Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Κάτοχος της λέει για τον ήχο της ότι δεν τον αντέχει, όχι εγώ.

Είναι στην τρίτη θέση ανάμεσα στις 4070 του HW Unboxed στο θέμα του θορύβου. Μην κάνεις σαν παιδί. Θα τη βάλεις, θα τη δεις κι εγώ πιστεύω θα την ευχαριστηθείς. Αν και σου είχα προτείνει άλλες νομίζω τότε με 3 fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Strategos είπε

Έχω βάλει ήδη όπως είπα πριν μαζί με το undervolt fan curve στο 45% έως 70 βαθμούς. Έτσι είναι οκ. Στο 60% κάνει σαν αεροπλάνο. 

Πάντως στο 54 σύμφωνα με techpowerup είναι το silent που αν είναι 26db δεν παίζει να ακούγεται με τίποτα. Οποτε και λίγο να τσιμπήσεις εκεί κοντά το fan curve ίσως έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι τώρα. Χωρίς θόρυβο πάλι. Τεσπα και εγώ θα ρίξω κανένα benchmark κανένα μισάωρο αν την πάρω αύριο να δω θόρυβο.

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι στην τρίτη θέση ανάμεσα στις 4070 του HW Unboxed στο θέμα του θορύβου. Μην κάνεις σαν παιδί. Θα τη βάλεις, θα τη δεις κι εγώ πιστεύω θα την ευχαριστηθείς. Αν και σου είχα προτείνει άλλες νομίζω τότε με 3 fans.

Δεν νομίζω καν να πρότεινες σε μένα κάρτα. Να έπεφτε ειρωνία γιατί δεν συμφωνούμε πιο πιθανό νομίζω. Όπως και να έχει 670-680 ευρώ και πάνω για τρεις ανεμιστήρες δεν παίζει να έδινα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις από το ότι έβρισκα φθηνότερα θα έπαιρνα δεν ξέρω. Αν αγόραζα σήμερα και έβρισκα φθηνότερα 7800xt εκεί θα πήγαινα. Περιμένω 15 μέρες κάρτα, να μπω σε τέτοιες διαδικασίες και να περιμένω άλλες 10 δεν υπάρχει περίπτωση χωρίς λόγο. Δεν μπαίνω σε διαδικασία πάλι να εξηγώ. Μην ασχολείσαι ρε αδερφέ.

ναι ρε συ καλά έκανες αλλα εδώ ακόμα δεν έχεις πάρει την κάρτα ψάχνεις αφορμή να τι στείλεις να πάρεις τη hellhound να ξυλώσεις τα rt να τα πουλήσεις και κάτι τέτοια... πρώτη φορα βλέπω άνθρωπο να γκρινιάζει πριν ακόμα παραλάβει προϊόν

πες αλήθεια σε έβαλε ο armoral με τον bluray με το ζόρι να την πάρεις? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι ρε συ καλά έκανες αλλα εδώ ακόμα δεν έχεις πάρει την κάρτα ψάχνεις αφορμή να τι στείλεις να πάρεις τη hellhound να ξυλώσεις τα rt να τα πουλήσεις και κάτι τέτοια... πρώτη φορα βλέπω άνθρωπο να γκρινιάζει πριν ακόμα παραλάβει προϊόν

πες αλήθεια σε έβαλε ο armoral με τον bluray με το ζόρι να την πάρεις? :P 

Βασικά ο @akoinonitos φταίει τον έβαλε να πάρει 4070, πίστεψε ότι θα την πάρει και αυτός και του την έφερε με τη Nitro. Άστα σου λέω. Η πέτρα του σκανδάλου αυτός είναι.

Spoiler

image.png.9b5ac296bb4dc603ad3a69616b24d552.png

 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Βασικά ο @akoinonitos φταίει τον έβαλε να πάρει 4070, πίστεψε ότι θα την πάρει και αυτός και του την έφερε με τη Nitro. Άστα σου λέω. Η πέτρα του σκανδάλου αυτός είναι.

