Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Gigabyte απ' ότι έχω διαβάσει είναι οι κάρτες με το λιγότερο coil whine, οι Asus είναι οι χειρότερες λόγω κορυφαίου power delivery.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Οι Gigabyte απ' ότι έχω διαβάσει είναι οι κάρτες με το λιγότερο coil whine, οι Asus είναι οι χειρότερες λόγω κορυφαίου power delivery.

Και οι palit που έχουν περάσει απτά χέρια μου (3090 + 4090) δεν έχουν coil whine. Η 3090 έκανε λίγο μόνο με custom bios όταν έσπρωνα 550w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Αν επιτρέπεται από πιο Amazon ψωνίζεις;;

Από όλα τα ευρωπαϊκά έχω ψωνίσει. Την καρτα την πήρα από το αγγλικό. Έχω πάρει και λαπτοπ από αμερικανικό. Σε όλα ως τώρα η εμπειρία άψογη. Το αμερικανικό μου είχε επιστρέψει και ένα ποσο γιατί μου είχε χρεώσει παραπάνω για τελωνείο.

45 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και σε εμένα χάρισαν τα χρήματα σε ένα ssd 970 pro στα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά τότε γιατί δεν είχε έρθει ενώ είχαν περάσει 2-3 εβδομάδες και δεν είχαμε tracking. Μετά από δύο ημέρες τον βρήκα στο γραμματοκιβώτιό μου από τα ΕΛΤΑ.

Ναι και σε μένα όταν άργησε δυο μέρες πριν παραλάβω μου είπαν ότι αν δεν έρθει μέχρι τη Δευτέρα μου επιστρέφουν τα χρήματα και αν έρθει τελικά το προϊόν το κρατάω κανονικά. Σε αυτά δεν παίζονται οι άνθρωποι.

45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι Gigabyte απ' ότι έχω διαβάσει είναι οι κάρτες με το λιγότερο coil whine, οι Asus είναι οι χειρότερες λόγω κορυφαίου power delivery.

Κορυφαίο power delivery έχει coil whine? Έτσι πάει σε αυτά; Δεν έχω ιδέα πως είναι γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Και οι palit που έχουν περάσει απτά χέρια μου (3090 + 4090) δεν έχουν coil whine. Η 3090 έκανε λίγο μόνο με custom bios όταν έσπρωνα 550w

Εμένα η Gamerock είχε πολύ στην αρχή, τώρα κάπως καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Psycho_Warhead said:

Εμένα η Gamerock είχε πολύ στην αρχή, τώρα κάπως καλύτερα..

Λες να είμαι κουφός? Δεν ξέρω, το PC το έχω στο πάτωμα και δεν ακούω coil whine. Οι ανεμιστήρες απτήν άλλη είναι για φίλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Από όλα τα ευρωπαϊκά έχω ψωνίσει. Την καρτα την πήρα από το αγγλικό. Έχω πάρει και λαπτοπ από αμερικανικό. Σε όλα ως τώρα η εμπειρία άψογη. Το αμερικανικό μου είχε επιστρέψει και ένα ποσο γιατί μου είχε χρεώσει παραπάνω για τελωνείο.

Από τα ευρωπαϊκά φαντάζομαι δεν έχουμε τελωνείο σωστά;;ρωτάω γτ δεν έχει τύχει να παραγγείλω ποτε από Amazon…να μπω δλδ amazon.it ή .de ή .fr να κοιτάξω gpu και κάποια αλλά κομμάτια;;εκεί υπάρχουν διαθεσιμότητες ή είναι όπως στα σκρουτζομαγαζα που λένε ύστερα από παραγγελία ή αποστολή σε 10-15 μέρες;

επισης αυτό το coil wine που γράφεται τι ακριβώς είναι μπορείς να μου εξηγήσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Από τα ευρωπαϊκά φαντάζομαι δεν έχουμε τελωνείο σωστά;;ρωτάω γτ δεν έχει τύχει να παραγγείλω ποτε από Amazon…να μπω δλδ amazon.it ή .de ή .fr να κοιτάξω gpu και κάποια αλλά κομμάτια;;εκεί υπάρχουν διαθεσιμότητες ή είναι όπως στα σκρουτζομαγαζα που λένε ύστερα από παραγγελία ή αποστολή σε 10-15 μέρες;

επισης αυτό το coil wine που γράφεται τι ακριβώς είναι μπορείς να μου εξηγήσεις;;

Δεν έχεις, αλλά και από αμερικάνικο και αγγλικό περιλαμβάνεται στην τιμή και ίσως να πληρώσεις και λιγότερα. ΠΧ 4070 έχουν 624 ευρώ από Amazon Αμερικής, έβγαιναν γύρω στα 600 πριν λίγο καιρό.

Εδώ έχουν 647 τουλάχιστον, τουλάχιστον οι Gigabyte. Το Foxstore είναι εντάξει κατάστημα και μπορείς να το εμπιστευθείς.

Τo coil whine είναι ένας θόρυβος που ακούγεται από την κάρτα σαν να τσιρίζει, ουσιαστικά έρχεται από τα ηλεκτρονικά της. Ανάλογα με την έντασή του και το που και πόσο κοντά σου έχεις τοποθετήσει το PC μπορεί να είναι πολύ ή λίγο ενοχλητικός. Εγώ δεν τον αντέχω ούτε λίγο.

