Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τόσο χαμηλή η κατανάλωση που θέμα με θερμοκρασία δεν υπάρχει ούτε στα base μοντέλα, ειδικά που πλέον μπαίνει φθινόπωρο και θα πέσουν και οι εσωτερικές. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι μήπως σε κάποιο μοντέλο οι ανεμιστήρες κάνουν οξύ ήχο ή δεν έχουν thermal pads σε κάποιο απ' τα vrm για παράδειγμα, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2278

  • Arkin

    1838

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μπορει να θυμαμαι και λαθος και να ειναι οι Palit και οχι οι Zotac με θεματακια στα fans(να μη κλεινουν κατω απο 30% η να μη μπορεις να πειραξεις τα curves κατι τετοιο).
Παντως σε θερμοκρασιες σε ολα τα reviews δεν ειναι κορυφη.
2 πανω και 1 αυτο 3

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_14.jpg

 

Η trinity oc δεν πέφτει κάτω από 30% τα fans όπως είναι stock το bios. 

Ανοίγουν στους 44 βαθμούς και κλείνουν στους 40 τώρα καλοκαίρι ήταν θέμα με τις ζέστες ενώ μέχρι Μάιο ήταν μόνιμα κάτω από 40 οπότε ήταν κλειστή μόνιμα σε idle. 

Afterburner δεν δουλεύει να ανοίγουν τα φανς πιο ψηλά. Ίσως φταίει το firestorm το οποίο είναι μόνιμα κλειστό και κάνει conflict. Το κρατάω για το rgb control της gpu. 

To coil whine είναι μηδενικό σχεδόν παντού τόσο αθόρυβη κάρτα σε αυτό δεν έχω ξανά ακούσει. 

Θερμοκρασίες επίσης εξαιρετικές με 30% fans σπάνια να περάσει τους 60 το χειμώνα και τους 65 το καλοκαίρι με το undervolt προφίλ. 

Διάβασα στο reddit ότι με trinity oc έβαλαν τα fans ξεκινάνε πάνω από τους 50 βαθμούς. Οπότε πρέπει να γίνετε και στη δική μου αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Θα σβήσω σήμερα το firestorm να κάνω μια δοκιμή αν αυτό είναι ο λόγος που δεν αφήνει το afterburner να ρυθμίσει το άνοιγμα των fans σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μπορει να θυμαμαι και λαθος και να ειναι οι Palit και οχι οι Zotac με θεματακια στα fans(να μη κλεινουν κατω απο 30% η να μη μπορεις να πειραξεις τα curves κατι τετοιο).
Παντως σε θερμοκρασιες σε ολα τα reviews δεν ειναι κορυφη.
2 πανω και 1 αυτο 3

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_14.jpg

 

Ειλικρινά το techpower up ώρες ώρες στις μετρήσεις του είναι ότι να είναι.

Και εγώ έτσι νόμιζα για την ζοτακ ότι είναι μάπα μέχρι που την πήρα για δοκιμή.Βαση του techpowerup την είχε από τις χειρότερες .Να είναι το κομμάτι καλύτερο σε σχέση με άλλα ? Δεν ξέρω μπορεί, τυχαίνει και αυτό στις θερμοκρασίες.

Είναι πιο κρύα και από την giga oc που έχω(τουλάχιστον στις 4090 ,μπορεί να διαφέρει στις 4070ti)η οποία είναι αρκετά κρύα σαν κάρτα από τις πιο κρύες σε 4090.

Για παράδειγμα χτες στην ζοτακ έπαιζα κάπου 2.5 με 3 ώρες cp2077 σε 4κ και η κάρτα τράβαγε συνεχώς πάνω από 430w μέχρι 495w. Με καστομ φαν curve(μέχρι 75%τα φαν) k oc gpu

Όταν έκλεισα το παιχνίδι και έβαλα να δω gpuz τα Μαξ που είχε πιάσει από θερμοκρασίες.

Πυρήνα είχε φτάσει μεχρι 62c όπως και μνήμες κάπου εκει και hotspot 73-75c  ,πιστεύω πολύ καλές μετά από τέτοιο γλέντι (cp2077) και με θερμοκρασίες χώρου 25-26c.

Επίσης τα φανς τους μια χαρά δουλεύουν με afterburner όπως θες.

