Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο ξεκαθαριζει ποιος εχει βγαλει καλυτερα προιοντα και ποιος σκοτωνει τα προιοντα του γιατι μεχρι εκει μπορει να φτασει.
Αυτο ελεγα και εξ αρχης, οτι η Nvidia εχει καλυτερα προιοντα και η AMD που δεν μπορει να τη φτασει , σου δινει Vram με το τσουβαλι, κανοντας downgrade τη κατηγορια των προιοντων της.
Η 7800xt λοιπον δεν σου εδωσε παραπανω Vram απο τη 4070 γιατι ειναι καλοι εκει στην AMD.
H 7800xt δεν καταφερε να φτασει την 4080 (με βαση την ονομασια/κατηγορια) και κατεληξε να πωλειται και να συγκρινεται με τη κατωτερη κατηγορια X070 δηλαδη τη 4070 αρα κατεληξε να εχει και περισσοτερη Vram ή λιγο καλυτερο Raster.
Oταν ομως τις συγκρινεις σε Ray Tracing ή σε DLSS vs FSR ειναι για κλαματα.
Με τα σημερινα Unoptimized εκτρωματα το Raster εχει πεθανει, αργα ή γρηγορα θα ειναι σαν benchmark που δεν θα εχει καμια σχεση με την gaming εμπειρια.
 

Μα η amd το μόνο προϊόν που δεν μπορεί να φτάσει είναι η 4090. Για όλα τα υπόλοιπα έχει ανταγωνιστικό προϊόν. Θα αρχίσουμε την γελοιότητα του να συγκρίνουμε όλες τις κάρτες με βάση το rt;

Εγώ άλλο να σε ρωτήσω. Γιατί πιστεύεις οτι η amd δεν αντιδρά κάπως; Να ρίξει και άλλο τιμές. Να φέρει την πολύ γρηγορότερη της 4070 7900gre Ευρώπη. Έχω την εντύπωση ότι δεν καίγεται με τα συμβόλαια των κονσολών. Βολεύτηκε εκεί, βολεύτηκε η nvidia με το ai και τραβάνε το δρόμο τους με εμάς τα βατράχια να προσπαθούμε να μην μας πατήσουν. Εγώ συμπέρασμα για την κατάσταση της amd δεν βγάζω πάντως. Δεν το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2280

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

  • Super Moderators

  

2 hours ago, just_a_dude said:

Τις προάλλες που υπήρχε μια κουβέντα πως να σταματήσεις τα windows απ' το να κάνουν αυτόματη εγκατάσταση τους drivers και μετά να κάνεις το τάδε στην registry και μετά αν είναι Τετάρτη και έχει πανσέληνο και φυσάει ΒΔ άνεμος, να κάνεις Install τους drivers με την οθόνη του PC να κοιτάει στην ανατολή

Btw ίδια φάση τραβάω και με τους Iris drivers της Intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βλέπω πάλι γράφονται διαφορες τρολιές για dlss και fsr και άμα αρχίσω να ανεβάζω πάλι φωτός Fsr vs Dlss vs native μονο ο herald θα απαντάει παρόλο που είναι χάος όπως λένε μεταξύ τους ή και όχι... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μα η amd το μόνο προϊόν που δεν μπορεί να φτάσει είναι η 4090. Για όλα τα υπόλοιπα έχει ανταγωνιστικό προϊόν. Θα αρχίσουμε την γελοιότητα του να συγκρίνουμε όλες τις κάρτες με βάση το rt;

Εγώ άλλο να σε ρωτήσω. Γιατί πιστεύεις οτι η amd δεν αντιδρά κάπως; Να ρίξει και άλλο τιμές. Να φέρει την πολύ γρηγορότερη της 4070 7900gre Ευρώπη. Έχω την εντύπωση ότι δεν καίγεται με τα συμβόλαια των κονσολών. Βολεύτηκε εκεί, βολεύτηκε η nvidia με το ai και τραβάνε το δρόμο τους με εμάς τα βατράχια να προσπαθούμε να μην μας πατήσουν. Εγώ συμπέρασμα για την κατάσταση της amd δεν βγάζω πάντως. Δεν το έχω.

