Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Herald είπε

 

Ένα ωραίο συγκριτικό μεταξύ RT off, RT on και PT. Ειδικά στη πρώτη σκηνή στο bar, μιλάμε για μεταμόρφωση. 

 

6 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Οπτικά θα ήθελα κάτι ανάμεσα σε OFF και RT με 50% το extra brightness του PT. To PT σε αρκετά δείχνει θαμπό.. Eκεί που σκουπίζει ο άλλος την έρημο δείχνει καλύτερα με διαφορά μόνο.  Ή κόβει χόρτα χααχαχ

Η αντικειμενική ανωτερότητα του PT φαίνεται καθαρότερα στο 01:24.  Ο χώρος "βάφεται" πορτοκαλί από τον έμμεσο φωτισμό(indirect lighting). Το εφέ με RT είναι πιο αδύναμο και όχι του ιδίου χρώματος, αλλά θα μπορούσε να 'γινε και εσκεμμένα. Επίσης με PT είναι πιο έντονη η αντίθεση του άμεσα φωτιζόμενου πατώματος με τον υπόλοιπο χώρο. Ακριβώς όπως και στην πραγματικότητα.

Στο Metro Exodus EE με light caching τεχνική και RT έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το PT. Αλλά δεν το προχώρησαν γιατί δεν συνέφερε οικονομικά την Nvidia. Έτσι ακόμα και το PT πάσχει από artifacts(μέχρι και σήμερα) λόγω των περιορισμένων light bounces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

7 minutes ago, pirmen56 said:

 

Η αντικειμενική ανωτερότητα του PT φαίνεται καθαρότερα στο 01:24.  Ο χώρος "βάφεται" πορτοκαλί από τον έμμεσο φωτισμό(indirect lighting). Το εφέ με RT είναι πιο αδύναμο και όχι του ιδίου χρώματος, αλλά θα μπορούσε να 'γινε και εσκεμμένα. Επίσης με PT είναι πιο έντονη η αντίθεση του άμεσα φωτιζόμενου πατώματος με τον υπόλοιπο χώρο. Ακριβώς όπως και στην πραγματικότητα.

Στο Metro Exodus EE με light caching τεχνική και RT έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το PT. Αλλά δεν το προχώρησαν γιατί δεν συνέφερε οικονομικά την Nvidia. Έτσι ακόμα και το PT πάσχει από artifacts(μέχρι και σήμερα) λόγω των περιορισμένων light bounces.

RT on vs off στο farcry 6, δυνατό και αυτό :P 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου επιλογή για NVidia 4070 βασίστηκε αποκλειστικά στις τεχνολογίες RT και AI. Τι να το κάνω αν έχω λίγο παραπάνω raster όταν μπορώ να  βάλω fg, dlss, reflex, rt και τρέχα γύρευε και να έχω πολύ περισσότερα frames και καλύτερη ποιότητα εικόνας; Αυτό δεν μετράει εντέλει; Να έχω τα περισσότερα frames με την καλύτερη ποιότητα; Ό,τι και να κάνεις με την 7800, μόλις ανοίξεις τις τεχνολογίες αυτές σε 4070, δεν υπάρχει επαφή.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Retromaniac said:

Η δικιά μου επιλογή για NVidia 4070 βασίστηκε αποκλειστικά στις τεχνολογίες RT και AI. Τι να το κάνω αν έχω λίγο παραπάνω raster όταν μπορώ να  βάλω fg, dlss, reflex, rt και τρέχα γύρευε και να έχω πολύ περισσότερα frames και καλύτερη ποιότητα εικόνας; Αυτό δεν μετράει εντέλει; Να έχω τα περισσότερα frames με την καλύτερη ποιότητα; Ό,τι και να κάνεις με την 7800, μόλις ανοίξεις τις τεχνολογίες αυτές σε 4070, δεν υπάρχει επαφή.

Στο Farcry 6 που έβαλα παραπάνω παρόμοιες επιδόσεις έχουν οι 2 κάρτες και με το RT ανοιχτό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο Farcry 6 που έβαλα παραπάνω παρόμοιες επιδόσεις έχουν οι 2 κάρτες και με το RT ανοιχτό πάντως.

