Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν κατάλαβα τι ρωτάς, με 240 hz panel χωρίς sync θα έχεις περισσότερα tearing που θα κρατάνε για λιγότερο χρόνο το καθένα,αφου η οθόνη ανανεώνει πιο γρήγορα. 

Philips VA μην πάρεις. Βασικά φτηνό VA μην πάρεις. Μόνο αν το έχεις δουλέψει πρώτα. Γιατί ψάχνεις για 1080p?

Είναι αντιληπτό το tearing ή το stuttering(όταν έχεις Vsync on και fps 60-90) με 240Hz και πάνω; Αντιληπτό σε βαθμό που να ενοχλεί.

Spoiler

Φθηνό AMVA έχω ήδη και σε σύγκριση με κάτι IPS των 200€ που έχουμε στη δουλειά είναι σίγουρα καλύτερο. Η default χρωματική πιστότητα είναι χειρότερη αλλά το IPS είναι πιο ξεθωριασμένο σε χαμηλό φωτισμό. Αν πέσει καλιμπράρισμα πολλά αλλάζουν. Ο μύθος για τα φθηνά VA(φτιάχονται από 2-3 εταιρείες ΟΛΑ) έχει πιο πολύ να κάνει με την ακαλιμπράριστη εικόνα. Τα ακριβά συνήθως είναι precalibrated. Αυτά σε γενικές γραμμές. Δεν έχω καταλήξει κάπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pirmen56 said:

Είναι αντιληπτό το tearing ή το stuttering(όταν έχεις Vsync on και fps 60-90) με 240Hz και πάνω; Αντιληπτό σε βαθμό που να ενοχλεί.

  Hide contents

Φθηνό AMVA έχω ήδη και σε σύγκριση με κάτι IPS των 200€ που έχουμε στη δουλειά είναι σίγουρα καλύτερο. Η default χρωματική πιστότητα είναι χειρότερη αλλά το IPS είναι πιο ξεθωριασμένο σε χαμηλό φωτισμό. Αν πέσει καλιμπράρισμα πολλά αλλάζουν. Ο μύθος για τα φθηνά VA(φτιάχονται από 2-3 εταιρείες ΟΛΑ) έχει πιο πολύ να κάνει με την ακαλιμπράριστη εικόνα. Τα ακριβά συνήθως είναι precalibrated. Αυτά σε γενικές γραμμές. Δεν έχω καταλήξει κάπου.

 

Ακόμα και αντιληπτό να μην είναι θα έχεις υψηλό input lag λόγω triple buffering . 

Αλλά ετσι και αλλιώς αυτά που έβαλες έχουν vrr Το δεύτερο μάλιστα έχει και lfc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

To Define R6 ειναι κλειστο μπροστα και που εχεις τους Noctua ειναι σαν να μην εχει.
Τα κατω fans φυσανε πανω σε εμποδια και οχι απευθειας στο hardware και απο οτι λες αν δεν το ξεχασες δεν εχεις καθολου πανω( 4 παλευουν να βαλουν και 1 παλευει να βγαλει= σομπα).
Φαντασου λοιπον να την ειχες σε ενα αλλο case που οι 2 μπροστα και οι 2-3 κατω εισαγουν αερα και φυσανε το hardware και 1 πισω 3 πανω αποβαλουν το ζεστο αερα.
Ανετα αυτοι οι 70 θα γινονταν 60-65.
 

Το μπροστά μέρος έχει πόρτα που ανοίγει, και η πόρτα είναι ανοιχτή όταν παίζω. Επίσης μπορείς να βγάλεις τελείως όλη την μπροστά πρόσοψη. Ο ένας απο τους 2 κάτω ανεμιστήρες δεν έχει κανένα εμπόδιο,  χτυπάει κατευθείαν την κάρτα και ο άλλος έχει μπροστά του ένα μεταλλικό mesh. Επίσης το ταβάνι είναι πολυμορφικό, δηλαδή μπορείς να βγάλεις τη μεταλλική επιφάνεια και να αφήσεις μόνο ένα φίλτρο αέρα. Γενικά το Define μπορείς να το γδύσεις τελείως αν θέλεις, πράγμα που δοκίμασα για να δω αν το κουτί φταίει για τις θερμοκρασίες:

title.jpg

Απο αυτό που βλέπεις άφησα μόνο το σκελετό. Δε φταίει το κουτί. Υπάρχουν πιο κρύες 4080 απο τη δικιά μου, αλλά υπάρχουν και αρκετές που παίζουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, pirmen56 said:

Είναι αντιληπτό το tearing ή το stuttering(όταν έχεις Vsync on και fps 60-90) με 240Hz και πάνω; Αντιληπτό σε βαθμό που να ενοχλεί.

