Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, niko13 είπε

Extra bonus και οι καλύτερες temps/λιγότερη ζεστη που έρχονται με τη μικρότερη κατανάλωση.

Με τις τιμες του πετρελαιου αυτο ειναι απαιτουμενο απο μια καρτα για τον χειμωνα οχι μειονεκτημα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2280

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν συγκρινεις την Mercedes με τη BMW και η Mercedes εχει καλυτερα και πιο προηγμενα μοντελα απο το καλυτερο της BMW αυτο σημαινει οτι η Mercedes εχει βγαλει καλυτερα προιοντα.
Το αν ο Κωστας εχει 30.000 και το καλυπτει η 316 δεν σημαινει οτι η BMW εχει εφαμμιλα προιοντα με τη Mercedes.
Eχει κατωτερα προιοντα αλλα καταφερνουν να καλυψουν καποια price range oπως του Κωστα.
Δεν ειναι τυχαιο το παραδειγμα με την BMW και η BMW οταν τα βρηκε σκουρα  αρχισε τα κολπακια.
Σου πουλαγε 316 αλλα ηταν 1800cc αντι για 1600cc που ηταν κανονικα οι 316,σου πουλαγε 318 αλλα ηταν 2000cc αντι για 1800cc που ηταν κανονικα οι 318.

Αντιστοιχα λοιπον λεω οτι η 7800xt ειναι αποτυχημενη σαν τεχνολογικο προιον συγκριτικα με την 4080 της Nvidia.
Επιτυχια θα ηταν να ειναι σαν τη 4080 ή καλυτερη.
To αν θα την δινουν δωρο με το Skip ή αν θα εχει 600€ δεν τη κανει επιτυχημενη.
Απλα την τιμολογισαν εκει που της αξιζει, σε κατωτερο Grade απο οτι θα επρεπε να ειναι.
Στη τελικη ας τα ονομαζε και η ΑΜD εκει που ανηκουν, δηλαδη
την 7900xtx σαν 7800xt (vs 4080)
την 7900xt σαν 7750xt (vs 4070Τi)
και τη 7800xt σαν 7700xt (vs 4070)
Aλλα τοτε θα ηταν αναγκασμενη να στις πουλησει σε τιμες αναλογες με τις
6800xt => "7800xt" (7900xtx) 649$
6750xt => "7750xt" (7900xt) 550$
6700xt => "7700xt" (7800xt) 479$

Ετσι οπως τα εκανε ετρεξαν ολοι να παρουν την 7900xtx 999$ και την 7900xt 899$ που κατα τα αλλα το ονομα δεν παιζει ρολο για τον καταναλωτη...

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική με τίποτα. 

Δηλ θα πάω να πάρω εγώ στα 200 Ευρω (που έχω σαν μπάτζετ) τον αντίστοιχο  ιντελ γιατί βγάζει  τον κορυφαίο επεξεργαστη??? Δε θα δω αν η AMD μου προσφέρει κάτι καλύτερο σ αυτά τα λεφτά που διαθέτω για τις δικές μου ανάγκες??? Δε θα πάρει κάποιος ιντελ κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει μεσαία και πάνω κατηγορία??

Δικαίωμα σου να μη σε ενδιαφέρει η τιμή και να σε ενδιαφέρει η ονομασία αλλά δε γίνεται να περιμένουμε να είναι όλοι έτσι.

Δεν με απασχολεί στο ελάχιστο αν μια εταιρεία βγάζει τοπ μοντέλο, κυρίως κοιτάω στα λεφτά που θα δώσω τις ανάγκες μου και έτσι διαλέγω κάτι.

Πιστεψε με η BMW ποτέ δεν τα βρήκε σκουρα για να αλλάξει τα μοτέρ που αντιστοιχούσαν στην ονομασία. ΠΧ Το 323-523(Ε36-Ε39) ήταν 2.5 λίτρα με λιγότερα άλογα από το προηγούμενο μοτέρ, περίεργο που πούλησαν παραπάνω από τα 325-525. To νέο C63 S E δεν είναι πλέον V8 αλλά τετρακύλινδρο οπότε δεν ανταγωνίζεται το V8 m5 οπότε ας αλλάξουν ονομασία και αντίστοιχα τιμή.....

Μ αυτά που διαβάζουμε λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν στον πλανήτη για τα περισσότερα προϊόντα μόνο μια δύο μάρκες.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.8923169b526afb7acdf3977fe59382fd.jpeg

Ξέρετε κάποιο καλό καλώδιο για 

DP monitor sta 240Hz *(overclocks at 280Hz)

Kοιτούσα αυτά

https://www.amazon.de/-/en/dp/B08SLPP276/ref=emc_b_5_i

https://www.amazon.de/-/en/dp/B09C1F7S5N/ref=emc_b_5_i?th=1

 

Έχετε ιδέα για κάποιο άλλο?

