Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από 3070Ti σε 4060Ti δεν βλέπω να έχει και ιδιαίτερο νόημα πάντως. Εντάξει καλό το fg αλλά δεν είναι παντού και χάνεις και raster. Και η 4070 οριακά είναι, δεν έχει και σοβαρό perf jump σε σχέση με το 3070Ti (κάνα 20%). Καλύτερα 4070Ti αλλά ξεφεύγουν τα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, BabisTs said:

σωστός σε αυτά που λές....το έγραψα λάθος εγώ....ωστόσο το κέρδος το έχει σε συνολική απόδοση από το fg που δεν το έχει η 3070ti και την στέλνει για τσάϊ....αλλά δεν βλέπω να τον βοηθάς περαιτέρω για την μελλοντική  κάρτα που έχει στο μυαλό του....

 Ε πώς δεν το βοηθάω βρε Μπάμπη  όταν εγώ διαβάζω ότι κερδίζει dlss 3 και fg κάθομαι και διαβάζω τι είναι το ένα το είναι το άλλο και αναρωτιέμαι μήπως και εγώ τα έχω λάθος στο μυαλό μου. Και εγώ 3000 έχω δεν έχω προσωπική άποψη του dlss3. 

Και για να το πάω πιο πέρα ... άρα αυτός που έχει 3070ti και πάει σε 4060ti 

Χάνει 10 και 5% σε raster και RT που λες.

Κερδίζει σε fg με τη προϋπόθεση ότι ήδη πιάνει τα 60 fps στα games τουλάχιστον στις  περισσότερες περιπτώσεις. Οπου αυτό υποστηρίζεται . Χάνοντας όμως σε image quality.

Και έχει καλύτερη κατανάλωση 

Σωστά ; 

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Strategos said:

Εγώ σας λέω με asus dual αν πιάσει το fan πάνω από 50% στροφές ακούγεται. Γενικά δεν θέλω στο pc να ακούγεται κανένα fan. Το παλιό stacker 810 έχω με αλλαγμένα όλα τα φαν σε ροοσρατη. 

Screenshot_20231005-014005.jpg

Όλες / οι περισσότερες κάρτες με τα fans στο 50% συνήθως ακούγονται. Βάλτα να πάνε μέχρι τις στροφές που δεν ακούγονται :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dem είπε

 Ε πώς δεν το βοηθάω βρε Μπάμπη  όταν εγώ διαβάζω ότι κερδίζει dlss 3 και fg κάθομαι και διαβάζω τι είναι το ένα το είναι το άλλο και αναρωτιέμαι μήπως και εγώ τα έχω λάθος στο μυαλό μου. Και εγώ 3000 έχω δεν έχω προσωπική άποψη του dlss3.

Μια κάρτα ζήτησε ο άνθρωπος ....συγνώμη για το "" & dlss3 "" που έβαλα στην πρόταση.....🤣

10 λεπτά πριν, dem είπε

άρα αυτός που έχει 3070ti και πάει σε 4060ti 

Χάνει 10 και 5% σε raster και RT που λες.

σίγουρα δεν αξίζει η μετάβαση από 3070ti σε 4060ti παρα μόνο σε "τουλάχιστον" 4070 εκτός αν τον περιόριζει το budjet και οπότε πάει σε 4060ti.

11 λεπτά πριν, dem είπε

 Και έχει καλύτερη κατανάλωση

Μέρα με την νύχτα το perfomance / watt αναμεσά τους ( 4060ti / 3070ti )

12 λεπτά πριν, dem είπε

 Χάνοντας όμως σε image quality.

Γιατί?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη για την 4060τι θέλω για το αν σηκώνει το 2κ gaming και καμία φορα αν χρειαστεί να συνδεθεί σε tv 4κ…τα έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά χάθηκαν..επισης αν θα έχω θέμα με τον 11600 που έχω cpu.

3070τι είχα δεν έχω την έδωσα και τώρα αυτή την στιγμή δεν εχω κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, BabisTs said:

Μια κάρτα ζήτησε ο άνθρωπος ....συγνώμη για το "" & dlss3 "" που έβαλα στην πρόταση.....🤣

σίγουρα δεν αξίζει η μετάβαση από 3070ti σε 4060ti παρα μόνο σε "τουλάχιστον" 4070 εκτός αν τον περιόριζει το budjet και οπότε πάει σε 4060ti.

