Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάει έτσι. Το κατάστημα δεν σου λέει ότι υπάρχει ενδεχόμενο ακύρωσης, και επίσης μέχρι και μία εβδομάδα μετά τη διορία σου λέει ότι αναμένεται από το προμηθευτεί και ότι άργησε να τα στείλει κτλ (ενώ δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Και μετά τηλέφωνο και σου ρίχνει άκυρο.... Τώρα αν εσείς το λέτε αυτό σωστή πολιτική για κατάστημα και τους πελάτες γκρινιάρικα παιδιάκια, τι να πώ. Δεν είναι τυχαίο που στη χώρα μας κάνει ο καθένας ότι θέλει, γιατί τα ανεχόμαστε και δεν μιλάει κανείς... Και ναι, αν εχω σκάσει 1000 ευρώ, προτιμώ να τα κάνω 1050 και να έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο... Αυτό δεν με κάνει κουβαρντά, ούτε κορόιδο Κορόιδο θα είμαι όταν για 35 ημέρες έχω δώσει 1000 και άλλος τα τοκίζει σε ομόλογα και δεν ξέρω τι, και μετά αν του κάτσει μου στέλνει προϊον ή μου ρίχνει άκυρο...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Δεν πάει έτσι. Το κατάστημα δεν σου λέει ότι υπάρχει ενδεχόμενο ακύρωσης, και επίσης μέχρι και μία εβδομάδα μετά τη διορία σου λέει ότι αναμένεται από το προμηθευτεί και ότι άργησε να τα στείλει κτλ (ενώ δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Και μετά τηλέφωνο και σου ρίχνει άκυρο.... Τώρα αν εσείς το λέτε αυτό σωστή πολιτική για κατάστημα και τους πελάτες γκρινιάρικα παιδιάκια, τι να πώ. Δεν είναι τυχαίο που στη χώρα μας κάνει ο καθένας ότι θέλει, γιατί τα ανεχόμαστε και δεν μιλάει κανείς...

Αυτο ακριβως το εχω παθει απο MSystems,Koτσοβολο,Plaisio,E-shop αλλα αυτα ειναι αξιοπιστες μαγαζαρες δεν κανουν τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν πάει έτσι. Το κατάστημα δεν σου λέει ότι υπάρχει ενδεχόμενο ακύρωσης, και επίσης μέχρι και μία εβδομάδα μετά τη διορία σου λέει ότι αναμένεται από το προμηθευτεί και ότι άργησε να τα στείλει κτλ (ενώ δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Και μετά τηλέφωνο και σου ρίχνει άκυρο.... Τώρα αν εσείς το λέτε αυτό σωστή πολιτική για κατάστημα και τους πελάτες γκρινιάρικα παιδιάκια, τι να πώ. Δεν είναι τυχαίο που στη χώρα μας κάνει ο καθένας ότι θέλει, γιατί τα ανεχόμαστε και δεν μιλάει κανείς... Και ναι, αν εχω σκάσει 1000 ευρώ, προτιμώ να τα κάνω 1050 και να έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο...

Και 1100 τα κάνεις για ήσυχο το κεφάλι. Μεγάλο πράγμα η σιγουριά στις αγορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Retromaniac said:

Τότε γιατί υπάρχουν πολλά μαγαζιά που έχουν τέλειες και πολλές κριτικές; Εκεί αγοράζουν πιο ποιοτικοί πελάτες;

αυτο:

19 minutes ago, just_a_dude said:

Απλά ο πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει το business model αυτών των μαγαζιών που κάνουν πολλές μέρες να φέρουν κάτι αλλά φέρνουν την χαμηλότερη τιμή. Και πάνε και ρίχνουν αρνητική κριτική για κάτι που το γράφει και μέσα στο site του μαγαζιού.


επισης αυτοι που αναζητουν την χαμηλοτερη τιμη με καθε κοστος χωρις ομως να υπολογιζουν αυτο το "κοστος" ειναι οι γκρινιαρηδες να το πω ετσι απλα και κοφτα χωρις περισσοτερες περιγραφες...

δηλαδη βλεπεις στα σχολια αρκετοι καιγονται να τους επιστραφουν τα χρηματα για να κανουν απο αλλου παραγγελια, οταν κινεισαι στα κλαδια χωρις αυτογνωσια, επομενο ειναι με τη παραμικρη στραβη να αντιδρας κι ασχημα..

