Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε όλες έχουν οι ηλεκτρικές συσκευές οκ το ξέρω αν στήσεις αυτί στον φορτιστή δίπλα θα το ακούσεις. Αλλά αυτή είναι ανυπόφορη είναι πολύ έντονο. Στις περισσότερες συσκευές δεν το ακούμε.

ναι όντως, είσαι άτυχος. Γενικά το coil whine ακούγεται σε πολύ υψηλά fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ήξερα ρε εσείς ότι υπάρχουν τόσα θέματα με τις ASUS. Όσο για το αν έχουν στο software κάτι να το περιορίζει δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να βάλεις το software τους για να περιορίσει το coil whine.

Όταν δεν μπορείς να παθήσεις δίπλα και ακούγεται σαν τσιρίδα από το κουτί που είναι στο πάτωμα ε δεν είναι νορμαλ.

Δοκίμασε το software μια να έχουμε μια εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι όντως, είσαι άτυχος. Γενικά το coil whine ακούγεται σε πολύ υψηλά fps.

Αν εχει θεμα η καρτα ακουγετε και στα 60fps ακομα και σε idle. Ισχυει οτι οντως πολλες φορες ειναι ο συνδυασμος gpu τροφοδοτικου αλλα δεν ισχυει παντα. 

Εγω εχω το rm750x η 1070ti ειχε τρελο coil whine το ακουγες απο το αλλο δωματιο ειδικα οσο περναγε ο καιρος στην αρχη ηταν ησυχη μετα επιδεινωθηκε. Η 5700xt reference μοντελο δεν ειχε καθολου και τραβαγε παραπανω ρευμα. Η 6700xt ειχε λιγο σε stock με UV καθολου η 6800xt δεν ειχε καθολου και η 4070ti καθολου και διπλα να βαλεις το αυτι. Ειναι λαχειο αλλα asus δεν θα ξανα εμπιστευομουν οσον αφορα gpu. Στις μητρικες δεν εχω παραπονο κανενα ειναι rock solid. Ειτε φταιει το power delivery λογο πιο πολλων phases ειτε κατι αλλο δεν με αφορα ειναι προβλημα και πρεπει η καθε εταιρια να το καλυπτει η asus το καλυπτει επισημα το coil whine οσο εισαι στην εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Eγώ το έβαλα πιο πολύ για το "η κακιά nvidia που το κλειδώνει μόνο σε ada". 2 είναι τα ενδεχόμενα, είτε το να δώσεις σε όλες τις κάρτες - ακόμα και αυτές που δεν έχουν το απαραίτητο hardware - καταλήγει στα παραπάνω αποτελέσματα, είτε η amd απλά είναι άμπαλη.

Πες μου τώρα ότι κάνεις πλάκα.

Με 200% zoom και 6% speed είδες τέτοια artifact; Πωωωωωω

Εδώ δε βλέπουμε τα arfifacts του DLSS Super resolution ή τα κάνουμε γαργάρα και θα ασχοληθούμε με αυτό;

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αν ισχύει το 1ο, καλά κάνει η Nvidia. 

😂😂 Σταμάτα βρε χωρατατζή

Γιατί αυτό; Για να μη χαλάσει το όνομα της και τη φήμη της;

Ή μήπως για να προστατεύσει της οπτική εμπειρία των πελατών της;🤣🤣

Να το κάνει διαθέσιμο και να προσφέρει χαμηλότερο boost η/και περισσότερα artifacts.

Να είναι επιλογή του χρήστη.

Στην τελική πολλά παιχνίδια φαίνονται έτσι χωρίς generated frames λόγω του motion blur.

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

ναι όντως, είσαι άτυχος.

Δεν ήταν άτυχος. Και αντικατάσταση να έρθει τα ίδια θα είναι.

Δεν είχε επαρκή ενημέρωση προφανώς.

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Γενικά το coil whine ακούγεται σε πολύ υψηλά fps.

Όχι μόνο. Και στα πολλά fps και στα πολλά W και μερικές φορές, όταν μιλάμε για Asus ... πάντα. 😂

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kkatzos said:

Πες μου τώρα ότι κάνεις πλάκα.

Με 200% zoom και 6% speed είδες τέτοια artifact; Πωωωωωω

Εδώ δε βλέπουμε τα arfifacts του DLSS Super resolution ή τα κάνουμε γαργάρα και θα ασχοληθούμε με αυτό;

😂😂 Σταμάτα βρε χωρατατζή

Γιατί αυτό; Για να μη χαλάσει το όνομα της και τη φήμη της;

Ή μήπως για να προστατεύσει της οπτική εμπειρία των πελατών της;🤣🤣

Να το κάνει διαθέσιμο και να προσφέρει χαμηλότερο boost η/και περισσότερα artifacts.

Να είναι επιλογή του χρήστη.

Στην τελική πολλά παιχνίδια φαίνονται έτσι χωρίς generated frames λόγω του motion blur.

Η είκονα που σου έβαλα σου δείχνει ότι το FSR 3 είναι χειρότερο απτό FG. Δεν έχει σημασία αν τα είδα τα είδες τα είδε. Οπότε η ανώτερη ποιότητα του FG μπορεί να είιναι λόγω του ειδικού hw που έχουν οι ADA. 

