Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Kάτσε, σου σβήσε η οθόνη με το PC να μένει ανοιχτό; 

Άρα δεν φταίει η κάρτα? ΦΤΟΥ

Ναι στα καλά καθούμενα ,μπουταρε win είμαι στο desktop το αφήνω όπως είναι να φτιαξω καφέ και γυρνάω το κεφάλι και βλέπω μαύρη οθόνη 

Κοιτάω το display της apex δεν έχει βγάλει ερορ code.Κλεινω tv  την ανοίγω κανονικά και έδειξε εικόνα.

Event viewer δεν θυμάμαι να είδα για να σου πω εάν έβγαλε ερορ.

Αλλά γενικά οι τελευταίοι οδηγοί έχουν θεματακια  διαβάζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε high performance το έχω μόνιμα σε global profile, δεν φταίει αυτό..Εμένα συμβαίνει στο monitor με display port πάντως, σε HDMI συμβαίνει το ίδιο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα αγάπες

 

Λέω να πάω από την 4070ti σε 4090. Το τροφοδοτικό μου είναι atx3 be quiet pure power 12m 750 watt. Τη σηκώνει? (Την κάρτα ντε) Σε 1440 θα είμαι. 

Επεξ/σία από αποστόλης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ναι κάτι όταν πάει να μπεί σε IDLE τρώει μούτζα. Αν το γυρίσεις σε high performance από το nvcp ίσως να στρώνει

Προς το παρόν μια φορά μου το έκανε .

Εάν το ξανακάνει θά τό δοκιμάσω μέχρι να βγουν οδηγοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Σε high performance το έχω μόνιμα σε global profile, δεν φταίει αυτό..Εμένα συμβαίνει στο monitor με display port πάντως, σε HDMI συμβαίνει το ίδιο ;

E ναί εγώ HDMI έχω

Just now, αποστόλης said:

Καλημέρα αγάπες

 

Λέω να πάω από την 4070ti σε 4090. Το τροφοδοτικό μου είναι atx3 be quiet pure power 12m 750 watt. Τη σηκώνει? (Την κάρτα ντε) Σε 1400 θα είμαι. 

Και ναί και όχι :P 

Aν θες να την τρέχεις παντού στα τέρματα 400-450w θα έλεγα να δοκιμάσεις, απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι παίζει να χρειαστείς τροφοδοτικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Psycho_Warhead said:

Σε high performance το έχω μόνιμα σε global profile, δεν φταίει αυτό..Εμένα συμβαίνει στο monitor με display port πάντως, σε HDMI συμβαίνει το ίδιο ;

Ναι. Μου συμβαίνει καμία φορά όταν ξυπνάω το PC απο sleep (2-3 φορές το μήνα). Υποπτεύομαι πως κάτι πάει στραβά στο handshake της κάρτας με την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, αποστόλης είπε

Καλημέρα αγάπες

 

Λέω να πάω από την 4070ti σε 4090. Το τροφοδοτικό μου είναι atx3 be quiet pure power 12m 750 watt. Τη σηκώνει? (Την κάρτα ντε) Σε 1440 θα είμαι. 

Δεν θα την έβαζα σε τροφοδοτικό κάτω από 850W, με τα 750 θα είσαι πολύ οριακά και μπορεί να αντιμετωπίσεις θέματα σε full load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, αποστόλης είπε

Καλημέρα αγάπες

 

Λέω να πάω από την 4070ti σε 4090. Το τροφοδοτικό μου είναι atx3 be quiet pure power 12m 750 watt. Τη σηκώνει? (Την κάρτα ντε) Σε 1400 θα είμαι. 

Υπόλοιπο σύστημα?

Αν είσαι στοκ στα πάντα θα είσαι οκ αλλά πολύ οριακά.

Γνώμη μου 1000ρι να είσαι safe

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Solowing είπε

Ναι. Μου συμβαίνει καμία φορά όταν ξυπνάω το PC απο sleep (2-3 φορές το μήνα). Υποπτεύομαι πως κάτι πάει στραβά στο handshake της κάρτας με την οθόνη.

Ναι δεν συμβαίνει συχνά αλλά είναι σπαστικό γιατί σε αγχώνει μην έγινε τίποτα σοβαρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, azazil1190 said:

Υπόλοιπο σύστημα?

Αν είσαι στοκ στα πάντα θα είσαι οκ αλλά πολύ οριακά.

Γνώμη μου 1000ρι να είσαι safe

13700κ με power limits, κάτι rgb fans, και noctua d15s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, αποστόλης said:

13700κ με power limits, κάτι rgb fans, και noctua d15s

Εγώ που είμαι τσιγκούνης φουλ, σε βλέπω πολύ οριακά.

Παίζει σε κάνα power spike, να σου κλείσει.

Επεξ/σία από Teddy77
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

4k ή 1440p;

4k έτσι να δω στο περίπου διάφορες από εμένα που το τρέχω έτσι …

οσο για τους υπόλοιπους με τις οθόνες γελάω… σίγουρα φταίνε οι επεξεργαστές, ψοφάνε τα μουσαντένια κορς σιγά σιγά με το 3D όλα πάνε νερό  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Λοιπόν και για να μη λέμε μόνο για τους drivers της AMD, την τελευταία βδομάδα "έσβησε" 2 φορές η οθόνη καθώς το είχα αραχτό στο desktop. Το PC έμεινε ανοιχτό κανονικά, απλά μαύρισε η οθόνη. Με restart έστρωσε. Στο event viewer εβγάλε nvlddmkm error. Ελπίζω να μην πεθαίνει η κάρτα και να φταίνε οι drivers, έκανα για 1η φορά στη ζωή μου clean install πάλι. Άντε να δούμε. 

Εσύ είσαι σε φάση που έχεις φάει infiltration από την κόκκινη αρμάδα και σιγά-σιγά αφού σιωπηρά εξαπλώθηκαν θα έχεις θέμα και στο καζανάκι σε λίγο...η Λίζα τιμωρεί.

Οι υπόλοιποι...φαλίτσες...τόσα χρόνια λέτε για τις μαύρες οθόνες της ΑΜΔ και τώρα σιγά-σιγά τα ξερνάτε.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Solowing said:

Ναι. Μου συμβαίνει καμία φορά όταν ξυπνάω το PC απο sleep (2-3 φορές το μήνα). Υποπτεύομαι πως κάτι πάει στραβά στο handshake της κάρτας με την οθόνη.

Aλλό αυτό με το sleep, αυτό υπήρχε από παλιά, δεν νομίζω να είνια το ίδιο πρόβλημα. Εμένα το κάνει σε idle στο desktop, όχι από sleep. Αυτό με το sleep το πάθαινα παλιά στην 3090 και μάλλον είναι θέμα οθόνης, το πάθαινα μόνο στην TV. 

1 minute ago, Πέτρος said:

Εσύ είσαι σε φάση που έχεις φάει infiltration από την κόκκινη αρμάδα και σιγά-σιγά αφού σιωπηρά εξαπλώθηκαν θα έχεις θέμα και στο καζανάκι σε λίγο...η Λίζα τιμωρεί.

Οι υπόλοιποι...φαλίτσες...τόσα χρόνια λέτε για τις μάυρες οθόνες της ΑΜΔ και τώρα σιγά-σιγά τα ξερνάτε.

Μα τώρα ξεκίνησε ρε, κυριολεκτικά πριν 4 μέρες με τον νέο driver μάλλον, η απλά συγκυρία

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...