απο την αλλη παλι ενα μαγαζι που εχει κανει την στρατηγικη επιλογη να πουλαει φθηνοτερα απο τους περισσοτερους μοιραια θα λουστει ολους αυτους τους "γκρινιαρηδες"..
 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο ακριβως το εχω παθει απο MSystems,Koτσοβολο,Plaisio,E-shop αλλα αυτα ειναι αξιοπιστες μαγαζαρες δεν κανουν τετοια.

Αυτά έχουν πολύ κακές κριτικές...

Τεσπά.... Δεν έχω έχω συμφέρον από κανένα μαγαζί. Απλά εμπειρίες... Προφανώς ό,τι θέλει κάνει ο καθένας και δεν έχω όρεξη να υπερασπιστώ κανέναν ούτε να αντιμαχώ για άλλους. Απλά ενημερώνω και ο καθένας κρίνει και κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω όσοι αγοράζουν από τέτοια καταστήματα, να μην τους εμφανίσει θέμα η κάρτα, γιατί ως γνωστό αν χάνουν την μπάλα στις παραγγελίες, δεν θέλω καν να ξέρω τι γίνεται στο rma, ειδικά σε τόσο ακριβά προιόντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ελπίζω όσοι αγοράζουν από τέτοια καταστήματα, να μην τους εμφανίσει θέμα η κάρτα, γιατί ως γνωστό αν χάνουν την μπάλα στις παραγγελίες, δεν θέλω καν να ξέρω τι γίνεται στο rma, ειδικά σε τόσο ακριβά προιόντα.

 

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν μπορείς να κάνεις απευθείας RMA με την εταιρεία; Είχα κάνει στην ΝΖΧΤ απευθείας μια φορά με mail και τα σχετικά και σε 10 μέρες είχα ξεμπερδέψει.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Απλά ο πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει το business model αυτών των μαγαζιών που κάνουν πολλές μέρες να φέρουν κάτι αλλά φέρνουν την χαμηλότερη τιμή. Και πάνε και ρίχνουν αρνητική κριτική για κάτι που το γράφει και μέσα στο site του μαγαζιού.

Ποιο business model, πλάκα κάνουμε τώρα??

Οταν σου βάζει το κατάστημα ένα χρόνο παράδοσης που όπως γράφουν οι περισσότεροι τον ξεπερνά από πολύ, δεν είναι business model αυτό το πράγμα αλλά κάτι άλλο.

Ούτε όταν σου δεσμεύει τα χρήματα για 1+μήνα και μετά σου λένε ότι δεν θα φέρουν το προιον τελικά.

Και οι υπερβολικά χαμηλές τιμές σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα καταστήματα όλης της Ελλάδας ή και όλης της Ευρώπης(σε χώρα με 24% ΦΠΑ), βρωμάει...

Ο καθένας βέβαια ότι θέλει κάνει τα λεφτά του και απο οπου θέλει αγοράζει, αλλά είπαμε μην πάμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν μπορείς να κάνεις απευθείας RMA με την εταιρεία; Είχα κάνει στην MSI απευθείας μια φορά με mail και τα σχετικά και σε 10 μέρες είχα ξεμπερδέψει.

Δεν το δέχονται όλες οι εταιρείες(Gigabyte και Zotac το δέχονται σίγουρα λόγω εγγύησης) και συνήθως αν εξυπηρετήσουν είναι αν έχει κλείσει το κατάστημα αγοράς.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν μπορείς να κάνεις απευθείας RMA με την εταιρεία; Είχα κάνει στην ΝΖΧΤ απευθείας μια φορά με mail και τα σχετικά και σε 10 μέρες είχα ξεμπερδέψει.

Eφοσον μιλαμε για γνησιο προιον που συνοδευεται με αποδειξη αγορας το RMA ισχυει κανονικα.
Το καταστημα απλα κανει τον μεσαζοντα, αναλαμβανει να επικοινωνησει με την εταιρια ,στελνει το προιον και παραλαμβανει το νεο.
Φιλος ειχε αγορασει 1060 χωρις αποδειξη απο ενα καταστημα που πουλαγε μαυρα με ομαδικες παραγγελιες και αναμονη 1 μηνα και παρολα αυτα μεχρι και αυτοι του εκαναν κανονικα RMA και αντικατασταση.
Αν δεν του εκαναν θα το εκανε μονος του, για αυτο τα προιοντα εχουν serial number.

