Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν έχει μετατροπέα στη συσκευασία από το 12vhpwr σε 2 8 pin;

Nαι για αυτο ειπα θα βαλεις τον adaptor
ή ακομα καλυτερα να παρεις ενα καλωδιο 12vhpwr (μιας και ειπε οτι εχει Rm650)
Mε τα λυκοσκυλα που κοιταει στις κοκκινες και τα πεκινουα μπορει να μην ξερει για τα 12vhpwr.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

17 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Σιγά μην το άφηνα για αύριο. Λοιπόν επικοινώνησα πάλι άγρια χαράματα.
 

Ρε φίλε λες και πριν δεν μίλησα σε υπάλληλο αλλά σε βοηθό του Χιτλερ. Η κυρία ήταν για σφαλιάρες.

Μίλησα λοιπόν σε άλλο υπάλληλο. Έναν ευγενέστατο κύριο ο οποίος με ρώτησε τι συμβαίνει με την κάρτα αφού του είπα πρώτα ότι στους όρους τους είναι το να πληρώσουν  ΕΛΤΑ επιστροφή αφού τους στείλω την απόδειξη, αλλά και τελωνείο αφού το προϊόν είναι ελαττωματικό. Ξεκάθαρα στους όρους το έχει.

Αφου του εξήγησα ότι έχει τρελό coil whine λοιπόν μου απάντησε μάλιστα ότι είναι gamer και καταλαβαίνει και μου είπε ότι φυσικά και είναι ελαττωματικό προϊόν αφού δεν συμπεριφέρεται όπως πρέπει και το έκανε tagged έτσι. Η προηγούμενη κυρία δεν το είχε κάνει ελαττωματικό λέει.

Επισης μου είπε ότι θα μου ζητήσουν την απόδειξη των ΕΛΤΑ κάποια  στιγμή και ότι θα πληρώσουν εκείνοι όποιο τελωνειακό κόστος φυσικά μιας και είναι οι recipients αυτοί. Αύριο πακετάρισμα και Δευτέρα πρωί δρόμο πίσω συστημένο λογικά ε;

Και ψάχνουμε για non Asus 4070…χμμμμ περίμενα τόσα χρόνια για αλλαγή θα περιμενω και για την όλη διαδικασία τώρα ένα ενάμισι μήνα. 😐Υγεία να λέμε, αφού βγήκε άκρη και με την επιστροφή θα τα βρούμε τα υπόλοιπα.

 Δε ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά γιατί μιλάμε για τελωνείο... Από ποιο amazon το πήρες? Από το .com? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

 Δε ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά γιατί μιλάμε για τελωνείο... Από ποιο amazon το πήρες? Από το .com? 

Από Αγγλία από ότι κατάλαβα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Άσε ρε που φταίει το Corsair. Γατί δεν δίνει καθαρά ρεύματα στις κάρτες; Όσοι έχουν Corsair έχουν coil να ουρλιάζει δηλαδή; Για να δούμε με την gigabyte όταν παρθεί. Άσε που συζητάμε συζητάμε εδώ μέσα δεν το έχω πολύ να παραγγείλω πριν παρω πίσω τα άλλα χρήματα από Amazon. Μου την έχει δώσει άσχημα από χτες είμαι ξενερωμένος. Δεν μου είχε τύχει ποτέ. Παλιότερα ήταν πιο σπάνιο φαινόμενο ή ήμουν φάρδος;

Οχι δεν φταινε τα corsair οπως ειπα ιδιο τροφοδοτικο με σενα εχω σειρα rmx απλα στα 750 και απο τις 5 καρτες οι 2 ειχαν οι 3 δεν ειχαν. Η καρτα φταιει καθαρα τιποτα αλλο. Τωρα αν ειναι ο συνδυασμος δεν ξερω αλλα δεν θα κανουμε διατριβη πια τροφοδοτικα πανε με ποιες καρτες για να τα συνδυαζουμε. Πηρες καρτα εχει coil whine την στελνεις απο εκει που ηρθε απλα τα πραγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H 4070 Gaming OC να ξερεις οτι δεν ειναι με τo παλιο 8pin, θελει 12vhpwr.
Θα βαλεις τον adaptor ή ακομα καλυτερα να παρεις ενα Corsair καλωδιο.
Τα RmX το υποστηριζουν κανονικα ειναι gen5.
https://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias/m/698/Corsair.html?keyphrase=12VHPWR&o=Corsair+12VHPWR
Για το site σου ζητανε σκαναρισμενη αποδειξη και serial number.

