Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Τυγχάνει να έχω μια sapphire nitro plus 570 και επειδή πρόσφατα άλλαξα κουτάκι και πήγα σε Lancool 216 το οποίο έχει airflow είπα να μετρήσω διαφορά stock με uv+oc μετά από μια ώρα παιχνιδιού στο ίδιο παιχνίδι με τα ίδια fan curve στο νέο κουτί. 5-6 βαθμούς είχε λοιπόν μια κάρτα των θεωρητικά 120watt. Σε κουτί με τουλάχιστον καλό airflow θα έλεγα. Δεν ξέρω για τις νέες κάρτες ίσως δεν έχει τόση διαφορά παρόλα τα μεγαλύτερα tdp, από την γιαγιούλα μου.

Για amd το uv-oc είναι όντως must διότι όπως λέω χρόνια τώρα οι στοκ ρυθμίσεις τους είναι γτπκ και χαντακωνουν τις κάρτες σε συγκριτικά και benchmarks όπου όλα τα sites τα τρέχουν με default ρυθμίσεις. Οι πραγματικές διαφορές σε raster δεν είναι αυτές που βλέπουμε. Οι nvidia από ότι βλέπω και εγώ έχουν πολύ καλές στοκ ρυθμίσεις και δεν αδικώ κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί περαιτέρω, αλλά αν ασχοληθεί κάτι θα κερδίσει και αυτός. Να ενημερώσω όμως σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ότι το voltage slider που εχει το adrenaline δεν κάνει πραγματικό uv, είναι offset, όταν είσαι με full ρολόγια το ίδιο ρεύμα θα καταναλώσεις, τσέκαρε το αν θες. Για πραγματικό uv θες και εσύ άλλο πρόγραμμα Amd MPT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chrisde είπε

Για amd το uv-oc είναι όντως must διότι όπως λέω χρόνια τώρα οι στοκ ρυθμίσεις τους είναι γτπκ και χαντακωνουν τις κάρτες σε συγκριτικά και benchmarks όπου όλα τα sites τα τρέχουν με default ρυθμίσεις. Οι πραγματικές διαφορές σε raster δεν είναι αυτές που βλέπουμε. Οι nvidia από ότι βλέπω και εγώ έχουν πολύ καλές στοκ ρυθμίσεις και δεν αδικώ κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί περαιτέρω, αλλά αν ασχοληθεί κάτι θα κερδίσει και αυτός. Να ενημερώσω όμως σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ότι το voltage slider που εχει το adrenaline δεν κάνει πραγματικό uv, είναι offset, όταν είσαι με full ρολόγια το ίδιο ρεύμα θα καταναλώσεις, τσέκαρε το αν θες. Για πραγματικό uv θες και εσύ άλλο πρόγραμμα Amd MPT

Δεν χρησιμοποιώ voltage slider βάζω καρφωτές τιμές. Συνολική κατανάλωση έχω μικρότερη από την στοκ το παρακολούθησα αρκετά στα ίδια παιχνίδια σε full load. Λογικά λοιπόν λειτουργούν οι τιμές. Στην μνήμη λειτουργεί το undervolt στα σίγουρα πάντως γιατί οι τιμές που έχω βάλει είναι και αυτές που κρατάει. Όπως και να έχει ευχαριστώ θα δω το πρόγραμμα που λες.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δεν χρησιμοποιώ voltage slider βάζω καρφωτές τιμές. Συνολική κατανάλωση έχω μικρότερη από την στοκ το παρακολούθησα αρκετά στα ίδια παιχνίδια. Λογικά λοιπόν λειτουργούν οι τιμές. Στην μνήμη λειτουργεί το undervolt στα σίγουρα πάντως γιατί οι τιμές που έχω βάλει είναι και αυτές που κρατάει. Όπως και να έχει ευχαριστώ θα δω το πρόγραμμα που λες.

Καρφωτές τιμές; Χρησιμοποιείς άλλη έκδοση του adrenaline λόγω κάρτας ή το αλλάξανε πρόσφατα; Αν είσαι με καρφωτές τιμές είσαι οκ, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

Καρφωτές τιμές; Χρησιμοποιείς άλλη έκδοση του adrenaline λόγω κάρτας ή το αλλάξανε πρόσφατα; Αν είσαι με καρφωτές τιμές είσαι οκ, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. 

