Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αυτό δεν υποτίθεται ότι κάνει το rt? Δηλαδή όπου χρειάζεται να είναι φωτεινό να είναι και όπου χρειάζεται να είναι σκοτεινό ? Άρα μας λένε ότι τουλάχιστον στο cyberpunk δε δουλεύει σωστά το rt…

Μα δουλεύει σωστά. Με RT off όλα λάμπουν γιατί το ambient occlusion σε raster δεν είναι το ίδιο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Ευτυχως εχω 1.6Kw psu lol

Σιγα μηνν τραβαει και 5 ρε λολ

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Aris-leme said:

Νταξ θα πάει πάλι αλλού και έχουν συζητηθεί αλλά πως είναι αναβάθμιση απο 3080 σε 4080? Η μία MSRP 699 και η άλλη 1199... Αν είναι έτσι οι αναβαθμίσεις οκ πάω πάσο, έχεις δίκιο έχουν ίδιο όνομα οπότε είναι το ίδιο προϊόν.

Το ράστερ έχει πεθάνει σωστά μιλάς. Πες μου ένα ονλαιν γκειμ που παίζουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που θέλει RT και όχι ραστερ, που ένας να βάζει DLSS και FSR σ αυτά.

Εγω που θέλω να λιώσω σταρφιλτ που (προς το παρόν) δεν έχει ΡΤ με ενδιαφέρει???

Τι online game ρε μαν φέρνεις και εσύ σαν παράδειγμα, αυτά τα παίζεις με κάρτα 10ετιας. Θα σκάσεις 500αρα η 1000αρα για να παίζεις dota cs go και warzone όλα low 400 fps? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Το ράστερ έχει πεθάνει σωστά μιλάς. Πες μου ένα ονλαιν γκειμ που παίζουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που θέλει RT και όχι ραστερ, που ένας να βάζει DLSS και FSR σ αυτά.

Ειδικά για τα online το DLSS2/FSR είναι ότι πρέπει γιατί ανεβάζει και fps και άρα ρίχνει το latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αυτό δεν υποτίθεται ότι κάνει το rt? Δηλαδή όπου χρειάζεται να είναι φωτεινό να είναι και όπου χρειάζεται να είναι σκοτεινό ? Άρα μας λένε ότι τουλάχιστον στο cyberpunk δε δουλεύει σωστά το rt…

Αυτό κάνει το Path tracing το οποίο διαχέει πολύ καλύτερα και πιο ρεαλιστικά τις πηγές φωτός. Το psycho rt στο στο 2077 πιανει λίγα bounces δουλευει διαφορετικά είναι πιο ρεαλιστικό από raster αλλά όχι σαν path tracing. 

 

Το full path tracing στο portal rtx και στο quake 2 rtx νομίζω είναι o 100% accurate φωτισμος σε real-time. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Νταξ θα πάει πάλι αλλού και έχουν συζητηθεί αλλά πως είναι αναβάθμιση απο 3080 σε 4080? Η μία MSRP 699 και η άλλη 1199... Αν είναι έτσι οι αναβαθμίσεις οκ πάω πάσο, έχεις δίκιο έχουν ίδιο όνομα οπότε είναι το ίδιο προϊόν.

Το ράστερ έχει πεθάνει σωστά μιλάς. Πες μου ένα ονλαιν γκειμ που παίζουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που θέλει RT και όχι ραστερ, που ένας να βάζει DLSS και FSR σ αυτά.

Εγω που θέλω να λιώσω σταρφιλτ που (προς το παρόν) δεν έχει ΡΤ με ενδιαφέρει???

Τα online Δεν θέλουν καλη καρτα όμως. Τις 500 συν ευρώ κάρτες θα τις πάρεις για αυτά τα θεοβαρα παιχνίδια να δεις γραφικά όχι για να παίξεις pubg πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει και Online με πολυ καλα γραφικα αλλα και εκει δεν θα παιξεις Raster.
Θα βαλεις DLSS / FSR και θα πρεπει να σε ενδιαφερει ποιο ειναι καλυτερο οπτικα και ποιο εχει καλυτερο Frame Generation.

Oσο για το Starfield που θελει να παιξει ο @Aris-leme μπορει να κρινει απο τη παρακατω εικονα αν πρεπει να παρει 7800xt ή 4070 και γιατι.
 

 

Screenshot_10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με rt το cyberpunk μου φαίνεται άσχημο σε σχέση με το metro και το dying light…με το pt είναι κλάσης ανωτέρω .. κάτι μου λέει ότι τα τζιμανια της cd project ούτε αυτό κατάφεραν να υλοποιήσουν σωστά γι αυτό μοιάζει το pt έτη μακρυά από το απλό rt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το FSR είναι τραγικό, δεν έχει νόημα να το αναφέρουμε. Οι λόγοι για AMD είναι κυρίως η vram, και μετά αυτή η έστω και λίγο χαμηλότερη τιμή και το λίγο raster. Προφανώς όποιον δεν τον νοιάζει το RT και όλα αυτά τα σχετικά μια χαρά είναι και η AMD και με τα ρέστα και παίρνεις και λίγα σουβλάκια γιατί έχουν ακριβύνει και αυτά :P

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εμένα πάντως με rt το cyberpunk μου φαίνεται άσχημο σε σχέση με το metro και το dying light…με το pt είναι κλάσης ανωτέρω .. κάτι μου λέει ότι τα τζιμανια της cd project ούτε αυτό κατάφεραν να υλοποιήσουν σωστά γι αυτό μοιάζει το pt έτη μακρυά από το απλό rt 

H αλήθεια είναι ότι με RT την ημέρα όντως δεν δείχνει και τόσο καλό. Σε νυχτερινές σκηνές μια χαρά είναι όμως. Το exodus καλύτερο όμως, και το Chernobylite είναι δυνατό επίσης.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spider-Man 2 includes ray tracing no matter your graphical setting

https://www.eurogamer.net/ray-tracing-the-standard-baseline-across-all-spider-man-2s-graphical-performance-settings?fbclid=IwAR0oE6JyTp8yhbx_qP36WqVs0wovV9OlxVRw_l6C6HV1Gvhq-FuFdo2nApo

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...