Screenshot_16.jpg

Το δικό μου Corsair το πήρα το 2017 οποτε δεν ξέρω αν υποστηρίζει το καλώδιο που λες αλλά αφού υπάρχει ο ανταπτορας δεν νομίζω να έχω θέμα από αυτή την άποψη. Θα βάλω και δεύτερο καλώδιο από το τροφοδοτικό προς το δεύτερο 8πινο και όχι μόνο το ένα με την δεύτερη απόληξη και δεν νομίζω να υπάρχει θέμα τροφοδοσίας.

22 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

 Δε ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά γιατί μιλάμε για τελωνείο... Από ποιο amazon το πήρες? Από το .com? 

Αγγλία.

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι δεν φταινε τα corsair οπως ειπα ιδιο τροφοδοτικο με σενα εχω σειρα rmx απλα στα 750 και απο τις 5 καρτες οι 2 ειχαν οι 3 δεν ειχαν. Η καρτα φταιει καθαρα τιποτα αλλο. Τωρα αν ειναι ο συνδυασμος δεν ξερω αλλα δεν θα κανουμε διατριβη πια τροφοδοτικα πανε με ποιες καρτες για να τα συνδυαζουμε. Πηρες καρτα εχει coil whine την στελνεις απο εκει που ηρθε απλα τα πραγματα. 

Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση παιδιών που πήραν από Ελλάδα και έχουν τέτοιο coil που είχε η δικιά μου και δεν τους τις παίρνουν πίσω πάντως. Δύσκολη φάση εγώ δεν θα μπορούσα να παίξω καν με την dual και τον θόρυβο που κάνει. Θα την πετούσα από το μπαλκόνι αν δεν μπορούσα να την επιστρέψω. Δύσκολη φάση. 🤔

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το δικό μου Corsair το πήρα το 2017 οποτε δεν ξέρω αν υποστηρίζει το καλώδιο που λες αλλά αφού υπάρχει ο ανταπτορας δεν νομίζω να έχω θέμα από αυτή την άποψη. Θα βάλω και δεύτερο καλώδιο από το τροφοδοτικό προς το δεύτερο 8πινο και όχι μόνο το ένα με την δεύτερη απόληξη και δεν νομίζω να υπάρχει θα τροφοδοσίας.

Αγγλία.

To υποστηριζει κανονικα.
Και με τα 2 8pin μια χαρα θα εισαι, απλα επειδη ακουστηκαν πολλα στις αρχες και ο κοσμος φοβαται αλλα και για λογους εμφανισης για να μην εχεις ολοκληρο χταποδι, συνηθως βαζεις το Corsair καλωδιο και καθαριζεις και απο τα 2.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το δικό μου Corsair το πήρα το 2017 οποτε δεν ξέρω αν υποστηρίζει το καλώδιο που λες αλλά αφού υπάρχει ο ανταπτορας δεν νομίζω να έχω θέμα από αυτή την άποψη. Θα βάλω και δεύτερο καλώδιο από το τροφοδοτικό προς το δεύτερο 8πινο και όχι μόνο το ένα με την δεύτερη απόληξη και δεν νομίζω να υπάρχει θα τροφοδοσίας.

Αγγλία.

Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση παιδιών που πήραν από Ελλάδα και έχουν τέτοιο coil που είχε η δικιά μου και δεν τους τις παίρνουν πίσω πάντως. Δύσκολη φάση εγώ δεν θα μπορούσα να παίξω καν με την dual και τον θόρυβο που κάνει. Θα την πετούσα από το μπαλκόνι αν δεν μπορούσα να την επιστρέψω. Δύσκολη φάση. 🤔

2 μηνες ετρεχα με infoquest και msystems ηταν ετοιμοι να την γυρισουν πισω ηταν στον 1.5 χρονο της εγγυησης τελικα εστειλα Αμερικη asus ρωτησα για το θεμα τους το εστειλα και την αλλη μερα ειχα ολα τα λεφτα μου πισω. Φοβερα θελουν ολοι δεν γινεται και στην Ελλαδα να μας αντιμετωπιζουν σαν τριτοκοσμικη χωρα που ειμαστε ως μαζα αλλα αν δεν μιλησεις και δεν τριξεις τα δοντια δουλεια δεν προκειται να γινει. Ουτε αυτα που δικαιουμαστε μπορουμε να εχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To υποστηριζει κανονικα.
Και με τα 2 8pin μια χαρα θα εισαι, απλα επειδη ακουστηκαν πολλα στις αρχες και ο κοσμος φοβαται αλλα και για λογους εμφανισης για να μην εχεις ολοκληρο χταποδι, συνηθως βαζεις το Corsair καλωδιο και καθαριζεις και απο τα 2.

Ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο με το χταπόδι…αυτό που λες είναι και λεπτό και πιο εύκαμπτο όπως φαίνεται. Θα το δω με το καλό να παρω και να μην έχει coil αντιληπτό πρώτα.  Σε ευχαριστώ.

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

2 μηνες ετρεχα με infoquest και msystems ηταν ετοιμοι να την γυρισουν πισω ηταν στον 1.5 χρονο της εγγυησης τελικα εστειλα Αμερικη asus ρωτησα για το θεμα τους το εστειλα και την αλλη μερα ειχα ολα τα λεφτα μου πισω. Φοβερα θελουν ολοι δεν γινεται και στην Ελλαδα να μας αντιμετωπιζουν σαν τριτοκοσμικη χωρα που ειμαστε ως μαζα αλλα αν δεν μιλησεις και δεν τριξεις τα δοντια δουλεια δεν προκειται να γινει. Ουτε αυτα που δικαιουμαστε μπορουμε να εχουμε.

Είναι κρίμα όμως για τον καταναλωτή να πρέπει να φοβερίζει για να πάρει ότι δικαιούται. Στην περίπτωση των καρτών γραφικών όμως δεν ξέρω τι αναγνωρίζουν ως ελαττωματικό σε σχέση με coil. Δεν γνωρίζω πραγματικά. Γιατί άντε και αγοράζεις και βγάζει coil και το κατάστημα εδώ τα μασάει. Στέλνεις στην εταιρία και αν εκεί σου πουν είναι νορμάλ πάπαλα. Γι αυτό λέω να κινηθώ με μεγαλύτερη ασφάλεια σε Amazon. Στο τέλος θα βγάλω φοβία ρε φίλε δηλαδή με τις κάρτες, αλλά το ποσό που έδωσα μου φαίνεται μεγάλο. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο με το χταπόδι…αυτό που λες είναι και λεπτό και πιο εύκαμπτο όπως φαίνεται. Θα το δω με το καλό να παρω και να μην έχει coil αντιληπτό πρώτα.  Σε ευχαριστώ.

Είναι κρίμα όμως για τον καταναλωτή να πρέπει να φοβερίζει για να πάρει ότι δικαιούται. Στην περίπτωση των καρτών γραφικών όμως δεν ξέρω τι αναγνωρίζουν ως ελαττωματικό σε σχέση με coil. Δεν γνωρίζω πραγματικά. Γιατί άντε και αγοράζεις και βγάζει coil και το κατάστημα εδώ τα μασάει. Στέλνεις στην εταιρία και αν εκεί σου πουν είναι νορμάλ πάπαλα. Γι αυτό λέω να κινηθώ με μεγαλύτερη ασφάλεια σε Amazon. Στο τέλος θα βγάλω φοβία ρε φίλε δηλαδή με τις κάρτες, αλλά το ποσό που έδωσα μου φαίνεται μεγάλο. 😁

Κοιτα η asus επισημα απο αμερικη το αναγνωριζουν. Και η amazon θα το αναγνωρισει Ελλαδα ειμαστε μπαχαλο σε ολα οποτε θελουν φοβερα ναι για να απαιτησεις το δικιο σου δεν γινεται αλλιως. 

