Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Συνέκρινα 4080+13700 με 4070ti+10850 και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι 4080+13700 είναι καλύτερα από 4070ti+10850. Μιλάμε για επιστήμονα.

 

Εντελη γιαυτον άξιζαν όμως τα 1800 για την αναβάθμιση? Γιατί το βίντεο δεν έχει κάποιο άλλο νόημα, από πριν ήξερε τι θα πάρει και αυτός και όσοι είδαν το βίντεο του ή απλά διάβασαν το τίτλο του και πήγαν παρακάτω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Το ξερεις ότι όλα τα προιόντα, όχι μόνο οι κάρτες αλλά και τα CPU της amd έχουν φάει τέτοιο price cut από το launch τους μέχρι σήμερα που προκαλούν εγκεφαλικό. 

Γιατί συμβαίνει αυτό κατά την άποψη σου?

Τι λέω για την nvidia και την 4070 τι απαντάς εσύ μου λες; Πάμε κερκίδα την μπάλα πάλι;

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Βασικα αλλο ελεγα εγω(τεχνολογια και εξελιξη) και αλλου το πηγες εσυ (τιμη).
Αν η AMD ηταν ανταγωνιστικη με την Nvidia και εβγαζε αναλογα προιοντα, τοτε η 7800xt θα ηταν αντιστοιχη σε επιδοσεις με τη 4080 και θα τη τιμολογουσαν αναλογα.
Επειδη δεν καταφερε να βγαλει εξισου καλα προιοντα , τιμολογισε οτι καταφερε να βγαλει αναλογα με εκει που ανηκει.
Ετσι λοιπον η 7800xt εφτασε να συγκρινεται με 4070(ακομα και αν εχει τραγικους drivers, καταναλωση, επιδοσεις σαν ΓΕΝΙΑ συκριτικα με τον ανταγωνισμο αλλα και με τη προηγουμενη γενια 6000).
Η τιμολογιση εγινε εφοσον γνωριζε τη τιμη και τις επιδοσεις της 4070.....
Αν εσυ το θεωρεις επιτυχια εγω παω πασο.

Μου αρέσει πάντως που εσυ γνωρίζοντας από μέσα με τι ήθελε να ανταγωνιστεί η amd με την 7800xt την θεωρείς αποτυχία. Την 4080 την ανταγωνίζεται με την 7900xtxtxxxxxx και δεν συμμαζεύεται με τα x. Δεν ασχολήθηκε και δεν ασχολείται γιατί δεν μπορεί να την πιάσει με την 4090 όπως και με την 3090 πιο μπροστά. Σε καμία περίπτωση δεν θέλησε να βάλει την 7800xt δίπλα στην 4080. Ούτε καν.

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οχι ευτυχως εγω εχω Nvidia, καθε φορα που βγαινει νεος driver τον περναω δεν φοβαμαι να πατησω το κουμπι.
Aλλοι παλι ρωτανε στα forums, περιμενουν και 2-3 μερες να δουν οτι ολα πηγαν καλα και μετα τον περνανε.

Α δεν μιλάς από εμπειρία για τους drivers. Γιατί εγώ έχω χρόνια τώρα σε λειτουργία και μια amd και μια nvidia και κάθε που βγαίνει για την nvidia driver ξηλώνω τους προηγούμενους για να περάσω τους καινούργιους γιατί σε update κολλάει το σύμπαν. Χρόνια ολόκληρα τώρα. Με την amd δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βλέπεις λοιπόν ότι θα βρεις από πολλές μεριές να σου πουν για drivers πολλοί ότι είναι χάλια και της μιας και της άλλης.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Τι λέω για την nvidia και την 4070 τι απαντάς εσύ μου λες; Πάμε κερκίδα την μπάλα πάλι;

Μου αρέσει πάντως που εσυ γνωρίζοντας από μέσα με τι ήθελε να ανταγωνιστεί η amd με την 7800xt την θεωρείς αποτυχία. Την 4080 την ανταγωνίζεται με την 7900xtxtxxxxxx και δεν συμμαζεύεται με τα x. Δεν ασχολήθηκε και δεν ασχολείται γιατί δεν μπορεί να την πιάσει με την 4090 όπως και με την 3090 πιο μπροστά. Σε καμία περίπτωση δεν θέλησε να βάλει την 7800xt δίπλα στην 4080. Ούτε καν.