Είναι επειδή τον είπα κατάσκοπο και κοκκινοφρουρό. Πήρε εκδίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως στο 54 σύμφωνα με techpowerup είναι το silent που αν είναι 26db δεν παίζει να ακούγεται με τίποτα. Οποτε και λίγο να τσιμπήσεις εκεί κοντά το fan curve ίσως έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι τώρα. Χωρίς θόρυβο πάλι. Τεσπα και εγώ θα ρίξω κανένα benchmark κανένα μισάωρο αν την πάρω αύριο να δω θόρυβο.

Δεν νομίζω καν να πρότεινες σε μένα κάρτα. Να έπεφτε ειρωνία γιατί δεν συμφωνούμε πιο πιθανό νομίζω. Όπως και να έχει 670-680 ευρώ και πάνω για τρεις ανεμιστήρες δεν παίζει να έδινα.

Έχεις δίκιο, σε άλλους πρότεινα αλλά τα είχα γράψει αρκετές φορές. Μόνο από Amazon.com η 4070 windforce στα 628 και κάποια στιγμή έβγαινε στα 604 νομίζω αλλά ίσως κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σας λέω με asus dual αν πιάσει το fan πάνω από 50% στροφές ακούγεται. Γενικά δεν θέλω στο pc να ακούγεται κανένα fan. Το παλιό stacker 810 έχω με αλλαγμένα όλα τα φαν σε ροοσρατη. 

Screenshot_20231005-014005.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Strategos είπε

Εγώ σας λέω με asus dual αν πιάσει το fan πάνω από 50% στροφές ακούγεται. Γενικά δεν θέλω στο pc να ακούγεται κανένα fan. Το παλιό stacker 810 έχω με αλλαγμένα όλα τα φαν σε ροοσρατη. 

Screenshot_20231005-014005.jpg

Έχεις πάντως ενα ελαφρύ  μειονέκτημα σε θερμοκρασίες gpu λόγω διαμόρφωσης του κουτιού,δε μπορείς να βάλεις exhaust το ψυγείο και στέλνεις ότι βγάζει από ζεστή ο cpu μέσα στο κουτι.Άμα δε ρωτήσω θα λυσσαξει  το OCD μου 😁...Τι oldschool  σφιγκτήρες είναι αυτοί στο cpu block?Το block φαίνεται σύγχρονο,τα fittings είναι το θέμα?Αν είσαι Αθήνα ίσως να έχω spare να σου δώσω,ανάλογα το μέγεθος του σωλήνα που χρησιμοποιείς .Αν θες στείλε pm.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επαιξα το demo του Robocop Rogue City σημερα ενα 45λεπτο και δεν ξερω τι να πω. Τα cutscenes ειναι σαν παιχνιδι 10ετιας οπως και γενικα ολο το interior του παιχνιδιου. Ενω τρεχει κανονικα max fps με DLSS 3.5 γινεται χαμος απο stutter παντου ακομα και εκει που δεν συμβαινει τιποτα. Εξω μου αρεσε αρκετα οπτικα αντανακλασεις δυνατες και γενικα ωραια ατμοσφαιρα. Το παιχνιδι το νιωθεις σαν ενα generic shooter στις μαχες και απο εκει και περα εισαι ο κλασικος αστυνομος Robocop που επιβαλλει την ταξη οπου και αν βρισκεται. Εννοειται πιανει και τα πιο βαθεια θεματα με τον Murphy και τα θεματα που ειχε και στις ταινιες. Αν το βγαλουν ετσι απλα θα πατωσει. Δεν μπορει να δειχνει γραφικα 10ετιας και βαλε και να ειναι γεματο stutters και με DLSS 3.5 και να τερματιζει την καρτα στους εσωτερικους χωρους ενω εξω που ειναι πολυ πιο ομορφο να πηγαινει πολυ καλυτερα. Ρεζιλικια και εκει που λεμε οτι εχουμε δει τον πατο με παιχνιδια οπως Gollum Jedi Survivor κτλ τελικα υπαρχουν πολυ χειροτερα. Αρπαχτη δυστυχως οπως θα δειτε κλασικα πανε να αρμεξουν ακομα ενα franchise. Κρατησα τις φοβερες αντανακλασεις στον εξω κοσμο. 

