Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Φάγαμε άκυρο σήμερα γιατί δεν πρόλαβε το κατάστημα να ελέγξει την παλιά μου αν είναι OK και να έχουμε έκπτωση στην καινούργια.

More info on this? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakinen είπε

Έστειλα μία MSI Gaming X 1660 Ti αδιάβαστη για 180€ έκπτωση από την καινούρια. 

Ελα ρε συ καλή φάση, ποιο μαγαζί δέχεται τραμπες αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μιας και πιάσαμε το Control Panel, αυτό πάντα έτσι το είχα. Τι κάνει ακριβώς (απ' την περιγραφή δεν έβγαλα άκρη); Υπάρχει λόγος να το αλλάξω;

Screenshot(59).png.d070bd666643371c0695a5197ed81715.png

Καλύτερα άφησε τα στο Default όπως κατά την γνώμη μου τα περισσότερα settings στο NVCP. Πιθανότερο είναι να έχουμε "προβλήματα" τις περισσότερες φορές αντί να βελτιώσουμε κάτι. 

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

Ελα ρε συ καλή φάση, ποιο μαγαζί δέχεται τραμπες αν επιτρέπεται?

Τοπικό κατάστημα στην Πτολεμαΐδα (πόλη μου). Μερικές φορές υπάρχουν ευκαιρίες δίπλα μας και εμείς δεν έχουμε ιδέα. Πρώτη φορά αγοράζω από το συγκεκριμένο. Χαμπάρι δεν είχα απλά περνούσα μία μέρα από εκεί (για ψωμί είχα βγει) και λέω δεν μπαίνω να κάνω μια ερώτηση. Του λέω την τάδε πόσο την έχεις; μου λέει τόσο. Ωραία έχω μια παλιά τι κάνουμε με εκείνη; μου λέει δεν υπάρχει θέμα θα την σπρώξω τόσο αν είναι εντάξει (θέλει να την δοκιμάσει, με ρώτησε αν υπάρχει κουτί κτλ). Ωραία τότε προχωράμε του λέω. 

Βαρέθηκα με τις αγγελίες εδώ στο Site. Μου έχουν στείλει πολλά μηνύματα για την 1660 Ti που την έδινα και φθηνότερα εδώ (150€) απλά όλοι θέλουν χέρι με χέρι και μιας και είμαι επαρχία αυτό είναι αδύνατο. 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μιας και πιάσαμε το Control Panel, αυτό πάντα έτσι το είχα. Τι κάνει ακριβώς (απ' την περιγραφή δεν έβγαλα άκρη); Υπάρχει λόγος να το αλλάξω;

Screenshot(59).png.d070bd666643371c0695a5197ed81715.png

απ ότι θυμάμαι όταν το έψαχνα διορθώνει από μονο του τα χρώματα ανάλογα με το content που βλέπει... υποτίθεται ότι κάνει διαφορα στο HDR γι αυτό άμα δεις μετά από κάτω κλειδώνει και τις επιλογές που έχει εγώ το έχω τικαρισμενο πάντως

(αν κάνω κάποιο τραγικό λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Aυτο δεν εξαρταται και απο το monitor;
Eγω πχ αντι για RGB εχω το YCbCr 4-4-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο δεν εξαρταται και απο το monitor;
Eγω πχ αντι για RGB εχω το YCbCr 4-4-4

και εγω στην tv ετσι το εχω αλλα στα μονιτορς νομιζω το rgb δινει το full range

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και εγω στην tv ετσι το εχω αλλα στα μονιτορς νομιζω το rgb δινει το full range

Mα υποτιθεται οτι το 4-4-4 εχει το μεγαλυτερο ευρος χρωματων.
Ειδικα οποιος κανει επεξεργασια εικονας,επεξεργασια βιντεο και βλεπει ταινιες 4k HDR προτεινεται να εχει το 4-4-4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Mα υποτιθεται οτι το 4-4-4 εχει το μεγαλυτερο ευρος χρωματων.
Ειδικα οποιος κανει επεξεργασια εικονας,επεξεργασια βιντεο και βλεπει ταινιες 4k HDR προτεινεται να εχει το 4-4-4.

Τα RGB και YCbCr είναι διαφορετική τρόποι να κάνεις encode χρωματική πληροφορία. Το YCbCr χρειάζεται λιγότερα δεδομένα για την ίδια πληροφορία και έχει εύρος φωτεινότητας 16 - 235. Το RBG μπορεί να ρυθμηστεί να έχει είτε εύρος 16 - 235 είτε 0 - 255.

Οι τηλεοράσεις δουλεύουν εσωτερικά με εύρος 16 - 235 και YCbCr, ενώ τα PC monitors περιμένουν RBG 0 - 255. Οι μοντέρνες τηλεοράσεις βέβαια υποστηρίζουν και RBG 0 - 255 επιλέγοντας full range στο HDMI input και full στο black level. Η εικόνα με αυτές τις ρυθμίσεις είναι σχεδόν η ίδια με αυτή που θα προέκυπτε απο σήμα YCbCr αλλά ξοδεύεται περισσότερο bandwidth. Παρόλα αυτά, υπάρχουν περιπτώσεις που είναι προτιμότερο να στέλνεις full range RGB σε μια τηλεόραση, ανάλογα με την πηγή, ώστε να αποφεύγεις τις επιπλέον εσωτερικές μετατροπές, με κλασσικό παράδειγμα τα games.

