Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν είναι το ίδιο. Αν τρίζει το αμάξι σημαίνει κάτι δεν έχει βιδώσει καλά π.χ. και πιθανώς στο μέλλον να επιρρεάσει το αυτοκοκίνητο. Το coil whine όμως είναι χαρακτηριστικό των πηνίων, όλα έχουν. Απλά λόγω κατασκευαστικής μεταβλητότητας κάποια έχουν  πιο πολύ και κάποια πιο λίγο. Μόνο ακουστικό είναι το θέμα, δεν επιρρεάζει κάπου. Απλά κάποια μαγαζιά για καλύτερο customer service μπορεί να στη δεχτούν πίσω, αλλά δεν είναι για RMA.

Το θέμα είναι ότι δε γίνεται σε όλες, κάποιες εταιρίες έχουν καταφέρει να λύσουν αυτό το πρόβλημα ή έστω να το ελαττώσουν σε τέτοιο βαθμό που να μην ενοχλεί … όπως και να έχει κακό δικό τους είναι …εγώ γι αυτό το λόγο δεν πρόκειται να ακουμπήσω ποτε στη ζωή μου asus …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1850

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δεν ήξερα ρε εσείς ότι υπάρχουν τόσα θέματα με τις ASUS. Όσο για το αν έχουν στο software κάτι να το περιορίζει δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να βάλεις το software τους για να περιορίσει το coil whine.

23 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν είναι το ίδιο. Αν τρίζει το αμάξι σημαίνει κάτι δεν έχει βιδώσει καλά π.χ. και πιθανώς στο μέλλον να επιρρεάσει το αυτοκοκίνητο. Το coil whine όμως είναι χαρακτηριστικό των πηνίων, όλα έχουν. Απλά λόγω κατασκευαστικής μεταβλητότητας κάποια έχουν  πιο πολύ και κάποια πιο λίγο. Μόνο ακουστικό είναι το θέμα, δεν επιρρεάζει κάπου. Απλά κάποια μαγαζιά για καλύτερο customer service μπορεί να στη δεχτούν πίσω, αλλά δεν είναι για RMA.

Όταν δεν μπορείς να παθήσεις δίπλα και ακούγεται σαν τσιρίδα από το κουτί που είναι στο πάτωμα ε δεν είναι νορμαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ήξερα ρε εσείς ότι υπάρχουν τόσα θέματα με τις ASUS. Όσο για το αν έχουν στο software κάτι να το περιορίζει δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να βάλεις το software τους για να περιορίσει το coil whine.

Όταν δεν μπορείς να παθήσεις δίπλα και ακούγεται σαν τσιρίδα από το κουτί που είναι στο πάτωμα ε δεν είναι νορμαλ.

Ε μα και συ ρε άνθρωπε δε ρώταγες καμία γνώμη μπας και βοηθούσε κανένας.. το κράταγες επτασφράγιστο μυστικό 😛

Btw εμενα η tuf μου αρέσει παρά πολύ αλλά δε θα ρίσκαρα να πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ε μα και συ ρε άνθρωπε δε ρώταγες καμία γνώμη μπας και βοηθούσε κανένας.. το κράταγες επτασφράγιστο μυστικό 😛

Btw εμενα η tuf μου αρέσει παρά πολύ αλλά δε θα ρίσκαρα να πάρω 

Eμενα με εσωσε το γεγονος οτι η Strix White αυτη τη φορα δεν μου αρεσε ηταν σαν τουβλο αλλιως θα ειχα παει καρφι για Strix.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα είναι ότι δε γίνεται σε όλες, κάποιες εταιρίες έχουν καταφέρει να λύσουν αυτό το πρόβλημα ή έστω να το ελαττώσουν σε τέτοιο βαθμό που να μην ενοχλεί … όπως και να έχει κακό δικό τους είναι …εγώ γι αυτό το λόγο δεν πρόκειται να ακουμπήσω ποτε στη ζωή μου asus …

Η ASUS έχει καλύτερα πηνία τα οποία όμως είναι πιο ευαίσθητα σε coil whine, έτσι πάει.

33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ήξερα ρε εσείς ότι υπάρχουν τόσα θέματα με τις ASUS. Όσο για το αν έχουν στο software κάτι να το περιορίζει δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να βάλεις το software τους για να περιορίσει το coil whine.

Όταν δεν μπορείς να παθήσεις δίπλα και ακούγεται σαν τσιρίδα από το κουτί που είναι στο πάτωμα ε δεν είναι νορμαλ.

Νορμάλ είναι, απλά είναι ενοχλητικό. Όλες οι συσκευές με πηνία έχουν coil whine απλά δεν δίνουμε τόσο σημασία όπως στο PC. Και ο φορτιστής του κινητού έχει για παράδειγμα, αλλά πολύ λιγότερο φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ε μα και συ ρε άνθρωπε δε ρώταγες καμία γνώμη μπας και βοηθούσε κανένας.. το κράταγες επτασφράγιστο μυστικό 😛

Btw εμενα η tuf μου αρέσει παρά πολύ αλλά δε θα ρίσκαρα να πάρω 

Είπα και εδώ σε κάποια παιδιά τι πήρα. Δεν ήξεραν κάτι. Έψαξα και στο Reddit και είδα ότι κάποιοι χρήστες παραπονέθηκαν αλλά δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα ή ότι υπάρχουν τόσοι που είχαν θέμα.