Όταν γυρίσω θα βάλω ένα screenshot νομίζω είναι η τελευταία.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin "Σίγουρα και μέχρι 11500 έχω δει. Τέλος 2024 πάω για 5070ti βέβαια θα έχει σίγουρα 16 οπότε θέμα δεν έχουμε."

Εεεε πέτσινος είναι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις. Η ΧΧ70 είχε μείνει με 8GB επί 3 γενιές.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

@Arkin "Σίγουρα και μέχρι 11500 έχω δει. Τέλος 2024 πάω για 5070ti βέβαια θα έχει σίγουρα 16 οπότε θέμα δεν έχουμε."

Εεεε πέτσινος είναι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις. Η ΧΧ70 είχε μείνει με 8GB επί 3 γενιές.

Με τίποτα δεν παίζει να ξανά βγάλει ti μοντέλο με 12. Αν βγει με 12 έφυγα για 5080.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με τίποτα δεν παίζει να ξανά βγάλει ti μοντέλο με 12. Αν βγει με 12 έφυγα για 5080.

Ε θα δούμε. Κάτσε μην ισχύουν οι φήμες για 105 chip και έχει μεν 16GB αλλά με κάνα σάπιο 128 bus. Όλα να τα περιμένεις απ' τον πέτσινο.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε θα δούμε. Κάτσε μην ισχύουν οι φήμες για 105 chip και έχει μεν 16GB αλλά με κάνα σάπιο 128 bus. Όλα να τα περιμένεις απ' τον πέτσινο.

Όχι είπαμε μετά θα πρέπει να δώσει 5060 με 64bit. Δεν παίζει με τίποτα αυτό το σενάριο. Αν βγάλει καμία 4070 super με 16 πάντως και 10% πάνω στα 900 ευρώ την έχω πάρει άμεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Odyss3us said:


τα εχεις μπερδεψει λιγο, εδω περα συζηταμε (και ολοι οι χρηστες με καρτα 40ΧΧ το επιβεβαιωνουν) οτι η 40ΧΧ σειρα συνδυαζει undervolt/powerlimit+oc γεγονος που αυξανει τις ηδη καλες επιδοσεις και παραλληλα μειωνει την καταναλωση, πραγμα που σε amd καρτες αυτος ο συνδυασμος δεν υφισταται, εσυ τωρα εχεις παρει το θεμα tuning μονοπατα, εξαλλου το να προσφερεις software με δυνατοτητες αλλα μαπα hardware ειναι δωρο-αδωρον.

Έχω μια RTX 4080, μια 6700 xt, μια 1660 super και είχα και μια 6800. Η δική μου εμπειρία είναι πως οι AMD κάρτες έχουν μεγαλύτερα περιθώρια για να κερδίσουν performance ενώ ταυτόχρονα μειώνουν την κατανάλωση τους (UV + OC). Επίσης το software που σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό είναι πολύ πιο εύχρηστο και πλήρες στην πλευρά της AMD. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει με τις Navi 3 κάρτες από άποψη περιθωρίων, αλλά το software θα είναι και πάλι καλύτερο.

15 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Οι RTX 4000 δεν εχουν κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες ολες οι AIB ειναι Overkill.
Η 4080 A3RO πχ ετσι οπως την εχω σε stock, σε normal workload εχει 40c και σε gaming 45-60c .
Συνηθως δεν ανοιγουν καν τα fans και οταν ανοιξουν κοιταω την αντανακλαση στο γυαλινο γραφειο για να καταλαβω οτι δουλευουν γιατι ειναι αθορυβα.
Δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να κατσεις να τη "πειραξεις" για να κερδισεις 5% επιδοσεις, 1-2 βαθμους θερμοκρασια και 10w.
Aυτοι που εχουν θεματα σε αυτα τα 3 ειναι αυτοι που εχουν AMD, εκει ισως και να αξιζει.
Κατα τα αλλα πιστευω οτι οσοι το κανουν ειναι περισσοτερο για να λενε οτι τη "πειραξαν" παρα γιατι κερδισαν κατι ουσιαστικο.

