Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Άρα δεν ψάχνω για freesync;;; Κάτσε μπερδεύτηκα αφού το freesync δεν είναι open source; Και το υποστηρίζουν και οι nvidia;

ναι, το υποστηρίζουν, αλλά μέσα στο nvidia control panel λέει g-sync. Βασικά υπάρχουν 4 κατηγορίες monitors

1. G-Sync επίσημα που έχουν το g-sync module της NVIDIA

2. G-Sync Compatible επίσημα που δεν έχουν το module και είναι freesync αλλά έχουν αυτοκόλλητο του πέτσινου πάνω

3. FreeSync Monitors που έχουν γίνει testing απ' την nvidia και έχει βεβαιώσει ότι δουλεύει το g-sync στις nvidia κάρτες (https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/)

4. Freesync monitors που δεν έχουν γίνει testing, αλλά ακόμη και σε αυτά κατά 99% δουλεύει κανονικά και σε nvidia κάρτα, εκτός αν είναι κάποιο πολύ παλιό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Μα γι αυτό παιζω με vsync γιατί δεν υπάρχει λόγος για πολλά fps. Δεν καταλαβα που θα φάω τζάμπα ρεύμα. Σε έχασα.

Καλά αυτο υπέθεσα και εγώ κάπου θαμμένο στο panel της nvidia είναι.

Αν βάλεις native αντί για χρήση dlss quality θα ναι τζάμπα το ρεύμα 🤣

Το εκπληκτικό γραφικό περιβάλλον του control panel του πετσινου , αν δε το είχες ξαναδεί κάποια στιγμή τα τελευταία 30 χρόνια, πρέπει να έριξε σαγόνια, μινιμαλισμος και τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε απόλυτη αρμονία 🥳 

Πάντως είναι εύκολο στη χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr Aris είπε

Αν βάλεις native αντί για χρήση dlss quality θα ναι τζάμπα το ρεύμα 🤣

Το εκπληκτικό γραφικό περιβάλλον του control panel του πετσινου , αν δε το είχες ξαναδεί κάποια στιγμή τα τελευταία 30 χρόνια, πρέπει να έριξε σαγόνια, μινιμαλισμος και τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε απόλυτη αρμονία 🥳 

Πάντως είναι εύκολο στη χρήση 

Ρε το γραφικό περιβάλλον το είχα στην παλιά μου nvidia αλλά τόσα χρόνια στο βασικό pc η 570 οπότε το ξέχασα. Δεν με νοιάζει ο μινιμαλισμός. Τα fonts πιο μεγάλα, λίγο πιο νορμαλ οι ομαδοποιήσεις των settings και κυρίως μέσα στο περιβάλλον ένα νορμαλ τρόπο να πειράξεις την καρτα. Ένα fan curve πχ. Καλά αυτό με το alt+z είναι για γέλια. Είναι δυνατόν από το overlay να πειράζεις settings της κάρτας; Τόσο χρήμα έχουν ας δωσουν λίγα σε κάποιον να τους φτιάξει ένα software για πείραγμα της κάρτας που να είναι στο 2023. Είναι αστείο ακόμη οι τόσοι πολλοί χρήστες nvidia gpus να βασίζονται στο msi afterburner ακόμη μετά από 20 χρόνια. Κρίμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε άλλες εντυπώσεις σήμερα που είμαι φρέσκος φρέσκος:

η sapphire 570 nitro plus που αντικαταστάθηκε μου φάνηκε πιο όμορφη (για τον @akoinonitos αυτό),

το πακετάρισμα της κάρτας στο κουτί της τραγικό από την ASUS, η καρτα κρατιέται με κάτι σαν διαφανή μεμβράνη στο κουτί της μέσα. Ούτε foam ούτε τίποτα. Δεν ξέρω για τις άλλες 4070 αλλά ASUS shame on you! Η Sapphire είχε το 2017 foam. Εμπρός πίσω!!!

