Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Herald είπε

YES OC

image-2023-09-27-094145367.png

 

Στην επόμενη γενιά πάντως - εκτός αν δούμε πάλι 10% gains - το PT του Cyberpunk θα είναι αρκετά απολαύσιμο χωρίς πολλές παραχωρήσεις. Πλέον ο τρόπος για τα visuals υπάρχει, ελπίζω να ασχοληθούν οι devs. Και κυρίως να κάνει μπάσιμο η AMD σε RT επιδόσεις μπας και σταματήσει να τρολλάρι στα amd sposnored. Αν υπάρχει Αι Βασίλης, αυτή είναι η ευχή μου, να περάσει η AMD την nvidia σε RT. Αλλά μάλλον θα μου φέρει κανά δράκο τελικα :P 

Ωραίος. Αυτά είναι τα καλά του oc και του tuning γενικότερα. Με τα νούμερα του Westbaum θα έλεγα να βάλει καλύτερα dlss balanced λόγω και του fg. Με τα δικά σου όμως πιστεύω είσαι μια χαρά και στο quality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, chrisde said:

Ωραίος. Αυτά είναι τα καλά του oc και του tuning γενικότερα. Με τα νούμερα του Westbaum θα έλεγα να βάλει καλύτερα dlss balanced λόγω και του fg. Με τα δικά σου όμως πιστεύω είσαι μια χαρά και στο quality.

Δεν παίζω σε 4k, 3600x1800 παίζω, 20:10 ultrawide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω πάντως ότι με OC παίρνετε καλά gains και ψήθηκα :P Τώρα για stability πέρα από το SOTTR που είπε ο Herald (το έχω που το είχε δώσει τζάμπα το Epic αλλά βαριέμαι να κατεβάζω 80 giga, ξέρω 'γω πόσο είναι), υπάρχει πιο απλός τρόπος; Ή απλά να βάλω τα settings που ξέρω ότι τουλάχιστον είναι stable στο heaven και να τρέξω games αλλάχου ακμπαρ και αν σκάσει κάτι, χαμηλώνω;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βλέπω πάντως ότι με OC παίρνετε καλά gains και ψήθηκα :P Τώρα για stability πέρα από το SOTTR που είπε ο Herald (το έχω που το είχε δώσει τζάμπα το Epic αλλά βαριέμαι να κατεβάζω 80 giga, ξέρω 'γω πόσο είναι), υπάρχει πιο απλός τρόπος; Ή απλά να βάλω τα settings που ξέρω ότι τουλάχιστον είναι stable στο heaven και να τρέξω games αλλάχου ακμπαρ και αν σκάσει κάτι, χαμηλώνω;

Βάλε ένα port royal 20 κύκλους.

Εάν στο βγάλει με ποσοστό επιτυχίας από 98% και πάνω είσαι σε καλό δρόμο.

Βαλε τέρμα φάνς στην κάρτα και άστο να ψηθεί 

37 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ωραίος. Αυτά είναι τα καλά του oc και του tuning γενικότερα. Με τα νούμερα του Westbaum θα έλεγα να βάλει καλύτερα dlss balanced λόγω και του fg. Με τα δικά σου όμως πιστεύω είσαι μια χαρά και στο quality.

Εγώ παίζω με balanced σε 4κ και είμαι avg 106-107.

Μου αρέσει να είμαι πάνω από 90 avg. Στο cp2077

Και στην απόσταση που κάθομαι δεν ξεχωρίζω quality με balanced

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 70 εκ αποσταση στην 34αρα (3440Χ1440) η διαφορα μεταξυ dlss quality k balanced ειναι πολυ εμφανης στο 2077. Και θα θα συμφωνησω με το τρελο αγορι ανωθεν μου, ειναι πολυ ικανοποιητικο το avg framerate στα 100-110 (χωρις FG).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στα 70 εκ αποσταση στην 34αρα (3440Χ1440) η διαφορα μεταξυ dlss quality k balanced ειναι πολυ εμφανης στο 2077. Και θα θα συμφωνησω με το τρελο αγορι ανωθεν μου, ειναι πολυ ικανοποιητικο το avg framerate στα 100-110 (χωρις FG).

Όχι ρε εγώ παίζω σαλόνι και κάθομαι κάπου 3+ μέτρα απόσταση.65αρα tv ,οπότε δύσκολο ως ακατόρθωτο να δω διαφορές προσωπικα.

