Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Westbaum είπε

Προοίμιο  για την τιμή της 5090,κάνουν έρευνα αγοράς από τώρα.Καμιά 3000 παγκοσμίως Azazil να την αγοράσουν,την φάγαμε οι υπόλοιποι με 5080 $2000+😭

Μπα δεν παίζει να δώσω τόσα χρήματα όσο και να μου αρέσει.

Χίλιες φορές να κάνω wc με πολύ λιγότερα χρήματα μια από αυτές που έχω . Εννοείται και πολύ καλύτερη σε απόδοση.

Εντάξει μας γ@μησε καλά η nvidia φέτος με τις day one τιμές των 4090 αλλά μην το ξεφτιλισουμε και άλλο.Εχουμε και όρια.

Υπομονή και οικονομία για την 5090 τώρα 🤪

Καλά να μαστε και να έχουμε να φάμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εντάξει μας γ@μησε καλά η nvidia φέτος με τις day one τιμές των 4090 αλλά μην το ξεφτιλισουμε και άλλο.Εχουμε και όρια.

Υπομονή και οικονομία για την 5090 τώρα 

image.jpeg.3dab373958b5146ec9e7b13beabd0fe2.jpeg

 

image.jpeg.dbb2d55ca83fa92353e576051648bd88.jpeg

Αγάπη μου, καλώς όρισες😜...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ζωηρότατος είμαι να ρίξει τιμές οποιοσδήποτε από τους δυο. Δεν διαβάζεις καλά. Έχω πει ότι απορώ με την λογική της amd που έχει ελάχιστο μερίδιο αγοράς και θα έπρεπε να αντιδράσει κάπως ξεκινώντας από το να χρεώνει νορμαλ. Δεν είναι νέο ότι οι τιμές και των δυο είναι τραγικές λαμβάνοντας υπόψην ακόμη και τον παγκόσμιο πληθωρισμό. Δεν καταλαβαίνω την απάθεια της amd. Κάποιο παιδί εδώ είπε βέβαια ότι με τα chiplets στην amd στοιχίζουν περισσότερο οι κάρτες, δεν γνωρίζω οπότε δεν μιλάω για αυτό. Εσύ πόσο πιθανό το βλέπεις να γυρίσουμε σε νορμαλ τιμές; Κάποιος πολύ σωστά είπε ότι κατάντησε το pc gaming για λίγους.

Οι υψηλές τιμές και των 2 είναι αποτέλεσμα της ελεύθερης οικονομίας και του νόμου προσφοράς-ζήτησης. Καταρχάς υπάρχει το θέμα του πληθωρισμού λόγω της αύξησης του κόστους ενέργειας, μεταφορικών και πρώτων υλών. Πέρα από αυτό η nvidia γενικά έχει μεγαλύτερη ζήτηση και από gamers αλλά και για productivity + ai. Η amd από την άλλη έχει περιορισμένη προσφορά επειδή παίζει σε πολλά ταμπλό έχοντας κονσόλες + cpu. Προφανώς και θέλει να ανεβάσει το μερίδιο της στην αγορά των gpu, αλλά δεν καίγεται τόσο ώστε να ρίξει τιμές και να χάσει κέρδη, τη συμφέρει περισσότερο να σπονσοράρει παιχνίδια μπουστάροντας και διαφημίζοντας τις κάρτες της. Αν δεν αλλάξει κάτι από αυτά, δεν πρόκειται να πέσουν οι τιμές στο άμεσο μέλλον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς? Δεν έβγαλε την 16αρα 4060ti για gamers? :P 

Αν και δεν παρακολουθώ πωλήσεις, κάτι μου λέει ότι η συγκεκριμένη πρέπει να έχει γίνει best seller, όχι από gamers προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, chrisde said:

Αν και δεν παρακολουθώ πωλήσεις, κάτι μου λέει ότι η συγκεκριμένη πρέπει να έχει γίνει best seller, όχι από gamers προφανώς...

Yeap, 3060 12gb ---> 4060 ti 16 ---> 3090 ----> 4090 είναι η ιεραρχία του "αγοράζω ότι βρίσκω για cuda".  


Είπαμε, πανάκριβες οι nvidia 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, valantis123 είπε

@azazil1190 καλά κάτσε να βγεί το FSR3 να τσουτσουριασουμε να τσιμπήσεις και την 7900xtx 

Next year amd if.....

26 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

image.jpeg.3dab373958b5146ec9e7b13beabd0fe2.jpeg

 

image.jpeg.dbb2d55ca83fa92353e576051648bd88.jpeg

Αγάπη μου, καλώς όρισες😜...

 

Το παραπάνω μπορεί να παίξει ΜΟΝΟ εάν την δω μπροστά μου σε δελεαστική τιμή ,είμαι σε ευάλωτη κατάσταση και μου κλείσει το μάτι πρόστυχα  

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/dlss-3-5-cyberpunk-2077-september-21-launch/

Είναι ιδέα μου ή φαίνεται να ανεβηκαν λίγο οι επιδόσεις λόγω rr? Στο cyberpunk τώρα βγάζω περιπου 95-100 average με pt dlss quality + frame gen 1080p. 

Επεξ/σία από sjtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε


H 4060 θα τρώει τη σκόνη του iphone 20 Pro έτσι όπως πάμε😐

Οτιδήποτε ωθήσει κάποια εταιρία σε βελτίωση καλό για όλους μας θα είναι. Μακάρι από κάπου, κάποια στιγμή να ζοριστούν οι nvidia, amd ώστε να βλέπουμε καλύτερα προϊόντα σε καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...