Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Herald said:

Σε amd θα τα τρέξει πολύ χειρότερα. Ειδικά όταν μιλάμε για Games που θέλουν upscale, ξεκινάς με 2-0 απτά αποδυτήρια, καθώς και αρκετά χειρότερο upscaler θα έχεις και θα κλείνεις κάποια από τα rt effects. 

Θα τα τρεξει οπως θα τα ετρεχαν οι ambere . Στο cyberpunk 30% πανω ειναι η nvidia σε 4κ ( τελευταιο video απο hardware unboxed) . Θα κλεισει shadows , θα κατεβασει και το global illumination σε medium και θα παιξει . Χωρις καμια ιδιαιτερη διαφορα σε image quality. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που λέει ο τρολο @Herald είναι ότι στα συγκρητικά υπάρχουν πολλά παιχνίδια-outliers που έχουν σάπχιο RT με αποτέλεσμα να επηρεάζουν τον Μέσο Όρο και να δίνουν λάθος εντύπωση στον τελικό μη ψαγμένο υποψήφιο αγοραστή.

Οπότε όποιος ψάχνεται για κάρτα να αναφέρει και τι παιχνίδια παίζει/ή θέλει να παίξει και αν προτιμά  eye candy ή άπειρα FPS/Hz για το επόμενο headshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως οταν λεει καποιος "σιγα ποσα παιχνιδια υπαρχουν με rt?" , λετε οτι υπαρχουν πολλα, οταν καποιος λεει για μεσο ορο ,λετε ναι αλλα τα αλλα περαν του cp ειναι σαπια. 

Και εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αν θελει καποιος να παιξει cp η θα κρατησει την καρτα του χρονια να παει σε nvidia και μονο.  

Απλα θελω να τονισω το οτι ο καθενας αναλογα την περισταση τα λεει οπως τον βολευει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με RR είναι full στο sharpening, είναι λίγο σάπιο to be honest. Ελπίζω στο Alan Woke 2 να δείχνει καλύτερο.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Παντως οταν λεει καποιος "σιγα ποσα παιχνιδια υπαρχουν με rt?" , λετε οτι υπαρχουν πολλα, οταν καποιος λεει για μεσο ορο ,λετε ναι αλλα τα αλλα περαν του cp ειναι σαπια. 

Και εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αν θελει καποιος να παιξει cp η θα κρατησει την καρτα του χρονια να παει σε nvidia και μονο. 

Απλα θελω να τονισω το οτι ο καθενας αναλογα την περισταση τα λεει οπως τον βολευει

Υπάρχουν και πέραν του CP, Exodus + DLC, Control + DLC, Chernobylite, Ratchet. Μονο και μόνο αυτά είναι 100-150 ώρες εύκολα. Όλα εξαρτώνται από το πόσο σε ενδιαφέρει το RT, οπότε τότε μόνο σε NVIDIA πας. Αλλιώς και εγώ ίσως το σκεφτόμουν για AMD μάλλον (γιατί είναι και το DLSS στη μέση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Με RR είναι full στο sharpening, είναι λίγο σάπιο to be honest. Ελπίζω στο Alan Woke 2 να δείχνει καλύτερο.

Υπάρχουν και πέραν του CP, Exodus + DLC, Control + DLC, Chernobylite, Ratchet. Μονο και μόνο αυτά είναι 100-150 ώρες εύκολα. Όλα εξαρτώνται από το πόσο σε ενδιαφέρει το RT, οπότε τότε μόνο σε NVIDIA πας. Αλλιώς και εγώ ίσως το σκεφτόμουν για AMD μάλλον (γιατί είναι και το DLSS στη μέση).

