Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Μόλις έβαλα bg3 και έπαθα ένα σοκ. Έχει τρελό coil wine. Ξενέρωσα τη ζωή μου ρε σεις. Δεν μου έχει τύχει κάρτα έτσι. Στο dos2 και στο everspace που έπαιξα πριν δεν έκανε κιχ. Τι παίζει; Το τροφοδοτικό είναι ένα Corsair RM 650. Θέλω να δοκιμάσω undervolt μήπως το περιορίσω  από το msi afterburner στο core voltage μόνο plus δίνει. Πως το κάνω undervolt; Καμία ιδέα κανένας αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; Επίσης τι benchmark να κατεβάσω να τρέξω να δω αν το κάνει γενικά ή σε συγκεκριμένα παιχνίδια; Πω φίλε ήττα…😢

Ζήτα αντικατάσταση από το αμαζον. Θα σου στείλουν καινούργια και μετά στέλνεις την παλιά πίσω. Να μην αφήσεις την κάρτα να χτυπάει τρελά fps στο μενού επιλογών αν το κάνει εκεί ή στο παιχνίδι. Όλα με cap κάτω από αυτό της οθόνης σου 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το 2017 με Asus strix που είχε τρελό coil whine ποτέ ξανά Asus. Τα ίδια χάλια βλεπω 6 χρόνια μετά. Μακριά από Asus gpu γενικά ότι χειρότερο και κυριολεκτικά λαχείο το coil whine τους. Πάτε σε gigabyte zotac msi inno3d έχει καλές μάρκες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και εγώ αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους στο Amazon για να την στείλω πίσω. Υποθέτω χρήματα επιστρέφουν ε; Δεν πρέπει ναι και καλά να πάρω άλλη ίδια; Το coil wine της είναι τραγικό μιλάμε. Στο μεταξύ σε 4k native που τραβάει 180watt πολύ high pitch θόρυβος, σε 4k dlss q λίγο λιγότερο high, σε 1440p λίγο λιγότερο και ούτω και εξής. Νομίζω βρήκα νέα χρήση για το dlss; Σε 1440p dlss q λιγότερο. Τίναιαυτορε!!!

Εσυ άρχοντα τι πήρες τελικά;

 

Δεν ανοίγουν καν οι ανεμιστήρες και το coil wine έχει ήδη αρχίσει. Χωρίς να έχουν ανοίξει. Με το τραβάει πάνω από 80-90 watt καλημέρα σας.

Με vsync είμαι στα frames του μόνιτορ σε 4k. Μα φανταστείς η καρτα δεν πάει 99% usage καν. Θα την στείλω πίσω ναι. Αύριο πρέπει να μιλήσω μαζί τους. Δεν έχω κάνει επιστροφή στο Amazon δεν μου έχει τύχει. Έχει και τελωνείο αυτή. Τον ήπιαμε καλά. Θα μου επιστρέψουν άραγε το ποσο του τελωνείου ή θα το φάω στη μάπα; Έμπλεξε η φάση. Άντε περίμενε να πάει, να πάρεις λεφτά πίσω, και μετά άλλη καρτα.☹️

Δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.  Απλά ζητά νέα καρτα αντικατάστασης εξήγησε τους ότι θα περιμένεις να την παραλάβεις πριν στείλεις την παλιά και αν είναι τις συσκευάζεις καλά με διπλα χαρτονια απέξω και τις στέλνεις και τις δύο πακέτο πίσω με ΕΛΤΑ. Τα έξοδα στα πληρώνει το amazon αφού τους στείλεις την απόδειξη από ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ζήτα αντικατάσταση από το αμαζον. Θα σου στείλουν καινούργια και μετά στέλνεις την παλιά πίσω. Να μην αφήσεις την κάρτα να χτυπάει τρελά fps στο μενού επιλογών αν το κάνει εκεί ή στο παιχνίδι. Όλα με cap κάτω από αυτό της οθόνης σου 

Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται έτσι. Υποθέτω θέλουν πίσω πρώτα την δικιά μου και μετά θα μου στείλουν καινούργια…λογικά…παντού η κάρτα είναι με frame cap στα 59fps. Δεν είναι νομίζω εκεί το θέμα. Είναι στο τι τραβάει από watt… όταν ανεβάζει πάνω από 80-90 watt αρχίζει το coil wine. Το psu μου είναι ένα Corsair rm650. Μέχρι προχτές η 570 τραβούσε 130 watt χωρίς κάποιο coil wine. Δεν νομίζω να φταίει το τροφοδοτικό ε;

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.  Απλά ζητά νέα καρτα αντικατάστασης εξήγησε τους ότι θα περιμένεις να την παραλάβεις πριν στείλεις την παλιά και αν είναι τις συσκευάζεις καλά με διπλα χαρτονια απέξω και τις στέλνεις και τις δύο πακέτο πίσω με ΕΛΤΑ. Τα έξοδα στα πληρώνει το amazon αφού τους στείλεις την απόδειξη από ΕΛΤΑ.

Και εγώ δεν νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα με έξοδα επιστροφής κλπ αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι θα δεχτούν να στείλουν πρώτα κάρτα αντικατάστασης και μετά να στείλω εγώ πίσω. Βέβαια αυτό τον καιρό νιώθω τόσο γκαντέμης που δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν και η δεύτερη έχει coil wine.😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται έτσι. Υποθέτω θέλουν πίσω πρώτα την δικιά μου και μετά θα μου στείλουν καινούργια…λογικά…παντού η κάρτα είναι με frame cap στα 59fps. Δεν είναι νομίζω εκεί το θέμα. Είναι στο τι τραβάει από watt… όταν ανεβάζει πάνω από 80-90 watt αρχίζει το coil wine. Το psu μου είναι ένα Corsair rm650. Μέχρι προχτές η 570 τραβούσε 130 watt χωρίς κάποιο coil wine. Δεν νομίζω να φταίει το τροφοδοτικό ε;

Μου έχουν στείλει κάρτα στο παρελθόν και τις έστειλα και τις δύο πίσω γιατί είχαν το ίδιο θέμα και απλά μου επέστρεψαν  τα χρήματα αφού τις παρέλαβαν φυσικά.

Τους το λες για να μη μείνεις χωρίς κάρτα και το πολύ πολύ τους στέλνεις και ένα βίντεο με την κάρτα να τσιρίζει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Μου έχουν στείλει κάρτα στο παρελθόν και τις έστειλα και τις δύο πίσω γιατί είχαν το ίδιο θέμα και απλά πήρα τα χρήματα πίσω 

Τους το λες για να μη μείνεις χωρίς κάρτα και το πολύ πολύ τους στέλνεις και ένα βίντεο με την κάρτα να τσιρίζει.

Ναι θα πω ότι δεν έχω άλλη καρτα και για να μην μείνω μπουκάλα θέλω να παραλάβω άλλη πρώτα δεν έχεις άδικο σε αυτό. Ε την γκαντεμιά μου. Δεν είμαι για καινούργια καρτα εγώ ρε. Τι το ήθελα; Ο Παππούς με την 570 έπρεπε να μείνει. ☹️

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετά το 2017 με Asus strix που είχε τρελό coil whine ποτέ ξανά Asus. Τα ίδια χάλια βλεπω 6 χρόνια μετά. Μακριά από Asus gpu γενικά ότι χειρότερο και κυριολεκτικά λαχείο το coil whine τους. Πάτε σε gigabyte zotac msi inno3d έχει καλές μάρκες 