Εν το μεταξύ μου έκατσε και καλό κομμάτι. +275 core, +2200 mem δεν το βρίσκεις εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωωω ωραίος. Εμένα μέχρι +180 και +1500 σε heaven. Σε gaming δείχνει stable αλλά δεν έχω stressαρει και παρα πολύ σε games.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πωωω ωραίος. Εμένα μέχρι +180 και +1500 σε heaven. Σε gaming δείχνει stable αλλά δεν έχω stressαρει και παρα πολύ σε games.

Από αυτά που έχω δει είσαι πάνω  από το μέσο όρο πάντως σε o/c...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Από αυτά που έχω δει είσαι πάνω  από το μέσο όρο πάντως σε o/c...

Το θέμα είναι πως να δεις τις μνήμες. Κάνουν auto-correction; Μπορεί να δείχνουν stable αλλά στην τελική να χάνεις perf; Και πως να το δεις αυτό; Με κανα benchmark τύπου superposition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το θέμα είναι πως να δεις τις μνήμες. Κάνουν auto-correction; Μπορεί να δείχνουν stable αλλά στην τελική να χάνεις perf; Και πως να το δεις αυτό; Με κανα benchmark τύπου superposition;

Αν από εκεί που κρασάρουν, κατέβεις 100 mhz, δεν νόμιζω ότι δεν θα έχεις error correction. Δεν έχουν και τόσο καλό error correction που να είναι μεγάλο το διάστημα από εκεί που ξεκινά μέχρι να κρασάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, just_a_dude said:

Πωωω ωραίος. Εμένα μέχρι +180 και +1500 σε heaven. Σε gaming δείχνει stable αλλά δεν έχω stressαρει και παρα πολύ σε games.

Μην testaris heaven και τέτοιες αηδίες. Κατευθείαν σε games. Το SOTR είναι ότι βαρύτερο τουλάχιστον σε θέμα πυρήνα, θα φας insta crash εκεί αν είσαι εκτός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Στο Farcry 6 που έβαλα παραπάνω παρόμοιες επιδόσεις έχουν οι 2 κάρτες και με το RT ανοιχτό πάντως.

Ναι, στα περισσότερα games δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά στο RT γιατί η ποσότητα των rays που χρησιμοποιούν είναι διαχειρίσιμη και από RDNA3. Φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορές είναι μεγάλες και εκεί ο καθένας κάνει τα κουμάντα του ανάλογα με το αν αυτά τα games (και βασικά τα developer studios που συνήθως τα βγάζουν), τον ενδιαφέρουν ή όχι.

Παρότι η 7800 xt είναι θεωρητικά μπροστά στο raster, θεωρώ πως για άτομα που σκέφτονται να παίζουν και σε 4Κ οθόνες, η 4070 είναι καλύτερη επιλογή λόγω DLSS και ενδεχομένως και του FG (το FSR3 μπορεί να αποδειχτεί μάπα). Προβάδισμα έχει και για small factor builds λόγω κατανάλωσης και μεγέθους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Solowing είπε

Ναι, στα περισσότερα games δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά στο RT γιατί η ποσότητα των rays που χρησιμοποιούν είναι διαχειρίσιμη και από RDNA3.

τι προσπαθείς να του εξηγήσεις και εσύ λες και θα το καταλάβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Solowing είπε

Ναι, στα περισσότερα games δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά στο RT γιατί η ποσότητα των rays που χρησιμοποιούν είναι διαχειρίσιμη και από RDNA3. Φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορές είναι μεγάλες και εκεί ο καθένας κάνει τα κουμάντα του ανάλογα με το αν αυτά τα games (και βασικά τα developer studios που συνήθως τα βγάζουν), τον ενδιαφέρουν ή όχι.

Παρότι η 7800 xt είναι θεωρητικά μπροστά στο raster, θεωρώ πως για άτομα που σκέφτονται να παίζουν και σε 4Κ οθόνες, η 4070 είναι καλύτερη επιλογή λόγω DLSS και ενδεχομένως και του FG (το FSR3 μπορεί να αποδειχτεί μάπα). Προβάδισμα έχει και για small factor builds λόγω κατανάλωσης και μεγέθους.

4Κ με 12GB μπα...Και έχει και 192 bit bus width που χάνει σε τόσο μεγάλες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...