Από ό,τι είδα χρειάζεται να είναι VESA certified, αλλά δε ξέρω ποιο να πάρω για αποφυγή flickering κλπ.

 

'Ισως δεν έιναι η ώρα και το μέρος αλλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, veider είπε

να ρωτησω και εγω κάτι, 4080 ti θα βγει? εχει πει κάτι η Nvidia?

Λογικά ναι. Θα ρίξει την 4080 στην τιμή, οι 4090 άλλες μέρες είναι στο Θεό οι τιμές άλλες λογικές. 

Άρα από τιμες θα είναι εκεί που είναι η 4080 άντε 50/70ευ περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aris-leme said:

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική με τίποτα. 

Δηλ θα πάω να πάρω εγώ στα 200 Ευρω (που έχω σαν μπάτζετ) τον αντίστοιχο  ιντελ γιατί βγάζει  τον κορυφαίο επεξεργαστη??? Δε θα δω αν η AMD μου προσφέρει κάτι καλύτερο σ αυτά τα λεφτά που διαθέτω για τις δικές μου ανάγκες??? Δε θα πάρει κάποιος ιντελ κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει μεσαία και πάνω κατηγορία??

Δικαίωμα σου να μη σε ενδιαφέρει η τιμή και να σε ενδιαφέρει η ονομασία αλλά δε γίνεται να περιμένουμε να είναι όλοι έτσι.

Δεν με απασχολεί στο ελάχιστο αν μια εταιρεία βγάζει τοπ μοντέλο, κυρίως κοιτάω στα λεφτά που θα δώσω τις ανάγκες μου και έτσι διαλέγω κάτι.

Πιστεψε με η BMW ποτέ δεν τα βρήκε σκουρα για να αλλάξει τα μοτέρ που αντιστοιχούσαν στην ονομασία. ΠΧ Το 323-523(Ε36-Ε39) ήταν 2.5 λίτρα με λιγότερα άλογα από το προηγούμενο μοτέρ, περίεργο που πούλησαν παραπάνω από τα 325-525. To νέο C63 S E δεν είναι πλέον V8 αλλά τετρακύλινδρο οπότε δεν ανταγωνίζεται το V8 m5 οπότε ας αλλάξουν ονομασία και αντίστοιχα τιμή.....

Μ αυτά που διαβάζουμε λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν στον πλανήτη για τα περισσότερα προϊόντα μόνο μια δύο μάρκες.

 

Ρε σύ στο εξήγησα και πρίν, άλλο λέει ο άνθρωπος. Δεν δίνει αγοραστικές συμβουλές. Προφανώς σαν καταναλωτής θα αγοράσεις το φτηνότερο που καλύπτει τις ανάγκες που έχεις. Άλλο αυτό. Απλά λέει ότι λόγω τεχνολογικής ανεπάρκειας αναγκάζεται να ρίχνει τα μοντέλα. Θα έλεγα ότι είναι στα όρια του scam αυτό που κάνει η amd, και στα CPU και στα GPU, γιατί σου βαφτίζει τον  7600x R5 ώστε να έρθει σε ευθεία σύγκριση με τον i5 13600k, αλλά ο 2ος είναι περίπου 2 γενιές μπροστά σε multi. Απλά ο καταναλωτής που ψάχνει midrnage θα δεί το midrange της amd φτηνότερο και θα τον αγοράσει, ευκαιρία κιόλας μισοτιμής. E κάτι αντίστοιχο και στις κάρτες, οπού η 8 σειρά της AMD (7800xt) είναι στην ίδια τιμή με την 7 σειρά της nvidia, ευκαιρία τρέξτε. 

 

Δεν είναι τυχαίο που διαλέγουν ονόματα για να έρθουν σε άμεση σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα από nvidia / intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια και αυτός που βασίζεται μόνο στο όνομα για να αποφασίσει τι θα αγοράσει, ειδικά σε μια εποχή που άπειρη πληροφορία είναι διαθέσιμη, ε του αξίζει να τη φάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Βέβαια και αυτός που βασίζεται μόνο στο όνομα για να αποφασίσει τι θα αγοράσει, ειδικά σε μια εποχή που άπειρη πληροφορία είναι διαθέσιμη, ε του αξίζει να τη φάει.

