Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2278

  • Arkin

    1838

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, andreas84gr said:

Δεν εχω βαλει κανενα mod στο παιχνιδι. Τωρα που ξανακανα το benchmark, με πεταξε παλι στα windows οταν το ολοκληρωσε και πατησα να γυρισω στο menu του παιχνιδιου. 

Γενικα διαβαζω παντως οτι αρκετοι εχουν crashes μετα το 2.0 update. 

Και εγω είχα αυτό το crash μετά το benchmark, αλλά έκανα verify installation στο gog κ έστρωσε, όλα μια χαρά από τότε.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Και εγω είχα αυτό το crash μετά το benchmark, αλλά έκανα verify installation στο gog κ έστρωσε, όλα μια χαρά από τότε.

Το εκανα και εγω μολις και εφτιαξε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Εγώ με το 3D πάντως ένα μισάωρο που έπαιξα κανενα crash τώρα αν έχετε επεξεργαστές με ιμιτασιόν κορς λογικό μου φαίνεται…

Ενώ εσένα που δουλεύουν οι μισοί:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ειλικρινά το techpower up ώρες ώρες στις μετρήσεις του είναι ότι να είναι.

Και εγώ έτσι νόμιζα για την ζοτακ ότι είναι μάπα μέχρι που την πήρα για δοκιμή.Βαση του techpowerup την είχε από τις χειρότερες .Να είναι το κομμάτι καλύτερο σε σχέση με άλλα ? Δεν ξέρω μπορεί, τυχαίνει και αυτό στις θερμοκρασίες.

Είναι πιο κρύα και από την giga oc που έχω(τουλάχιστον στις 4090 ,μπορεί να διαφέρει στις 4070ti)η οποία είναι αρκετά κρύα σαν κάρτα από τις πιο κρύες σε 4090.

Για παράδειγμα χτες στην ζοτακ έπαιζα κάπου 2.5 με 3 ώρες cp2077 σε 4κ και η κάρτα τράβαγε συνεχώς πάνω από 430w μέχρι 495w. Με καστομ φαν curve(μέχρι 75%τα φαν) k oc gpu

Όταν έκλεισα το παιχνίδι και έβαλα να δω gpuz τα Μαξ που είχε πιάσει από θερμοκρασίες.

Πυρήνα είχε φτάσει μεχρι 62c όπως και μνήμες κάπου εκει και hotspot 73-75c  ,πιστεύω πολύ καλές μετά από τέτοιο γλέντι (cp2077) και με θερμοκρασίες χώρου 25-26c.

Επίσης τα φανς τους μια χαρά δουλεύουν με afterburner όπως θες.

Κάνουν περισσότερο θόρυβο από άλλων 4090 γιατί δουλεύουν σε περισσότερες στροφές από άλλες.δλδ το 50% φαν δίνει περισσότερες στροφές από το αντίστοιχο 50% της γιγα.asus,msi που είχα.coil μηδέν.5 χρόνια εγγύηση εάν κάνεις register.Αλλο ένα βασικό δεν έχει ετικέτα στην βίδα σε περίπτωση που θες να αλλάξεις πάστα κάποια στιγμή.

Γενικά πολύ καλές υλοποιήσεις και δεν τις είχα σε εκτίμηση και είναι η πρώτη μου ζοτακ 

Δεν ειναι οτι ναναι λογικα μετρανε σε test bench.
Αυτο ειναι καλο και κακο μαζι, αν βαλεις την καρτα σε ενα πνηγμενο case με χαμηλο air flow ή κακη κατανομη των fans(πχ 4 να βαζουν 1 να βγαζει) τοτε θα εχεις χειροτερα temps απο το test bench.
Aν τη βαλεις σε case με καλο air flow και αρκετα fans τοτε θα εχει καλυτερα temps απο το test bench.
To oτι τις μετρανε ολες με τον ιδιο τροπο σημαινει οτι ολες θα εχουν τις ιδιες αποκλεισεις.
Δηλαδη αν πχ η δικη σου ειναι 2 βαθμους κατω τοτε ολες οι καρτες που δοκιμασαν θα ειναι 2-3 βαθμους κατω.
Eιναι σαν τις ζυγαριες που δειχνουν 1 κιλο πανω 1 κιλο κατω, ολοι οσοι ζυγιστουν θα εχουν την ιδια αποκληση, δεν θα βγαλει τον εναν παραπανω και τον αλλον λιγοτερο απο οτι ειναι στη δικη του ζυγαρια.