H Gigabyte ζηταει να τους δωσεις το Serial Number και σκαναρισμενη την αποδειξη αγορας.
Τα τσεκαρει και σου δινει αλλο 1 χρονο εγγυηση.
Εφοσον μπορει να το κανει η Gigabyte ,το ιδιο check μπορουν να κανουν και οι αλλοι απλα δεν σου δινουν την εξτρα εγγυηση.
Την εταιρια την ενδιαφερει να δει αν το προιον ειναι γνησιο και ποτε αγοραστηκε, το αν το αγορασες απο τον Κυρ Στεφανο στο χωριο η απο το Plaisio δεν την ενδιαφερει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Psycho_Warhead said:

Το MPO χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις απλά στις περισσότερες δημιουργεί θέματα.

Τι ακριβώς προσφέρει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα πολύ να πάρω πράγματα από Ελληνικά καταστήματα, αλλά οι τιμές τους και το service τους ήταν απαράδεκτο. Τα περισσότερα parts τα πήρα από caseking και amazon. Κουτί πήρα από ένα τοπικό μαγαζί γιατί φοβόμουν τη μεταφορά. 

'Οσο για τις τιμές που πληρώνουμε στην Ευρώπη είναι εντελώς κοροιδία πραγματικά. 625eu ο 13900Κ 2 εβδομάδες πριν βγει ο 14900Κ.  Κάπου 520 δολάρια στις ΗΠΑ. 

Η Γαλλική αστυνομία που έκανε ντου στο σπιτάκι του πετσιού ίσως και για τιμές να το έκανε. Αν πάτε σε Γαλλικά online καταστήματα και ψάξετε τιμές σε PC parts θα καραφλιάσετε. 1899$/1999$ 4090 STRIX OC USA...  2300eu σε Γαλλικά μαγαζιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 33Bird33 είπε

Εγώ προσπάθησα πολύ να πάρω πράγματα από Ελληνικά καταστήματα, αλλά οι τιμές τους και το service τους ήταν απαράδεκτο. Τα περισσότερα parts τα πήρα από caseking και amazon. Κουτί πήρα από ένα τοπικό μαγαζί γιατί φοβόμουν τη μεταφορά. 

'Οσο για τις τιμές που πληρώνουμε στην Ευρώπη είναι εντελώς κοροιδία πραγματικά. 625eu ο 13900Κ 2 εβδομάδες πριν βγει ο 14900Κ.  Κάπου 520 δολάρια στις ΗΠΑ. 

Η Γαλλική αστυνομία που έκανε ντου στο σπιτάκι του πετσιού ίσως και για τιμές να το έκανε. Αν πάτε σε Γαλλικά online καταστήματα και ψάξετε τιμές σε PC parts θα καραφλιάσετε. 1899$/1999$ 4090 STRIX OC USA...  2300eu σε Γαλλικά μαγαζιά. 

Ξεχνάς φορολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, just_a_dude said:

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν μπορείς να κάνεις απευθείας RMA με την εταιρεία; Είχα κάνει στην ΝΖΧΤ απευθείας μια φορά με mail και τα σχετικά και σε 10 μέρες είχα ξεμπερδέψει.

Καλά από προσωπικές εμπειρίες, από όπου καινα έχεις αγοράσει (Ελλάδα εννοώ) το RMA στα ζάρια είναι αν θα σε εξυπηρετήσει οποιόδηποτε κατάστημα όπως πρέπει. Εννοώ, χωρίς φωνές τσακωμούς και 17 επισκέψεις. Μόνο ένα κατάστημα ξέρω που είναι κομπλέ, αυτό στο νέο κόσμο (δεν λέω ονόματα). Όλα τα άλλα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως λέμε λέμε για hardware και η Nvidia στο GeForce Now αναβάθμισε την υπηρεσία με 4080 πλέον. Με μια καλή σύνδεση έχεις τα πάντα χωρίς να ξοδέψεις του κοσμου τα χρήματα για αναβάθμιση (και το ρεύμα).

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Armoral said:

Πάντως λέμε λέμε για hardware και η Nvidia στο GeForce Now αναβάθμισε την υπηρεσία με 4080 πλέον. Με μια καλή σύνδεση έχεις τα πάντα χωρίς να ξοδέψεις του κοσμου τα χρήματα για αναβάθμιση (και το ρεύμα).

Nαι αλλά η μαμημένη η nvidia επίσης κατάργησε τελείως gamestream οπότε εγώ με το shield μπορώ τώρα να το βάλω εκεί που ξέρω. Δεν μπορείς να streamaris πλέον από δικές σου συσκευές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...