Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

εισαι στοκ τωρα ?

ναι. Γενικά αυτό το βλέπω, αν αυξήσεις την ανάλυση ρίχνει ρολόι παρόλο που το power draw είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

ναι

ωραια κατεβασε λιγο το voltage στο curve και θαδεις οτι θα εχεις υψηλοτερα ρολογια με την ιδια καταναλωση παλι ,εισαι power limited

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ωραια κατεβασε λιγο το voltage στο curve και θαδεις οτι θα εχεις υψηλοτερα ρολογια με την ιδια καταναλωση παλι ,εισαι power limited

200 είναι το power limit, εδώ είναι στο 185. Καλά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, απλά επειδή είχαμε την κουβέντα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω για το FS2020

Ξέρω για το FH5 με εκατοντάδες ώρες παιχνιδιού.

Αν κάποιος δεν έχει εντοπίσει το crawling/pixelιασμα/shimmering πάνω στα καλώδια και όχι μόνο (με οποιοδήποτε upscaling) μάλλον πρέπει πάει στον οφθαλμίατρο.

 

Όπως είπε και ο Herald πολλά games έχουν τέτοια συμπεριφορά σε native. Εκεί γιατί να μην θες να σπάσεις την οθόνη από τα νεύρα σου;

Σε τέτοιες περιπτώσεις το dlssQ απλά θα ενισχύσει λίγο το πρόβλημα ενώ το FSR θα το εκτοξεύσει (πέραν των άλλων artifacts που προσθέτει και δεν συναντάς ποτέ σε native). Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να χειρίζεται το DLSS καλύτερα κάποια πράγματα όπως οι μακρινοί φράχτες και κεραίες(π.χ. στο CP77). Ενώ με DLDSR κερδίζεις μεν λιγότερο σε επιδόσεις με αντάλλαγμα δε ελάχιστα ή και λιγότερα από το native artifacts. Να τα λέμε και αυτά. Δεν υπάρχει μόνο το dlssQ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

200 είναι το power limit, εδώ είναι στο 185. Καλά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, απλά επειδή είχαμε την κουβέντα πριν.

και εμενα θεωρητικα ειναι 330w αλλα στο cp κοβει στα 312w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, just_a_dude said:

ναι. Γενικά αυτό το βλέπω, αν αυξήσεις την ανάλυση ρίχνει ρολόι παρόλο που το power draw είναι το ίδιο.

Oταν ανεβάζεις ρολόγια βάζεις παραπάνω δουλειά στους πυρήνες και ζητάνε παραπάνω ρεύμα - οπότε πέφτει το voltage curve για να μείνεις εντός limit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους, σκεφτομαι να παω σε 4060ti (και συγκεκριμενα υλοποιηση της gigabyte eagle)..επειδη εχω καιρο να ασχοληθω θα ηθελα να γνωριζω αν παιζει απροβληματιστα σε 2κ gaming (βασικο μονιτορ) αλλα ακομα και σε 4k υπαρχει πιθανότητα να τραβαει (σε περιπτωση που θελω να αραξω καναπε στην tv)?

Γενικοτερα πρεπει να προσεξω κατι?απο θορυβους, απο θεμα ψυξης?επισης να ενημερωσω πως το case μου ειναι το corsair280x.ρωταω γτ με μια 3070ti που ειχα πριν δεν ειχε και πολυ ευχαριστες αναμνησεις οσων αφορα το θεμα ηχου.

EDIT:και κατι που ξεχασα να γραψω παραπανω, το cpu μου ειναι ο intel 11600.το αναφερω σε περιπτωση που γνωριζει καποιος αν υπαρχει καμια ασυμβατοτητα.

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kjtzemis said:

Καλησπερα σε ολους, σκεφτομαι να παω σε 4060ti (και συγκεκριμενα υλοποιηση της gigabyte eagle)..επειδη εχω καιρο να ασχοληθω θα ηθελα να γνωριζω αν παιζει απροβληματιστα σε 2κ gaming (βασικο μονιτορ) αλλα ακομα και σε 4k υπαρχει πιθανότητα να τραβαει (σε περιπτωση που θελω να αραξω καναπε στην tv)?

