Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 33Bird33 said:

Οπτικά θα ήθελα κάτι ανάμεσα σε OFF και RT με 50% το extra brightness του PT. To PT σε αρκετά δείχνει θαμπό.. Eκεί που σκουπίζει ο άλλος την έρημο δείχνει καλύτερα με διαφορά μόνο.  Ή κόβει χόρτα χααχαχ

Όντως το pt μου φαίνεται πολύ φωτεινό, σίγουρα όλα τα άλλα τα έχουν σταθερά και ίδια; Σαν ξεπλυμένα επίσης φαίνονται.Βέβαια το είδα από κινητό, θα το βάλω και στην tv όταν πάω σπίτι μήπως φταίει αυτό. Γενικά πάντως το cp πολύ φως χωρίς λόγο σαν demo για neon είναι στην night city

Επεξ/σία από stafftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, stafftw said:

Όντως το pt μου φαίνεται πολύ φωτεινό, σίγουρα όλα τα άλλα τα έχουν σταθερά και ίδια; Σαν ξεπλυμένα επίσης φαίνονται.Βέβαια το είδα από κινητό, θα το βάλω και στην tv όταν πάω σπίτι μήπως φταίει αυτό. Γενικά πάντως το cp πολύ φως χωρίς λόγο σαν demo για neon είναι στην nigh city

Παντου  πηγες φωτος υπαρχουν σε μια τετοια πολη ( δες Τοκιο η Νεα Υορκη πχ. ) Λογικο να ειναι τοσο φωτεινη.

Παντως συγκεκριμενα σχολια ειναι αυτο που ελεγα παλιοτερα. Το RT προφανως ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα δεν ειναι παντα πιο αρεστο στο ματι 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, noFEARgr said:

Παντου  πηγες φωτος υπαρχουν σε μια τετοια πολη ( δες Τοκιο η Νεα Υορκη πχ. ) Λογικο να ειναι τοσο φωτεινη.

Παντως συγκεκριμενα σχολια ειναι αυτο που ελεγα παλιοτερα. Το RT προφανως ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα δεν ειναι παντα πιο αρεστο στο ματι 

Δεν έχω καταλήξει αν μου αρέσει η όχι.Πάντως και σε series x που το έπαιξα, τόσο σε quality όσο και σε performance, είναι πανέμορφο σε γραφικά και ύφος , φαντάζομαι το overdrive πόσο όμορφο θα είναι .Ίσως θέλω ένα κλικ πιο σκοτεινά εγώ, αλλά ποιος είμαι να κρίνω το δημιουργό; (Πάντως για τους Ιάπωνες το είχα αυτό με τα φανταχτερά χρώματα, πως προέκυψε και στους Πολωνούς...)  

Όσο για την πόλη, επίσης θα μπορούσε να έχει λιγότερα neon και να θεώρειται πάλι cyberpunk, αλλά περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά όσοι έχουν μάθει απ' τα esports να κόβουν settings για να βλέπουν πιο καθαρά τους εχθρούς κλπ, τους κακοφαίνεται το RT γιατί έχει αληθοφάνεια και προφανώς η πραγματικότητα έξω απ' τα σπίτια μας δεν είναι χωρίς ''post-processing effects''.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Παντου  πηγες φωτος υπαρχουν σε μια τετοια πολη ( δες Τοκιο η Νεα Υορκη πχ. ) Λογικο να ειναι τοσο φωτεινη.

Παντως συγκεκριμενα σχολια ειναι αυτο που ελεγα παλιοτερα. Το RT προφανως ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα δεν ειναι παντα πιο αρεστο στο ματι 

Eπειδή έχω πάει.. Μπορεί να έχει neon αλλά δεν είναι τόσο μπαμ.. και επίσης στα puddles με το νερό δεν είναι τόσο καθρέφτης να μπορείς να βγάζεις και φρύδια πχ. όπως γίνονται με RT. Μη ξεχνάμε και αέρα, όχι πεντακάθαρο νερό κλπ. Με RT τα puddles παίρνουν Γαλάζια Σημαία. 

16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ειδικά όσοι έχουν μάθει απ' τα esports να κόβουν settings για να βλέπουν πιο καθαρά τους εχθρούς κλπ, τους κακοφαίνεται το RT γιατί έχει αληθοφάνεια και προφανώς η πραγματικότητα έξω απ' τα σπίτια μας δεν είναι χωρίς ''post-processing effects''.