Μέρα με την νύχτα το perfomance / watt αναμεσά τους ( 4060ti / 3070ti )

Γιατί?

Βρε άσε τις συγνώμες και τα χαζά δεν τίθεται θέμα. Και εγώ δεν τα ξέρω σου λέω. : p Και σκέφτηκα μήπως έχω καταλάβει κάτι τελείως λάθος. Δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τις 4000. 

Κοιτάζω εδώ μερικές φορές να δω καμία γνώμη, βέβαια τα περισσότερα ποστ είναι υπερφανατισμενα για αυτό και δεν τα παίρνω σοβαρά το όψη. Αλλά  επίτηδες έκανα quote σε σένα που νομίζω ότι έχεις λογική άποψη και γνώση από gpus. Για αυτό και όταν το είπες σκέφτηκα ότι μπορεί να κάνω λάθος και googlara . 

Για το λίγο χειρότερο image quality έτσι διαβάζω στο google δεν έχω προσωπική άποψη 

Πχ διάβασα αυτό λινκ

https://www.google.com/amp/s/www.hardwaretimes.com/nvidia-dlss-3-vs-2-image-quality-comparison-thrice-the-performance-double-the-delusion/amp/

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

3070τι είχα δεν έχω την έδωσα και τώρα αυτή την στιγμή δεν εχω κάρτα.

Αδερφέ δεν αξίζει πρακτικά παίρνεις χειρότερη κάρτα από αυτή που είχες με μοναδικό + το fg το οποίο κάνει δουλειά υπό προϋποθέσεις … σε 2κ πάλι είναι ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις αλλά γενικά καλύτερη επιλογή είναι μια 4070-7800χτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Άποψη για την 4060τι θέλω για το αν σηκώνει το 2κ gaming και καμία φορα αν χρειαστεί να συνδεθεί σε tv 4κ…τα έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά χάθηκαν..επισης αν θα έχω θέμα με τον 11600 που έχω cpu.

3070τι είχα δεν έχω την έδωσα και τώρα αυτή την στιγμή δεν εχω κάρτα.

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν η η 4070. Αφού δεν έχεις κάρτα και επειδή το budget είναι όπως καταλαβαίνω περιορισμένο πας σε 4060 ti και είσαι εντάξει αφού θα έχεις και τα έξτρα που δίνει η Nvidia με τη σειρά 4000.

Ο 11600 θα την κρατάει πίσω το γνωριζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν η η 4070. Αφού δεν έχεις κάρτα και επειδή το budget είναι όπως καταλαβαίνω περιορισμένο πας σε 4060 ti και είσαι εντάξει αφού θα έχεις και τα έξτρα που δίνει η Nvidia με τη σειρά 4000.

Ο 11600 θα την κρατάει πίσω το γνωριζεις.

Ναι περιορισμένο μπατζετ βαριά στα 450€ και δεν θα ήθελα να μπλέξω με used 3070ti πάλι γτ όπως είπα έχω κακές αναμνήσεις.

θα έχω θέμα με το cpu λες ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, kjtzemis said:

Άποψη για την 4060τι θέλω για το αν σηκώνει το 2κ gaming και καμία φορα αν χρειαστεί να συνδεθεί σε tv 4κ…τα έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά χάθηκαν..επισης αν θα έχω θέμα με τον 11600 που έχω cpu.

3070τι είχα δεν έχω την έδωσα και τώρα αυτή την στιγμή δεν εχω κάρτα.

