Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έβαλα bg3 και έπαθα ένα σοκ. Έχει τρελό coil wine. Ξενέρωσα τη ζωή μου ρε σεις. Δεν μου έχει τύχει κάρτα έτσι. Στο dos2 και στο everspace που έπαιξα πριν δεν έκανε κιχ. Τι παίζει; Το τροφοδοτικό είναι ένα Corsair RM 650. Θέλω να δοκιμάσω undervolt μήπως το περιορίσω  από το msi afterburner στο core voltage μόνο plus δίνει. Πως το κάνω undervolt; Καμία ιδέα κανένας αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; Επίσης τι benchmark να κατεβάσω να τρέξω να δω αν το κάνει γενικά ή σε συγκεκριμένα παιχνίδια; Πω φίλε ήττα…😢

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Ναι έχω μια ιδέα: τη στέλνεις πίσω και παίρνεις τη 7800 Hellbound χαχαχαχα!

Ειλικρινά θα ήθελα να γελάσω αλλά έχω φάει μεγάλο ξενέρωμα φίλτατε. Πήρα καρτα μετά από 6,5 χρόνια, την περίμενα 2 εβδομάδες και τώρα που ησύχασε η οικογένεια είπα να απολαύσω bg3...

Και στο wasteland 3 τα ίδια. Ποιος μπλέκει με επιστροφή τώρα στην Αγγλία πω…☹️

Αν ξέρει κάποιος κάτι να δοκιμασω μπας και το γλιτώσω θα το εκτιμούσα ειλικρινά.

Να φανταστείτε ακούγεται πάνω από τα ηχεία το pich. 😔

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζα προηγουμενως μια ντουζινα σελιδες για τους ανεμιστηρες και τον θορυβο που κανουν και τις ρυθμισεις με silent bios, afterburner, undervolt, ρυθμισεις των case fans ωστε να μετριαζουν τη θερμοτητα της καρτας, να παραγγελνεις καρτα και να φοβασαι αν εχει coil whine ή γενικα αν τυχον κανει θορυβο οταν ζοριζεται, ολα αυτα για μενα ειναι εντελως ξενα πλεον, μακαρι να τυχαινε σε μενα coil whine (που δεν) και να τη γλυτωνε καποιος αλλος αφου ακομα και σε ταυτοχρονο Cinebench R24 και Furmark εχω 0db noise και ταυτοχρονα χαμηλες θερμοκρασιες ειδικα το χειμωνα οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλοτερες κι απο την καλυτερη υδροψυξη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

διαβαζα προηγουμενως μια ντουζινα σελιδες για τους ανεμιστηρες και τον θορυβο που κανουν και τις ρυθμισεις με silent bios, afterburner, undervolt, ρυθμισεις των case fans ωστε να μετριαζουν τη θερμοτητα της καρτας, να παραγγελνεις καρτα και να φοβασαι αν εχει coil whine ή γενικα αν τυχον κανει θορυβο οταν ζοριζεται, ολα αυτα για μενα ειναι εντελως ξενα πλεον, μακαρι να τυχαινε σε μενα coil whine (που δεν) και να τη γλυτωνε καποιος αλλος αφου ακομα και σε ταυτοχρονο Cinebench R24 και Furmark εχω 0db noise και χαμηλες θερμοκρασιες ειδικα το χειμωνα οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλοτερες κι απο την καλυτερη υδροψυξη

Καλά εσύ είσαι εξαίρεση!

Έχεις κάνει τρομερή μαγκιά στο μπαλκόνι.

Ο χειμώνας είναι η εποχή του hw σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, azazil1190 said:

Καλά εσύ είσαι εξαίρεση!

Έχεις κάνει τρομερή μαγκιά στο μπαλκόνι.

Ο χειμώνας είναι η εποχή του hw σου


σε κανα χιονια μετα απο cold boot και μεχρι να ζεσταθουν τα περισσοτερα parts οι θερμοκρασιες στο HWMonitor ειναι σε μονοψηφια νουμερα και παραμενουν ετσι οσο ειναι idle, απο κει και περα ζητημα αν θα 40αρησουν cpu&gpu while gaming, και θελω να δω πως θα παει φετος με τις αναβαθμισεις

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε σεις. Δεν πιστεύω ότι συνηθίζεται αυτό όσων αγορά το high pich θόρυβο. Από την άλλη ολόκληρη ιστορία να σταλεί πίσω. Και άντε την έστειλες. Η επόμενη αν είναι πάλι ίδια αηδία;😐😐😐

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ειλικρινά θα ήθελα να γελάσω αλλά έχω φάει μεγάλο ξενέρωμα φίλτατε. Πήρα καρτα μετά από 6,5 χρόνια, την περίμενα 2 εβδομάδες και τώρα που ησύχασε η οικογένεια είπα να απολαύσω bg3...