 

Έτσι!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Με PT δεν είναι παντού φωτεινό πάντως, μόνο όπου πρέπει. Σε underpasses κτλ είναι σκοτεινό κανονικά.

Έτσι. Φωτεινό είναι όπου υπάρχουν πηγές φωτός. Σε σκοτεινά σημεία είναι πολύ πιο σκοτεινό με pt. Ρεαλιστικό όπως πρέπει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική με τίποτα. 

Δηλ θα πάω να πάρω εγώ στα 200 Ευρω (που έχω σαν μπάτζετ) τον αντίστοιχο  ιντελ γιατί βγάζει  τον κορυφαίο επεξεργαστη??? Δε θα δω αν η AMD μου προσφέρει κάτι καλύτερο σ αυτά τα λεφτά που διαθέτω για τις δικές μου ανάγκες??? Δε θα πάρει κάποιος ιντελ κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει μεσαία και πάνω κατηγορία??

Δικαίωμα σου να μη σε ενδιαφέρει η τιμή και να σε ενδιαφέρει η ονομασία αλλά δε γίνεται να περιμένουμε να είναι όλοι έτσι.

Δεν με απασχολεί στο ελάχιστο αν μια εταιρεία βγάζει τοπ μοντέλο, κυρίως κοιτάω στα λεφτά που θα δώσω τις ανάγκες μου και έτσι διαλέγω κάτι.

Πιστεψε με η BMW ποτέ δεν τα βρήκε σκουρα για να αλλάξει τα μοτέρ που αντιστοιχούσαν στην ονομασία. ΠΧ Το 323-523(Ε36-Ε39) ήταν 2.5 λίτρα με λιγότερα άλογα από το προηγούμενο μοτέρ, περίεργο που πούλησαν παραπάνω από τα 325-525. To νέο C63 S E δεν είναι πλέον V8 αλλά τετρακύλινδρο οπότε δεν ανταγωνίζεται το V8 m5 οπότε ας αλλάξουν ονομασία και αντίστοιχα τιμή.....

Μ αυτά που διαβάζουμε λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν στον πλανήτη για τα περισσότερα προϊόντα μόνο μια δύο μάρκες.

 

Εγω μιλησα για τις εταιριες και τα προιοντα τους απο αποψη τεχνολογιας και πως εξελισονται.
Αυτο που ειπα λοιπον αρχικα ειναι οτι η Nvidia εβγαλε καλυτερες GPU απο την AMD και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να αναγκασει την AMD να συγκρινει τα μοντελα της με κατωτερα μοντελα απο πλευρας Νvidia για να εχει ελπιδες στις πωλησεις.
Μεχρι εκει λοιπον συγκρινω εταιριες(τεχνολογια, εξελιξη) και οχι τιμες.
Τα περι 7800xt και τις τιμες τα εβαλε αλλος γιατι ηθελε να παει τη συζητηση αλλου.
Σε ενα fake VS που το ονομα του μοντελου ,οι επιδοσεις και η τιμολογιση δεν αντιστοιχουν γιατι τα προιοντα ανηκουν σε διαφορετικες κατηγοριες.

Οταν τοσα χρονια τα ονοματα των μοντελων εχουν σχηματισει υποκατηγοριες για αμεση συγκριση και τωρα ξαφνικα βλεπεις μια 7800xt στα 499$ ενω η 6800xt ειχε 649$ νομιζεις οτι ειναι ευκαιρια.
Οταν αυτη τη 7800xt δεν στη συγκρινουν με την 4080 αλλα με την 4070 παλι εχει σαν αποτελεσμα να νιωθεις κερδισμενος απο το deal.
Στην ουσια σε εχει εξαπατησει σαν καταναλωτη γιατι το προιον σε επιδοσεις ειναι x700xt ,θα επρεπε να λεγεται x700xt .
Το ιδιο εγινε και με τις 7900xtx 7900xt που κοστολογηθηκαν με βαση το ονομα αλλα απο επιδοσεις επρεπε να λεγονται 7750xt 7800xt γιατι συγκρινονται με 4070Ti και 4080.

 

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Βέβαια και αυτός που βασίζεται μόνο στο όνομα για να αποφασίσει τι θα αγοράσει, ειδικά σε μια εποχή που άπειρη πληροφορία είναι διαθέσιμη, ε του αξίζει να τη φάει.