Απο αυτα που μου ειπες τα 2 ειναι παλια και παιγμενα  ,οποτε βλεπουμε οτι δεν βγαινει και τπτ της προκοπης με rt, εχουμε κολλησει στο cp και η nvidia δινει τα ρεστα της εκει αντι να προσπαθησει να το βαλει σε παιχνιδια καινουρια, Πριν χρονια διαβαζαμε εδω για ορδες παιχνιδιων με rt τυπου cp αλλα μεχρι τωρα το τιποτα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα χρόνο από τώρα πάλι τα ίδια θα λέμε και πάλι στα ίδια ποσοστά θα είναι τα avg RT πινακάκια , γιατί πολύ απλά η πλειοψηφία των παιχνιδιών ΔΕΝ θα έχουν full RT γιατί η πλειοψηφία των gamers ΔΕΝ έχει δυνατές κάρτες , μόλις αυτόν τον μήνα έγινε η 3060 η πρώτη κάρτα στο steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Zulualert είπε

RTX 4090 4K maxed DLSS, FG quality RR

 

02.jpg

Εκανα το πείραμα στο rig μου, το DLSS έχει πολύ καλύτερη απο native απλά και όμορφα

Όχι ρε ιδέα σου είναι .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απο αυτα που μου ειπες τα 2 ειναι παλια και παιγμενα  ,οποτε βλεπουμε οτι δεν βγαινει και τπτ της προκοπης με rt, εχουμε κολλησει στο cp και η nvidia δινει τα ρεστα της εκει αντι να προσπαθησει να το βαλει σε παιχνιδια καινουρια

Ναι όντως είναι πιο παλιά, αλλά εγώ ας πούμε που είχα την 2060 τα είχα αφήσει τα DLC για να τα παίξω τώρα. Αλλά ναι δυστυχώς δεν προχωράει και πολύ, μόνο όπου pushαρει o πέτσινος. Γι' αυτό η NVIDIA είναι "αναγκαιότητα" μόνο αν σε νοιάζει τόσο το RT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ναι όντως είναι πιο παλιά, αλλά εγώ ας πούμε που είχα την 2060 τα είχα αφήσει τα DLC για να τα παίξω τώρα. Αλλά ναι δυστυχώς δεν προχωράει και πολύ, μόνο όπου pushαρει o πέτσινος. Γι' αυτό η NVIDIA είναι "αναγκαιότητα" μόνο αν σε νοιάζει τόσο το RT.

Δεν θελω να την πω σε κανεναν ,και οχι σε εσενα ειδικα ετσι, την αποψη μου καθαρα εκφραζω και αναφερομαι σε κατι παλια σχολια απο αλλα παιδια γνωστα fanboys 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, akoinonitos said:

Παντως οταν λεει καποιος "σιγα ποσα παιχνιδια υπαρχουν με rt?" , λετε οτι υπαρχουν πολλα, οταν καποιος λεει για μεσο ορο ,λετε ναι αλλα τα αλλα περαν του cp ειναι σαπια. 

Και εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αν θελει καποιος να παιξει cp η θα κρατησει την καρτα του χρονια να παει σε nvidia και μονο.  

Απλα θελω να τονισω το οτι ο καθενας αναλογα την περισταση τα λεει οπως τον βολευει

Εγώ πάντως δεν λέω ότι υπάρχουν πολλά. 2-3-5 βγαίνουν σε κάθε γενιά που να αξίζουν. Απλα όταν μιλάμε για παιχνίδι 40 και 50 ωρών, εγώ τουλάχιστον για αυτά τα 2-3-5 αναβαθμιζω. Αλλιώς πχ θα εμένα και με την 3090,μια χαρά τα πάει στα υπόλοιπα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως δεν λέω ότι υπάρχουν πολλά. 2-3-5 βγαίνουν σε κάθε γενιά που να αξίζουν. Απλα όταν μιλάμε για παιχνίδι 40 και 50 ωρών, εγώ τουλάχιστον για αυτά τα 2-3-5 αναβαθμιζω. Αλλιώς πχ θα εμένα και με την 3090,μια χαρά τα πάει στα υπόλοιπα 

δεν μιλαω για σενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...