Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους έχοντες 4090 τελικά, τι προτείνεται;

a) Undervolt

b) GPU + RAM OC (αποτι έχω δει γενικά ενα +150 και ένα +1150 παίζουν)

c) Αφήνουμε ως έχει και πειράζουμε μόνο fan curves

d) Συνδυασμό

Θα κουμπώσω τον άλλο μήνα Gigabyte 4090 OC με 7800x3D και 1000ρι PSU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

52 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Από το πρωί η κάρτα είναι στο κουτί της περιμένοντας να φύγει. Που όρεξη να δοκιμάσω κάτι.  😐

Ισχύει ότι δεν ήξερα κάτι για τις ASUS. Δώσε καμία πρόταση όμως που σας ζήτησα. 🙂

Gigabyte Gaming OC φαίνεται να είναι καλή σε κάθε GPU σε αυτή τη γενιά RTX.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Hellhound  😁

 

Ρε κοροϊδεύετε αλλά ο έρωτας είναι τυφλός. Τι να κάνουμε. Τώρα μένουμε 4070 δεν υπάρχει αλλαγή. Γαμώτο να την δω ρε φίλε να παίξω. 😉

45 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω ρε παιδες με την 3080 tuf δεν ειχα τοσο θεμα ,οκ ειχε λιγο coil αλλα τπτ το τρομερο και μονο οταν ξεφευγε σε fps συνηθως στα menu ,στο παιχνιδι ηρεμουσε. @dimoskoutr ποιο τροφοδοτικο εχεις?

Corsair rm650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Όλα default και εγώ στο control panel της nvidia, απλά στα games με DLSS3 βάζω vysnc on και fps cap σε ξεχωριστό profile για το game. Ή στα games που δεν δουλεύει σωστά το AF, το βάζω x16 ξεχωριστά για το game.

Αυτό με το Vsync τελικά που έχουμε καταλήξει; στα support G-SYNC monitors χρειάζεται; 

 

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Αν δεν πεις ποια πήρες δεν έχει τίποτα.

Δεν λέω ντρέπομαι 😊

Έχεις μερίδιο ευθύνης στην επιλογή μου ΕΣΥ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Gigabyte Gaming OC φαίνεται να είναι καλή σε κάθε GPU σε αυτή τη γενιά RTX.

Giga ε; Έτσι όπως τα λέτε και για τον ένα χρόνο έξτρα εγγύηση σαν να βλέπω να πηγαίνω εκεί. Την έχει eshop, και κάποια μαγαζιά στο Σκρουτζ ετοιμοπαράδοτη αλλά έγινα κότα μετά το προχθεσινό. Θα μπλέξω άσχημα μετά αν υπάρξει coil ζόρικο.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε κοροϊδεύετε αλλά ο έρωτας είναι τυφλός. Τι να κάνουμε. Τώρα μένουμε 4070 δεν υπάρχει αλλαγή. Γαμώτο να την δω ρε φίλε να παίξω. 😉

Corsair rm650

Tα corsair ειναι μανουλα στο coil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tα corsair ειναι μανουλα στο coil

Άσε ρε που φταίει το Corsair. Γατί δεν δίνει καθαρά ρεύματα στις κάρτες; Όσοι έχουν Corsair έχουν coil να ουρλιάζει δηλαδή; Για να δούμε με την gigabyte όταν παρθεί. Άσε που συζητάμε συζητάμε εδώ μέσα δεν το έχω πολύ να παραγγείλω πριν παρω πίσω τα άλλα χρήματα από Amazon. Μου την έχει δώσει άσχημα από χτες είμαι ξενερωμένος. Δεν μου είχε τύχει ποτέ. Παλιότερα ήταν πιο σπάνιο φαινόμενο ή ήμουν φάρδος;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Grisos είπε

Για τους έχοντες 4090 τελικά, τι προτείνεται;

a) Undervolt

b) GPU + RAM OC (αποτι έχω δει γενικά ενα +150 και ένα +1150 παίζουν)

c) Αφήνουμε ως έχει και πειράζουμε μόνο fan curves

d) Συνδυασμό

Θα κουμπώσω τον άλλο μήνα Gigabyte 4090 OC με 7800x3D και 1000ρι PSU

Ανάλογα πως πάει το παιχνίδι που θες και την ανάλυση.Μετα βλέπεις θερμοκρασίες που θες ,που έχεις και εάν αξίζει το παραπάνω performance που παίρνεις σε σχέση με κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Εγώ παίζω με όλα oc, gpu,cpu,rams άσχετα εάν είμαι 4κ.

Για μένα κάνε ένα oc gpu και μείωσε το pl να μην τραβάει πάνω από 400w ,φυσικά δες και για ram tuning για να έχεις καλύτερα low στα παιχνίδια.Αξιζει 

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tα corsair ειναι μανουλα στο coil

Ούτε στο 1000ρι αλλά ούτε στο 1500ρι έχω 

Ούτε στο προηγούμενο 850ρι που του είχα πιεί το αίμα .Μέχρι τώρα δουλεύει και το έχω κρατήσει καβατζα.

