Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Solowing είπε

Λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα αναδεικνύονται και εδώ. Αλλά παρόλα αυτά τα τελικά συμπεράσματα των Nvidia Foundry είναι αρκετά πιο θετικά από τους AMD Unboxed. Φαίνεται πως όντως η συντέλεια του κόσμου είναι κοντά, αγοράστε κωλόχαρτο αδέρφια!

 

  

To FRC πλέον κάνει πολύ καλή δουλειά, αν το panel σου δεν είναι πολύ παλιό μια χαρά το υποστηρίζει το 10bit χρώμα. Μάλιστα θα σου έλεγα να βάλεις το βάθος στα 12bit αφού έτσι μπορείς να μειώσεις το banding με κάποιες πηγές.

Το μόνιτορ είναι του 2019. Το βάθος στα 12 bit δεν έχω καν επιλογή να το βάλω από εκεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι από άλλου. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

8 minutes ago, dimoskoutr said:

Το μόνιτορ είναι του 2019. Το βάθος στα 12 bit δεν έχω καν επιλογή να το βάλω από εκεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι από άλλου. Ευχαριστώ πολύ.

Λογικά δε σου βγάζει την επιλογή γιατί δεν υπάρχει αρκετό bandwidth. Πως έχεις συνδέσει την οθόνη με το PC, και αν χρησιμοποιείς HDMI τι έκδοση είναι η υποδοχή στην οθόνη σου; Επίσης σε τι ανάλυση παίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Solowing είπε

Λογικά δε σου βγάζει την επιλογή γιατί δεν υπάρχει αρκετό bandwidth. Πως έχεις συνδέσει την οθόνη με το PC, και αν χρησιμοποιείς HDMI τι έκδοση είναι η υποδοχή στην οθόνη σου; Επίσης σε τι ανάλυση παίζεις;

Display port με το μόνιτορ να είναι 4k. Οποτε λογικά δεν έχει bandwidth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, dimoskoutr said:

Display port με το μόνιτορ να είναι 4k. Οποτε λογικά δεν έχει bandwidth;

120 Hz ή παραπάνω το έχεις; Τότε ναι, δεν φτάνει το bandwidth. Για να το επιβεβαιώσεις απλά χαμήλωσε το refresh rate στα 60 hz ή και παρακάτω και δες αν θα σου βγάλει επιλογή για 12 bit χρώμα. Αν το monitor σου έχει hdmi 2.1 τότε με το κατάλληλο καλώδιο μπορείς να έχεις 144 hz 4k 12bit full RGB σήμα με full chroma (4:4:4).

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά η 4080ti ειδικά αν πέσουν τα msrp των άλλων. Και δεν χωράει και 4070 super ανάμεσα σε 4070ti 4080 να είναι τι 10% διαφορά η μία από την άλλη? Αλλά ποιος θα πάρει στα 1300 4080ti όταν με 1500 θα περνει 4090. Θα ήθελα 4070 super με 16αρα ram στα 900 ευρώ πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Armoral είπε

Control Panel -> Manage 3d settings

DSR Factors - 1.78dl, 2.25dl (το DLDSR)

Ω ναι. Must. Μην ασχολείστε καν με dsr όσοι έχετε επιλογή για dldsr

DSR Smoothness - Ξεκίνα στο 12 με 15% και βλέπεις

Ούτε καν. Σε 1440p ξεκινάς από 65% και πάνω. Σε 4Κ min 80%. Υπενθυμίζω ότι όσο μικρότερο το ποσοστό, τόσο μεγαλύτερο το sharpening. Και το λέει αυτό κάποιος που το γουστάρει.

Low latency mode - On

Μπα. Globally, καλύτερα στο off. σε μερικά παιχνίδια μπορεί να κάνει κάποια διαφορά, σε πολλά προκαλεί stuttering. Μην το μπερδεύετε με το reflex, είναι διαφορετικό. Αν σε κάποιο παιχνίδι κάνει όντως διαφορά, το ανοίγετε εκεί.

Max frame rate - 3 με 4 fps κάτω από τα maximum hz της οθόνης σου

Monitor Technology - G-sync compatible

Opengl Rendering GPU - Nvidia Geforce RTX 4070

Power management mode - Prefer maximum performance

No fucking way. Εννοείται normal στα global settings και μόνο σε τίποτα παλιότερα παιχνίδια ή emulators το βάζουμε max.

Prefererred Refresh Rate - Application controlled αν θες παιχνίδια να λοκάρουν την οθόνη σου στα 60 fps πχ Elden Ring πχ αλλιώς maximum available

Vertical Sync - On (η ρύθμιση στο off στο μενού του εκάστοτε παιχνιδιού)

Control Panel - Set up G-Sync - Enable for windowed and full screen mode

Καλύτερα μόνο full screen

Αυτά σαν βασικά, όποιος θέλει προσθέτει ή αλλάζει κάτι.

Anisotropic filtering: 16x

MFAA: On. Αν χρησιμοποιούμε msaa σε παλιότερα games κάνει διαφορά, αλλιώς δεν κάνει τίποτα ούτως ή άλλως.

Shader cache size: Επειδή δεν ξέρουμε πόσο είναι το default, από 1-10gb ανάλογα με το πόσα παιχνίδια έχουμε εγκατεστημένα και παίζουμε και τι χώρο έχουμε.

Texture filtering - Quality: Ανάλογα, είτε Quality είτε Performance, πάντως σίγουρα όχι High.

