτα, γιατί όχι. Υπάρχει και η εγγύηση του κατασκευαστή πάντα. Απλά το coil whine είναι ιδιαίτερη περίπτωση και γι αυτό είναι ζήτημα. Εγώ μίλησα με eshop το τεχνικό τους τμήμα για την gaming oc και πιθανό coil whine και περιμένω απάντηση στο mail. Αν είναι θετικοί στην επιστροφή μάλλον από εκεί θα προχωρήσω. Αλλιώς Amazon και Άγιος ο θεός.

Δε θα έχεις θέμα με την κάρτα. Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά είναι δύσκολο θέμα η κάλυψη σε περίπτωση coil whine εκτός Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε θα έχεις θέμα με την κάρτα. Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά είναι δύσκολο θέμα η κάλυψη σε περίπτωση coil whine εκτός Amazon.

Καταλαβαίνω ότι η κάλυψη μπορεί να είναι δύσκολη, σέβομαι και τις απόψεις σας ότι η gigabyte λογικά δεν θα έχει θέμα coil whine αλλά λέμε μια στο τόσο αν υπάρξει; Οκ τότε θα δω psu άλλο, όμως αν παραμείνει το θέμα κακό δεν θα ήταν να μπορέσω να επιστρέψω κάρτα. Γιατί ειλικρινά με την dual δεν θα μπορούσα ποτέ να παίξω χωρίς ακουστικά. Με τίποτα. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καταλαβαίνω ότι η κάλυψη μπορεί να είναι δύσκολη, σέβομαι και τις απόψεις σας ότι η gigabyte λογικά δεν θα έχει θέμα coil whine αλλά λέμε μια στο τόσο αν υπάρξει; Οκ τότε θα δω psu άλλο, όμως αν παραμείνει το θέμα κακό δεν θα ήταν να μπορέσω να επιστρέψω κάρτα. Γιατί ειλικρινά με την dual δεν θα μπορούσα ποτέ να παίξω χωρίς ακουστικά. Με τίποτα. 🙂

Είναι άλλες κάρτες. Εδώ στην Asus το έχουν σαν επιλογή στο λογισμικό τους. Τώρα το ανακάλυψα, δε γίνονται αυτά. Αποδέχονται δηλαδή το θέμα στις κάρτες τους ως υπαρκτό και δεν το βλέπουν ως πρόβλημα, μάλλον σα χαρακτηριστικό το αντιλαμβάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καταλαβαίνω ότι η κάλυψη μπορεί να είναι δύσκολη, σέβομαι και τις απόψεις σας ότι η gigabyte λογικά δεν θα έχει θέμα coil whine αλλά λέμε μια στο τόσο αν υπάρξει; Οκ τότε θα δω psu άλλο, όμως αν παραμείνει το θέμα κακό δεν θα ήταν να μπορέσω να επιστρέψω κάρτα. Γιατί ειλικρινά με την dual δεν θα μπορούσα ποτέ να παίξω χωρίς ακουστικά. Με τίποτα. 🙂

Βαζω το χέρι μου στην φωτιά ότι η giga gaming θα έχει από ελάχιστο σε σημείο να κλείσεις τα φαν του κουτιού για να την ακούσεις με κολλημένο το αυτί στην κάρτα ,έως καθόλου .

Τώρα εάν έχεις και με την γιγα έντονο κοιλ ,πολύ φοβάμαι ότι είναι το τροφοδοτικό σου

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι άλλες κάρτες. Εδώ στην Asus το έχουν σαν επιλογή στο λογισμικό τους. Τώρα το ανακάλυψα, δε γίνονται αυτά. Αποδέχονται δηλαδή το θέμα στις κάρτες τους ως υπαρκτό και δεν το βλέπουν ως πρόβλημα, μάλλον σα χαρακτηριστικό το αντιλαμβάνονται.

Που η λογική λέει τι ??

Ότι μειώνουν την απόδοση της κάρτας μέσο του sw η την θροτλαρουν ώστε να μειώσουν το κοιλ. Πιθανόν κόβουν τα watts που τραβάει η κάρτα.

Μαλακίες και ανεπίτρεπτο από την asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως για τις Giga ακούγονται καλά λόγια τελευταία (αν δεν κάνω λάθος και για τις μητρικές but don't quote me on that). Και εγώ giga 3-fan ήθελα να πάρω αλλά ξέφευγε σε τίμη τότε που πήρα. Επίσης κάτι που ίσως να βοηθήσει με το coil whine είναι το power limit. Είδα ότι πάνω από τα 150w scalάρει ελάχιστα, οπότε έχω βάλει ένα limit στο 75% (που σε εμένα είναι 150w) και τα fans να πηγαίνουν μέχρι 50% που είναι πρακτικά αθόρυβα και είναι κομπλέ (62 βαθμοί max). Και σε κάνα μήνα που θα έχει 20 βαθμούς εσωτερική θα είναι ακόμη καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Βαζω το χέρι μου στην φωτιά ότι η giga gaming θα έχει από ελάχιστο σε σημείο να κλείσεις τα φαν του κουτιού για να την ακούσεις με κολλημένο το αυτί στην κάρτα ,έως καθόλου .