Α δεν μιλάς από εμπειρία για τους drivers. Γιατί εγώ έχω χρόνια τώρα σε λειτουργία και μια amd και μια nvidia και κάθε που βγαίνει για την nvidia driver ξηλώνω τους προηγούμενους για να περάσω τους καινούργιους γιατί σε update κολλάει το σύμπαν. Χρόνια ολόκληρα τώρα. Με την amd δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βλέπεις λοιπόν ότι θα βρεις από πολλές μεριές να σου πουν για drivers πολλοί ότι είναι χάλια και της μιας και της άλλης.

20 χρόνια έχω nvidia, δεν έχω ξηλώσει ποτέ driver πριν από update και ποτέ δεν είχα θέμα 

Επίσης φίλος με amd πήγε σε nvidia, ούτε αυτός είχε θέμα με τους driver της amd, ξενέρωσε από το dos 🤣 περιβάλλον του control panel της Nvidia 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

20 χρόνια έχω nvidia, δεν έχω ξηλώσει ποτέ driver πριν από update και ποτέ δεν είχα θέμα 

Αυτό λέω ότι θα ακούσεις χίλια δυο. Εγώ σχεδόν 7 χρόνια με την 570 οι drivers δεν έκαναν ποτέ κιχ. Όλα τα update άψογα. Δεν με ζόρισε κάτι. Με την nvidia δεν…τι να σου πω. Στο pc με την nvidia είχα κάνει 3-4 φορές ξανά εγκατάσταση windows μπας και στρώσει κάτι άλλο που μπορεί να το ενοχλούσε. Δεν κατάφερα και κάποια στιγμή το παράτησα και έκανα πάντα ξήλωμα και από την αρχή εγκατάσταση drivers. Έχω καλό μου φίλο που βέλαξε με την 5700xt. Του βγήκε η ψυχή μέχρι να στρώσει η κατάσταση του. Από αρχές χειμώνα έφτασε αρχές καλοκαιριού. Περιστατικά θα διαβάσεις και από τις δυο πλευρές.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, dimoskoutr said:

Τι λέω για την nvidia και την 4070 τι απαντάς εσύ μου λες;

Σε ρώτησα την άποψη σου. Δεν θες να την μοιραστείς μαζί μας, δεν πειράζει. Και η μή απάντηση απάντηση είναι :P 

6 minutes ago, Mr Aris said:

20 χρόνια έχω nvidia, δεν έχω ξηλώσει ποτέ driver πριν από update και ποτέ δεν είχα θέμα 

Kανείς ποτέ δεν είχε θέμα, δεν είσαι ο μόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μου αρέσει πάντως που εσυ γνωρίζοντας από μέσα με τι ήθελε να ανταγωνιστεί η amd με την 7800xt την θεωρείς αποτυχία. Την 4080 την ανταγωνίζεται με την 7900xtxtxxxxxx και δεν συμμαζεύεται με τα x. Δεν ασχολήθηκε και δεν ασχολείται γιατί δεν μπορεί να την πιάσει με την 4090 όπως και με την 3090 πιο μπροστά. Σε καμία περίπτωση δεν θέλησε να βάλει την 7800xt δίπλα στην 4080. Ούτε καν.

Α δεν μιλάς από εμπειρία για τους drivers. Γιατί εγώ έχω χρόνια τώρα σε λειτουργία και μια amd και μια nvidia και κάθε που βγαίνει για την nvidia driver ξηλώνω τους προηγούμενους για να περάσω τους καινούργιους γιατί σε update κολλάει το σύμπαν. Χρόνια ολόκληρα τώρα. Με την amd δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βλέπεις λοιπόν ότι θα βρεις από πολλές μεριές να σου πουν για drivers πολλοί ότι είναι χάλια και της μιας και της άλλης.