Στου μικρού το pc γραφείο (3840x1600) εννοείται παίζει σε quality 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Όχι ρε εγώ παίζω σαλόνι και κάθομαι κάπου 3+ μέτρα απόσταση.65αρα tv ,οπότε δύσκολο ως ακατόρθωτο να δω διαφορές προσωπικα.

Στου μικρού το pc γραφείο (3840x1600) εννοείται παίζει σε quality 

 

Το θυμαμαι αδερφε, προς χαριν της συζητησης το εγραψα. Στην 65αρα ακομα και στα 2,5 μετρα οταν ειχα δοκιμασει, σε 4Κ προφανως, μπομπα ηταν και το balanced, μη σου πω και το performance..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προτιμούσα σε 3440x1440 που είμαι και εγώ dldsr 1.78 + dlss performance, τρομερή εικόνα αλλά δεν βγάζω ικανοποιητικά fps με την 4080, δοκιμάστε κάτι αντίστοιχο εσείς με 4090 που δεν παίζετε σε μεγάλη TV με απόσταση. Οπότε αναγκαστικά πάω σε dlss balanced διότι προτιμώ τα ~100fps που μου δίνει από τα λιγότερα του quality και ας είναι λίγο χειρότερη όντως η εικόνα. Δεν μιλάμε όμως για ιδιαίτερες διαφορές, έχουν κάνει υποδειγματική δουλειά σε αυτό το κομμάτι και ειδικά τώρα με το rr έχει μειωθεί και άλλο η διαφορά νομίζω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, akoinonitos said:

Ενδιαφερον review για την 4070 στο cp 2.0 εχει τα παντα μεσα για να δειτε το performance μιας και ρωτουσε ενα παιδι πιο πισω

https://in.ign.com/cyberpunk-2077-phantom-liberty/194835/feature/cyberpunk-2077-phantom-liberty-performance-review

Βtw,κοιτούσα το bench που τρέξαμε με Herald για την 4070 και στο DLSS quality καταβαραθρώθηκε με 21.68 ενώ performance  είναι οκ με 64fps.Mάλλον χαντακώνεται από τα 12GB Vram όταν κάνει upscaling σε quality.

Και με Path Tracing 33.54,xmm

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Βtw,κοιτούσα το bench που τρέξαμε με Herald για την 4070 και στο DLSS quality καταβαραθρώθηκε με 21.68 ενώ performance  είναι οκ με 64fps.Mάλλον χαντακώνεται από τα 12GB Vram όταν κάνει upscaling σε quality.

Σε 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι
To 21.68 είναι με RT+DLSSQ+FG
To 33.54 PT+DLSSQ+FG

Είναι περίεγο γιατί και η 4080 mobile είναι με 12GB και βγάζει σχεδόν 40% πάνω σε 4κ με  34.36 vs 21.68 ενώ σε άλλες αναλύσεις είναι στα ίδια  αλλά έχει περισσότερα shading units,TMUs,ROPs,Tensor και RT cores. Παράξενο

Επεξ/σία από Westbaum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Βλέπω πάντως ότι με OC παίρνετε καλά gains και ψήθηκα :P Τώρα για stability πέρα από το SOTTR που είπε ο Herald (το έχω που το είχε δώσει τζάμπα το Epic αλλά βαριέμαι να κατεβάζω 80 giga, ξέρω 'γω πόσο είναι), υπάρχει πιο απλός τρόπος; Ή απλά να βάλω τα settings που ξέρω ότι τουλάχιστον είναι stable στο heaven και να τρέξω games αλλάχου ακμπαρ και αν σκάσει κάτι, χαμηλώνω;

Όταν στα έλεγα για oc το απαρνιόσουν πράσινε φρουρέ!😂😉 Καλώς ήρθες στην dark side!🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Βtw,κοιτούσα το bench που τρέξαμε με Herald για την 4070 και στο DLSS quality καταβαραθρώθηκε με 21.68 ενώ performance  είναι οκ με 64fps.Mάλλον χαντακώνεται από τα 12GB Vram όταν κάνει upscaling σε quality.

Και με Path Tracing 33.54,xmm

μηπως ειναι cpu προβλημα γτ τον βλεπω αυτον στο review με παλιο cpu 3950x

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...