Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι τιμές αλλά η έλλειψη παιχνιδιών.

Στην περίπτωση την δική μου που θέλω horsepower se VR DCS world ασχολούμαι 100% πλέον και φυσικά η 3080Τi είναι λίγη αλλά να φτάσει η 4070 με όνομα 80 στο κουτί στο χιλιάρικο και με ούτε 1,5 χιλιάρικο να αγοράζεις πλέον enthusiast πυρήνα end of story από την μεριά μου, άλλαξα και βελτίωσα κινητήρα αυτοκινήτου με 2500€ και θα το έχω για χρόνια αλλά για τέτοιες μαλακίες έχω και άλλα χόμπι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω τι παρατράγουδα θα έχουμε αυτή την φορά με αποθέματα,σκαλπερς και προπάντων κατά πόσο ο κόσμος με τέτοια υφεση αν θα αγοράσει σε αυτές τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να δει στην πράξη την διαφορά επιδόσεων αυτής της γενιάς σε συνάρτηση με τις τιμές στα ράφια.

Κάποιοι λένε για ψυχολογικά όρια σε τιμές 1500 εμένα τι να πω που το ψυχολογικό μου είναι τα 800 και έχει καταρριφθεί εδώ κ χρόνια.

Το πολύ πολύ να πάμε σε καμία 4060 αν παίζει +-500

1000-1500+ για το full fat chip της 4090 καταπίνεται.  Τόσο είχαν και οι Titan. Αλλά 900 msrp για βαπτισμένο xx70που είναι η 12 GB είναι για γέλια και για κλάμματα. Ουσιαστικά θέλει να πουλήσει όλο το στοκ των Amperre πάλι στις ήδη υπάρχουσες τιμές.🙃 Αλλά δε θα του περάσει με τέτοιο οχετό από ex mining cards στα μεταχειρισμένα φέτος.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500ευρώ η 4080,μέσα έπεσα δυστυχώς.Mε 9728 cuda δε βλέπω πως θα είναι 2χ3080ti,ίσως 60-70%.Kάναν την 4090 στα 2000 ευρώ πιο συμφέρουσα αγορά με 16834 cuda cores,θα μας τρελάνει ο γυαλάκιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σιγουρα θα φύγει το stock σε 3000 με τετοιες τιμές.

Καλύτερα να πάρω intel παρά Ampere σε αυτές τις τιμές.😁

3 λεπτά πριν, Span88 είπε

Που είναι το mid και το low end οεο; Αμφιβάλλω αν με τις νέες αυτές κυκλοφορίες θα αλλάξει δραματικά το τοπίο στα 600ε και κάτω 🥲

Έχει γλαρόσουπα (Ampere).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χιλιάρικα κοντά για gaming καρτα, μάλιστα! Ευκαιρία να αγοράσω εκείνη την gtx 1080 που ειχα βάλει στο ματι απο το 2016.. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

η 4080,μέσα έπεσα δυστυχώς.Mε 9728 cuda δε βλέπω πως θα είναι 2χ3080ti,ίσως 60-70%

Μόνο στα review θα δείξει τι εστί βερίκοκο τα υπόλοιπα είναι διαφημιστικές μπροσούρες, πλάκα έχει ούτε οι τιμές στα μεταχειρισμένα θα πέσουν, ούτε το υπάρχον στοκ θα παίξει σε χαμηλότερες τιμές και φυσικά οι 40 seriew θα κινηθούν ψηλότερα από κάθε άλλο launch μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

1000-1500+ για το full fat chip της 4090 καταπίνεται.  Τόσο είχαν και οι Titan. Αλλά 900 msrp για βαπτισμένο xx70που είναι η 12 GB είναι για γέλια και για κλάμματα. Ουσιαστικά θέλει να πουλήσει όλο το στοκ των Amperre πάλι στις ήδη υπάρχουσες τιμές.🙃 Αλλά δε θα του περάσει με τέτοιο οχετό από ex mining cards στα μεταχειρισμένα φέτος.

Αυτό σκεφτόμουν ότι κατάντησαν να θεωρούμε ευκαιρία την 4090.Καλα το σχολίαζαν κάτι παιδιά περί μάρκετινγκ ο άλλος θα το σκεφτεί να τα σκάσει για τα πάρει το καλύτερο performance/$

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως το 2020 έβρισκες άνετα 3090 στα 1500-1550. Τώρα αν θες high end μοντέλα με 3x8pin και τα ρέστα, ε κοιτάς το 2k στα μάτια

Η Titan ειναι ουσιαστικα στις τιμες που επαιζε παντα.. Απο εκει και περα η τιμη και η ποιοτητα ειναι συναρτηση χρονου και χρηματος φυσικα.. Οσο θα περιμενεις τοσο θα βρισκεις περισσοτερα μοντελα και καλυτερες τιμες για 4090 μοντελα απο οτι στην αρχη, λογικο.. 

 

20 λεπτά πριν, Parapas είπε

Πολλά μαγαζιά πλέον δουλεύουν με 1 item per order συστήματα και άλλους ελέγχους για bot purchases νομίζω όμως (τουλάχιστον τα σοβαρά μαγαζιά) οπότε θέλω να πιστεύω δε θα πιαστούν ξεβράκωτοι πάλι. Έχουν και την εμπειρία των 2 χρόνων πριν.

Eχουν εξελιχθει πολυ τα σκριπτακια δυστυχως, μακαρι να ειναι ετσι αλλα πολυ φοβαμαι οτι απλα το λενε για να το λενε..

Το ζητημα ειναι μεχρι τελος Νοεμβριου να εχει υπαρξει επαρκες στοκ και ποικιλια μοντελων..

 

Σε γενικοτερο πλαισιο παντως περα απο την 4090 (και ας περιμενουμε να δουμε και αυτη τι θα παιξει με το λανσαρισμα της) ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ SEGMENTS που ειναι και η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου που θελει να αγορασει περνουν επανω.. Με αρχη στην 4080 που σπαει και επισημα εξ αρχης για να δικαιολογησει αυξηση τιμης στο κανονικο μοντελο.. Αυτο ειναι το πιο σημαντικο και το πιο ανησυχητικο. Αρα τουλαχιστον για αρχη ισχυει αυτο που λεγαμε.. Το high end και το mainstream/low end της σειρας Lovelace θα ειναι πιο πανω απο εκει που δυνητικα θα θελει να αγορασει ο μεσος χρηστης και ετσι θα προσπαθησουν να καλυψουν και το στοκ που εχει μεινει απο τις Ampere.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντωμεταξύ πιο underwhelming παρουσίαση δεν έχουμε ξαναδεί. Τι έδειξε ρε 'σεις ; CP 2077 του 2020 ; Portal RTX ; Σοβαρά τώρα ; Να δώσεις 2Κ για 4090 να παίξεις αυτά ; 🤣

 

Ναι αλλά είναι με DLSS🤪

Ps. Έδειξε και MS Flight Simulator από 60fps στα 115fps με RTX ON. 🤪

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...