Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η dual της Asus θεωρείται ίσως η καλύτερη με δυο ανεμιστήρες για τις 4070 και όχι πάντως από τις πιο θορυβώδεις. Γιατί δεν γυρνάς το bios στο silent να δεις τι θα σου κάνει από θόρυβο και θερμοκρασίες; Ούτως ή άλλως dual bios έχει, ένας διακόπτης είναι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Στο techpowerup 31.2db την έχουν την 4070 Dual, μηδενικός ήχος πρακτικά δηλαδή. Γενικά οι 4070 δεν υπάρχει λόγος να κάνουν θόρυβο εκτός αν έχει πρόβλημα με το κουτί ή/και την εσωτερική θερμοκρασία. 200-220w max (συνήθως 180-185), τίποτα δηλαδή. Και απ' ότι βλέπω ακόμη και τα basic μοντέλα μια χαρά coolers έχουν. Εμένα και καλά basic και έχει 5 heat pipes ενώ άλλα msrp μοντέλα έχουν 4. Μέχρι 55% πάνε τα fans και ακούγονται αν δεν έχεις ακουστικά αλλά όχι σαν αεροπλάνο. Και η εσωτερική Τ θα πέσει και λίγο ακόμη όσο μπαίνει το φθινόπωρο.

Υ.Γ. Και έχω και σάπιο κουτί..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η dual αν δεν κάνω λάθος έχει 4 heat pipes με περίπου το ίδιο βάρος με την inno3d του @just_a_dude αλλά δεν νομίζω να κάνει τόση διαφορά ώστε να γίνεται αεροπλάνο από θόρυβο. Σχετικά μεγάλους ανεμιστήρες έχει, μέγεθος αρκετά μεγάλο οπότε και λογικά αρκετό «σίδερο»…

Περιμένω τη δικιά μου μάλλον αύριο, βαριά μεθαύριο οπότε θα δοκιμάσω και εγώ να δω τι γίνεται. Το κουτί μου είναι αρκετά εντάξει βέβαια (lancool 216)…θα αναφέρω νεότερα εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η dual αν δεν κάνω λάθος έχει 4 heat pipes με περίπου το ίδιο βάρος με την inno3d του @just_a_dude αλλά δεν νομίζω να κάνει τόση διαφορά ώστε να γίνεται αεροπλάνο από θόρυβο. Σχετικά μεγάλους ανεμιστήρες έχει, μέγεθος αρκετά μεγάλο οπότε και λογικά αρκετό «σίδερο»…

Περιμένω τη δικιά μου μάλλον αύριο, βαριά μεθαύριο οπότε θα δοκιμάσω και εγώ να δω τι γίνεται. Το κουτί μου είναι αρκετά εντάξει βέβαια (lancool 216)…θα αναφέρω νεότερα εδώ.

4070 πήρες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πολύ γυαλί, έχει θέμα με θερμοκρασίες. Για αυτό ζεσταίνεται και η κάρτα.

Από θερμοκρασίες ήμουν σε φυσιολογικά επίπεδα δεν είχα θέμα απλά αποτι κατάλαβα ανέβαζε φουλ στροφές από από αρκετά νωρίς στο usage.οπως είπα προσπάθησα με undervolt και fan curve αλλά με κούρασε από ένα σημείο και μετά και το παράτησα.αυτο με τον θόρυβο περισσότερο σε 2κ γτ σε 1080π είχε θόρυβο ναι μεν αλλά ποπ υποφερτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Από θερμοκρασίες ήμουν σε φυσιολογικά επίπεδα δεν είχα θέμα απλά αποτι κατάλαβα ανέβαζε φουλ στροφές από από αρκετά νωρίς στο usage.οπως είπα προσπάθησα με undervolt και fan curve αλλά με κούρασε από ένα σημείο και μετά και το παράτησα.αυτο με τον θόρυβο περισσότερο σε 2κ γτ σε 1080π είχε θόρυβο ναι μεν αλλά ποπ υποφερτό.

Είχα το NZXT Elite 510 και η 3070ti πνιγόταν και φυσικά δούλευε στο full τα fans. Μικρότερο κουτί από το δικό σου αλλά παρόμοιας φιλοσοφίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και εγώ το Η500 έχω αλλά κάρτες γύρω στα 200w τις καταφέρνει. Και η 2060 που είχα πριν εκεί τραβούσε αλλά τα fans δεν έφταναν ούτε καν 60% και φυσικά η Τ μέχρι 70 βαθμούς το καλοκαίρι με 26 βαθμούς το air condition. Το Χειμώνα χαμηλότερα φυσικά.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θόρυβο ρε παιδιά η 4070; Δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει... λογική ψύξη να υπάρχει στο κουτί και όλα καλά. Οι 3αρες με τα 80ρια ανεμιστηρακια έχουν απλα λίγο θόρυβο παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

4070 πήρες τελικά;

Ναι ρε σύ. Αφού όσο έψαξα και σε geizhals εκείνη την μέρα που έριξα παραγγελία είχε τις 7800xt 70-80 ευρώ παραπάνω σε Amazon. Ελλάδα κουκουρουκου τιμή, και ένα δυο μαγαζιά που είπε ο ακοινώνητος ότι στέλνουν Ελλάδα κανονικά από Γερμανία δεν είχα ιδέα ότι είναι έτσι. Δεν περίμενα άλλο και τελικά  μια εβδομάδα μετά αφού έκανα παραγγελία έπεσαν επιτελους οι 7800xt σε σχετικά νορμαλ τιμές. 🥳🥳🥳

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Ναι ρε σύ. Αφού όσο έψαξα και σε geizhals εκείνη την μέρα που έριξα παραγγελία είχε τις 7800xt 70-80 ευρώ παραπάνω σε Amazon. Ελλάδα κουκουρουκου τιμή, και ένα δυο μαγαζιά που είπε ο ακοινώνητος ότι στέλνουν Ελλάδα κανονικά από Γερμανία δεν είχα ιδέα ότι είναι έτσι. Δεν περίμενα άλλο και τελικά  μια εβδομάδα μετά αφού έκανα παραγγελία έπεσαν επιτελους οι 7800xt σε σχετικά νορμαλ τιμές. 🥳🥳🥳

ωραίος!!

