Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Spider-Man 2 Will Have Ray Tracing Across All Visual Modes

https://kotaku.com/spider-man-2-ray-tracing-framerate-modes-playstation-5-1850844400

Να είχε τα γραφικά του trailer καλά θα ήταν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ που έχω την 4070 δύο μήνες, έχω να πω όσον αφορά DLSS2 και DLSS3 ότι το upscaling σε games όπως flight simulator 2020(shimering με artifacts στο νερό), forza horizon 5 (zero sharpness) και cod warzone 2 (zero sharpness, artifacts) είναι unplayable. Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου, καλύτερα να ρίξεις settings και να τα έχεις με TAA και fidelity sharpness.

Από την άλλη πλευρά το frame generation παίζει μια χαρά, zero artifacts, καλό fps boost και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι στο forza νύχτα απο τα πλάγια κάνει περισσότερο ghosting στον πίσω προφυλακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Strategos είπε

flight simulator 2020(shimering με artifacts στο νερό), forza horizon 5 (zero sharpness) και cod warzone 2 (zero sharpness, artifacts) είναι unplayabl

Εγώ δεν έχω δει πουθενά αυτά όπου γράφεις αλλά οκ (πάντως μυωπία δεν έχω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Strategos είπε

Παιδιά εγώ που έχω την 4070 δύο μήνες, έχω να πω όσον αφορά DLSS2 και DLSS3 ότι το upscaling σε games όπως flight simulator 2020(shimering με artifacts στο νερό), forza horizon 5 (zero sharpness) και cod warzone 2 (zero sharpness, artifacts) είναι unplayable. Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου, καλύτερα να ρίξεις settings και να τα έχεις με TAA και fidelity sharpness.

Από την άλλη πλευρά το frame generation παίζει μια χαρά, zero artifacts, καλό fps boost και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι στο forza νύχτα απο τα πλάγια κάνει περισσότερο ghosting στον πίσω προφυλακτήρα.

 

1 λεπτό πριν, Zulualert είπε

Εγώ δεν έχω δει πουθενά αυτά όπου γράφεις αλλά οκ (πάντως μυωπία δεν έχω)

Δεν έχω παίξει τα παινχίδια άρα δε γνωρίζω, δε θα είχε αναφερθεί και από άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zulualert είπε

Εγώ δεν έχω δει πουθενά αυτά όπου γράφεις αλλά οκ (πάντως μυωπία δεν έχω)

Να σου τραβήξω ένα γρήγορο βιντεάκι από το Forza Horizon 5 για να δεις τι θα πει edge crawling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Να σου τραβήξω ένα γρήγορο βιντεάκι από το Forza Horizon 5 για να δεις τι θα πει edge crawling?

Εσύ άσε τα λόγια .

Πούλα την 3090ti και πήγαινε σε amd να σωθείς 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Να σου τραβήξω ένα γρήγορο βιντεάκι από το Forza Horizon 5 για να δεις τι θα πει edge crawling?

Να το κάνω τι ακριβώς με 4090 σε VR στο FS 2020 έχω 1300+ ώρες παιχνιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Zulualert said:

Εγώ δεν έχω δει πουθενά αυτά όπου γράφεις αλλά οκ (πάντως μυωπία δεν έχω)

H παρακάτω είναι δική μου εικόνα απο προχτές, αν ψάξεις στο YouTube θα δεις ακομη πιο ενοχλητικά.

DLSS Quality χωρίς FG:

image.png.f1e6cb588d84db55a460dddd8c204ac5.png

Επεξ/σία από Strategos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εσύ άσε τα λόγια .

Πούλα την 3090ti και πήγαινε σε amd να σωθείς 😆

Έχει δίκιο όμως. Ειδικά το Forza Horizon 5 ακόμα και με DLAA (όχι DLSS) δείχνει χάλια στα περισσότερα σημεία, το edge crawling τραβάει το βλέμμα διότι όταν ξεκινήσει σε μια περιοχή διαρκεί για πολύ ώρα. Το TAA έιναι προτιμότερο. Όσο αφορά το Flight Simulator γιατί να βάλεις DLSS; Αφού είναι CPU limited παιχνίδι, ακόμα και σε rtx2000 σειρά. Βάλε FG μόνο. (Για CoD δεν έχω ιδέα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Zulualert said:

Eν τω μεταξύ έχει πλάκα όλη η φάση DLSS vs FSR να σου ανεβάσω γω βιντεάκι να δείς

voila 

 

Δεν αναφέρω DLSS 2 vs FSR 2 αναφέρω ότι το upscaling σε πολλά mainsteam games είναι useless, καλύτερα να ρίξεις shaders.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Strategos είπε

DLSS Quality χωρίς FG:

image.png.f1e6cb588d84db55a460dddd8c204ac5.png

nice photo, δεν καταλαβαίνω κάτι που το κάνει unplayable όπως λες αλλά μέσα σε F-16 να κάνεις masking me 400 knots, δεν έχω προλάβει να τραβήξω τόσο ωραίο background 

Aν σε οθόνη βλέπεις κάτι τόσο χάλια τι να πώ άλλα τα μάτια του καθενός, παίζω μόνο VR και πάει βούτυρο με 90-133 fps το immersion απο άλλο πλανήτη σε οθόνη δεν υπάρχει επιστροφη

Επεξ/σία από Zulualert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Strategos είπε

Δεν αναφέρω DLSS 2 vs FSR 2 αναφέρω ότι το upscaling σε πολλά mainsteam games είναι useless, καλύτερα να ρίξεις shaders.

Δεν συμφωνώ. Το Upscale είναι σωτήριο, ειδικά το DLSS, όχι τόσο το FSR.
Δεν κάνει πάντα τέλεια δουλειά αλλά καταφέρνει πολύ καλύτερη γενική εικόνα από το να ρίξεις ειδικά κιόλας Shaders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...