Tι να γνωριζω απο μεσα, τα νουμερα στα μοντελα δεν ειναι τυχαια, ΚΑΠΟΤΕ ηταν "κατηγοριες" οπως και στους επεξεργαστες.
X060  vs X600xt
X070  vs X700xt
X080  vs X800xt
X090  vs X900xt

Aν λοιπον η 7900xt ηταν αντιστοιχη σε επιδοσεις με την 4090 τοτε τωρα θα ειχες
4060  vs 7600xt
4070  vs 7700xt
4080  vs 7800xt
4090  vs 7900xt

Τωρα που δεν μπορει να ακολουθησει μοιαζουν με random παρεα με τα x xx xxx και xaxaxa.
Εσυ λοιπον κοιτας που καταντησε η 7800xt και τη συγκρινεις με ποια εχει ιδια τιμη ενω εγω σου λεω οτι η AMD δεν εχει τις καρτες που επρεπε να εχει γιατι δεν καταφερε να τις εξελιξει, με αποτελεσμα να τις τιμολογει οπου την βολευει.

Aν δηλαδη η 7800xt ειχε επιδοσεις 3050 θα επρεπε να πανηγυριζουμε που εχει 100€;
Δεν θα ηταν αποτυχημενη;
Θα ειχε πετυχει γιατι ειναι φθηνοτερη απο την αντιστοιχη Nvidia 3050;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε ρώτησα την άποψη σου. Δεν θες να την μοιραστείς μαζί μας, δεν πειράζει. Και η μή απάντηση απάντηση είναι :P 

Kανείς ποτέ δεν είχε θέμα, δεν είσαι ο μόνος. 

Εξακολουθείς να είσαι απόλυτος (και προκλητικος), μεγάλη φάση είσαι άρχοντα πότε έρχεσαι προς βορά να κεράσω καφέ και στραγάλι να σε γνωρίσω από κοντά; Αν μου απαντήσεις πρώτα εσυ για την 4070 και την μείωση τιμής της θα απαντήσω και εγώ μετά. Γιατί και η δίκη σου μη απάντηση, απάντηση είναι. 🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimoskoutr said:

Εξακολουθείς να είσαι απόλυτος (και προκλητικος), μεγάλη φάση είσαι άρχοντα πότε έρχεσαι προς βορά να κεράσω καφέ και στραγάλι; Αν μου απαντήσεις πρώτα εσυ για την 4070 και την μείωση τιμής της θα απαντήσω και εγώ μετά. 🥳🥳🥳

Oύτε απόλυτος ούτε προκλήτικος, σε ρώτησα που οφείλονται τα απανωτά και τεράστια price drops σε οτιδήποτε γράφει amd πάνω. Δεν θες να απαντήσεις, δεν πειράζει, άστο να πάει στο καλό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tι να γνωριζω απο μεσα, τα νουμερα στα μοντελα δεν ειναι τυχαια, ΚΑΠΟΤΕ ηταν "κατηγοριες" οπως και στους επεξεργαστες.
X060  vs X600xt
X070  vs X700xt
X080  vs X800xt
X090  vs X900xt

Aν λοιπον η 7900xt ηταν αντιστοιχη σε επιδοσεις με την 4090 τοτε τωρα θα ειχες
4060  vs 7600xt
4070  vs 7700xt
4080  vs 7800xt
4090  vs 7900xt

Τωρα που δεν μπορει να ακολουθησει μοιαζουν με random παρεα με τα x xx xxx και xaxaxa.
Εσυ λοιπον κοιτας που καταντησε η 7800xt και τη συγκρινεις με ποια εχει ιδια τιμη ενω εγω σου λεω οτι η AMD δεν εχει τις καρτες που επρεπε να εχει γιατι δεν καταφερε να τις εξελιξει, με αποτελεσμα να τις τιμολογει οπου την βολευει.