Φυσικά, αλλά αυτό είναι αλήθεια ακριβώς γιατί υπάρχουν εταιρείες που κάνουν scam στην ονομάσια καλή ώρα. Αν δεν υπήρχαν και όντως οι ονοματολογίες αντικατοπτρίζοταν και σε επιδόσεις, μια χαρά επιλογή θα έκανες χωρίς να κοιτάς reviews. Aν δεν παίζανε το ρόλο τους αυτά δεν θα διαλεγε να κοπιάρει τις ονομασίες και σε gpu και σε CPU. 

Πριν την μεγάλη εφεύρεση του marketing θυμάσαι ονόματα καρτών γραφικών? Geforce 3 ti 500 vs radeon 9700 pro. Καμία επαφή το ένα με το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε σύ στο εξήγησα και πρίν, άλλο λέει ο άνθρωπος. Δεν δίνει αγοραστικές συμβουλές. Προφανώς σαν καταναλωτής θα αγοράσεις το φτηνότερο που καλύπτει τις ανάγκες που έχεις. Άλλο αυτό. Απλά λέει ότι λόγω τεχνολογικής ανεπάρκειας αναγκάζεται να ρίχνει τα μοντέλα. Θα έλεγα ότι είναι στα όρια του scam αυτό που κάνει η amd, και στα CPU και στα GPU, γιατί σου βαφτίζει τον  7600x R5 ώστε να έρθει σε ευθεία σύγκριση με τον i5 13600k, αλλά ο 2ος είναι περίπου 2 γενιές μπροστά σε multi. Απλά ο καταναλωτής που ψάχνει midrnage θα δεί το midrange της amd φτηνότερο και θα τον αγοράσει, ευκαιρία κιόλας μισοτιμής. E κάτι αντίστοιχο και στις κάρτες, οπού η 8 σειρά της AMD (7800xt) είναι στην ίδια τιμή με την 7 σειρά της nvidia, ευκαιρία τρέξτε. 

 

Δεν είναι τυχαίο που διαλέγουν ονόματα για να έρθουν σε άμεση σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα από nvidia / intel. 

Ωραία και δε θα πω ότι έχεις άδικο και μπορεί κόσμος που δεν παρακολουθεί να την πατήσει(βλέπε 3060 8GB 4080 12GB), απλά όταν κάποιος θα επενδύσει 400+(τυχαίο νούμερο) ευρώ για κάρτα γραφικών, δε νομίζω να την παίρνει κουτουρού η βάση ονόματος. 

Αυτός που πήρε 7900ΧΤΧ την αγόρασε γιατί νόμιζε ότι πήρε την αντίστοιχη της 4090 η ότι πήρε ξέρω γω το 70-80% της 4090 σε πολύ χαμηλότερη τιμη και αυτό τον καλύπτει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ένα ωραίο συγκριτικό μεταξύ RT off, RT on και PT. Ειδικά στη πρώτη σκηνή στο bar, μιλάμε για μεταμόρφωση. 

Οπτικά θα ήθελα κάτι ανάμεσα σε OFF και RT με 50% το extra brightness του PT. To PT σε αρκετά δείχνει θαμπό.. Eκεί που σκουπίζει ο άλλος την έρημο δείχνει καλύτερα με διαφορά μόνο.  Ή κόβει χόρτα χααχαχ

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Aris-leme said:

Ωραία και δε θα πω ότι έχεις άδικο και μπορεί κόσμος που δεν παρακολουθεί να την πατήσει(βλέπε 3060 8GB 4080 12GB), απλά όταν κάποιος θα επενδύσει 400+(τυχαίο νούμερο) ευρώ για κάρτα γραφικών, δε νομίζω να την παίρνει κουτουρού η βάση ονόματος. 

Αυτός που πήρε 7900ΧΤΧ την αγόρασε γιατί νόμιζε ότι πήρε την αντίστοιχη της 4090 η ότι πήρε ξέρω γω το 70-80% της 4090 σε πολύ χαμηλότερη τιμη και αυτό τον καλύπτει?

Στα 1000+++ που κάνει η 7900xtx μιλάμε για enthusiast πλέον κοινό που το ψάχνει. Βέβαια πλέον στις τιμές που είναι και το midrange αλλά και το entry level παλι σε enthusiast κοινό απευθύνεται με τις 600 άρες που ζητάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ένα ωραίο συγκριτικό μεταξύ RT off, RT on και PT. Ειδικά στη πρώτη σκηνή στο bar, μιλάμε για μεταμόρφωση. 

Μάπα, άπατο θα πάει σαν το PhysX :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...