Tελευταια προσπαθεια παραγματικα....
Πες οτι εγω ειμαι κολλημενος AMD δεν τις γουσταρω τις Nvidia δεν θελω Nvidia ουτε για χαρισμα.
Τι να τη κανω την 7900xtx οταν ειναι τοσο πισω απο τη 4090;
Eιναι Flagship η 7900xtx;
Tι να τη κανω την 7800xt ακομα και αν παει 100€ θα με καλυψει οπως μια 4080 καποιον αλλον ;
Eγω συγκρινω τεχνολογικα προιοντα στις 2 εταιριες και εσυ συγκρινεις τι μπορεις να αγορασεις με 600€ .
Οταν η 8900XTXΤΧΤ θα αποδιδει σαν 5060 τοτε ελα να μου πεις οτι ειναι μια χαρα καρτα για 300€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tελευταια προσπαθεια παραγματικα....
Πες οτι εγω ειμαι κολλημενος AMD δεν τις γουσταρω τις Nvidia δεν θελω Nvidia ουτε για χαρισμα.
Τι να τη κανω την 7900xtx οταν ειναι τοσο πισω απο τη 4090;
Eιναι Flagship η 7900xtx;
Tι να τη κανω την 7800xt ακομα και αν παει 100€ θα με καλυψει οπως μια 4080 καποιον αλλον ;
Eγω συγκρινω τεχνολογικα προιοντα στις 2 εταιριες και εσυ συγκρινεις τι μπορεις να αγορασεις με 600€ .
Η 8900XTX θα αποδιδει σαν 5060 τοτε ελα να μου πεις οτι ειναι μια χαρα καρτα για 300€.

Σου ξαναλέω και εγώ τελευταία φορά. Σε όλα τα segments η amd έχει προϊόν να ανταγωνιστεί την nvidia εκτός από την 4090. Τι δεν καταλαβαίνεις δεν ξέρω. Το καλύτερο της προϊόν είναι ένα tier κάτω από το προϊόν της nvidia και επειδή δεν έχει καλύτερο upscaling δίνει μνήμη και καλύτερη τιμή σε όλα τα segments. Το rt από ένα επίπεδο καρτασ Και κάτω είναι πολύ βαρύ και για τις nvidia. Όταν παίζει νεράκι χωρισ Να επιρεαζει τόσο τις επιδόσεις τα ξαναλέμε. Μην το κουράζουμε άλλο. Τέλος από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tελευταια προσπαθεια παραγματικα....

 

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σου ξαναλέω και εγώ τελευταία φορά.

ναι λογικά τελευταία φορα θα γράψετε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω συγκρινω τεχνολογικα προιοντα στις 2 εταιριες και εσυ συγκρινεις τι μπορεις να αγορασεις με 600€ .
Οταν η 8900XTXΤΧΤ θα αποδιδει σαν 5060 τοτε ελα να μου πεις οτι ειναι μια χαρα καρτα για 300€.

Δηλ σόρυ όταν κάποιος έχει ένα αλφα μπάτζετ τον νοιάζει τι κάνει το κορυφαίο μοντέλο??????

Θα πάρω εγώ 316 γιατί εκεί φτάνω και με νοιάζει αν έχει Μ3 με 100 τεχνολογίες πάνω?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 

ναι λογικά τελευταία φορα θα γράψετε :P 

Τώρα βλέπεις τι κάνεις; Με βάζεις να συμφωνώ μαζί σου. Ε τι πάθαμε.🤪

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στην εξίσωση του κόστους κτήσης ,αν θέλουμε να είμαστε σωστοί,δεν πρέπει να υπολογίζεται  μόνο η τιμή αγοράς αλλα να μπαίνει και η κατανάλωση.Ιδιαιτερα αν κάποιος έχει χρόνο να αφιερώνει ώρες καθημερινά ,η απόσβεση από λογαριασμούς ρεύματος σε βάθος πχ διετίας ρίχνει τη διαφορά στην τιμή αγοράς.Extra bonus και οι καλύτερες temps/λιγότερη ζεστη που έρχονται με τη μικρότερη κατανάλωση.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, niko13 είπε

Πάντως στην εξίσωση του κόστους κτήσης ,αν θέλουμε να είμαστε σωστοί,δεν πρέπει να υπολογίζεται  μόνο η τιμή αγοράς αλλα να μπαίνει και η κατανάλωση.Ιδιαιτερα αν κάποιος έχει χρόνο να αφιερώνει ώρες καθημερινά ,η απόσβεση από λογαριασμούς ρεύματος σε βάθος πχ διετίας ρίχνει τη διαφορά στην τιμή αγοράς.Extra bonus και οι καλύτερες temps/λιγότερη ζεστη που έρχονται με τη μικρότερη κατανάλωση.