Vs 3070ti @ 1440p

4060Ti 8GB – πάλι 8GB Vram, χάνεις κοντά στο 12% σε Raster, χάνεις 10% σε RT και κερδίζεις αρκετά σε Power, Τιμές από 430 ευρώ

7700ΧΤ – Παίρνεις 12GB Vram, κερδίζεις λίγο σε Raster 7%, χάνεις λίγο σε RT 7% και κερδίζεις 70W σε Power , Τιμές από 520 ευρώ

7800ΧΤ – Παίρνεις διπλάσια Vram 16GB Vram, κερδίζεις  25% σε Raster, κερδίζεις 10% σε RT και κερδίζεις 50W σε Power, Τιμές από 620 ευρώ

RTX4070 - Παίρνεις 12GB Vram, κερδίζεις 20% σε Raster, κερδίζεις 25% σε RT και κερδίζεις 100W σε Power, Τιμές από 620 ευρώ

4 minutes ago, kjtzemis said:

Ναι περιορισμένο μπατζετ βαριά στα 450€ και δεν θα ήθελα να μπλέξω με used 3070ti πάλι γτ όπως είπα έχω κακές αναμνήσεις.

θα έχω θέμα με το cpu λες ε;;

Κατανοητό ότι έχεις μικρό budget μέχρι 450 ευρώ αλλά να σου υπενθυμίσω ότι η 4060ti σε 2Κ θα έχει πολλά προβλήματα με τα 8GB Vram, εκτός και αν δεν παίζεις ΑΑΑ παιχνίδια και ασχολείσαι με e-sports και παλιότερα games.

Στην θέση σου θα προσπαθούσα να πάω στην 4060Ti 16GB η στην 7700ΧΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Aten-Ra said:

Vs 3070ti @ 1440p

4060Ti 8GB – πάλι 8GB Vram, χάνεις κοντά στο 12% σε Raster, χάνεις 10% σε RT και κερδίζεις αρκετά σε Power, Τιμές από 430 ευρώ

7700ΧΤ – Παίρνεις 12GB Vram, κερδίζεις λίγο σε Raster 7%, χάνεις λίγο σε RT 7% και κερδίζεις 70W σε Power , Τιμές από 520 ευρώ

7800ΧΤ – Παίρνεις διπλάσια Vram 16GB Vram, κερδίζεις  25% σε Raster, κερδίζεις 10% σε RT και κερδίζεις 50W σε Power, Τιμές από 620 ευρώ

RTX4070 - Παίρνεις 12GB Vram, κερδίζεις 20% σε Raster, κερδίζεις 25% σε RT και κερδίζεις 100W σε Power, Τιμές από 620 ευρώ

Ρε συ μη τις γράφεις αυτές τις διαφορές σε RT σε άτομα που ψάχνουν κάρτα, κρίμα είναι, μην παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας ρε μαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kjtzemis said:

Ναι περιορισμένο μπατζετ βαριά στα 450€ και δεν θα ήθελα να μπλέξω με used 3070ti πάλι γτ όπως είπα έχω κακές αναμνήσεις.

Η 4070 θα ηταν η καλυτερη επιλογη στην περιπτωση σου, ομως λογω budget αναγκαστικα πας σε 4060 ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Ναι περιορισμένο μπατζετ βαριά στα 450€ και δεν θα ήθελα να μπλέξω με used 3070ti πάλι γτ όπως είπα έχω κακές αναμνήσεις.

θα έχω θέμα με το cpu λες ε;;

Θέμα δε θα έχεις, μην τρελαθούμε, απλά ένας 5800x3d, 7600x ή κάποιος 12th, 13th gen θα έδινε περισσότερο αέρα. Πάρε την κάρτα που είναι και το σημαντικότερο γιατί δεν έχεις PC και βλέπεις αργότερα για τα άλλα. Απλά δες αν μπορείς να το ζορίσεις για καμιά 4070 από JMCtech για να έχεις και κάποια βελτίωση στα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

relative-performance-rt-2560-1440.png

Ρε συ έλεος ειδικά στο κομμάτι rt perf.

Δλδ σε σοβαρό rt τίτλο η 7700 πάει καλύτερα από την 4060ti?Γιατί εάν ναι τότε ρίχνει και στην 7800χτ😆

Γιατί είδαμε πριν κάτι σελίδες και σε αυτό και στο δίπλα θέμα των αμδ .Νούμερα και από 7800χτ και από 4060ti 16γβ(με fg)  του Μπάμπη και η διαφορά δεν είναι αυτή που παρουσιάζει το techpowerup 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...