Η κάρτα με vsync 60hz @4k και @1440p στα παιχνίδια που παίζω εγώ είναι αθόρυβη εντελώς, δεν ακούγεται περισσότερο από τα fans του κουτιού. Δεν καταναλώνει τίποτα. Ωραίοι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έλα ρε συ! Εμενα η INNO3d είχε και foam και όλα κανονικά.

Ρε δεν μου ήρθε εκείνη την ώρα να βγάλω φωτογραφία το πακετάρισμα μέσα στο κουτί της. Τώρα το κατέβασα υπόγειο και βαριέμαι. Τραγικό εντελώς μιλάμε. Δεν ντρέπονται ήθελα να ήξερα;;; ASUS είσαι ρε έλεος. Δεν ξέρω υποθέτω οι πιο premium υλοποιήσεις της θα έχουν foam. Η δικιά μου μου θύμισε κοτόπουλο ρόλο που το βάζει η μάνα μας σε διαφανή μεμβράνη. Κανένα foam μέσα. Απορώ οι καραγκιόζηδες οι YouTubers γιατί δεν την κράζουν. Και οι reviewers μια φωτό δεν έχουν. Δηλαδή το θεωρούν φυσιολογικό. 🤮

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Άρα δεν ψάχνω για freesync;;; Κάτσε μπερδεύτηκα αφού το freesync δεν είναι open source; Και το υποστηρίζουν και οι nvidia;

Edit: Υποθέτω είναι αυτό το gsync compatible που λέει η nvidia το freesync της οθόνης μου ε; Καλά χάθηκε να πουν κανονικά την ονομασία; Τζιζ κάνει;

Control Panel -> Manage 3d settings

DSR Factors - 1.78dl, 2.25dl (το DLDSR)

DSR Smoothness - Ξεκίνα στο 12 με 15% και βλέπεις

Low latency mode - On

Max frame rate - 3 με 4 fps κάτω από τα maximum hz της οθόνης σου

Monitor Technology - G-sync compatible

Opengl Rendering GPU - Nvidia Geforce RTX 4070

Power management mode - Prefer maximum performance

Prefererred Refresh Rate - Application controlled αν θες παιχνίδια να λοκάρουν την οθόνη σου στα 60 fps πχ Elden Ring πχ αλλιώς maximum available

Vertical Sync - On (η ρύθμιση στο off στο μενού του εκάστοτε παιχνιδιού)

Control Panel - Set up G-Sync - Enable for windowed and full screen mode

Αυτά σαν βασικά, όποιος θέλει προσθέτει ή αλλάζει κάτι.

 

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Control Panel -> Manage 3d settings

DSR Factors - 1.78dl, 2.25dl (το DLDSR)

DSR Smoothness - Ξεκίνα στο 12 με 15% και βλέπεις

Low latency mode - On

Max frame rate - 3 με 4 fps κάτω από τα maximum hz της οθόνης σου

Monitor Technology - G-sync compatible

Opengl Rendering GPU - Nvidia Geforce RTX 4070

Power management mode - Prefer maximum performance

Prefererred Refresh Rate - Application controlled αν θες παιχνίδια να λοκάρουν την οθόνη σου στα 60 fps πχ Elden Ring πχ αλλιώς maximum available

Vertical Sync - On (off από το μενού των παιχνιδιών)

Control Panel - Set up G-Sync - Enable for windowed and full screen mode

Αυτά σαν βασικά, όποιος θέλει προσθέτει ή αλλάζει κάτι.

 

 

Και άλλος γκουρού. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και τη βοήθεια. Έγινε screenshot στο κινητό και αρχίζω να πειράζω. Μεταπτυχιακό θα πάρω στο τέλος.  😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε δεν μου ήρθε εκείνη την ώρα να βγάλω φωτογραφία το πακετάρισμα μέσα στο κουτί της. Τώρα το κατέβασα υπόγειο και βαριέμαι. Τραγικό εντελώς μιλάμε. Δεν ντρέπονται ήθελα να ήξερα;;; ASUS είσαι ρε έλεος. Δεν ξέρω υποθέτω οι πιο premium υλοποιήσεις της θα έχουν foam. Η δικιά μου μου θύμισε κοτόπουλο ρόλο που το βάζει η μάνα μας σε διαφανή μεμβράνη. Κανένα foam μέσα. Απορώ οι καραγκιόζηδες οι YouTubers γιατί δεν την κράζουν. Και οι reviewers μια φωτό δεν έχουν. Δηλαδή το θεωρούν φυσιολογικό. 🤮

Τα τραγικά κάποιων υλοποιήσεων για "μείωση κόστους".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τα τραγικά κάποιων υλοποιήσεων για "μείωση κόστους".

