Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sjtak είπε

Εϊναι αδύνατο να παρουσιάσουν διαφορές στα average 1080p // 1440p όταν στα minimum fps στα 4k στην ουσία δεν έχουν, με τις ρυθμίσεις/παιχνίδια που τρέχει.

 

Eγω κοιταω τη διαφορα των FPS και οχι ποσα FPS βγαζουν και αν ειναι καταλληλες για τη Χ αναλυση.
Αν οι καρτες τρεχουν στα ιδια games και με τις ιδιες ρυθμισεις και δεν εχουν διαφορα στα FPS τοτε η Vram δεν κανει τη διαφορα.
Αντιθετως μια ανωτερη καρτα(περισσοτερα cuda cores) παλι με τις ιδιες ρυθμισεις και τα ιδια παιχνιδια βγαζει περισσοτερα FPS ακομα και με λιγοτερη Vram.
Τo τι κανει σε 4Κ δεν εχει καμια σημασια εκει θα κοιταξεις ανωτερες καρτες που αντιστοιχα δεν σε ενδιαφερει καθολου τι κανουν σε 1080p και 1440p.
Oσο για τα minimum FPS, αν βγαλεις απο τη λιστα 2-3 βαρια games(Cp2077,Hogwarts,Jedi) και προσθεσεις 2-3 ελαφρια (Dota, LoL, CS) τα minimum σε 4Κ μπορει να πανε στα 60FPS αλλα παλι η διαφορες αναμεσα σε 4060Ti 8gb 16gb θα ειναι οι ιδιες.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Αναφορά σε κείμενο

Η 7800xt στα 580 + / - 30 καλή αγορά φαίνεται. 

Δεν είναι καλή αγορά ένα προϊόν άνω των 600€(Ελλάδα) χωρίς καλό RT.

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για το RT σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται γενικότερα για την πρόοδο και την ποιότητα των γραφικών. Οπότε γι αυτόν υπάρχουν κάρτες στα 400€ και κάτω. Μόνο εκεί αξίζει η AMD με το σκεπτικό ότι οι αντίστοιχες Nvidia είναι καλές μόνο για παλιότερα RTX games, όπου το RT ήταν πασαλείμματα. Ακόμα και εκεί όμως το dlss και τα mods περιπλέκουν την κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Armoral said:

Όχι. Στα 100 ευρώ κάτω από την 4070 ίσως.

Ναι σε αυτό το σημείο μόνο διαφωνούμε απόλυτα.  Δεν είναι κακό, αλλά κράτησε το και θα το δούμε εν καιρώ. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dem είπε

Ναι σε αυτό το σημείο μόνο διαφωνούμε απόλυτα.   

Αν σε ρωτήσω γιατί την 7800xt και όχι την 6800xt (κι ας είναι 3 χρόνων κάρτα) θα μου πεις λογικά για τη μικρότερη κατανάλωση και την μελλοντική υποστήριξη fsr3.Απο επιδόσεις είναι μια η αλλη.Ε ,η 4070 έχει μικρότερη κατανάλωση από την 7800xt και έχει ήδη fg σημερα.Bonus οι καλύτερες rt επιδόσεις και ο καλύτερος upscaler.Αν τα 4gb extra στο δικό σου τρόπο σκέψης τα παρακάμπτουν όλα αυτά,πάσο.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dem είπε

Ναι σε αυτό το σημείο μόνο διαφωνούμε απόλυτα.  Δεν είναι κακό, αλλά κράτησε το και θα το δούμε εν καιρώ. 

Δεν υπαρχει σύγκριση μην κουράζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Armoral said:

Δεν υπαρχει σύγκριση μην κουράζεσαι.

lol  😁  ουτε καν.... και εσύ ελπίζω να ξεκουράστηκες !  ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως , εσυ λές δεν υπάρχει συγκριση εγώ λέω ότι υπάρχει σιγά την κουράση ... :lol:

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μην αρπαχτουμε και στη  βραδινή βάρδια 😁,για εταιρίες που μας καβαλάνε όλους.Ολοι σκεφτόμαστε διαφορετικα.Παντως κ εγώ αν έπαιζε κανα 70 ευρο κάτω από 4070 και σε περιπτώσεις ανθρώπων που δεν είναι άρρωστοι με το eye candy θα έλεγα οκ.Εχω γίνει γραφικός με την καταναλωση και θα με κραξετε για σκρουτζ στο τέλος,αλλά σε βάθος διετίας/τριετίας η διαφορά κόστους κτήσης  δεν θα είναι αυτή της αρχικής τιμής αγοράς μόνο.Αναλογα και πόσες ώρες καίει ο καθένας μπροστά στο pc.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oσο για τα minimum FPS, αν βγαλεις απο τη λιστα 2-3 βαρια games(Cp2077,Hogwarts,Jedi) και προσθεσεις 2-3 ελαφρια (Dota, LoL, CS) τα minimum σε 4Κ μπορει να πανε στα 60FPS αλλα παλι η διαφορες αναμεσα σε 4060Ti 8gb 16gb θα ειναι οι ιδιες.
 

