Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, akoinonitos said:

δεν μιλαω για σενα :P

Ναι μωρέ δε το λέω γιαυτό. 

 

Με την 4090  games με κάπως σοβαρό rt που έπαιξα είναι το Dying Light 2, τώρα το expansion του cp, Witcher 3 και hogwarts. Και σε λίγο και το Alan Wake. Φυσικά κάποια από αυτά δεν μου άρεσαν σαν παιχνίδια (πχ το Dying Light 2) αλλα το θέμα είναι ότι και να μου άρεσε, αν είχα amd φτου στον κόρφο μου. 

Οπότε ναι μεν δεν υπάρχει πλειάδα Games με δυνατό RT, αλλά αυτά τα 3-5 που θα βγουν εγώ θέλω να τα παίξω σαν άνθρωπος 😁

 

Τα υπόλοιπα είναι έτσι και αλλιώς αδιάφορα, όχι σαν παιχνίδια αλλά σαν RT. Ποιος πραφματικα ενδιαφέρεται πως τα πάει η κάρτα του στο FC6 σε rt? Αφού απλά το κλείνεις και έχεις τα ίδια visuals. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι μωρέ δε το λέω γιαυτό. 

 

Με την 4090  games με κάπως σοβαρό rt που έπαιξα είναι το Dying Light 2, τώρα το expansion του cp, Witcher 3 και hogwarts. Και σε λίγο και το Alan Wake. Φυσικά κάποια από αυτά δεν μου άρεσαν σαν παιχνίδια (πχ το Dying Light 2) αλλα το θέμα είναι ότι και να μου άρεσε, αν είχα amd φτου στον κόρφο μου. 

Οπότε ναι μεν δεν υπάρχει πλειάδα Games με δυνατό RT, αλλά αυτά τα 3-5 που θα βγουν εγώ θέλω να τα παίξω σαν άνθρωπος 😁

Δεν αντιλεγω σε τπτ , απλα σχολιαζω τα γραφομενα παλια που ελεγαν καποιοι οτι παιχνιδι βγαινει θα βγαινει με full  rt σαν το cp. Το hogwarts το ειχα ξεχασει να πω την αληθεια και ειναι ενα απο τα παιχνιδια που χωρις rt χανει εντελως την ομορφια του.  Ασχετως που σπαει μπαλες στο performance 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, akoinonitos said:

Δεν αντιλεγω σε τπτ , απλα σχολιαζω τα γραφομενα παλια που ελεγαν καποιοι οτι παιχνιδι βγαινει θα βγαινει με full  rt σαν το cp. Το hogwarts το ειχα ξεχασει να πω την αληθεια και ειναι ενα απο τα παιχνιδια που χωρις rt χανει εντελως την ομορφια του.  Ασχετως που σπαει μπαλες στο performance 

Ούτε το hogwarts μου άρεσε αλλά γενικά θεωρείται καλό παιχνίδι γιαυτό το ανέφερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, niko13 said:

Έχεις πάντως ενα ελαφρύ  μειονέκτημα σε θερμοκρασίες gpu λόγω διαμόρφωσης του κουτιού,δε μπορείς να βάλεις exhaust το ψυγείο και στέλνεις ότι βγάζει από ζεστή ο cpu μέσα στο κουτι.Άμα δε ρωτήσω θα λυσσαξει  το OCD μου 😁...Τι oldschool  σφιγκτήρες είναι αυτοί στο cpu block?Το block φαίνεται σύγχρονο,τα fittings είναι το θέμα?Αν είσαι Αθήνα ίσως να έχω spare να σου δώσω,ανάλογα το μέγεθος του σωλήνα που χρησιμοποιείς .Αν θες στείλε pm.

έψαχνα να αγοράσω fittings στις διαστασεις που ειναι ο σωλήνας δηλαδη 1/2" εσωτερικά και 1/4" στο σπίρομα. δεν βρήκα να υπάρχει κάτι άμεσα Ελλάδα σε λογική τουλάχιστον τιμή γιατι οι περισσότεροι έχουν σωλήνες πιο λεπτούς που είναι 1/2" εξωτερικά. Corsair xc5 pro ειναι το waterblock. Δεν έβρισκα άλλη λύση, ήθελα να στήσω και έβαλα της βρύσης αφού πρωτα τα έβαψα με spray. βάζω αέρα απο μπροστά και κάτω, βγάζω από πάνω και πίσω.