Τα dsr factors είναι μόνο αν ενεργοποιήσω in game dlss ή το άλλο που κάνει downscale σωστά; Δεν κάνει τίποτα default η κάρτα ε;

edit: το μόνο που δεν βρήκα είναι το preferred refresh rate.😁

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Τα dsr factors είναι μόνο αν ενεργοποιήσω in game dlss ή το άλλο που κάνει downscale σωστά; Δεν κάνει τίποτα default η κάρτα ε;

Θα σου εμφανίσει νέες μεγαλύτερες αναλύσεις με το dsr in game. Εννοείται κουμπώνουν και χωρίς dlss απλά τις επιλέγεις και παίζεις μπάλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα σου εμφανίσει νέες μεγαλύτερες αναλύσεις με το dsr in game. Εννοείται κουμπώνουν και χωρίς dlss απλά τις επιλέγεις και παίζεις μπάλα. 

Α είναι οι δυο αναλύσεις που έχει από δίπλα όταν επιλέγω τα δυο tics. Κατάλαβα. Αυτές θα τις έχει και στα games σαν επιλογές. Επίσης λέω το power management να το αφήσω στην ησυχία του για τώρα. Γιατί να είναι σε max power settings;;; …👍

18 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τα τραγικά κάποιων υλοποιήσεων για "μείωση κόστους".

Θα τους κόστιζε 2 ευρώ παραπάνω; Αποκλείεται γιατί οι απαράδεκτοι αναγκάστηκαν να κάνουν πολύ πιο περίπλοκο το χαρτόνι του κουτιού για να κάθεται η κάρτα χωρίς να πηγαίνει πέρα δώθε. Μπετόμυαλοι…

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Α είναι οι δυο αναλύσεις που έχει από δίπλα όταν επιλέγω τα δυο tics. Κατάλαβα. Αυτές θα τις έχει και στα games σαν επιλογές. Επίσης λέω το power management να το αφήσω στην ησυχία του για τώρα. Γιατί να είναι σε max power settings;;; …👍

Θα τους κόστιζε 2 ευρώ παραπάνω; Αποκλείεται γιατί οι απαράδεκτοι αναγκάστηκαν να κάνουν πολύ πιο περίπλοκο το χαρτόνι του κουτιού για να κάθεται η κάρτα χωρίς να πηγαίνει πέρα δώθε. Μπετόμυαλοι…

Έτσι ακριβώς ναι θα σου εμφανιστούν μετά την βασική σου ανάλυση μέσα στο παιχνίδι. Κάνει τρομερή δουλειά όλο αυτό θα το δεις και στην εικόνα. Το power management default το εχω παντα δεν βρίσκω λόγο να το πειράξεις εκτός αν κάποια παιχνίδια δυσκολεύουνται να κάνουν σωστό utilize την κάρτα οπότε εκεί θα βοηθήσει δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω όμως και αν όντως βοηθάει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Α είναι οι δυο αναλύσεις που έχει από δίπλα όταν επιλέγω τα δυο tics. Κατάλαβα. Αυτές θα τις έχει και στα games σαν επιλογές. Επίσης λέω το power management να το αφήσω στην ησυχία του για τώρα. Γιατί να είναι σε max power settings;;; …👍

Επίσης δεν ξέρω αν το διόρθωσε η nvidia. Δες την παλέτα χωμάτων από το control panel να είναι 0-255 και όχι 0-235. Σε HDMI πάντα το άλλαζα χειροκίνητα σε κάθε ανανέωση driver. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...