Aν τα προιοντα ηταν ιδια και το μονο που αλλαζε ηταν το ονομα/Brand θα ειχε λογικη αυτο που λες.
Σε αυτη τη περιπτωση ομως απεχουν πολυ, διαφερουν στην αξιοπιστια των Drivers, στη καταναλωση, στις θερμοκρασιες, στο Ray Tracing, στις μεθοδους Upscale προσφεροντας DLSS, DLDSR, DLSS 3, DLSS 3.5 με καλυτερα αποτελεσματα, Reflex με καλυτερα αποτελεσματα, καλυτερο Video editing, καλυτερο Streaming, καλυτερο AI αλλα εχουμε μια ταση τον τελευταιο καιρο να τις συγκρινουμε μονο σε Raster.
Eνα Raster που εχει πεθανει μεσα στο 2023 γιατι οι Low ,Mid ειναι αναγκασμενοι να παιζουν με Upscale και οι High Εnd να παιζουν με DLSS+DLDSR γιατι ειναι καλυτερο του Native.

Aρα λοιπον οσο δελαστικη και να φαινεται η 7800xt, για ολα τα παραπανω που αναφερω ειναι κατωτερη της 4070 και δεν αποτελει αναβαθμιση για καποιον που εχει 6800xt-6900xt γιατι δεν θα κερδισει τιποτα.
Aυτος ομως που ειχε 3080-3090 αν παρει 4080 θα δει μεγαλη διαφορα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ θα πάει πάλι αλλού και έχουν συζητηθεί αλλά πως είναι αναβάθμιση απο 3080 σε 4080? Η μία MSRP 699 και η άλλη 1199... Αν είναι έτσι οι αναβαθμίσεις οκ πάω πάσο, έχεις δίκιο έχουν ίδιο όνομα οπότε είναι το ίδιο προϊόν.

Το ράστερ έχει πεθάνει σωστά μιλάς. Πες μου ένα ονλαιν γκειμ που παίζουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που θέλει RT και όχι ραστερ, που ένας να βάζει DLSS και FSR σ αυτά.

Εγω που θέλω να λιώσω σταρφιλτ που (προς το παρόν) δεν έχει ΡΤ με ενδιαφέρει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Έτσι. Φωτεινό είναι όπου υπάρχουν πηγές φωτός. Σε σκοτεινά σημεία είναι πολύ πιο σκοτεινό με pt. Ρεαλιστικό όπως πρέπει. 

Αυτό δεν υποτίθεται ότι κάνει το rt? Δηλαδή όπου χρειάζεται να είναι φωτεινό να είναι και όπου χρειάζεται να είναι σκοτεινό ? Άρα μας λένε ότι τουλάχιστον στο cyberpunk δε δουλεύει σωστά το rt…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Νταξ θα πάει πάλι αλλού και έχουν συζητηθεί αλλά πως είναι αναβάθμιση απο 3080 σε 4080? Η μία MSRP 699 και η άλλη 1199... Αν είναι έτσι οι αναβαθμίσεις οκ πάω πάσο, έχεις δίκιο έχουν ίδιο όνομα οπότε είναι το ίδιο προϊόν.

Το ράστερ έχει πεθάνει σωστά μιλάς. Πες μου ένα ονλαιν γκειμ που παίζουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που θέλει RT και όχι ραστερ, που ένας να βάζει DLSS και FSR σ αυτά.

Εγω που θέλω να λιώσω σταρφιλτ που (προς το παρόν) δεν έχει ΡΤ με ενδιαφέρει???

Non-Raster δεν ειναι μονο οτι εχει RT, αν βαλεις DLSS/FSR παλι δεν ειναι Raster.
Αυτοι λοιπον που θα τρεξουν να παρουν 7600xt 7700xt 7800xt κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αναγκασμενοι να παιζουν με FSR.
Eκει λοιπον τι σημασια εχει το Raster αν ειναι 5% πανω η 5% κατω;
Aυτο που εχει σημασια ειναι ποιο εχει καλυτερη "εικονα" το DLSS ή το FSR;
Ποιο εχει καλυτερο Frame Generation , το DLSS ή το FSR;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Eπειδή έχω πάει.. Μπορεί να έχει neon αλλά δεν είναι τόσο μπαμ.. και επίσης στα puddles με το νερό δεν είναι τόσο καθρέφτης να μπορείς να βγάζεις και φρύδια πχ. όπως γίνονται με RT. Μη ξεχνάμε και αέρα, όχι πεντακάθαρο νερό κλπ. Με RT τα puddles παίρνουν Γαλάζια Σημαία. 

 

 

Times Square NY, Shibuya Tokyo και Hong Kong ειναι απλα εκτυφλωτικα την νυχτα η αντιθεση ειναι μεγαλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...