3 hours ago, Herald said:

Όλες / οι περισσότερες κάρτες με τα fans στο 50% συνήθως ακούγονται. Βάλτα να πάνε μέχρι τις στροφές που δεν ακούγονται :P 

για αυτό το έχω στο curve στο 45% μέχρι τους 70. έτσι και αλλιώς πάνω απο 72 βαθμους δεν πάει. πιστεύω ειμαι κομπλε στους 72.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Όχι ρε ιδέα σου είναι .

Και η πλάκα είναι οτι το έκανα από περιέργεια να δω τι γίνεται και όντως είναι τρομερή η διαφορά κατά τα άλλα "γραφικοί" έχουν κολλήσει native uberalles.....τρίχες εδώ έχεις και απόδοση και ποιότητα τα υπόλοιπα είναι απλά για να περνά κάποιος την ώρα του ευχάριστα διαβάζοντας ιστορίες από την κρύπτη του καθενός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τα μόνα παιχνίδια που θα τρέξεις με RT στα 1440p με κάρτες σαν την 4060/Ti/7700 θα είναι με λίγα rt effects, σε αυτά μια χαρά είναι η 7700. Σε παιχνίδια σαν το CP77 απλά καμία από τις δυο δεν εχει την δυναμη να τρεξει RT.

δεν παίζεται έχεις δίκιο....(κάτι μέρες πιο πίσω παλιότερο δικό μου run)

1.webp

 

Σε heavy rt games  (cp / elden ring / hogwards / plague tale) είναι η μία η άλλη με 7800ΧΤ σε απόδοση....στην αντίπερα όχθη ...κοινώς σε raster & soft rt games την στέλνει για τσάϊ την 4060ti η 7800ΧΤ μιας και είναι και διαφορετικού επιπέδου κάρτες τιμολογιακά αλλά και ωμής ιπποδύναμης.

Η 7700ΧΤ δεν υπάρχει πουθενά να σταθεί διότι καίει η τιμή της και δεν δίνει τίποτα.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν παίζεται έχεις δίκιο....(κάτι μέρες πιο πίσω παλιότερο δικό μου run)

1.webp

 

Σε heavy rt games  (cp / elden ring / hogwards / plague tale) είναι η μία η άλλη με 7800ΧΤ σε απόδοση....στην αντίπερα όχθη ...κοινώς σε raster & soft rt games την στέλνει για τσάϊ την 4060ti η 7800ΧΤ μιας και είναι και διαφορετικού επιπέδου κάρτες τιμολογιακά αλλά και ωμής ιπποδύναμης.

Η 7700ΧΤ δεν υπάρχει πουθενά να σταθεί διότι καίει η τιμή της και δεν δίνει τίποτα.

Με πρόλαβες έκανες εντιτ.

Πήγα να σου γράψω για 7700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν παίζεται έχεις δίκιο....(κάτι μέρες πιο πίσω παλιότερο δικό μου run)

1.webp

 

Σε heavy rt games  (cp / elden ring / hogwards / plague tale) είναι η μία η άλλη με 7800ΧΤ σε απόδοση....στην αντίπερα όχθη ...κοινώς σε raster & soft rt games την στέλνει για τσάϊ την 4060ti η 7800ΧΤ μιας και είναι και διαφορετικού επιπέδου κάρτες τιμολογιακά αλλά και ωμής ιπποδύναμης.

Η 7700ΧΤ δεν υπάρχει πουθενά να σταθεί διότι καίει η τιμή της και δεν δίνει τίποτα.

Δεν ξέρεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έγινε επιστροφή σε ASUS 4070 Dual γιατί είχε τρελό coil whine. 

Τώρα πρέπει να παρθεί απόφαση αν θα πάμε σε Gigabyte (μάλλον Windforce γιατί είναι VFM σε σχέση με τα άλλα μοντέλα της ίδιας) ή σε 4070 Ti Msi Gaming X με +200€ που είναι άμεσα διαθέσιμη.

Κάτι μέσα μου με κρατάει μακριά από το να σκάσω επιπλέον λεφτά για μία κάρτα που έχει την ίδια ποσότητα μνήμης. 

Η λογική λέει ότι όταν αρχίσει να βρίσκει τα ζόρια η 4070 εκεί κοντά θα συμβεί το ίδιο και με την Ti.