Και στο wasteland 3 τα ίδια. Ποιος μπλέκει με επιστροφή τώρα στην Αγγλία πω…☹️

Αν ξέρει κάποιος κάτι να δοκιμασω μπας και το γλιτώσω θα το εκτιμούσα ειλικρινά.

Να φανταστείτε ακούγεται πάνω από τα ηχεία το pich. 😔

Δυστυχώς ήσουν και εσύ άτυχος σαν και εμένα. Όπως έγραψα σε προηγούμενο post πριν λίγες μέρες μου ήρθε η ίδια κάρτα με την δικιά σου (ASUS Dual Fan 4070) και την έστειλα κατευθείαν πίσω την επόμενη μέρα. Απίστευτο Coil Whine που δεν είχα σκοπό ούτε με undervolt να μπλέξω. Δυστυχώς είναι σύνηθες στα μοντέλα της Asus ακόμα και στο ακριβότερο TUF. Από σχόλια στο Reddit και όχι μόνο, τα μοντέλα της Gigabyte στην συγκεκριμένη κατηγορία θεωρούνται ότι έχουν τα λιγότερα προβλήματα όσον αφορά το Coil Whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντι να μπλεξεις με επιστροφες δε δοκιμαζεις να αλλαξεις τους ανεμιστηρες; εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου,

ειτε θα εψαχνα σε ιδιο μεγεθος για ομοιομορφια ειτε θα εκανα πατεντα με διαφορετικης επιλογης (case fans) βγαζοντας το πλαστικο καπακι και στερεωνοντας τους πανω στη ψυκτρα, τοχε  κανει μια χαρα ο Herald στην 3090 του αν δε κανω λαθος, το ειχα κανει κι εγω παλιοτερα σε μια GTX570 και μαλιστα την μεταπουλησα ετσι και ηταν υπερευχαριστημενος ο αγοραστης απο το αποτελεσμα στην πραξη

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimoskoutr said:

Μόλις έβαλα bg3 και έπαθα ένα σοκ. Έχει τρελό coil wine. Ξενέρωσα τη ζωή μου ρε σεις. Δεν μου έχει τύχει κάρτα έτσι. Στο dos2 και στο everspace που έπαιξα πριν δεν έκανε κιχ. Τι παίζει; Το τροφοδοτικό είναι ένα Corsair RM 650. Θέλω να δοκιμάσω undervolt μήπως το περιορίσω  από το msi afterburner στο core voltage μόνο plus δίνει. Πως το κάνω undervolt; Καμία ιδέα κανένας αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; Επίσης τι benchmark να κατεβάσω να τρέξω να δω αν το κάνει γενικά ή σε συγκεκριμένα παιχνίδια; Πω φίλε ήττα…😢

Τι FPS πιάνεις; Αν ξεπερνάς αυτά του monitor δοκίμασε να βάλεις ένα frame limit, βοηθάει με το coil whine. Αν δε την πείρες απο Amazon απλά στείλε την πίσω. Δε μπορώ να φανταστώ πως το coil whine είναι συχνό φαινόμενο σε μια κάρτα με τόσο χαμηλή κατανάλωση.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Μόλις έβαλα bg3 και έπαθα ένα σοκ. Έχει τρελό coil wine. Ξενέρωσα τη ζωή μου ρε σεις. Δεν μου έχει τύχει κάρτα έτσι.

 

7 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δυστυχώς ήσουν και εσύ άτυχος σαν και εμένα. Όπως έγραψα σε προηγούμενο post πριν λίγες μέρες μου ήρθε η ίδια κάρτα με την δικιά σου (ASUS Dual Fan 4070) και την έστειλα κατευθείαν πίσω την επόμενη μέρα. Απίστευτο Coil Whine που δεν είχα σκοπό ούτε με undervolt να μπλέξω.

Αυτή η Asus δε βάζει μυαλό με τίποτα. Έτσι χάλια ήταν και η 3080 Strix που είχα. Αντίθετα η EVGA 3090Ti δεν έχει σχεδόν καθόλου.