Μα και τα "βαριά" παιχνίδια δεν έχουν διαφορές στο techpowerup γιατί προφανώς δεν τρέχουν σοβαρές ρυθμίσεις. Θα δει κάποιος average fps στο techpowerup και θα πάρει κάρτα 8gb νομίζοντας ότι τα τρέχει όλα full χωρίς πρόβλημα 1080/1440 και θα αναρωτιέται τι δεν λειτουργεί σωστά μετά. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pure/34.html

Το αν βγάζει η κάρτα native 30-40fps είναι άσχετο. Μπορείς να ανοίξεις frame gen με dlss quality και να παίξεις άνετα, αρκεί να είναι αρκετή η vram.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, niko13 said:

Καλά μην αρπαχτουμε και στη  βραδινή βάρδια 😁,για εταιρίες που μας καβαλάνε όλους.Ολοι σκεφτόμαστε διαφορετικα.Παντως κ εγώ αν έπαιζε κανα 70 ευρο κάτω από 4070 και σε περιπτώσεις ανθρώπων που δεν είναι άρρωστοι με το eye candy θα έλεγα οκ.Εγω γίνει γραφικός με την καταναλωση και θα με κραξετε για σκρουτζ στο τέλος,αλλά σε βάθος διετίας/τριετίας η διαφορά τιμής δεν θα είναι αυτή της αρχικής τιμής αγοράς μόνο.Αναλογα και πόσες ώρες καίει ο καθένας μπροστά στο pc.

όχι ρε συ τι αρπαχτούμε, ο καθένας έχει τις απόψεις του.  

Καλά αν μιλάμε για βάθος 2 - 3 χρόνια  εκεί είναι που αποκτά ακόμα περισσότερες πιθανότητες  η 7800ΧΤ να αποδειχθεί καλύτερη αγορά από την 4070. Απλά κάνοντας ένα πρόχειρο googling ενώ μιλάμε δεν έχω καταλάβει πότε θα βγει εν τέλει το FSR3 :lol:, να δουμε τι ψάρια πιανει ο upsclaler ( αν είναι updated, πέρα από το FMF ) κτλ .  Ικανούς τους έχω να μη βγει ουτε φέτος :P. Το ότι προσπαθούν για cross-brand hardware support πάντως τους το δίνω, και αν τα καταφέρουν με το latency χωρίς κλειδωμένα hw, θέλω να δω τι διακαιολογίες θα βρει ο πέτσινος πάλι.:P 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, niko13 είπε

Καλά μην αρπαχτουμε και στη  βραδινή βάρδια 😁,για εταιρίες που μας καβαλάνε όλους.Ολοι σκεφτόμαστε διαφορετικα.Παντως κ εγώ αν έπαιζε κανα 70 ευρο κάτω από 4070 και σε περιπτώσεις ανθρώπων που δεν είναι άρρωστοι με το eye candy θα έλεγα οκ.Εχω γίνει γραφικός με την καταναλωση και θα με κραξετε για σκρουτζ στο τέλος,αλλά σε βάθος διετίας/τριετίας η διαφορά κόστους κτήσης  δεν θα είναι αυτή της αρχικής τιμής αγοράς μόνο.Αναλογα και πόσες ώρες καίει ο καθένας μπροστά στο pc.

Η διαφορά στο χρόνο να είναι 8 με 10 ευρώ με 4 ώρες γκειμινγκ την ημέρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

όχι ρε συ τι αρπαχτούμε, ο καθένας έχει τις απόψεις του.  