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Οι Airo είναι κορυφή σε ήχο; Όλες;

Γιατί έχει βουήξει το reddit για το αντίθετο. Μάλλον θέμα τύχης είναι.

Είχα βρει σε καλή τιμή Airo Extreme 4080 αλλά δεν το τόλμησα εξαιτίας αυτών που διάβαζα.

Το έχουν βγει πολύ καλές είναι σχετικό.

Η 4070Τι Aorus Master που είχα για 10 μέρες δεν ήταν πολύ καλή.

H Windforce είναι το τελείως entry level μοντέλο. Θα το απέφευγα.

Η Gaming OC φαίνεται καλή, αν δεν έχει το θέμα της Master βέβαια.

Εχουν βγει καλες το λεω με την ενοια οτι εχουν τα λιγοτερα παραπονα για coil whine, οι θερμοκρασιες ειναι καλυτερες απο το μεσο ορο και πολλες φορες οι καλυτερες και σου δινουν και 1 χρονο επιπλεον εγγυηση. 
Εagle,Gaming,Windforce,Aero,Elite απο θεμα ψυξης/θερμοκρασιας ειναι σχεδον το ιδιο.
Η διαφορα τιμης προκυπτει απο τα RGB,τα Clocks που πιο ανεβασμενα και ισως και στα VRMs.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειναι οτι ναναι λογικα μετρανε σε test bench.
Αυτο ειναι καλο και κακο μαζι, αν βαλεις την καρτα σε ενα πνηγμενο case με χαμηλο air flow ή κακη κατανομη των fans(πχ 4 να βαζουν 1 να βγαζει) τοτε θα εχεις χειροτερα temps απο το test bench.
Aν τη βαλεις σε case με καλο air flow και αρκετα fans τοτε θα εχει καλυτερα temps απο το test bench.
To oτι τις μετρανε ολες με τον ιδιο τροπο σημαινει οτι ολες θα εχουν τις ιδιες αποκλεισεις.
Δηλαδη αν πχ η δικη σου ειναι 2 βαθμους κατω τοτε ολες οι καρτες που δοκιμασαν θα ειναι 2-3 βαθμους κατω.
Eιναι σαν τις ζυγαριες που δειχνουν 1 κιλο πανω 1 κιλο κατω, ολοι οσοι ζυγιστουν θα εχουν την ιδια αποκληση, δεν θα βγαλει τον εναν παραπανω και τον αλλον λιγοτερο απο οτι ειναι στη δικη του ζυγαρια.

Εχουν βγει καλες το λεω με την ενοια οτι εχουν τα λιγοτερα παραπονα για coil whine, οι θερμοκρασιες ειναι καλυτερες απο το μεσο ορο και πολλες φορες οι καλυτερες και σου δινουν και 1 χρονο επιπλεον εγγυηση. 
Εagle,Gaming,Windforce,Aero,Elite απο θεμα ψυξης/θερμοκρασιας ειναι σχεδον το ιδιο.
Η διαφορα τιμης προκυπτει απο τα RGB,τα Clocks που πιο ανεβασμενα και ισως και στα VRMs.

Σε ίδιο κουτί τις έχω δοκιμάσει όσες λέω και η ζοτακ είναι πιο κρύα(ελάχιστα )και από γιγα και από asus tuf.

H μόνη που είναι πραγματικά κρύα στα πάντα  και στο techpowerup up εάν θυμάμαι καλά την δίνουν ότι έχει θερμοκρασίες υψηλές μνήμες είναι η suprim x k suprim x lc.Mιλαω πάντα για 4090.και φυσικά δεν ισχύουν οι θερμοκρασίες που παρουσιάζουν.Στις asus δίνουν καλες που όντως είναι αλλά στην δική μου περίπτωση μετά από 2-3 μήνες είχα αρκετή αύξηση στις θερμοκρασίες και ξενέρωσα με την asus.