Όντως οι Giga δεν έχουν coil whine.

Θα πρότεινα επιστροφή και refund όσο ταλαιπωρία και να είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε σεις. Δεν πιστεύω ότι συνηθίζεται αυτό όσων αγορά το high pich θόρυβο. Από την άλλη ολόκληρη ιστορία να σταλεί πίσω. Και άντε την έστειλες. Η επόμενη αν είναι πάλι ίδια αηδία;😐😐😐

 Ήμουν έτοιμος να πάρω τη ίδια πριν 2 μήνες, δεν προλάβαινα αντίστοιχα να ασχοληθώ και ανέβαλα. Οτιδήποτε διάβαζα ήταν θετικό ακόμα και για το coil whine. Κρίμα. Δοκίμασες το Silent profile στο διακόπτη?

(Αν και καλύτερα να την επιστρέψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δυστυχώς ήσουν και εσύ άτυχος σαν και εμένα. Όπως έγραψα σε προηγούμενο post πριν λίγες μέρες μου ήρθε η ίδια κάρτα με την δικιά σου (ASUS Dual Fan 4070) και την έστειλα κατευθείαν πίσω την επόμενη μέρα. Απίστευτο Coil Whine που δεν είχα σκοπό ούτε με undervolt να μπλέξω. Δυστυχώς είναι σύνηθες στα μοντέλα της Asus ακόμα και στο ακριβότερο TUF. Από σχόλια στο Reddit και όχι μόνο, τα μοντέλα της Gigabyte στην συγκεκριμένη κατηγορία θεωρούνται ότι έχουν τα λιγότερα προβλήματα όσον αφορά το Coil Whine.

Και εγώ αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους στο Amazon για να την στείλω πίσω. Υποθέτω χρήματα επιστρέφουν ε; Δεν πρέπει ναι και καλά να πάρω άλλη ίδια; Το coil wine της είναι τραγικό μιλάμε. Στο μεταξύ σε 4k native που τραβάει 180watt πολύ high pitch θόρυβος, σε 4k dlss q λίγο λιγότερο high, σε 1440p λίγο λιγότερο και ούτω και εξής. Νομίζω βρήκα νέα χρήση για το dlss; Σε 1440p dlss q λιγότερο. Τίναιαυτορε!!!

Εσυ άρχοντα τι πήρες τελικά;

 

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αντι να μπλεξεις με επιστροφες δε δοκιμαζεις να αλλαξεις τους ανεμιστηρες; εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου,

ειτε θα εψαχνα σε ιδιο μεγεθος για ομοιομορφια ειτε θα εκανα πατεντα με διαφορετικης επιλογης (case fans) βγαζοντας το πλαστικο καπακι και στερεωνοντας τους πανω στη ψυκτρα, τοχε  κανει μια χαρα ο Herald στην 3090 του αν δε κανω λαθος, το ειχα κανει κι εγω παλιοτερα σε μια GTX570 και μαλιστα την μεταπουλησα ετσι και ηταν υπερευχαριστημενος ο αγοραστης απο το αποτελεσμα στην πραξη

Δεν ανοίγουν καν οι ανεμιστήρες και το coil wine έχει ήδη αρχίσει. Χωρίς να έχουν ανοίξει. Με το τραβάει πάνω από 80-90 watt καλημέρα σας.

11 λεπτά πριν, Solowing είπε

Τι FPS πιάνεις; Αν ξεπερνάς αυτά του monitor δοκίμασε να βάλεις ένα frame limit, βοηθάει με το coil whine. Αν δε την πείρες απο Amazon απλά στείλε την πίσω. Δε μπορώ να φανταστώ πως το coil whine είναι συχνό φαινόμενο σε μια κάρτα με τόσο χαμηλή κατανάλωση.

Με vsync είμαι στα frames του μόνιτορ σε 4k. Μα φανταστείς η καρτα δεν πάει 99% usage καν. Θα την στείλω πίσω ναι. Αύριο πρέπει να μιλήσω μαζί τους. Δεν έχω κάνει επιστροφή στο Amazon δεν μου έχει τύχει. Έχει και τελωνείο αυτή. Τον ήπιαμε καλά. Θα μου επιστρέψουν άραγε το ποσο του τελωνείου ή θα το φάω στη μάπα; Έμπλεξε η φάση. Άντε περίμενε να πάει, να πάρεις λεφτά πίσω, και μετά άλλη καρτα.☹️

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...