Being Crazy Shouldn't Be So Hard: Welcome to the Club, I'm Sorry You're Here

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι ρε σύ. Αφού όσο έψαξα και σε geizhals εκείνη την μέρα που έριξα παραγγελία είχε τις 7800xt 70-80 ευρώ παραπάνω σε Amazon. Ελλάδα κουκουρουκου τιμή, και ένα δυο μαγαζιά που είπε ο ακοινώνητος ότι στέλνουν Ελλάδα κανονικά από Γερμανία δεν είχα ιδέα ότι είναι έτσι. Δεν περίμενα άλλο και τελικά  μια εβδομάδα μετά αφού έκανα παραγγελία έπεσαν επιτελους οι 7800xt σε σχετικά νορμαλ τιμές. 🥳🥳🥳

image.jpeg.7927da45b61e65a1fe86fe9c4b679568.jpeg

Πλάκα κάνω με το καλό να την ευχαριστηθείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ωραίος!!

Being Crazy Shouldn't Be So Hard: Welcome to the Club, I'm Sorry You're Here

Καλά, αν όντως κάνει σαν αεροπλάνο να δεις για πότε επιστρέφει στην βάση της στην Αγγλία.  Ο αμαζόνας έχει 30 ημέρες no questions asked επιστροφή. 😉 Μετά θα παίξει μια hellhound να ησυχάσει το αυτί μου. Μην σου πω θα κάνω ντου σε αυτή του φίλτατου Αρειανού που της έχω έρωτα. 🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι ρε σύ. Αφού όσο έψαξα και σε geizhals εκείνη την μέρα που έριξα παραγγελία είχε τις 7800xt 70-80 ευρώ παραπάνω σε Amazon. Ελλάδα κουκουρουκου τιμή, και ένα δυο μαγαζιά που είπε ο ακοινώνητος ότι στέλνουν Ελλάδα κανονικά από Γερμανία δεν είχα ιδέα ότι είναι έτσι. Δεν περίμενα άλλο και τελικά  μια εβδομάδα μετά αφού έκανα παραγγελία έπεσαν επιτελους οι 7800xt σε σχετικά νορμαλ τιμές. 🥳🥳🥳

Γιατί όμως μα αφού. Πω και πως θα την παλέψεις τώρα με RT και DLSS; Ξήλωσε τα tensor και τα RT cores άμεσα.😁

Και ελπίζω να βοηθήσεις να καταλάβει τον @akoinonitos τι πήγε κι έκανε.😁

Το 216 είναι κουτάρα. Θέλω κι εγώ να αλλάξω το 5000x με ένα τέτοιο μπας και βελτιώσω το airflow και το θόρυβο από τα ανεμιστηράκια. Καλορίζικη.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Γιατί όμως μα αφού. Πω και πως θα την παλέψεις τώρα με RT και DLSS; Ξήλωσε τα tensor και τα RT cores άμεσα.😁

Και ελπίζω να βοηθήσεις να καταλάβει τον @akoinonitos τι πήγε κι έκανε.😁

Το 216 είναι κουτάρα. Θέλω κι εγώ να αλλάξω το 5000x με ένα τέτοιο μπας και βελτιώσω το airflow και το θόρυβο από τα ανεμιστηράκια. Καλορίζικη.

εγω του ειπα να παρει 4070 παντως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Γιατί όμως μα αφού. Πω και πως θα την παλέψεις τώρα με RT και DLSS; Ξήλωσε τα tensor και τα RT cores άμεσα.😁

Και ελπίζω να βοηθήσεις να καταλάβει τον @akoinonitos τι πήγε κι έκανε.😁

Το 216 είναι κουτάρα. Θέλω κι εγώ να αλλάξω το 5000x με ένα τέτοιο μπας και βελτιώσω το airflow και το θόρυβο από τα ανεμιστηράκια. Καλορίζικη.

Το γιατί το εξήγησα. Τα μπλιμπλικια δεν νομίζω καν να τα υποστηρίζουν τα παιχνίδια που παίζω οπότε άνετα ξηλώνω τους πυρήνες και στους πουλάω. Όσο για τον @akoinonitos έκανα πρόταση ανταλλαγής ήδη αλλά με απέρριψε λόγω ασχήμιας σε σχέση με το κουκλί την δικιά του. Και εγώ το ίδιο θα έκανα βέβαια στη θέση του.

Το 216 πολύ αέρα ναι, αλλά ακόμη δεν έχω βρει ιδανικές ρυθμίσεις για τα φανακια μου σύμφωνα με τα γούστα μου. Θα το πετύχω που θα πάει. Χτίσιμο στο κουτί άνετο, χώροι μια χαρά, μάλιστα η mini itx μου χάνεται μέσα. Η gpu πάντως σε σχέση με το προηγούμενο κουτί μου έχει -7 βαθμούς στο max temp. Που δεν το περίμενα. Νομίζω ότι δεν θα μετάνιωσω για την αγορά του. Ελπίζω να μην μετανιώσω και για την Asus dual. 😐

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

εγω του ειπα να παρει 4070 παντως :P

Ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...