Δεν το ήξερα αυτό το θέμα φίλτατε. Θα τα έδινα τα 50-60 παραπάνω αν ήξερα ότι θα τσιρίζει έτσι η ρημάδα. Θα έπαιρνα και από Γερμανία κάποια και δεν θα περίμενα τόσες μέρες από Αγγλία την Asus. Τόσο το έχουν κάνει μπουρδ… με το coil whine;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δεν το ήξερα αυτό το θέμα φίλτατε. Θα τα έδινα τα 50-60 παραπάνω αν ήξερα ότι θα τσιρίζει έτσι η ρημάδα. Θα έπαιρνα και από Γερμανία κάποια και δεν θα περίμενα τόσες μέρες από Αγγλία την Asus. Τόσο το έχουν κάνει μπουρδ… με το coil whine;

Εξαρτάται. Ήσουν και άτυχος. Αλλά με Asus συμβαίνει συχνά ακόμη και σε ακριβότερα μοντέλα της.

Με τις Zotac που είχα τελευταία αλλά και με Giga δεν ακούγεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Δεν το ήξερα αυτό το θέμα φίλτατε. Θα τα έδινα τα 50-60 παραπάνω αν ήξερα ότι θα τσιρίζει έτσι η ρημάδα. Θα έπαιρνα και από Γερμανία κάποια και όχι από Αγγλία την Asus. Τόσο το έχουν κάνει μπουρδ… με το coil whine;

Ναι στις Asus gpu είναι γενικό το πρόβλημα και πολύ πιο πιθανό να πέσεις σε κάρτα με coil whine. Αν τσιρίζει στα 90 watt φαντάσου στα 200 τι γίνεται. Να παίζεις με ακουστικά είναι η λύση σε όλα αυτά τα θέματα των θορύβων η να πέσεις σε κάρτα χωρίς καθόλου whine να της τραβήξεις και uv οπότε δεν θα ακούγονται ούτε τα fans με τις θερμοκρασίες που θα έχει. Αλλά ναι αυτή η τσιρίδα από τα coils είναι χειρότερη και από γκρίνια γυναίκας τουλάχιστον η κάρτα αλλάζετε και εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετά το 2017 με Asus strix που είχε τρελό coil whine ποτέ ξανά Asus. Τα ίδια χάλια βλεπω 6 χρόνια μετά. Μακριά από Asus gpu γενικά ότι χειρότερο και κυριολεκτικά λαχείο το coil whine τους. Πάτε σε gigabyte zotac msi inno3d έχει καλές μάρκες 

Πιστευω οτι ειναι ο συνδιασμος gpu, m/b , psu και οχι αποκλειστικα η gpu.
Η Asus strix 1060 δεν ειχε καθολου ενω σε gigabyte και msi φιλων ειχαν.
Η Asus Strix 3090 σε φιλο ειχε πολυ λιγο και οταν τη πηρα εγω δεν ειχε καθολου(μπηκε και στα 2 pc μου,τωρα ειναι στης αδερφης μου και παλι δεν εχει).
Απο reddit παλαιοτερα ειχα ποσταρει εδω περιπτωση που στο παλιο συστημα του δεν ειχε και οταν την εβαλε σε νεο συστημα ειχε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι στις Asus gpu είναι γενικό το πρόβλημα και πολύ πιο πιθανό να πέσεις σε κάρτα με coil whine. Αν τσιρίζει στα 90 watt φαντάσου στα 200 τι γίνεται. Να παίζεις με ακουστικά είναι η λύση σε όλα αυτά τα θέματα των θορύβων η να πέσεις σε κάρτα χωρίς καθόλου whine να της τραβήξεις και uv οπότε δεν θα ακούγονται ούτε τα fans με τις θερμοκρασίες που θα έχει. Αλλά ναι αυτή η τσιρίδα από τα coils είναι χειρότερη και από γκρίνια γυναίκας τουλάχιστον η κάρτα αλλάζετε και εύκολα. 