Lol σοβαρά έχει ρύθμιση low coil whine το λογισμικό της Asus;

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Armoral said:

Lol σοβαρά έχει ρύθμιση low coil whine το λογισμικό της Asus;

Και στις μητρικές της υπάρχει ολόκληρο tab στο bios.

Έχουν το γνώθι σαυτόν οι άνθρωποι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε σας τα λεγα εγώ, Manli ρε τέρατα! 3070 αρρενωπή χωρίς coil που να το ακούς. 

Gigabyte: σε 3070 Eagle - ανεκτό coil, 3060Ti Vision - σχετικά ανεκτό coil, rx 570 - σχετικά υποφερτό

MSI: σε μια GTX 670 - σχετικά ανεκτό 

EVGA(💀): σε GTX 1070 - σχετικά ανεκτό 

SAPPHIRE: RX 5700XT PULSE - σχετικά υποφερτό, RX 580 - σχετικά υποφερτό

 

... οι επόμενες που θα δοκιμαστούν: Inno3DZOTAC, Palit

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimoskoutr

Gigabyte που να έχει τον θόρυβο της Asus σε αυτήν την γενιά το θεωρώ σχεδόν απίθανο.

Στα Ελληνικά καταστήματα μπορείς να κάνεις ερώτηση πριν την παραγγελία. Ζητάς να σε συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα και όχι με κάποια κοπέλα στις παραγγελίες και τους λες αν πάρω την κάρτα και έχει Coil Whine τι συμβαίνει; αν ακούσεις καμιά απάντηση του στυλ τι είναι αυτό; τότε ξέρεις τι θα πάρεις 😋 σε περίπτωση προβλήματος και ψάχνεις αλλού.

Επεξ/σία από liakinen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτοί που βγάζουν τις κάρτες απορώ δε τις δοκιμάζουν? κατευθείαν σε παλέτα και δρόμο? και αν τις δοκιμάζουν ακούν τη τζιριδα τις κάρτας και λένε ok κομπλέ την πουλάμε? έλεος με αυτή την asus συνεχεια διαβάζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα με τις κάρτες της κρίμα να παίρνει κάποιος νέα κάρτα να κάνει τέτοια κόλπα και να πρέπει να μπει σε τέτοιες διαδικασίες...

msi και palit που παίρνω πάντως δεν έχω συναντήσει ποτε προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην την στείλεις εκτός κι αν είναι εντελώς ανυπόφορο. Μπορεί να σου στείλουν χειρότερο κομμάτι.

Οχι βέβαια.

Θα παρει από τις "σίγουρες" μάρκες: Gigabyte, Zotac (εκει υπαρχει το ριακο των κακών fans) και αλλες.

 

4 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Εμένα πάντως με τον καιρό μειώθηκε αισθητά.  Όχι ότι δεν ακούγεται καθόλου αλλά καμια σχέση με τις αρχές 

Αμφίβολο.

Μάλλον συνηθίζεις στο coil whne εσύ παρα αυτο σε εσένα.

Τόσες είχα με coil και σε καμία δε μειώθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλά αυτοί που βγάζουν τις κάρτες απορώ δε τις δοκιμάζουν? κατευθείαν σε παλέτα και δρόμο? και αν τις δοκιμάζουν ακούν τη τζιριδα τις κάρτας και λένε ok κομπλέ την πουλάμε? έλεος με αυτή την asus συνεχεια διαβάζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα με τις κάρτες της κρίμα να παίρνει κάποιος νέα κάρτα να κάνει τέτοια κόλπα και να πρέπει να μπει σε τέτοιες διαδικασίες...

msi και palit που παίρνω πάντως δεν έχω συναντήσει ποτε προβλήματα

δεν είναι πρόβλημα πάντως, δεν προκαλεί θέμα στην κάρτα, γι' αυτό το αφήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

δεν είναι πρόβλημα πάντως, δεν προκαλεί θέμα στην κάρτα, γι' αυτό το αφήνουν.

Μπορεί να μην είναι πρόβλημα με την έννοια ότι επηρεάζει την απόδοση της κάρτας αλλά σίγουρα πρέπει να θεωρείτε «ελάττωμα» … άλλωστε φαίνεται και από τα παράπονα των χρηστών που τις στέλνουν πίσω … άμα πάρω εγώ καινούργιο αμάξι και τρίζει τι πάει να πει ότι είναι οκ επειδή δεν επηρεάζεται η οδήγηση του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Μπορεί να μην είναι πρόβλημα με την έννοια ότι επηρεάζει την απόδοση της κάρτας αλλά σίγουρα πρέπει να θεωρείτε «ελάττωμα» … άλλωστε φαίνεται και από τα παράπονα των χρηστών που τις στέλνουν πίσω … άμα πάρω εγώ καινούργιο αμάξι και τρίζει τι πάει να πει ότι είναι οκ επειδή δεν επηρεάζεται η οδήγηση του ;

Δεν είναι το ίδιο. Αν τρίζει το αμάξι σημαίνει κάτι δεν έχει βιδώσει καλά π.χ. και πιθανώς στο μέλλον να επιρρεάσει το αυτοκοκίνητο. Το coil whine όμως είναι χαρακτηριστικό των πηνίων, όλα έχουν. Απλά λόγω κατασκευαστικής μεταβλητότητας κάποια έχουν  πιο πολύ και κάποια πιο λίγο. Μόνο ακουστικό είναι το θέμα, δεν επιρρεάζει κάπου. Απλά κάποια μαγαζιά για καλύτερο customer service μπορεί να στη δεχτούν πίσω, αλλά δεν είναι για RMA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...