5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η ASUS έχει καλύτερα πηνία τα οποία όμως είναι πιο ευαίσθητα σε coil whine, έτσι πάει.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά δηλαδή η καλύτερη τροφοδοσία τσιρίζει; Σε τι να στραφώ τελικά σε gigabyte που λέτε εδώ κάποιοι;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eμενα με εσωσε το γεγονος οτι η Strix White αυτη τη φορα δεν μου αρεσε ηταν σαν τουβλο αλλιως θα ειχα παει καρφι για Strix.

καλά γενικά η asus βγάζει ωραίες κάρτες ποιοτικές και έχει από τις καλύτερες θερμοκρασίες αλλα όπου έχω διαβάσει σε forums reddit κτλπ 90% που λένε για coil wine είναι σε αυτή την εταιρία... εε τι να κάνω άμα δε μπορώ να σταθώ από το θόρυβο να τα βράσω τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Και νομιζα οτι με πονουσαν τα ματια μου απο την ηλεκτροκολληση :lol:

Eγώ το έβαλα πιο πολύ για το "η κακιά nvidia που το κλειδώνει μόνο σε ada". 2 είναι τα ενδεχόμενα, είτε το να δώσεις σε όλες τις κάρτες - ακόμα και αυτές που δεν έχουν το απαραίτητο hardware - καταλήγει στα παραπάνω αποτελέσματα, είτε η amd απλά είναι άμπαλη. Αν ισχύει το 1ο, καλά κάνει η Nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eγώ το έβαλα πιο πολύ για το "η κακιά nvidia που το κλειδώνει μόνο σε ada". 2 είναι τα ενδεχόμενα, είτε το να δώσεις σε όλες τις κάρτες - ακόμα και αυτές που δεν έχουν το απαραίτητο hardware - καταλήγει στα παραπάνω αποτελέσματα, είτε η amd απλά είναι άμπαλη. Αν ισχύει το 1ο, καλά κάνει η Nvidia. 

κοιτα δεν ξερω πως φαινεται  αν κανεις zoom χ200 και κατεβασεις την ταχυτητα ,σημασια εχει πως το αντιλαμβανεσαι την ωρα που παιζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Από τα ευρωπαϊκά φαντάζομαι δεν έχουμε τελωνείο σωστά;;ρωτάω γτ δεν έχει τύχει να παραγγείλω ποτε από Amazon…να μπω δλδ amazon.it ή .de ή .fr να κοιτάξω gpu και κάποια αλλά κομμάτια;;εκεί υπάρχουν διαθεσιμότητες ή είναι όπως στα σκρουτζομαγαζα που λένε ύστερα από παραγγελία ή αποστολή σε 10-15 μέρες;

επισης αυτό το coil wine που γράφεται τι ακριβώς είναι μπορείς να μου εξηγήσεις;;

Διαθεσιμότητες υπάρχουν σίγουρα στα περισσότερα.  Εμένα ας πούμε Σάββατο απόγευμα αγόρασα, Δευτέρα απόγευμα έφυγε από κει. Τα ευρωπαϊκά δεν έχουν τελωνείο όχι. Το coil whine σε μένα ακούγεται σαν τσιριχτός οξύς ήχος από την κάρτα μόλις περάσει τα 85-90 watt δηλαδή σε games. Δεν έχει να κάνει με τα fans αλλά με τους πυκνωτές της κάρτας. Είναι στην δίκη μου περίπτωση ανυπόφορο εντελώς. Πρέπει δηλαδή να δυναμώσω αρκετά τα ηχεία ώστε να καλύψουν τον ήχο. Οπότε επιστροφή μετά από επικοινωνία μαζί τους χτες βράδυ. Μου έβγαλαν return ticket και Δευτέρα με συστημένο ΕΛΤΑ στέλνω. Όταν την πάρουν θα μου πιστωθούν τα χρήματα στην καρτα και θα τους στείλω και την απόδειξη των ΕΛΤΑ για να μου δωσουν και τα μεταφορικά. Όπως έγραψα και πριν να φανταστείς μου έκαναν δώρο σήμερα το πρωί 20 ευρώ δωροεπιταγή γιατί καθυστέρησε η καρτα 2 μέρες από την ημερομηνία που μου είχαν δώσει. Είναι σαν να μου πιστώνουν σε επόμενη αγορά τα μεταφορικά που τους πλήρωσα. Και την επόμενη που θα πάρω από Amazon θα την παρω για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση ανυπόφορου coil whine πάλι. Από ευρωπαϊκό όμως για να μην αργήσει τόσο λόγο τελωνείου. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

κοιτα δεν ξερω πως φαινεται  αν κανεις zoom χ200 και κατεβασεις την ταχυτητα ,σημασια εχει πως το αντιλαμβανεσαι την ωρα που παιζεις

δεν είχε κράξει σήμερα και ανησύχησα για την υγεία του :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Νορμάλ είναι, απλά είναι ενοχλητικό. Όλες οι συσκευές με πηνία έχουν coil whine απλά δεν δίνουμε τόσο σημασία όπως στο PC. Και ο φορτιστής του κινητού έχει για παράδειγμα, αλλά πολύ λιγότερο φυσικά.

Βρε όλες έχουν οι ηλεκτρικές συσκευές οκ το ξέρω αν στήσεις αυτί στον φορτιστή δίπλα θα το ακούσεις. Αλλά αυτή είναι ανυπόφορη είναι πολύ έντονο. Στις περισσότερες συσκευές δεν το ακούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...