Κάνουν περισσότερο θόρυβο από άλλων 4090 γιατί δουλεύουν σε περισσότερες στροφές από άλλες.δλδ το 50% φαν δίνει περισσότερες στροφές από το αντίστοιχο 50% της γιγα.asus,msi που είχα.coil μηδέν.5 χρόνια εγγύηση εάν κάνεις register.Αλλο ένα βασικό δεν έχει ετικέτα στην βίδα σε περίπτωση που θες να αλλάξεις πάστα κάποια στιγμή.

Γενικά πολύ καλές υλοποιήσεις και δεν τις είχα σε εκτίμηση και είναι η πρώτη μου ζοτακ 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, azazil1190 said:

Ειλικρινά το techpower up ώρες ώρες στις μετρήσεις του είναι ότι να είναι.

Και εγώ έτσι νόμιζα για την ζοτακ ότι είναι μάπα μέχρι που την πήρα για δοκιμή.Βαση του techpowerup την είχε από τις χειρότερες .Να είναι το κομμάτι καλύτερο σε σχέση με άλλα ? Δεν ξέρω μπορεί, τυχαίνει και αυτό στις θερμοκρασίες.

Είναι πιο κρύα και από την giga oc που έχω(τουλάχιστον στις 4090 ,μπορεί να διαφέρει στις 4070ti)η οποία είναι αρκετά κρύα σαν κάρτα από τις πιο κρύες σε 4090.

Για παράδειγμα χτες στην ζοτακ έπαιζα κάπου 2.5 με 3 ώρες cp2077 σε 4κ και η κάρτα τράβαγε συνεχώς πάνω από 430w μέχρι 495w. Με καστομ φαν curve(μέχρι 75%τα φαν) k oc gpu

Όταν έκλεισα το παιχνίδι και έβαλα να δω gpuz τα Μαξ που είχε πιάσει από θερμοκρασίες.

Πυρήνα είχε φτάσει μεχρι 62c όπως και μνήμες κάπου εκει και hotspot 73-75c  ,πιστεύω πολύ καλές μετά από τέτοιο γλέντι (cp2077) και με θερμοκρασίες χώρου 25-26c.

Επίσης τα φανς τους μια χαρά δουλεύουν με afterburner όπως θες.

Κάνουν περισσότερο θόρυβο από άλλων 4090 γιατί δουλεύουν σε περισσότερες στροφές από άλλες.δλδ το 50% φαν δίνει περισσότερες στροφές από το αντίστοιχο 50% της γιγα.asus,msi που είχα.coil μηδέν.5 χρόνια εγγύηση εάν κάνεις register.Αλλο ένα βασικό δεν έχει ετικέτα στην βίδα σε περίπτωση που θες να αλλάξεις πάστα κάποια στιγμή.

Γενικά πολύ καλές υλοποιήσεις και δεν τις είχα σε εκτίμηση και είναι η πρώτη μου ζοτακ 

Στα 400w η δικιά μου είναι στους 72c πυρήνα με κλειδωμένα τα fans στο 50% και ambient 27-28. Φάνη Palit 

Άρα η zotac φαίνεται καλύτερη

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το benchmark του cyberpunk με το dlss 3.5 και αυξήθηκε αρκετά η απόδοση. Μετά βέβαια έκανε crash το παιχνίδι και με πέταξε στα windows. Έχει συμβεί και σε άλλους ; Πρώτη φορά μου κρασαρει το cyberpunk 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Armoral είπε

Σβήνουν. Και σε θερμοκρασίες και ήχο οι Airo τουλάχιστον ειναξ κορυφή.

Οι Airo είναι κορυφή σε ήχο; Όλες;

Γιατί έχει βουήξει το reddit για το αντίθετο. Μάλλον θέμα τύχης είναι.

Είχα βρει σε καλή τιμή Airo Extreme 4080 αλλά δεν το τόλμησα εξαιτίας αυτών που διάβαζα.

10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω θα εδινα 30€ παραπανω και θα επαιρνα μια Gigabyte 4070Ti Windforce OC (830€).
Oλες οι Gigabyte RTX 4000 εχουν βγει πολυ καλες και εχουν +1 χρονο εγγυηση αν τις δηλωσεις στο site.

Το έχουν βγει πολύ καλές είναι σχετικό.

Η 4070Τι Aorus Master που είχα για 10 μέρες δεν ήταν πολύ καλή.

H Windforce είναι το τελείως entry level μοντέλο. Θα το απέφευγα.

Η Gaming OC φαίνεται καλή, αν δεν έχει το θέμα της Master βέβαια.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Οι Airo είναι κορυφή σε ήχο; Όλες;

Γιατί έχει βουήξει το reddit για το αντίθετο. Μάλλον θέμα τύχης είναι.