To chroma subsampling είναι ένας τρόπος να συμπιέζεται η χρωματική πληροφορία και δουλεύει το ίδιο για RBG και YCbCr. Δεν έχει να κάνει δηλαδή με το full range, το οποίο καθορίζει απλά πως το μαύρο επιτυγχάνεται στην τιμή 0 αντί για 16 και το λευκό στην τιμή 255 αντί για την τιμή 235 στο RGB.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με RGB 0-255 στο μονιτορ έχω καλύτερο κοντραστ και πιο ζωντανά χρώματα από ΥCbCR 4-4-4.To τελευταίο μόνο limited.image.png.5b1faa7e81fc60ee8c85b139fca0f5a5.png

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-10-07 182218.png

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Με RGB 0-255 στο μονιτορ έχω καλύτερο κοντραστ και πιο ζωντανά χρώματα από ΥCbCR 4-4-4.To τελευταίο μόνο limited.

 

Στο monitor εχεις φτιαξει δικο σου custom profile ή τρεχεις καποιο ετοιμο απο τα default του monitor;
To YcbCr444 θελει calibration δεν το βαζεις και καθαρισες, εγω εψαξα σε πολλα reviews του monitor για να βρω καποιον που το εκανε calibration με εργαλειο και να βαλω τα ιδια.
Τωρα το γυρισα και εγω σε RGB για να δω αν θα καταλαβω διαφορες.
Στο monitor εχω βαλει το Standard ,δεν ξερω αν καποιο αλλο ειναι καλυτερο.
 

Screenshot_19.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Assassin’s Creed Mirage PC Performance
1080p
https://overclock3d.net/reviews/software/assassins-creed-mirage-pc-performance-review-and-optimisation-guide/6/
1440p
https://overclock3d.net/reviews/software/assassins-creed-mirage-pc-performance-review-and-optimisation-guide/7/
4K
https://overclock3d.net/reviews/software/assassins-creed-mirage-pc-performance-review-and-optimisation-guide/8/
DLSS/FSR/XeSS
https://overclock3d.net/reviews/software/assassins-creed-mirage-pc-performance-review-and-optimisation-guide/5/

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το standard.To δικό σου βέβαια είναι πιο προηγμένο αν είναι το '22.Για βγάλε και τα 2 με standard το AC Mirage κάνα print  screen μήπως δούμε και εδώ τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Εχουν βγει Drivers για AMD...

Πιο νορμαλ τα πραγματα...

Φαινοταν οτι ηταν θεμα drivers κυριως για τις 7000...

https://www.pcgameshardware.de/Assassins-Creed-Mirage-Spiel-74010/Tests/Assassins-Creed-Mirage-Benchmarks-Test-1430382/2/

( τζαμπα η φασαρια λιγο πιο πισω 😋)

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mα υποτιθεται οτι το 4-4-4 εχει το μεγαλυτερο ευρος χρωματων.
Ειδικα οποιος κανει επεξεργασια εικονας,επεξεργασια βιντεο και βλεπει ταινιες 4k HDR προτεινεται να εχει το 4-4-4.

Το 4-4-4 υποδηλώνει την Χρωματική Ανάλυση, όχι το εύρος.
Σκέψου ότι χωρίζεται η εικόνα σε τετράγωνα Tiles των 2x2 pixels (λάθος αλλά απλουστευμένα)

YCbCr = Y εύρος φωτεινότητας + χρωματική διαβάθμιση (Cb) Μπλε σε Κίτρινο (Cr) Κόκκινο σε Πράσινο.
Οι χρωματικές διαβαθμίσεις είναι λιγότερο ευαίσθητες στο ανθρώπινο μάτι από τη φωτεινότητα και μπορούμε να ξεκλέψουμε στο bandwidth χωρίς να γίνεται πολύ έντονα αντιληπτό.

Έχοντας πάντα Ασυμπίεστη Φωτεινότητα + Συμπιεζόμενη Χρωματότητα.

444 = Ασυμπίεστα. Όλα τα pixels χρωμάτων δέχονται μοναδικά values: [ a b ] / [ c d ].
422 = Συμπιεσμένα χρώματα κατά το ήμισυ στον οριζόντιο άξονα: [ a a ] / [ c c ]
420 = Συμπιεσμένα χρώματα και στους δύο άξονες: [ a a ] / [ a a ]

444 = Όλα Ασυμπίεστα. 422 = χάνουμε κυριολεκτικά την μισή χρωματική ανάλυση του συνόλου. 420 = μένουμε κυριολεκτικά με το ένα τέταρτο της χρωματικής ανάλυσης.

Επεξ/σία από aki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...