  Hide contents

Φθηνό AMVA έχω ήδη και σε σύγκριση με κάτι IPS των 200€ που έχουμε στη δουλειά είναι σίγουρα καλύτερο. Η default χρωματική πιστότητα είναι χειρότερη αλλά το IPS είναι πιο ξεθωριασμένο σε χαμηλό φωτισμό. Αν πέσει καλιμπράρισμα πολλά αλλάζουν. Ο μύθος για τα φθηνά VA(φτιάχονται από 2-3 εταιρείες ΟΛΑ) έχει πιο πολύ να κάνει με την ακαλιμπράριστη εικόνα. Τα ακριβά συνήθως είναι precalibrated. Αυτά σε γενικές γραμμές. Δεν έχω καταλήξει κάπου.

 

E τώρα το αντιληπτό είναι θέμα του καθενός, δενε έχω 240αρι panel κιόλας. Αλλά αφού τα περισσότερα πλέον είναι gsync compatible..

 

Δεν είναι τα χρώματα το πρόβλημα μου με τα VA, είναι τα response times, είναι πολύ αργά. Και όσο πιο χαμηλής κατηγορίας, τόσο πιο έντονο το πρόβλημα με black smearing κλπα. Γιαυτό είπα να έχεις δοκιμάσει πρώτα, για να δείς αν σε ενοχλεί. Αν έχεις ήδη και δεν σε ενοχλεί, κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Ακόμα και αντιληπτό να μην είναι θα έχεις υψηλό input lag λόγω triple buffering . 

Αλλά ετσι και αλλιώς αυτά που έβαλες έχουν vrr Το δεύτερο μάλιστα έχει και lfc

Οπότε η Nvidia υποστηρίζει ανοικτό πρότυπο sync πλέον(το adaptive αν κατάλαβα σωστά) και δεν χρειάζεται καν το Gsync, σωστά; Επομένως ψάχνω monitor που είτε να λέει για adaptive, είτε να δίνει ένα εύρος συγχρονισμού χωρίς απαραίτητα να το γράφει;

Τέλος, το Gsync compatible είναι κάτι διαφορετικό από το adaptive sync και αν ναι παίζει κανένα ρόλο;

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι τα χρώματα το πρόβλημα μου με τα VA, είναι τα response times, είναι πολύ αργά. Και όσο πιο χαμηλής κατηγορίας, τόσο πιο έντονο το πρόβλημα με black smearing κλπα. Γιαυτό είπα να έχεις δοκιμάσει πρώτα, για να δείς αν σε ενοχλεί. Αν έχεις ήδη και δεν σε ενοχλεί, κομπλέ.

Είναι σαφώς πιο θολό από ένα ΤΝ που είχα παλιότερα. Αλλά μπροστά στα μαύρα του το ξεχνάς. Τα νέα VA θα είναι μάλλον ταχύτερα από το δικό μου ή θα έχουν ρυθμίσεις για να τα φέρεις στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, pirmen56 said:

Οπότε η Nvidia υποστηρίζει ανοικτό πρότυπο sync πλέον(το adaptive αν κατάλαβα σωστά) και δεν χρειάζεται καν το Gsync, σωστά; Επομένως ψάχνω monitor που είτε να λέει για adaptive, είτε να δίνει ένα εύρος συγχρονισμού χωρίς απαραίτητα να το γράφει;

Τέλος, το Gsync compatible είναι κάτι διαφορετικό από το adaptive sync και αν ναι παίζει κανένα ρόλο;

Βάζω σχεδόν το χέρι μου στην φωτιά ότι δεν υπάρχει μόνιτορ πλέον,  ειδικα όταν μιλάμε γιαυτα που τρέχουν στα 240hz, χωρίς adaptive sync

Adaptive sync είναι όλα.  Απλα gync compatible είναι το όνομα που τους έχει δώσει η nvidia ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Solowing είπε

Το μπροστά μέρος έχει πόρτα που ανοίγει, και η πόρτα είναι ανοιχτή όταν παίζω. Επίσης μπορείς να βγάλεις τελείως όλη την μπροστά πρόσοψη. Ο ένας απο τους 2 κάτω ανεμιστήρες δεν έχει κανένα εμπόδιο,  χτυπάει κατευθείαν την κάρτα και ο άλλος έχει μπροστά του ένα μεταλλικό mesh. Επίσης το ταβάνι είναι πολυμορφικό, δηλαδή μπορείς να βγάλεις τη μεταλλική επιφάνεια και να αφήσεις μόνο ένα φίλτρο αέρα. Γενικά το Define μπορείς να το γδύσεις τελείως αν θέλεις, πράγμα που δοκίμασα για να δω αν το κουτί φταίει για τις θερμοκρασίες:

title.jpg

Απο αυτό που βλέπεις άφησα μόνο το σκελετό. Δε φταίει το κουτί. Υπάρχουν πιο κρύες 4080 απο τη δικιά μου, αλλά υπάρχουν και αρκετές που παίζουν εκεί.