Ισχύει αν και χρειάζεται δεδομενα για να δούμε το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης κάποιος μπορεί να λάβει υπόψην του ότι με μικρότερη κατανάλωση η 4070 είναι πιο εύκολο να «μπει» σε καλούπι κάρτας δυο ανεμιστήρων όπως η asus dual που διαβάζω ότι είναι καλή υλοποίηση. Η 7800xt από την άλλη δεν ξέρω πόσο ζέστη θα ήταν με δυο fans. Οποίος έχει μικρό κουτί λαμβάνει και τέτοιους παράγοντες υπόψην.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Aris-leme said:

Δηλ σόρυ όταν κάποιος έχει ένα αλφα μπάτζετ τον νοιάζει τι κάνει το κορυφαίο μοντέλο??????

Θα πάρω εγώ 316 γιατί εκεί φτάνω και με νοιάζει αν έχει Μ3 με 100 τεχνολογίες πάνω?

Άλλο λέει ο άνθρωπος. Η ονομάσια των μοντέλων που ακολουθεί η AMD και στα CPU και στα GPU παραπέμπει σε απευθείας σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα της Intel και της nvidia (r5 vs i5, x700 vs xx70 κλπα). Τεχνολογικά λοιπόν έχει μείνει πίσω και γιαυτό έχει κατεβάσει τα μοντέλα της να παίζουν μπάλα με τα μικρότερα μοντέα της nvidia.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Άλλο λέει ο άνθρωπος. Η ονομάσια των μοντέλων που ακολουθεί η AMD και στα CPU και στα GPU παραπέμπει σε απευθείας σύγκριση με τα αντίστοιχα μοντέλα της Intel και της nvidia (r5 vs i5, x700 vs xx70 κλπα). Τεχνολογικά λοιπόν έχει μείνει πίσω και γιαυτό έχει κατεβάσει τα μοντέλα της να παίζουν μπάλα με τα μικρότερα μοντέα της nvidia.

Πολύ ωραία και συμφωνώ. Να πούμε και ότι έχει μείνει πίσω σε όλα. Εμένα σαν καταναλωτή τι με ενδιαφέρουν τα ονόματα κτλ?? Με νοιάζει δηλ αν λέγεται κάτι 4070 4080 7900ΧΤ 7900ΧΤΧLarge????

Αυτό είναι θέμα μπράντινγκ και ναι παίζει και αυτό το ρόλο του. Είναι λάθος η AMD, είναι να πω. Οταν φτάσει η στιγμή να δώσω τα ευρουλάκια μου θα με προβληματίσει η ονομασία ή τι παίρνω σ αυτά που θα δώσω?? Θα σκεφτώ τώρα εγώ όταν πάω να αγοράσω πωωω η 6800ΧΤ χτυπιόταν με τη 3080 και τώρα η 7800ΧΤ απλά με τη 4070????

Υπάρχει κόσμος που τον απασχολεί αλλά πρόβλημα του καθενός και είναι κόλλημα για εμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Πολύ ωραία και συμφωνώ. Να πούμε και ότι έχει μείνει πίσω σε όλα. Εμένα σαν καταναλωτή τι με ενδιαφέρουν τα ονόματα κτλ?? Με νοιάζει δηλ αν λέγεται κάτι 4070 4080 7900ΧΤ 7900ΧΤΧLarge????

Αυτό είναι θέμα μπράντινγκ και ναι παίζει και αυτό το ρόλο του. Είναι λάθος η AMD, είναι να πω. Οταν φτάσει η στιγμή να δώσω τα ευρουλάκια μου θα με προβληματίσει η ονομασία ή τι παίρνω σ αυτά που θα δώσω?? Θα σκεφτώ τώρα εγώ όταν πάω να αγοράσω πωωω η 6800ΧΤ χτυπιόταν με τη 3080 και τώρα η 7800ΧΤ απλά με τη 4070????