Ναι από τα 90-95 watt το ακούω πάνω από τα ηχεία, που βέβαια βράδυ τα έχω σχετικά χαμηλά. Όταν βάλω 4k και πάει στα 180watt εκεί ακούγεται αρκετά οξύς ήχος. Από θόρυβο τα fans της δεν ακούγονται στο κουτί μου (lancool 216) καθόλου. Ρε συ αλλάζει η καρτα όντως οκ. Αλλά αυτό το περίμενε με τρελαίνει τώρα. Τόσα χρόνια περίμενα να αλλάξω, περίμενα και για την βόλτα της κάρτας 5 μέρες στην Αθήνα χωρίς λόγο, τώρα να περιμενω καινούργια μου την δίνει στα νεύρα. Και αν μου λέτε για τις ASUS ότι είναι συχνό το φαινόμενο το βλέπω και η δεύτερη να τσιρίζει. 🤮

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πιστευω οτι ειναι ο συνδιασμος gpu, m/b , psu και οχι αποκλειστικα η gpu.
Η Asus strix 1060 δεν ειχε καθολου ενω σε gigabyte και msi φιλων ειχαν.
Η Asus Strix 3090 σε φιλο ειχε πολυ λιγο και οταν τη πηρα εγω δεν ειχε καθολου.
Απο reddit παλαιοτερα ειχα ποσταρει εδω περιπτωση που στο παλιο συστημα του δεν ειχε και οταν την εβαλε σε νεο συστημα ειχε.

Να την δώσω σε φίλο να την δοκιμάσει δηλαδή; Άντε και την δοκίμασε και δεν έχει τι να αλλάξω εγώ; mobo ή psu;😐🤔

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Να την δώσω σε φίλο να την δοκιμάσει δηλαδή; Άντε και την δοκίμασε και δεν έχει τι να αλλάξω εγώ; mobo ή psu;😐🤔

Οχι εσυ να τη στειλεις πισω οταν πρωτα σου στειλουν καινουρια.
Παρε μια Gigabyte Gaming εχει πολυ καλες κριτικες και τις καλυτερες θερμοκρασιες.
Εγω μιλησα γενικα και για περιπτωσεις που δεν μπορεις να τη στειλεις πισω, οτι δεν φταιει απαραιτητα η gpu αλλα ο συνδιασμος.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι από τα 90-95 watt το ακούω πάνω από τα ηχεία, που βέβαια βράδυ τα έχω σχετικά χαμηλά. Όταν βάλω 4k και πάει στα 180watt εκεί ακούγεται αρκετά οξύς ήχος. Ρε συ αλλάζει η καρτα όντως οκ. Αλλά αυτό το περίμενε με τρελαίνει τώρα. Τόσα χρόνια περίμενα να αλλάξω, περίμενα και για την βόλτα της κάρτας 5 μέρες στην Αθήνα, τώρα να περιμενω καινούργια μου την δίνει στα νεύρα. Και αν μου λέτε για τις ASUS ότι είναι συχνό το φαινόμενο το βλέπω και η δεύτερη να τσιρίζει. 🤮

Να την δώσω σε φίλο να την δοκιμάσει δηλαδή; Άντε και την δοκίμασε και δεν έχει τι να αλλάξω εγώ; mobo ή psu;😐🤔

Μα μην τη δώσεις πουθενά. Ζήτα αντικατάσταση και αν είναι δυνατόν να επιστρέψεις την κάρτα μετά από την παραλαβή της νέας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια ειχα στην κατοχή μου Gigabyte gtx 970 με 0 coil,Asus gtx 1080 με coil,evga 1080ti με 0 coil,Asus rtx 2080 με coil,Gigabyte rtx 2080ti με 0 coil, Gigabyte rtx 3080 aorus Xtreme με 0 coil,MSI rtx 3090ti suprim x με 0 coil,MSI rtx 4080 suprim x με 0 coil,MSI rtx 4090 suprim x με 0 coil

Τα συμπεράσματα δικά σας

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...