Που να δεις τι γινεται με εταιριες οτε voda nova κτλ. Καθε χρονο τηλεφωνο οταν ειναι να ληξει το συμβολαιο ζηταω διακοπη με περνουν σε λιγες ωρες η την αλλη μερα και μου δινουν την τιμη που ειχα και πριν. Δηλαδη ποσο λεει ο επισημος καταλογος 20 ευρω ενω πληρωνω 12? Ε χωρις εκφοβισμο διακοπης της συνδεσης δεν προκειται να παρεις κατω απο 20 με τιποτα. Αυτο ειναι στο αιμα του Ελληνα οτι αρπαξουμε και δυστυχως ενα 5% κανει ολα τα παραπανω για να παρει αυτο που πρεπει οι υπολοιποι απλα πληρωνουν η δεν μιλανε σε τιποτα ουτε σε θεματα εγγυησης και λενε δεν βαριεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Δύο ξεχωριστά καλώδια PCI express από το τροφοδοτικό και το καλώδιο που έρχεται μαζί με την κάρτα.

Ναι αυτό έλεγα και εγώ αλλά και το μαλακό νέο καλώδιο που έβαλε ο συμφορουμίτης ειναι καλή λύση για πιο βολικό σε μικρό σχετικά κουτί. Αν και θεωρώ ότι σε καλά psu δεν θα υπάρχει πρόβλημα ούτε με το ένα pci express με δεύτερη απόληξη. Για αυτά που έχουν ένα pci express καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Ναι αυτό έλεγα και εγώ αλλά και το μαλακό νέο καλώδιο που έβαλε ο συμφορουμίτης ειναι καλή λύση για πιο βολικό σε μικρό σχετικά κουτί. Αν και θεωρώ ότι σε καλά psu δεν θα υπάρχει πρόβλημα ούτε με το ένα pci express με δεύτερη απόληξη. Για αυτά που έχουν ένα pci express καλώδιο.

Ναι ίσως και με το ένα να μην έχει θέμα (δεν το έχω ψάξει στο δίκτυο) αλλά βάζεις δύο και έχεις το κεφάλι σου σίγουρο.

Με καινούργιο Corsair RM850x εγώ αυτό θα κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Κοιτα η asus επισημα απο αμερικη το αναγνωριζουν. Και η amazon θα το αναγνωρισει Ελλαδα ειμαστε μπαχαλο σε ολα οποτε θελουν φοβερα ναι για να απαιτησεις το δικιο σου δεν γινεται αλλιως. 

Που να δεις τι γινεται με εταιριες οτε voda nova κτλ. Καθε χρονο τηλεφωνο οταν ειναι να ληξει το συμβολαιο ζηταω διακοπη με περνουν σε λιγες ωρες η την αλλη μερα και μου δινουν την τιμη που ειχα και πριν. Δηλαδη ποσο λεει ο επισημος καταλογος 20 ευρω ενω πληρωνω 12? Ε χωρις εκφοβισμο διακοπης της συνδεσης δεν προκειται να παρεις κατω απο 20 με τιποτα. Αυτο ειναι στο αιμα του Ελληνα οτι αρπαξουμε και δυστυχως ενα 5% κανει ολα τα παραπανω για να παρει αυτο που πρεπει οι υπολοιποι απλα πληρωνουν η δεν μιλανε σε τιποτα ουτε σε θεματα εγγυησης και λενε δεν βαριεσαι. 