Υπάρχει κόσμος που τον απασχολεί αλλά πρόβλημα του καθενός και είναι κόλλημα για εμένα. 

Ε όχι ρε σύ έχει εδώ μέσα κόλλημα κανείς με τα ονόματα των καρτών των μπετόμυαλων της amd; Είσαι σίγουρος; Το ξέρεις ή το υποθέτεις; Εγώ τελικά λέω να πάρω 4070 ή 4060ti γιατί η nvidia έχει την 4090 που είναι η κορυφαία. 😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Aris-leme said:

Πολύ ωραία και συμφωνώ. Να πούμε και ότι έχει μείνει πίσω σε όλα. Εμένα σαν καταναλωτή τι με ενδιαφέρουν τα ονόματα κτλ?? Με νοιάζει δηλ αν λέγεται κάτι 4070 4080 7900ΧΤ 7900ΧΤΧLarge???? 

Tίποτα, δεν είπε κανείς ότι σε αφορά ως πρός τι το θα αγοράσεις. Απτήν αρχή που έγινε 5-10 σελίδες πίσω για τεχνολογία μίλησε ο bluray, δεν αναφερθηκέ κάπου καταναλωτική συμβουλή. Τώρα το γιατί πήρε 5 σελίδες να καταλάβουμε τι λέει δεν ξέρω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Δηλ σόρυ όταν κάποιος έχει ένα αλφα μπάτζετ τον νοιάζει τι κάνει το κορυφαίο μοντέλο??????

Θα πάρω εγώ 316 γιατί εκεί φτάνω και με νοιάζει αν έχει Μ3 με 100 τεχνολογίες πάνω?

Οταν συγκρινεις την Mercedes με τη BMW και η Mercedes εχει καλυτερα και πιο προηγμενα μοντελα απο το καλυτερο της BMW αυτο σημαινει οτι η Mercedes εχει βγαλει καλυτερα προιοντα.
Το αν ο Κωστας εχει 30.000 και το καλυπτει η 316 δεν σημαινει οτι η BMW εχει εφαμμιλα προιοντα με τη Mercedes.
Eχει κατωτερα προιοντα αλλα καταφερνουν να καλυψουν καποια price range oπως του Κωστα.
Δεν ειναι τυχαιο το παραδειγμα με την BMW και η BMW οταν τα βρηκε σκουρα  αρχισε τα κολπακια.
Σου πουλαγε 316 αλλα ηταν 1800cc αντι για 1600cc που ηταν κανονικα οι 316,σου πουλαγε 318 αλλα ηταν 2000cc αντι για 1800cc που ηταν κανονικα οι 318.

Αντιστοιχα λοιπον λεω οτι η 7800xt ειναι αποτυχημενη σαν τεχνολογικο προιον συγκριτικα με την 4080 της Nvidia.
Επιτυχια θα ηταν να ειναι σαν τη 4080 ή καλυτερη.
To αν θα την δινουν δωρο με το Skip ή αν θα εχει 600€ δεν τη κανει επιτυχημενη.
Απλα την τιμολογισαν εκει που της αξιζει, σε κατωτερο Grade απο οτι θα επρεπε να ειναι.
Στη τελικη ας τα ονομαζε και η ΑΜD εκει που ανηκουν, δηλαδη
την 7900xtx σαν 7800xt (vs 4080)
την 7900xt σαν 7750xt (vs 4070Τi)
και τη 7800xt σαν 7700xt (vs 4070)
Aλλα τοτε θα ηταν αναγκασμενη να στις πουλησει σε τιμες αναλογες με τις
6800xt => "7800xt" (7900xtx) 649$
6750xt => "7750xt" (7900xt) 550$
6700xt => "7700xt" (7800xt) 479$

Ετσι οπως τα εκανε ετρεξαν ολοι να παρουν την 7900xtx 999$ και την 7900xt 899$ που κατα τα αλλα το ονομα δεν παιζει ρολο για τον καταναλωτη...

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...