Τώρα στις πιο μικρές μπορεί να μην ισχύουν τα παραπάνωμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε ίδιο κουτί τις έχω δοκιμάσει όσες λέω και η ζοτακ είναι πιο κρύα(ελάχιστα )και από γιγα και από asus tuf.

H μόνη που είναι πραγματικά κρύα στα πάντα  και στο techpowerup up εάν θυμάμαι καλά την δίνουν ότι έχει θερμοκρασίες υψηλές μνήμες είναι η suprim x k suprim x lc.Mιλαω πάντα για 4090.και φυσικά δεν ισχύουν οι θερμοκρασίες που παρουσιάζουν.Στις asus δίνουν καλες που όντως είναι αλλά στην δική μου περίπτωση μετά από 2-3 μήνες είχα αρκετή αύξηση στις θερμοκρασίες και ξενέρωσα με την asus.

Τώρα στις πιο μικρές μπορεί να μην ισχύουν τα παραπάνωμ

Oντως μπορει στις 4090 να ειναι διαφορετικα τα πραγματα ή να επεσες/επεσαν σε κομματι που βγηκε καλο/κακο.
Η κρυα Zotac που εχεις ειναι με stock settings γιατι αυτοι τις δοκιμαζουν σε stock δεν κανουν UV/OC.
Mε UV/OC εχει αλλα δεδομενα.

Εμενα η 4080 A3RΟ σε στοκ ακομα και στις ζεστες σπανια ανοιξαν τα fans για μερικα λεπτα που σημαινει οτι επαιζα μονιμως κατω απο 60c.
Oταν τη πηρα εριξα τις στροφες στα case fans και προσπαθησα να τη ζορισω για να δω οτι δουλευει το fan stop.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το ρίσκαρα με iChill X3. Τιμιότατη σε ότι review είδα από όλες τις απόψεις, θα πέσει uv/oc χώρια που ήταν και η φθηνότερη, ακόμα και από πιο basic μοντέλα. Ελπίζω μόνο να μην κολλήσω μπανανίτιδα σαν τον @tommy^

  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iazriel είπε

Τελικά το ρίσκαρα με iChill X3. Τιμιότατη σε ότι review είδα από όλες τις απόψεις, θα πέσει uv/oc χώρια που ήταν και η φθηνότερη, ακόμα και από πιο basic μοντέλα. Ελπίζω μόνο να μην κολλήσω μπανανίτιδα σαν τον @tommy^

Εντάξει τυπική εμφάνιση, λίγο τσίρκο στα αριστερά με τα πολλά Ichill (:D), αλλά όλα οκ. Άντε καλορίζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εντάξει τυπική εμφάνιση, λίγο τσίρκο στα αριστερά με τα πολλά Ichill (:D), αλλά όλα οκ. Άντε καλορίζικη.

Ναι μωρέ ας πάει και το παλιάμπελο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εντάξει τυπική εμφάνιση, λίγο τσίρκο στα αριστερά με τα πολλά Ichill (:D), αλλά όλα οκ. Άντε καλορίζικη.

Νταξ, η κάρτα είναι πολύ chill και πολύ cool και κάπως πρέπει να το δείξουμε 😂 στο site της Inno δεν βρήκα κάπου κάτι σε bios, φαντάζομαι ένα έβγαλαν και τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, iazriel είπε

 Ελπίζω μόνο να μην κολλήσω μπανανίτιδα σαν τον @tommy^

Μπανάνας ο κυριος Τομις ,αλλα την εσωσε την παρτιδα με το ταπερ...B)

23 λεπτά πριν, iazriel είπε

Νταξ, η κάρτα είναι πολύ chill και πολύ cool και κάπως πρέπει να το δείξουμε 😂 στο site της Inno δεν βρήκα κάπου κάτι σε bios, φαντάζομαι ένα έβγαλαν και τέλος;

Καλορίζικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, iazriel είπε

Νταξ, η κάρτα είναι πολύ chill και πολύ cool και κάπως πρέπει να το δείξουμε 😂 στο site της Inno δεν βρήκα κάπου κάτι σε bios, φαντάζομαι ένα έβγαλαν και τέλος;

ετσι ειναι οι καλες οι καρτες βγαινουν τελειες απο την αρχη   ,αστους αλλους να flashαρουν συνεχεια bios :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...