 

Φωτογραφιες απο τον εξω κοσμο και με performance για την αθλιοτητα του interior θα δειτε στο βιντεο το πως φαινεται και πως τρεχει

Spoiler

Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-
Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-
Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-
Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-
Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-
Robocop-Rogue-City-Demo-Screenshot-2023-

 

Εδω το demo

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Κάποιος που να έχει άποψη τελικά για την 4060ti;;; 😁😁

Τι άποψη θέλεις; Για ποια ανάλυση τη θέλεις και ποια κάρτα έχεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Κάποιος που να έχει άποψη τελικά για την 4060ti;;; 😁😁

Χάνεις ένα 10% σε raster και ένα 5% σε rt που είχες την 3070ti πριν....κερδίζεις σε fg & dlss3 (που δεν τα έχουν οι 3000series) και σαφώς μισή και βάλε κατανάλωση (130w-140w σε cp2077 path tracing & fg & dlss3 & 1440P που παίζω αυτήν την περίοδο).

Πιο σοφή επιλογή η 4070 εκτός και αν έχεις limit τα 400-450€ που οπότε πας σε 4060ti.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, BabisTs said:

Χάνεις ένα 10% σε raster και ένα 5% σε rt που είχες την 3070ti πριν....κερδίζεις σε fg & dlss3 (που δεν τα έχουν οι 3000series) και σαφώς μισή και βάλε κατανάλωση (130w-140w σε cp2077 path tracing & fg & dlss3 & 1440P που παίζω αυτήν την περίοδο).

Πιο σοφή επιλογή η 4070 εκτός και αν έχεις limit τα 400-450€ που οπότε πας σε 4060ti.

Γιατί του λες ότι κερδίζει fg και dlss 3 ? 

To fg κερδίζει όπου αυτό υποστηρίζεται του dlss 3. Ο upscaler εννοώ σαν τελικό  image quality του dlss2 είναι καλύτερο του dlss3 ? Έτσι δεν είναι ? 

Θέλω να πω τι παραπάνω προσφέρει το dlss3 over dlss2 εκτός από το fg? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Γιατί του λες ότι κερδίζει fg και dlss 3 ? 

To fg κερδίζει όπου αυτό υποστηρίζεται του dlss 3. Ο upscaler εννοώ σαν τελικό  image quality του dlss2 είναι καλύτερο του dlss3 ? Έτσι δεν είναι ? 

Θέλω να πω τι παραπάνω προσφέρει το dlss3 over dlss2 εκτός από το fg? 

Τιποτα. Το DLSS3 = DLSS2 + FG + Reflex. To FG παίρνεις με τις 4000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dem είπε

Γιατί του λες ότι κερδίζει fg και dlss 3 ? 

To fg κερδίζει όπου αυτό υποστηρίζεται του dlss 3. Ο upscaler εννοώ σαν τελικό  image quality του dlss2 είναι καλύτερο του dlss3 ? Έτσι δεν είναι ? 

Θέλω να πω τι παραπάνω προσφέρει το dlss3 over dlss2 εκτός από το fg? 

σωστός σε αυτά που λές....το έγραψα λάθος εγώ....ωστόσο το κέρδος το έχει σε συνολική απόδοση από το fg όπου υποστηρίζεται (κάτι που δεν το έχει η 3070ti και την στέλνει για τσάϊ όταν μπλέκεται το fg)....αλλά δεν βλέπω να τον βοηθάς περαιτέρω για την μελλοντική  κάρτα που έχει στο μυαλό του....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...