1440P ανάλυση για αρκετά χρόνια ακόμα η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, BabisTs said:

 

 

 

Σε heavy rt games  (cp / elden ring / hogwards / plague tale) είναι η μία η άλλη με 7800ΧΤ σε απόδοση....στην αντίπερα όχθη ...κοινώς σε raster & soft rt games την στέλνει για τσάϊ την 4060ti η 7800ΧΤ μιας και είναι και διαφορετικού επιπέδου κάρτες τιμολογιακά αλλά και ωμής ιπποδύναμης.

Η 7700ΧΤ δεν υπάρχει πουθενά να σταθεί διότι καίει η τιμή της και δεν δίνει τίποτα.

 

Όλα αυτά τα παιχνίδια και περισσότερα είναι μέσα στο παρακάτω πινακάκι στο avg που όλοι το απορρίπτετε. Επίσης από ότι βλέπω στο ίδιο review,  στο Plague Tale και στο EldenRing με RT οι 7700ΧΤ είναι σχεδόν στα ίδια με την 4060Ti , 3-4 fps διαφορά.

rt-a-plague-tale-requiem-2560-1440.png

rt-elden-ring-2560-1440.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Οπότε ναι μεν δεν υπάρχει πλειάδα Games με δυνατό RT, αλλά αυτά τα 3-5 που θα βγουν εγώ θέλω να τα παίξω σαν άνθρωπος

Υπερβολικός. Έχε χάρη που είσαι εσύ οπότε το δεχόμαστε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakinen είπε

Σήμερα έγινε επιστροφή σε ASUS 4070 Dual γιατί είχε τρελό coil whine. 

Τώρα πρέπει να παρθεί απόφαση αν θα πάμε σε Gigabyte (μάλλον Windforce γιατί είναι VFM σε σχέση με τα άλλα μοντέλα της ίδιας) ή σε 4070 Ti Msi Gaming X με +200€ που είναι άμεσα διαθέσιμη.

Κάτι μέσα μου με κρατάει μακριά από το να σκάσω επιπλέον λεφτά για μία κάρτα που έχει την ίδια ποσότητα μνήμης. 

Η λογική λέει ότι όταν αρχίσει να βρίσκει τα ζόρια η 4070 εκεί κοντά θα συμβεί το ίδιο και με την Ti.

1440P ανάλυση για αρκετά χρόνια ακόμα η οθόνη.

Δεν είναι ίδιες κάρτες, ούτε έχουν την ίδια απόδοση. Από τη στιγμή όμως που τα +200 είναι φαντάζομαι αρκετά και αφού όπως φαίνεται αν η 4070 σου δεν είχε θέμα δε θα την άλλαζες, πάρε τη Windforce να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν είναι ίδιες κάρτες, ούτε έχουν την ίδια απόδοση. Από τη στιγμή όμως που τα +200 είναι φαντάζομαι αρκετά και αφού όπως φαίνεται αν η 4070 σου δεν είχε θέμα δε θα την άλλαζες, πάρε τη Windforce να κάνεις τη δουλειά σου.

Τα +200€ υπάρχουν απλά δεν ξέρω αν αξίζει. Αν ήταν 16GB η Ti τότε δεν θα το σκεφτόμουν. Ένα +20% πάνω είναι σε επιδόσεις από την απλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Όλα αυτά τα παιχνίδια και περισσότερα είναι μέσα στο παρακάτω πινακάκι στο avg που όλοι το απορρίπτετε. Επίσης από ότι βλέπω στο ίδιο review,  στο Plague Tale και στο EldenRing με RT οι 7700ΧΤ είναι σχεδόν στα ίδια με την 4060Ti , 3-4 fps διαφορά.

rt-a-plague-tale-requiem-2560-1440.png

rt-elden-ring-2560-1440.png

Και πάλι βγαίνει άκυρη (η 7700ΧΤ) από την 6800ΧΤ ...καλύτερο raster η 6ρα και ίδιο rt....όσο για τα 4 fps 4060ti με 7700ΧΤ είναι ένα ~10% που δείχνεις ....άρα με την λογική αυτή που ισχυριζεσαι αφού είναι περίπου στα ίδια η 7700ΧΤ με την 4060ti ,αρα ακυρώνεται και η 7800ΧΤ που εχει παρομοια απόδοση?

Η 7700ΧΤ είναι ότι πιο fail μακράν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...