Αλλά έχω φίλο που το 1200ρι του έχει και αυτός το διαπιστώσαμε όταν την κάρτα που είχα στο 1000ρι μου (4090tuf συγκεκριμένα) την έβαλε στο δικό του. 

Είχε coil στο δικό του .Με το που την βάζαμε στο δικό μου κιχ.Ειναι λαχείο και το psu αλλά κ gpu το coil αλλά και ο συνδιασμός.

Ζοτακ κ γιγα με το psu του ,κανένα θέμα με coil ,με την asus την έτρωγε.Ελαχιστα μεν αλλά είχε μιας και τον ενοχλεί το παραμικρό.Msi suprim x ελάχιστα σε σημείο που θα έπρεπε να έχεις σούπερ ακοή για να το ακούσεις.

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Giga ε; Έτσι όπως τα λέτε και για τον ένα χρόνο έξτρα εγγύηση σαν να βλέπω να πηγαίνω εκεί. Την έχει eshop, και κάποια μαγαζιά στο Σκρουτζ ετοιμοπαράδοτη αλλά έγινα κότα μετά το προχθεσινό. Θα μπλέξω άσχημα μετά αν υπάρξει coil ζόρικο.

Η gaming oc στο eshop έχει την καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και είναι πολύ δυνατή υλοποίηση, άμεσα διαθέσιμη και από μεγάλη αλυσίδα οπότε δε θα έχεις θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Η gaming oc στο eshop έχει την καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και είναι πολύ δυνατή υλοποίηση, άμεσα διαθέσιμη και από μεγάλη αλυσίδα οπότε δε θα έχεις θέμα.

Και από μένα giga.

Ειδικά φέτος έχει κάνει τρομερή δουλειά στην ψύξη της και δεν έχουν κοιλ οι κάρτες της.και φυσικά 4χρονια εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η gaming oc στο eshop έχει την καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και είναι πολύ δυνατή υλοποίηση, άμεσα διαθέσιμη και από μεγάλη αλυσίδα οπότε δε θα έχεις θέμα.

Ξέρεις τι έχω πάρει ακριβά πράγματα από eshop δεν είχα θέμα ποτέ. Σε coil whine δεν ξέρω τι κάνουν αυτό με κρατάει και δεν παίρνω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς από foxstore;;είναι έμπιστο;;;παρηγγειλα κάτι parts πριν καμία ώρα και ενώ έκανα εγγραφή στο κατάστημα τους (κατά την παραγγελία, αντί να αγορασω σαν επισκέπτης έκανα λογαριασμό) και δεν μου έχει έρθει ούτε email για την εγγραφή μου ούτε για την παραγγελία μου, το μόνο mail που μου ήρθε είναι από την viva για απόδειξη πληρωμής.Να ανησυχήσω ή λόγο του ότι είναι Κυριακή σήμερα ίσως αργήσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Και από μένα giga.

Ειδικά φέτος έχει κάνει τρομερή δουλειά στην ψύξη της και δεν έχουν κοιλ οι κάρτες της.και φυσικά 4χρονια εγγύηση.

Ναι έτσι όπως τα λέτε εκεί θα πάω. Με πιθανή επιστροφή λόγο coil τι κάνει το eshop δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ξέρεις τι έχω πάρει ακριβά πράγματα από eshop δεν είχα θέμα ποτέ. Σε coil whine δεν ξέρω τι κάνουν αυτό με κρατάει και δεν παίρνω.

Δεν έχουν οι GB coil whine. Και να έχεις αν δε σε καλύψει το eshop σε καλύπτει η Gigabyte. 4 χρονάκια εγγύηση  είναι αυτά.

Συν τοις άλλοις υλοποίηση με 3 ανεμιστήρες πολύ καλύτερα από τις πιο απλές με τους δύο. Στα χρήματα αυτά παίζει μόνο foxstore όχι άμεσα διαθέσιμη.

5 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς από foxstore;;είναι έμπιστο;;;παρηγγειλα κάτι parts πριν καμία ώρα και ενώ έκανα εγγραφή στο κατάστημα τους (κατά την παραγγελία, αντί να αγορασω σαν επισκέπτης έκανα λογαριασμό) και δεν μου έχει έρθει ούτε email για την εγγραφή μου ούτε για την παραγγελία μου, το μόνο mail που μου ήρθε είναι από την viva για απόδειξη πληρωμής.Να ανησυχήσω ή λόγο του ότι είναι Κυριακή σήμερα ίσως αργήσει;;

Ναι είναι οκ. Πλήρωσες;

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tα corsair ειναι μανουλα στο coil

Aπο το 2012 μονο Corsair αγοραζω και στα 7 δεν ειχα θεμα, ειναι λιγο λαχειο η φαση :P
Corsair+Asus GPU με πηγε καλα, αλλοι ειχαν θεματα δεν νομιζω οτι υπαρχει λαθος και σωστο , καλο και κακο , ειναι να μη σου κατσει.
Aυτο στο Reddit που δεν ειχε coil και μετα το απεκτησε με τον νεο build ηταν σε Seasonic 1000w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...