Aν δηλαδη η 7800xt ειχε επιδοσεις 3050 θα επρεπε να πανηγυριζουμε που εχει 100€;
Δεν θα ηταν αποτυχημενη;
Θα ειχε πετυχει γιατι ειναι φθηνοτερη απο την αντιστοιχη Nvidia 3050;

Για μένα που ψάχνω σε 500-600 ευρώ καρτα πρέπει να με ενδιαφέρει αν θεωρείς ότι η 7800xt θα έπρεπε να ανταγωνίζεται την 4080; Τι λες; Αυτές έβγαλε, αυτές τις επιδόσεις ήθελε να δώσει σε εκείνη την κατηγορία τιμής (δεν θέλησε να δώσει άγνωστο γιατί την 7900gre στην Ευρώπη), τέλος. Τι συζητάμε ακριβώς τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Psycho_Warhead said:

Επιβεβαιώνει ο kopite άρα συνεχίζει το push ο πέτσινος..Το Λιζακι ασχολείται με μλκιες σπονσοριλίκια στο μεταξύ..

Έτοιμος για 5090 Τζιμ; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Oύτε απόλυτος ούτε προκλήτικος, σε ρώτησα που οφείλονται τα απανωτά και τεράστια price drops σε οτιδήποτε γράφει amd πάνω. Δεν θες να απαντήσεις, δεν πειράζει, άστο να πάει στο καλό :) 

Απόλυτος είσαι στο κανένας δεν είχε πρόβλημα με drivers. Έλα παλικάρι άστο το απόλυτος δεν σε παίρνει εδώ μέσα να το αρνείσαι με την καμία. Σε παρακαλώ εμείς που θα πιούμε και καφέ.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Απόλυτος είσαι στο κανένας δεν είχε πρόβλημα με drivers. Έλα παλικάρι άστο το απόλυτος δεν σε παίρνει εδώ Eέσα να το αρνείσαι με την καμία. Σε παρακαλώ εμείς που θα πιούμε και καφέ.😂

Έχεις δίκιο, λάθος διατύπωση. Όταν λέω κανένας εννοώ κανένας εκτός από εσένα. Εσύ τα κατάφερες πάλι, όπως τότε με το DLSS :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Για μένα που ψάχνω σε 500-600 ευρώ καρτα πρέπει να με ενδιαφέρει αν θεωρείς ότι η 7800xt θα έπρεπε να ανταγωνίζεται την 4080; Τι λες; Αυτές έβγαλε, αυτές τις επιδόσεις ήθελε να δώσει σε εκείνη την κατηγορία τιμής (δεν θέλησε να δώσει άγνωστο γιατί την 7900gre στην Ευρώπη), τέλος. Τι συζητάμε ακριβώς τώρα;

To oτι εσυ ψαχνεις καρτα με 500-600€ δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το αν η AMD πετυχε ή απετυχε με τις 7000 ή με το αν εξελισει της GPU στους ιδιους ρυθμους με την Nvidia.
Εγω εγραψα οτι η ΑMD δεν καταφερε να ακολουθησει την Nvidia στην εξελιξη και μοιραζει Vram και ερχεσαι και μου απαντας για τις τιμες και τις πτωσεις τιμων που ειναι ασχετο με την εξελιξη της τεχνολογιας.
Μετα ερχεσαι και μου λες οτι επειδη εσυ ψαχνεις καρτα με 500-600€ και η 7800xt σου κανει ετσι οπως ειναι , τοτε ειναι επιτυχημενη.
Εγω θα επρεπε να αναρωτιεμαι τι συζηταμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο, λάθος διατύπωση. Όταν λέω κανένας εννοώ κανένας εκτός από εσένα. Εσύ τα κατάφερες πάλι, όπως τότε με το DLSS :P 

Κατά τα αλλά δεν είσαι καθόλου προκλητικός άρχοντα. Τον βλέπω τον καφέ να τον πίνεις πικρό. Σε ευχαριστώ πολύ που με τιμάς.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...