Καλά αν μιλάμε για βάθος 2 - 3 χρόνια  εκεί είναι που αποκτά ακόμα περισσότερες πιθανότητες  η 7800ΧΤ να αποδειχθεί καλύτερη αγορά από την 4070. Απλά κάνοντας ένα πρόχειρο googling ενώ μιλάμε δεν έχω καταλάβει πότε θα βγει εν τέλει το FSR3 :lol:, να δουμε τι ψάρια πιανει ο upsclaler ( αν είναι updated ) κτλ .  Ικανούς τους έχω να μη βγει ουτε φέτος :P

Κάτι τέτοια της amd δεν μπορώ να τα ψυχολογησω καθόλου.Σε μια γενιά που οι άλλοι χ3ζουν ai features αυτή υπόσχεται ακόμα.Επρεπε να είναι έτοιμο κανονικά ,ιδιαίτερα από τη στιγμή που έβγαλαν τα top dog τους στην αρχή.Δηλαδη αν είσαι από τους πρώτους που πήραν 7900xt/xtx περιμένεις ήδη ένα σχεδόν χρόνο..Κατι είχα διαβάσει για αρχές του επόμενου έτους το fsr3 αλλά μην το πάρεις τοις μετρητοίς.Εγω είμαι της άποψης πως πρώτα θα μείνουν από πυρήνα οι  κάρτες αυτες ,οπότε στο δικό μου μυαλό δεν είναι καταστροφικό το σενάριο 1440p/12gb vram

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, sjtak είπε

Μα και τα "βαριά" παιχνίδια δεν έχουν διαφορές στο techpowerup γιατί προφανώς δεν τρέχουν σοβαρές ρυθμίσεις. Θα δει κάποιος average fps στο techpowerup και θα πάρει κάρτα 8gb νομίζοντας ότι τα τρέχει όλα full χωρίς πρόβλημα 1080/1440 και θα αναρωτιέται τι δεν λειτουργεί σωστά μετά. 

Στα "βαρια" ειναι πολυ λογικο να μη δεις διαφορα γιατι εχουν λιγα FPS oι "μικρες" καρτες.....
Aν μια καρτα ειναι πχ 5% πιο γρηγορη απο την αλλη και η αλλη βγαζει 15FPS η διαφορα ειναι 0.75FPS και θα εχει 15.75FPS.
Διαφορες θα δεις στα ελαφρια games που βγαζουν 100+ FPS και η 5% πιο γρηγορη θα εχει 105FPS.

27 λεπτά πριν, sjtak είπε

Το αν βγάζει η κάρτα native 30-40fps είναι άσχετο. Μπορείς να ανοίξεις frame gen με dlss quality και να παίξεις άνετα, αρκεί να είναι αρκετή η vram.

Mα στο Native την θες τη Vram, στο DLSS θα χρειαστεις λιγοτερη Vram και τετοιου ειδους καρτες αργα η γρηγορα θα παιζουν μονο με DLSS/FSR οποτε σε ενδιαφερει και ποια εχει καλυτερο Upscale και καλυτερο Frame Generation.

Aκομα και το "Τhe Last Vram Of Us" σε 1440p Μax Settings πλεον χρησιμοποιει 8/12Gb με DLSS Q.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Η διαφορά στο χρόνο να είναι 8 με 10 ευρώ με 4 ώρες γκειμινγκ την ημέρα

Και ήξερα πως δεν έπρεπε να το γράψω..με λες Σκρουτζ με ευγενικό τρόπο ε😁?θα το κοιτάξω από Δευτέρα,δεκτό το intervention.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η 4070 να έχει θέμα στα επόμενα 2-3 χρόνια με VRAM. Η 4070ται αν την πήρε κάποιος για 4Κ ίσως. Τώρα αν κάποιος ξέρει τι θα γίνει ποιο μετά στο μέλλον ας μας δώσει και τους αριθμούς του τζόκερ να πάρουμε όλοι από μια 4090

Μόλις τώρα, niko13 είπε

Και ήξερα πως δεν έπρεπε να το γράψω..με λες Σκρουτζ με ευγενικό τρόπο ε😁?θα το κοιτάξω από Δευτέρα,δεκτό το intervention.

 

 

Οχι ρε και εγώ δεν ήξερα νόμιζα παραπάνω θα είναι και απλά το έψαξα να δω από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Οχι ρε και εγώ δεν ήξερα νόμιζα παραπάνω θα είναι και απλά το έψαξα να δω από περιέργεια

Πλακα κανω.Διορθώστε τον σκρουτζ όπου κάνει λάθος.Πες 50w διαφορά άρα 0.05κw Χ ώρες Χ 360 ημέρες Χ όσο πληρώνει ο καθένας την kwh..Δηλαδή κάτι τέτοιο..0.05 x 4 ωρες x 360 ημέρες μας κανει 72 και μετά πολλαπλασιάζει ο καθένας όσο πληρώνει kwh.Σωστα?Δεν ξέρω αν τσιμπάς και τίποτα από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις που βγαίνουν από τη συνολική καταναλωση.Καλά θα το κοιτάξω τελικα,καλού κακού.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...