Και ολα να τα βγαλεις οπως λες, με 1 fan να παλευει να βγαλει ολη αυτη τη ζεστη απο μεσα δεν εχεις τις θερμοκρασιες που θα επρεπε να εχεις.
Μετα παιζουν ρολο τα mesh και οι τρυπες που εχουν.
Πχ στο δικο μου οταν το κατασκευασαν και το εστειλαν για δοκιμες ανακαλυψαν οτι εχει μικρες τρυπες(αν και μεγαλυτερες απο ολα τα κλασικα mesh γιατι ειναι αλουμινιου και οχι σιτα).
Tις μεγαλωσαν ελαχιστα και ειδαν 5 βαθμους διαφορα.
Μετα παιζει ρολο η αποσταση, δες που ειναι τα δικα μου κατω fans σε σχεση με τη GPU και μετα δες τι αποσταση εχουν τα δικα σου που εχουν και εμποδια.

Θα σου προτεινα αν δεν θες να αλλαξεις case ,τουλαχιστον να προσθεσεις 2-3x Arctic P12 Max (6.8€ ο ενας) στο πανω μερος να βοηθανε το πισω για την εξαγωγη του ζεστου αερα και να αφαιρεσεις τελειως το mesh.
https://www.skroutz.gr/s/40608860/Arctic-P12-Max-Case-Fan-120mm-me-Syndesi-4-Pin-PWM.html
Πανω χρειαζεσαι mesh μονο οταν εισαγεις αερα για να μη βαζεις σκονη, οταν εξαγεις αερα δεν βοηθαει αντιθετος εμποδιζει τα πανω fans να κανουν τη δουλεια τους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα της NVIDIA το Starfield performance, απλά άνοιξαν by default το Rebar και πήραν οι πράσινες ένα +5%. Από 'κει και πέρα ό,τι κάνουν με patch/patches οι Bethesdιανοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Starfield είναι, υποτίθεται, DX12 τίτλος αλλά:

Αρχικά δεν έτρεχε καν στις Arc που είναι σχεδιασμένες για DX12 (τα υπόλοιπα emulation)
Οι νεότεροι drivers από την intel ακόμα δεν τα πάνε καλά, αστάθειες, κτλ
Περίπου 45% χειρότερη απόδοση από την αναμενόμενη στις nvidia κάρτες

Υποψιάζομαι ότι έχουν Out of Spec (dx12) κώδικα στην πανάρχαια engine που χρησιμοποιούν. Ίσως να τρέχει με emulation αρχαίο κώδικα για να ξεπετάξουν το παιχνίδι, τα περιμένω όλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Bethesda πρέπει να διορθώσει τον χάλι τους.

Δεν βλέπω τον τίτλο να διορθωθεί με Game Ready driver... Μόνο αν η nvidia βρει και ενσωματώσει translation layer στα τέρατά που "προγραμμάτισαν". Η AMD ως insider/sponsor, μάλλον κατάφερε να τα διορθώσει στους drivers. Αναρωτιέμαι πως θα τρέχει σε AMD gpu εαν κάνεις rename το executable.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Και πώς να το πεις;

only_4_lisa.exe ?

Εντάξει καλέ, παλαιότερους drivers, κάτι που θα μπορούσε να δείξει πόσο Game Specific είναι ο driver ή γενικότερα αποδίδουν τόσο καλύτερα μόνο οι AMD. Είναι πολύ περίεργη περίπτωση το SF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Solowing said:

Έχω μια RTX 4080, μια 6700 xt, μια 1660 super και είχα και μια 6800. Η δική μου εμπειρία είναι πως οι AMD κάρτες έχουν μεγαλύτερα περιθώρια για να κερδίσουν performance ενώ ταυτόχρονα μειώνουν την κατανάλωση τους (UV + OC). Επίσης το software που σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό είναι πολύ πιο εύχρηστο και πλήρες στην πλευρά της AMD. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει με τις Navi 3 κάρτες από άποψη περιθωρίων, αλλά το software θα είναι και πάλι καλύτερο.


ειναι αυτονοητο νομιζω η συγκριση να γινεται gen to gen στα περι καταναλωσης/αποδοσης και αυτο ακριβως υπονοησα απο την αρχη,
η 4080 εχει 320W και την τρεχω με PL στα 150W στα περισσοτερα games,
η 7900XTX λοιπον που αρεσκεται το Λιζακι να τη συγκρινει με την 4080 οσο και να χτυπιεται δεν φτανει τετοιο power efficiency

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...