Είχα βρει σε καλή τιμή Airo Extreme 4080 αλλά δεν το τόλμησα εξαιτίας αυτών που διάβαζα.

Το έχουν βγει πολύ καλές είναι σχετικό.

Η 4070Τι Aorus Master που είχα για 10 μέρες δεν ήταν πολύ καλή.

H Windforce είναι το τελείως entry level μοντέλο. Θα το απέφευγα.

Η Gaming OC φαίνεται καλή, αν δεν έχει το θέμα της Master βέβαια.

Όχι, μην τις φοβάσαι. Κι εγώ είχα δει ένα τύπο πριν αγοράσω την κάρτα που έδειχνε στο youtube zotac 4090 να κάνει βούισμα στα ανεμιστηράκια και το ειχα πάρει από φόβο .

Πιο πολύ ακούγονται τα Corsair fans στο κουτί μου παρά η 4090.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Έκανα το benchmark του cyberpunk με το dlss 3.5 και αυξήθηκε αρκετά η απόδοση. Μετά βέβαια έκανε crash το παιχνίδι και με πέταξε στα windows. Έχει συμβεί και σε άλλους ; Πρώτη φορά μου κρασαρει το cyberpunk 

Έχεις κάνει OC πουθενά? Το CP 2077 με το νέο patch τους ξεσκίζει τους επεξεργαστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις κάνει OC πουθενά? Το CP 2077 με το νέο patch τους ξεσκίζει τους επεξεργαστές.

Αυτό !

Όλα τα ξεζουμιζει.

Και μνήμες και cpu k gpu.Και όσο χαμηλότερα παίζεις σε dlss k ανάλυση τόσο σκίζει cpu κ ραμς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Αυτό !

Όλα τα ξεζουμιζει.

Και μνήμες και cpu k gpu.Και όσο χαμηλότερα παίζεις σε dlss k ανάλυση τόσο σκίζει cpu κ ραμς

Μόνο τον επεξεργαστή που τον έχω ανεβάσει 100mhz μόνο. Όλα τα υπόλοιπα είναι στοκ. 
Παντως στο benchmark δεν δούλευε στο τέρμα ο επεξεργαστής. Ήταν ψηλά αλλά όχι στο τέρμα που έλεγαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Μόνο τον επεξεργαστή που τον έχω ανεβάσει 100mhz μόνο. Όλα τα υπόλοιπα είναι στοκ. 
Παντως στο benchmark δεν δούλευε στο τέρμα ο επεξεργαστής. Ήταν ψηλά αλλά όχι στο τέρμα που έλεγαν. 

Δες εδώ: 

https://www.cyberpunk.net/en/news/49060/update-2-0

Κάπου γράφει τα εξής: 

You can continue playing from existing saves, but in order to have the best experience of the extensive changes we made, we recommend starting a new playthrough. Come September 26th, owners of Phantom Liberty will also have the option to jump straight into the story of the expansion by starting a new game with a new character that is already adequately leveled up.

Because changes to crucial game systems are extensive, we strongly recommend uninstalling pre-2.0 mods until the modding community has a chance to update them. Outdated mods can disrupt the experience in many ways and, in some situations, may cause critical errors.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Δες εδώ: 

https://www.cyberpunk.net/en/news/49060/update-2-0

Κάπου γράφει τα εξής: 

You can continue playing from existing saves, but in order to have the best experience of the extensive changes we made, we recommend starting a new playthrough. Come September 26th, owners of Phantom Liberty will also have the option to jump straight into the story of the expansion by starting a new game with a new character that is already adequately leveled up.

Because changes to crucial game systems are extensive, we strongly recommend uninstalling pre-2.0 mods until the modding community has a chance to update them. Outdated mods can disrupt the experience in many ways and, in some situations, may cause critical errors.

 

Δεν εχω βαλει κανενα mod στο παιχνιδι. Τωρα που ξανακανα το benchmark, με πεταξε παλι στα windows οταν το ολοκληρωσε και πατησα να γυρισω στο menu του παιχνιδιου. 

Γενικα διαβαζω παντως οτι αρκετοι εχουν crashes μετα το 2.0 update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Δεν εχω βαλει κανενα mod στο παιχνιδι. Τωρα που ξανακανα το benchmark, με πεταξε παλι στα windows οταν το ολοκληρωσε και πατησα να γυρισω στο menu του παιχνιδιου. 

Γενικα διαβαζω παντως οτι αρκετοι εχουν crashes μετα το 2.0 update. 

δοκίμασες με stock cpu και gpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...