Κοιτά δεν νομίζω ότι οι υπόλοιποι λένε δεν βαριέσαι. Σκέψου έχουμε τόσα να μας φθείρουν καθημερινά στην κοινωνία που ζούμε , με προβλήματα υγείας, οικονομικά, ενδοοικογενειακά που λέει ο άλλος ας γλιτώσω λίγη φθορά ρε παιδί μου και δεν μιλάει. Καταλαβαίνω δηλαδή και αυτούς που δεν μιλάνε. Υγεία πρώτα φίλτατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Arkin είπε

Κοιτα η asus επισημα απο αμερικη το αναγνωριζουν. Και η amazon θα το αναγνωρισει Ελλαδα ειμαστε μπαχαλο σε ολα οποτε θελουν φοβερα ναι για να απαιτησεις το δικιο σου δεν γινεται αλλιως. 

Που να δεις τι γινεται με εταιριες οτε voda nova κτλ. Καθε χρονο τηλεφωνο οταν ειναι να ληξει το συμβολαιο ζηταω διακοπη με περνουν σε λιγες ωρες η την αλλη μερα και μου δινουν την τιμη που ειχα και πριν. Δηλαδη ποσο λεει ο επισημος καταλογος 20 ευρω ενω πληρωνω 12? Ε χωρις εκφοβισμο διακοπης της συνδεσης δεν προκειται να παρεις κατω απο 20 με τιποτα. Αυτο ειναι στο αιμα του Ελληνα οτι αρπαξουμε και δυστυχως ενα 5% κανει ολα τα παραπανω για να παρει αυτο που πρεπει οι υπολοιποι απλα πληρωνουν η δεν μιλανε σε τιποτα ουτε σε θεματα εγγυησης και λενε δεν βαριεσαι. 

Δεν νομιζω οτι τα Ελληνικα καταστηματα το κανουν επιτηδες ή γιατι βαριουνται απλα δεν τους τυχαινει συχνα και δεν ξερουν πως να το αντιμετοπισουν.
Σου λεει εσενα μπορει να κανει θορυβο, σε εμενα ομως που το δοκιμασα δεν κανει οποτε δεν εχει βλαβη το προιον αλλα το μηχανημα σου.
H Αsus στη Αμερικη παιζει να εχουν δεχθει πανω απο 10000 mails ολα αυτα τα χρονια σχετικα με το Coil Whine, το εχουν αντιμετοπισει για να μη δυσφημιστουν, εχουν βρει λυσεις και πλεον πανε στον αυτοματο(παιζει να στα στελνουν για δειγματα σε μικρους reviewers που πανε μετα το release,διαφημιστικα build videos και για βιτρινες).
Η Amazon απο την αλλη ακολουθει μια πολιτικη επιστροφης σε ολα τα ειδη,  εφοσον το προιον θα γυρισει σε αριστη κατασταση με τη συσκευασια του.
Eδω δεχονται προιοντα πισω μετα απο ενα μηνα απλα γιατι δεν σου αρεσαν .
Ισως κανενα plaisio που αγοραζει ποσοτητες να μπορει να σε καλυψει και στο coil whine γιατι ενδεχομενως θα εχει δεχθει και τα παραπονα σε ποσοτητες και το εχει ψαξει.

Για Vodafone,nova κτλ εχεις δικιο, στην ουσια πετανε αδεια να πιασουν γεματα.
Σου λενε οτι τελειωσε η προσφορα και τωρα θα πληρωσεις αντι για 15 στα 20.
Αν το φας το εφαγες το παραμυθι, αν κανεις λιγο φασαρια απο το να σε χασουν απο πελατη σου ξανακανουν την ιδια εκπτωση.
Το ιδιο και σε πολλα καταστηματα Κοτσοβολος.
Σου λενε οτι το Χ προιον εχει 700€.
Αν του πεις οτι στο skroutz εχει 600€, ρωταει και καλα τον υπευθυνο και μπορει να στο αφησει κανα 600-650€.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...