Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνέκρινα 4080+13700 με 4070ti+10850 και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι 4080+13700 είναι καλύτερα από 4070ti+10850. Μιλάμε για επιστήμονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, this.is.elia said:

Συνέκρινα 4080+13700 με 4070ti+10850 και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι 4080+13700 είναι καλύτερα από 4070ti+10850. Μιλάμε για επιστήμονα.

 

Πολύ ενδιαφέρον βίντεο και ανατρεπτικό το αποτέλεσμα. Ποιος να το περίμενε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H τιμη δεν κανει τη καρτα καλυτερη η χειροτερη σαν hardware/τεχνολογικο προιον.
Η 7800xt ειτε εχει 1€ ειτε εχει 500€ ειναι απαραδεκτη για να τη παρουσιασεις για νεα γενια συγκριτικα με τις Rx 6000.
H τιμη ειναι το τυρακι για να κανεις τα στραβα ματια.
Απο εκει και περα και η Nvidia δεν ειναι χαζη, αφου ειδε οτι υπαρχουν κοροιδα που κρινουν τις καρτες μονο με βαση τη Vram το εκμεταλευτηκε.
Σου εδωσε μια 4060Ti με παραπανω Vram και οτι αρπαξει.
 

Άλλο λέω άλλο απαντάς. Αν δεν ήταν πετυχημένο το launch της 7800xt δεν θα έριχνε τιμή η πράσινη. Τέλος αυτό. Είναι τόσο στραβή με την τιμολόγηση της που προτιμάει να κόψει παραγωγή από καρτα παρά να ρίξει τιμή ότι και να λένε τα reviews. Βλέπε 4060ti 8gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimoskoutr said:

Άλλο λέω άλλο απαντάς. Αν δεν ήταν πετυχημένο το launch της 7800xt δεν θα έριχνε τιμή η πράσινη. Τέλος αυτό. Είναι τόσο στραβή με την τιμολόγηση της που προτιμάει να κόψει παραγωγή από καρτα παρά να ρίξει τιμή ότι και να λένε τα reviews. Βλέπε 4060ti 8gb.

Το ξερεις ότι όλα τα προιόντα, όχι μόνο οι κάρτες αλλά και τα CPU της amd έχουν φάει τέτοιο price cut από το launch τους μέχρι σήμερα που προκαλούν εγκεφαλικό. 

Γιατί συμβαίνει αυτό κατά την άποψη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άλλο λέω άλλο απαντάς. Αν δεν ήταν πετυχημένο το launch της 7800xt δεν θα έριχνε τιμή η πράσινη. Τέλος αυτό. Είναι τόσο στραβή με την τιμολόγηση της που προτιμάει να κόψει παραγωγή από καρτα παρά να ρίξει τιμή ότι και να λένε τα reviews. Βλέπε 4060ti 8gb.

Βασικα αλλο ελεγα εγω(τεχνολογια και εξελιξη) και αλλου το πηγες εσυ (τιμη).
Αν η AMD ηταν ανταγωνιστικη με την Nvidia και εβγαζε αναλογα προιοντα, τοτε η 7800xt θα ηταν αντιστοιχη σε επιδοσεις με τη 4080 και θα τη τιμολογουσαν αναλογα.
Επειδη δεν καταφερε να βγαλει εξισου καλα προιοντα , τιμολογισε οτι καταφερε να βγαλει αναλογα με εκει που ανηκει.
Ετσι λοιπον η 7800xt εφτασε να συγκρινεται με 4070(ακομα και αν εχει τραγικους drivers, καταναλωση, επιδοσεις σαν ΓΕΝΙΑ συκριτικα με τον ανταγωνισμο αλλα και με τη προηγουμενη γενια 6000).
Η τιμολογιση εγινε εφοσον γνωριζε τη τιμη και τις επιδοσεις της 4070.....
Αν εσυ το θεωρεις επιτυχια εγω παω πασο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2023 στις 4:12 ΜΜ, xartemporas είπε

 

 

A GPMeow!

One way to get some Pu**Y 

Δεν είναι χάλια όμως. Από τα βαρετά designs που έχουνε οι περισσότερες.

Δηλαδή βλέπεις μια gaming OC και λες.. διώχτε τον τον 70άρη που την σχεδίασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Βασικα αλλο ελεγα εγω(τεχνολογια και εξελιξη) και αλλου το πηγες εσυ (τιμη).
Αν η AMD ηταν ανταγωνιστικη με την Nvidia και εβγαζε αναλογα προιοντα, τοτε η 7800xt θα ηταν αντιστοιχη σε επιδοσεις με τη 4080 και θα τη τιμολογουσαν αναλογα.
Επειδη δεν καταφερε να βγαλει εξισου καλα προιοντα , τιμολογισε οτι καταφερε να βγαλει αναλογα με εκει που ανηκει.
Ετσι λοιπον η 7800xt εφτασε να συγκρινεται με 4070(ακομα και αν εχει τραγικους drivers, καταναλωση, επιδοσεις σαν ΓΕΝΙΑ συκριτικα με τον ανταγωνισμο αλλα και με τη προηγουμενη γενια 6000).
Η τιμολογιση εγινε εφοσον γνωριζε τη τιμη και τις επιδοσεις της 4070.....
Αν εσυ το θεωρεις επιτυχια εγω παω πασο.