Γενικοτερα πρεπει να προσεξω κατι?απο θορυβους, απο θεμα ψυξης?επισης να ενημερωσω πως το case μου ειναι το corsair280x.ρωταω γτ με μια 3070ti που ειχα πριν δεν ειχε και πολυ ευχαριστες αναμνησεις οσων αφορα το θεμα ηχου.

Αν έχεις 3070ti δεν έχει νόημα να πας σε 4060ti. Κοιτάς από 4070 και πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αν έχεις 3070ti δεν έχει νόημα να πας σε 4060ti. Κοιτάς από 4070 και πάνω

Την εδωσα φιλε να ησυχασει το κεφαλι μου και ηταν αδυνατον να κατσω να παιξω με αυτον τον χαρο διπλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, kjtzemis said:

Την εδωσα φιλε να ησυχασει το κεφαλι μου και ηταν αδυνατον να κατσω να παιξω με αυτον τον χαρο διπλα μου.

Εμένα Asus 4070 dual σε full load πχ gaming flight simulator κάνει σαν αεροπλάνο. 

Οπότε την έκανα undervolt στα 2680 με 0.965v και έφτιαξα custom curve μέχρι τους 70 βαθμούς να μην ανεβάζει πάνω από 45% τις στροφές. Έτσι ουσιαστικά δεν χάνω performance, δεν ακούγεται τίποτα με μόνο αρνητικό ότι η κάρτα παίζει 5-6 βαθμούς παραπάνω από stock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Καλησπερα σε ολους, σκεφτομαι να παω σε 4060ti (και συγκεκριμενα υλοποιηση της gigabyte eagle)..επειδη εχω καιρο να ασχοληθω θα ηθελα να γνωριζω αν παιζει απροβληματιστα σε 2κ gaming (βασικο μονιτορ) αλλα ακομα και σε 4k υπαρχει πιθανότητα να τραβαει (σε περιπτωση που θελω να αραξω καναπε στην tv)?

Γενικοτερα πρεπει να προσεξω κατι?απο θορυβους, απο θεμα ψυξης?επισης να ενημερωσω πως το case μου ειναι το corsair280x.ρωταω γτ με μια 3070ti που ειχα πριν δεν ειχε και πολυ ευχαριστες αναμνησεις οσων αφορα το θεμα ηχου.

EDIT:και κατι που ξεχασα να γραψω παραπανω, το cpu μου ειναι ο intel 11600.το αναφερω σε περιπτωση που γνωριζει καποιος αν υπαρχει καμια ασυμβατοτητα.

Είναι και λίγο γυάλα το κουτί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Strategos είπε

Εμένα Asus 4070 dual σε full load πχ gaming flight simulator κάνει σαν αεροπλάνο. 

Οπότε την έκανα undervolt στα 2680 με 0.965v και έφτιαξα custom curve μέχρι τους 70 βαθμούς να μην ανεβάζει πάνω από 45% τις στροφές. Έτσι ουσιαστικά δεν χάνω performance, δεν ακούγεται τίποτα με μόνο αρνητικό ότι η κάρτα παίζει 5-6 βαθμούς παραπάνω από stock. 

Είχα προσπαθήσει να κάνω undervolt και εγώ την 3070τι μέσω YouTube από κάτι βιντεάκια κλπ αλλά δεν κατάφερα και πολλά, δεν την πάλεψα κιόλας να ασχοληθώ και παρά πολύ γτ μου είχαν γίνει τα νεύρα κρόσια.

δλδ τα ίδια χαλια έχει και η σειρά 4000 με το θέμα ήχου;;

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι και λίγο γυάλα το κουτί πάντως.

Τι εννοείς φίλε μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Είχα προσπαθήσει να κάνω undervolt και εγώ την 3070τι μέσω YouTube από κάτι βιντεάκια κλπ αλλά δεν κατάφερα και πολλά, δεν την πάλεψα κιόλας να ασχοληθώ και παρά πολύ γτ μου είχαν γίνει τα νεύρα κρόσια.

δλδ τα ίδια χαλια έχει και η σειρά 4000 με το θέμα ήχου;;

Τι εννοείς φίλε μου;;

Πολύ γυαλί, έχει θέμα με θερμοκρασίες. Για αυτό ζεσταίνεται και η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...