RTX video enhancement: Quality 4

Output dynamic range: Full

Digital vibrance: Ανάλογα με την οθόνη, αξίζει να το ψάξετε.

 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA reportedly working on GeForce RTX 4080 Ti with AD102 GPU for early 2024 release

Έρχεται μέσα στο 2024 το ''sweet spot''.

Sweet spot για όσους πρόκειται να αναβαθμίσουν τότε. Θα έχουν περάσει σχεδόν 16 μήνες από το release της 4080 μέχρι να ομαλοποιηθούν οι αρχικές τιμές και να την βρίσκεις στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Solowing είπε

120 Hz ή παραπάνω το έχεις; Τότε ναι, δεν φτάνει το bandwidth. Για να το επιβεβαιώσεις απλά χαμήλωσε το refresh rate στα 60 hz ή και παρακάτω και δες αν θα σου βγάλει επιλογή για 12 bit χρώμα. Αν το monitor σου έχει hdmi 2.1 τότε με το κατάλληλο καλώδιο μπορείς να έχεις 144 hz 4k 12bit full RGB σήμα με full chroma (4:4:4).

Όχι ρε συ 60hz είναι και το display port της οθονησ είναι 1.4. Ίσως το καλώδιο; Της οθόνης αυτό που είχε χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Επίσης δεν ξέρω αν το διόρθωσε η nvidia. Δες την παλέτα χωμάτων από το control panel να είναι 0-255 και όχι 0-235. Σε HDMI πάντα το άλλαζα χειροκίνητα σε κάθε ανανέωση driver. 

Δεν χρειάζεται να διορθώσει κάτι η nvidia. Απλά πρέπει να δεις το εύρος που υποστηρίζει η οθόνη/τηλεόραση και να βάλεις το ίδιο στο CP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Δεν χρειάζεται να διορθώσει κάτι η nvidia. Απλά πρέπει να δεις το εύρος που υποστηρίζει η οθόνη/τηλεόραση και να βάλεις το ίδιο στο CP.

Θα μπορούσε να το έχει προεπιλογή 0-255. Όπως κάνει η AMD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την κυκλοφορία της 4080 Ti νομίζω πως όσοι έχουμε 4080 έχουμε άλλο ένα κίνητρο να την ξεφορτωθούμε τώρα, πριν χάσει την αξία της και να πάμε σε 4090.

 

12 minutes ago, dimoskoutr said:

Όχι ρε συ 60hz είναι και το display port της οθονησ είναι 1.4. Ίσως το καλώδιο; Της οθόνης αυτό που είχε χρησιμοποιώ.

Δοκίμασε να την βάλεις στα 25 hz (κάνε και apply). Σου βγάζει τότε επιλογή; Νομίζω πως το DP 1.4a είναι αρκετό για 4κ 60hz 12bit αλλά μπορεί να κάνω και λάθος (χρησιμοποιώ HDMI 2.1).

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

Σωστός.

To low latency στο on ίσως προκαλέσει θέματα, σε εμένα δεν έχω δει κάτι. Δουλεύει και στο Off όμως.

MFAA On το είχα.

Texture Filtering στο Quality.

Shader Cache Size 5 με 10 GB ανάλογα με το μέγεθος του ssd, ίσως βελτιώσει το stuttering σε κάποια παιχνίδια. Με είχε βοηθήσει στο Hogwarts Legacy αλλά μετά τη νέα εγκατάσταση Windows το είχα αφήσει στο Default size και δεν είχα θέματα.

Tο RTX Video Enhancement το είχα δοκιμάσει αλλά το είχα αφήσει στο Off.

Ευχαριστούμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Solowing είπε

Με την κυκλοφορία της 4080 Ti νομίζω πως όσοι έχουμε 4080 έχουμε άλλο ένα κίνητρο να την ξεφορτωθούμε τώρα, πριν χάσει την αξία της και να πάμε σε 4090.

 

Δοκίμασε να την βάλεις στα 25 hz (κάνε και apply). Σου βγάζει τότε επιλογή; Νομίζω πως το DP 1.4a είναι αρκετό για 4κ 60hz 12bit αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Στα 30 που το βάζω δεν μου δίνει επιλογή 12bit. Δεν πειράζει, όπως και να έχει ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Σωστός.

To low latency στο onίσως προκαλέσει θέματα, σε εμένα δεν έχω δει κάτι. Δουλεύει και στο Off όμως.

Σε μερικά παιχνίδια έχει θέματα. Πχ Starfield (απ' ότι διαβάζω, δεν το έχω παίξει προσωπικά)

MFAA On το είχα.

Καλά κάνεις. Default είναι στο off όμως.

Texture Filtering στο Quality.

Με 4090, ε ναι προφανώς. Με καμία 4060 όμως... Όχι όμως high Q ή high P.

Shader Cache Size 5 με 10 GB ανάλογα με το μέγεθος του ssd, ίσως βελτιώσει το stuttering σε κάποια παιχνίδια. Με είχε βοηθήσει στο Hogwarts Legacy αλλά μετά τη νέα εγκατάσταση Windows το είχα αφήσει στο Default size και δεν είχα θέματα.

Ναι αλλά δεν ξέρουμε πόσο είναι το default. Αν έχεις δει κάτι εσύ ή κάποιος άλλος...

Tο RTX Video Enhancement το είχα δοκιμάσει αλλά το είχα αφήσει στο Off.

Γιατί ρε συ; Κάνει καλή διαφορά, για μένα είναι must. Ξαναείδα Black Adder με Quality 4 και ήταν άλλη ποιότητα.

Ευχαριστούμε.

😊

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...