Τώρα εάν έχεις και με την γιγα έντονο κοιλ ,πολύ φοβάμαι ότι είναι το τροφοδοτικό σου

Που η λογική λέει τι ??

Ότι μειώνουν την απόδοση της κάρτας μέσο του sw η την θροτλαρουν ώστε να μειώσουν το κοιλ. Πιθανόν κόβουν τα watts που τραβάει η κάρτα.

Μαλακίες και ανεπίτρεπτο από την asus.

Δοκιμασα και εγώ undervolt από το afterburner. Αλλά η ρημάδα η δίκη μου από τα 85-90 watt άρχιζε την τσιρίδα. Ε δεν νομίζω καν να έκανε κάτι το λογισμικό τους. Συμφωνώ ανεπίτρεπτο να το θεωρούν νορμαλ. Δεν θα με ενοχλήσει αν είναι θέμα του τροφοδοτικού. Αυτό είναι σχετικά φθηνό και αλλάζει εύκολα (σε σχέση με την καρτα)…πόσο με τρώει το χέρι μου να παραγγείλω τώρα από Ελλάδα να την έχω Πέμπτη Παρασκευή. 🤔🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δοκιμασα και εγώ undervolt από το afterburner. Αλλά η ρημάδα η δίκη μου από τα 85-90 watt άρχιζε την τσιρίδα. Ε δεν νομίζω καν να έκανε κάτι το λογισμικό τους. Συμφωνώ ανεπίτρεπτο να το θεωρούν νορμαλ. Δεν θα με ενοχλήσει αν είναι θέμα του τροφοδοτικού. Αυτό είναι σχετικά φθηνό και αλλάζει εύκολα (σε σχέση με την καρτα)…πόσο με τρώει το χέρι μου να παραγγείλω τώρα από Ελλάδα να την έχω Πέμπτη Παρασκευή. 🤔🤔

Ναι κάντο αν εχεις σκοπο να πας σε 4070, για να την έχεις στα χέρια σου νωρίς και να μη μείνεις ένα μήνα ξανά με την παλιά αν το σηκώνεις οικονομικά.

Δεν πιστεύω να έχεις κανένα θέμα με αυτήν, πραγματικά οι Gigabyte σε αυτή τη σειρά έχουν αποδειχθεί κορυφαίες.

Όσο για την Asus από τη στιγμή που κάνει θόρυβο, ειναι για επιστροφή και καλά έκανες και δεν έπαιξες παραπάνω μαζί της.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο upgrade ή sidegrade ξέρω γω... τα 12gb της 4070ti είναι πρόβλημα οπότε --> msi 3090ti. Την χτύπησα στο ebay για 820 + 15 μεταφορικά, τεράστια κ*λοφαρδία μιας και η δημοπρασία έληγε 3 το πρωί και δεν συγκέντρωσε ενδιαφέρον 🥳 

Ηθικό δίδαγμα: αγοράστε από το ebay όταν οι άλλοι κοιμούνται

latest.upgrade.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Το τελευταίο upgrade ή sidegrade ξέρω γω... τα 12gb της 4070ti είναι πρόβλημα οπότε --> msi 3090ti. Την χτύπησα στο ebay για 820 + 15 μεταφορικά, τεράστια κ*λοφαρδία μιας και η δημοπρασία έληγε 3 το πρωί και δεν συγκέντρωσε ενδιαφέρον 🥳 

Ηθικό δίδαγμα: αγοράστε από το ebay όταν οι άλλοι κοιμούνται

latest.upgrade.jpg

Coil έχει;;;😂🥳😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

τα 12gb της 4070ti είναι πρόβλημα οπότε --> msi 3090ti.

Δύσκολη επιλογή όταν και η 4070ti έχει 840 καινούργια του κουτιού βέβαια για 4κ και εγώ προς 3090ti θα έκλεινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δύσκολη επιλογή όταν και η 4070ti έχει 840 καινούργια του κουτιού βέβαια για 4κ και εγώ προς 3090ti θα έκλεινα 

Nομιζω οτι τη θελει για Workload και οχι για Gaming οποτε εκει τα παραπανω cuda cores και η παραπανω Vram κανουν μεγαλη διαφορα.
Βεβαια η καταναλωση θα τον τσουξει αλλα θα το εχει υπολογισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Tambas91 said:

Δύσκολη επιλογή όταν και η 4070ti έχει 840 καινούργια του κουτιού βέβαια για 4κ και εγώ προς 3090ti θα έκλεινα 

Ναι, βασικά ότι λέει ο @BlurayMoviesGreece  χρειάζομαι τα επιπλέον GB. Από κατανάλωση είναι χαοτική η διαφορά, σχεδόν διπλασιάζει το κόστος χρήσης η Ampere.

27 minutes ago, dimoskoutr said:

Coil έχει;;;😂🥳😉

Μπα, ούτε ψίθυρο. Σχεδόν δεν ακούγονται οι ανεμιστήρες ακόμα και στα 450+ watt. Είναι καλή υλοποίσηση η gaming x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...