Η nvidia έχει διαφορετική φιλοσοφία από την AMD. Δεν δίνει πράγματα μέχρι να σιγουρευτεί ότι δουλεύουν σωστά, όπως πχ. το Rebar, που το έχει OFF by default, σε αντίθεση με την AMD που κάνει το ακριβώς ανάποδο, τα δίνει όλα by default μέχρι να σιγουρευτεί ότι δημιουργούν πρόβλημα. Εξού και η "φήμη" για τους κακούς drivers και τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να είμαι έτοιμος αύριο ξεκινάω να σας τα πρήζω από σήμερα 😋

Στο NVCP τα αφήνω όλα στο Default με εξαίρεση φυσικά το "Use the Advanced 3D image settings" και τα 10bit στο χρώμα και Cap στα 162 μιας και έχω οθόνη 165HZ.

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που είναι "απαραίτητη" ; δεν μιλάω για επιλογές του στυλ "Prefer Max Performance" που ποτέ δεν ασχολούμαι αλλά τις αφήνω στα Default που έχουν. 

Από μεθαύριο θα μου κάνετε μάθημα για όλες αυτές τις νέες μαλ@κίες που μου φέρνουν πονοκέφαλο λες και διαβάζω για πανελλήνιες (FG, Dlss, RT...). 

Ένα παιχνίδι θέλουμε να παίξουμε και χρειάζεται διδακτορικό. Παλιά είχαμε Low, Medium, High, Ultra settings. Έκανες επιλογή και πατούσες play. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, liakinen είπε

Εγώ για να είμαι έτοιμος αύριο ξεκινάω να σας τα πρήζω από σήμερα 😋

Στο NVCP τα αφήνω όλα στο Default με εξαίρεση φυσικά το "Use the Advanced 3D image settings" και τα 10bit στο χρώμα και Cap στα 162 μιας και έχω οθόνη 165HZ.

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που είναι "απαραίτητη" ; δεν μιλάω για επιλογές του στυλ "Prefer Max Performance" που ποτέ δεν ασχολούμαι αλλά τις αφήνω στα Default που έχουν. 

Από μεθαύριο θα μου κάνετε μάθημα για όλες αυτές τις νέες μαλ@κίες που μου φέρνουν πονοκέφαλο λες και διαβάζω για πανελλήνιες (FG, Dlss, RT...). 

Ένα παιχνίδι θέλουμε να παίξουμε και χρειάζεται διδακτορικό. Παλιά είχαμε Low, Medium, High, Ultra settings. Έκανες επιλογή και πατούσες play. 

 

Αν δεν πεις ποια πήρες δεν έχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, liakinen said:

Στο NVCP τα αφήνω όλα στο Default με εξαίρεση φυσικά το "Use the Advanced 3D image settings" και τα 10bit στο χρώμα και Cap στα 162 μιας και έχω οθόνη 165HZ.

 

Το να είναι κάτω από τα Hz του panel είναι προυπόθεση. 

Από εκεί και πέρα είναι δικό σου θέμα που ακριβώς θα είναι. 

Εγώ πχ δεν βρίσκω λόγο να είναι τόσο ψηλά. Θα το βάλω 1-2 κάτω από τα min FPS που πιανει η κάρτα στα settings του κάθε τίτλου. Ετσι δεν έχω διακύμαση, υποψία stattering στο paning, εκτός αν είναι έμφυτο της μηχανής, και ξεκούραστη κάρτα.

πχ τυχαία νούμερα ....Αν ας πούμε έχεις από 80 με 140 συχνές βουτιές στα 70 έ τι να το κάνεις το καπ στα 162... εγώ θα έβαζα 70. 69.   

Ακόμα και να μπορεί σε min FPS ψηλά πάνω απο 100, το κόβω πολύ χαμηλότερα στα 70-80 ανάλογα.  

Επίσης άλλες φορές είναι καλύτερα το καπ να το κάνεις μεσα απο nvcp και άλλες από το rtss. Μερικές φορές πάντως έχω πετύχει να το rtss να κάνει την κάρτα να συμπεριφέρεται σαν να είναι σε max performance, ακομα και το power management mode είναι στο normal, και δεν θέλεις να ειναι στο max  performance  το management δεν υπάρχει λόγος να κολλάνε τα PM και η τάση στο max, όταν μέσα στο game μπορούν να κατέβουν 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα default και εγώ στο control panel της nvidia, απλά στα games με DLSS3 βάζω vysnc on και fps cap σε ξεχωριστό profile για το game. Ή στα games που δεν δουλεύει σωστά το AF, το βάζω x16 ξεχωριστά για το game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Δοκίμασε το software μια να έχουμε μια εικόνα.

Από το πρωί η κάρτα είναι στο κουτί της περιμένοντας να φύγει. Που όρεξη να δοκιμάσω κάτι.  😐

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

 

Δεν ήταν άτυχος. Και αντικατάσταση να έρθει τα ίδια θα είναι.

Δεν είχε επαρκή ενημέρωση προφανώς.

Όχι μόνο. Και στα πολλά fps και στα πολλά W και μερικές φορές, όταν μιλάμε για Asus ... πάντα. 😂

Ισχύει ότι δεν ήξερα κάτι για τις ASUS. Δώσε καμία πρόταση όμως που σας ζήτησα. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dimoskoutr said:

Από το πρωί η κάρτα είναι στο κουτί της περιμένοντας να φύγει. Που όρεξη να δοκιμάσω κάτι.  😐

Ισχύει ότι δεν ήξερα κάτι για τις ASUS. Δώσε καμία πρόταση όμως που σας ζήτησα. 🙂

Hellhound  😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...