Προσωπική εμπειρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Προσωπική εμπειρία; 

Οχι ευτυχως εγω εχω Nvidia, καθε φορα που βγαινει νεος driver τον περναω δεν φοβαμαι να πατησω το κουμπι.
Aλλοι παλι ρωτανε στα forums, περιμενουν και 2-3 μερες να δουν οτι ολα πηγαν καλα και μετα τον περνανε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.d993a16f078a2114dec55e950e42441f.png

Για το νεο o11 mini project.

Αρχικά σκεφτόμουν 4080 αλλά με έτρωγε. Ώσπου μια μέρα έπεσα σε Κωτσόβολο, γενικά μακριά όσο γίνεται, που είχε δωροεπιταγή 450 ευρώ. Οπότε ήταν no brainer και με τα ρέστα αγοράστηκε mobo και σκληρός.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Westbaum είπε

https://videocardz.com/newz/asus-rog-strix-rtx-4090-eva-02-edition-debuts-in-us-at-2299
Cool lookin,αν είναι special binned,ότι πρέπει για να χτυπήσει 4-5 ο Azazil και να βοηθήσει το πέτσινο αγόρι να ανακάμψει από τη λούμπα που προκάλεσε η 4060TI.

Ε όχι αηδιες δεν αγοράζω.

Εάν είναι να τα σκάσω θα το κάνω για την platinum που είναι ιδιαίτερη σε εμφάνιση 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οχι ευτυχως εγω εχω Nvidia, καθε φορα που βγαινει νεος driver τον περναω δεν φοβαμαι να πατησω το κουμπι.
Aλλοι παλι ρωτανε στα forums, περιμενουν και 2-3 μερες να δουν οτι ολα πηγαν καλα και μετα τον περνανε.

Πάντως μετά από πολλά χρόνια που ήμουν σε Nvidia η επιστροφή σε AMD δεν ήταν τόσο τραγική όπως λένε και γράφουν. Μια χαρά είναι. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πραγματικά προβλήματα με τους drivers της AMD( εκτός από το high idle  που υπήρχε από τότε που πήρα την RX6600. To έφτιαξαν μετά από 1,5χρόνο 😁). Αλλά ναι μπορεί όντως η Nvidia να έχει πιο σταθερούς drivers αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν. 

Επεξ/σία από aetos1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Grisos είπε

image.png.d993a16f078a2114dec55e950e42441f.png

Για το νεο o11 mini project.

Αρχικά σκεφτόμουν 4080 αλλά με έτρωγε. Ώσπου μια μέρα έπεσα σε Κωτσόβολο, γενικά μακρυά όσο γίνεται, που είχε δωροεπιταγή 450 ευρώ. Οπότε ήταν no brainer και με τα ρέστα αγοράστηκε mobo και σκληρός.

Ωραίος! Βασικά δεν έχει και πολλές 4090 πλέον.. λέτε να έρχεται κάτι καινούριο?

 

Ξέρετε κάποιο καλό καλώδιο για 

DP monitor sta 240Hz *(overclocks at 280Hz)

Kοιτούσα αυτά

https://www.amazon.de/-/en/dp/B08SLPP276/ref=emc_b_5_i

https://www.amazon.de/-/en/dp/B09C1F7S5N/ref=emc_b_5_i?th=1

 

Έχετε ιδέα για κάποιο άλλο?

Από ό,τι είδα χρειάζεται να είναι VESA certified, αλλά δε ξέρω ποιο να πάρω για αποφυγή flickering κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Πάντως μετά από πολλά χρόνια που ήμουν σε Nvidia η επιστροφή σε AMD δεν ήταν τόσο τραγική όπως λένε και γράφουν. Μια χαρά είναι. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πραγματικά προβλήματα με τους drivers της AMD( εκτός από το high idle  που υπήρχε από τότε που πήρα την RX6600. To έφτιαξαν μετά από 1,5χρόνο 😁). Αλλά ναι μπορεί όντως η Nvidia να έχει πιο σταθερούς drivers αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν. 

Αυτό ακριβώς, κάτι χοντρό έχει καιρό να εμφανιστεί. Απλά το θέμα με την AMD είναι ότι γενικά έχουν ιδιαιτερότητες οι drivers της. Τις προάλλες που υπήρχε μια κουβέντα πως να σταματήσεις τα windows απ' το να κάνουν αυτόματη εγκατάσταση τους drivers και μετά να κάνεις το τάδε στην registry και μετά αν είναι Τετάρτη και έχει πανσέληνο και φυσάει ΒΔ άνεμος, να κάνεις Install τους drivers με την οθόνη του PC να κοιτάει στην ανατολή :P

Σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά απλά αν σου μουλαρώσει κάτι κάνεις 15 χρόνια να βγάλεις άκρη. Ενώ με την NVIDIA ούτε clean install δεν κάνω. Έχει τύχει και φορές μετά από format να ξεχάσω να βάλω drivers και να παίζω με αυτούς που περνάνε τα windows, χωρίς κανένα θέμα φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...