Το λαθος που κανουν πολλοι ειναι οτι επιλεγουν cases και fans με μετριο ή κακο air flow και μετα αναρωτιουνται γιατι βραζουν cpu και gpu.

Δε μπορώ να πω πως μοιράζομαι την ίδια εμπειρία. Η δικιά μου 4080 (Asus TUF OC) πλησίαζε άνετα μέσα στο καλοκαίρι τους 70 C σε βαριούς τίτλους και το hotspot πέρναγε τους 85. Και οι AMD κάρτες μου εκεί γύρω κυμαίνονταν με stock ρυθμίσεις, να μη σου πω πως ήταν και λίγο πιο κρύες.

Όταν μιλάμε πάντως για θερμοκρασία, δεν εννοούμε απαραίτητα αυτή της GPU. Μια κάρτα που καίει πάνω απο 300 watt, αποβάλει αυτή τη θερμότητα μέσα στο δωμάτιο. Με λίγα λόγια UV κάνεις (εγώ τουλάχιστον) για να αποφεύγεις το δωμάτιο σου να γίνεται σάουνα, χωρίς να χάνεις το performance που θα έχανες αν χαμήλωνες τα power limits χωρίς να πειράξεις το voltage curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει monitor πλέον χωρίς vrr . Ειδικά αν μιλάμε για οθόνες που τρέχουν στα 240hz 

Άρα προς τι η ερώτηση; 

23 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Non-GSYNC φαντάζομαι εννοείς τα G-Sync Compatible ή αυτά που δεν είναι ούτε αυτό ; Απ' όσο ξερω δεν βγαίνουν τα τελευταία πια..Στην περίπτωση του G-Sync Compatible δεν θα πρέπει να βγεις εκτός VRR range γιατί θα κάνει stutter, π.χ αν το range είναι 48-120, δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να πέφτεις κάτω από 48FPS.

Ρώτησα εάν το υψηλό refresh rate χωρίς Gsync είναι καλό υποκατάστατο του Gsync. Αν δηλαδή δεν έχει και τόση σημασία το Gsync αν είσαι στα 240Hz και πάνω και το game στα 60-90fps.

Μου απαντήσατε ότι ρωτάω άκυρα πράγματα γιατί είναι πια εγγυημένο το Gsync compatibility στις νέες gaming οθόνες. Δηλαδή, αν πάω στα τυφλά και αγοράσω 240Hz monitor όπως τα παρακάτω θα είμαι εντάξει; Ψάχνω να γράφει κάτι γενικό στα specs οπως adaptive refresh rate και range συγχρονισμού ή πρέπει να αναφέρει ρητά το Gsync compatible ή το FreeSync ας πούμε;

https://www.skroutz.gr/s/42893655/Philips-Evnia-25M2N3200W-VA-Gaming-Monitor-24-5-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/39270811/AOC-25G3ZM-BK-VA-Gaming-Monitor-24-5-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

υ.γ.: Θα ήθελα πάντως και μια σύντομη απάντηση-γνώμη και για το πρώτο ερώτημά μου παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Τυγχάνει να έχω μια sapphire nitro plus 570 και επειδή πρόσφατα άλλαξα κουτάκι και πήγα σε Lancool 216 το οποίο έχει airflow είπα να μετρήσω διαφορά stock με uv+oc μετά από μια ώρα παιχνιδιού στο ίδιο παιχνίδι με τα ίδια fan curve στο νέο κουτί. 5-6 βαθμούς είχε λοιπόν μια κάρτα των θεωρητικά 120watt. Σε κουτί με τουλάχιστον καλό airflow θα έλεγα. Δεν ξέρω για τις νέες κάρτες ίσως δεν έχει τόση διαφορά παρόλα τα μεγαλύτερα tdp, από την γιαγιούλα μου.

Αν βαλεις την sapphire nitro plus 570 μεσα στη 4πλασια σε ογκο 4080 και μετρησεις θερμοκρασιες μπορει να πεσεις 15-20 βαθμους.
Οι 4000 ειναι τεραστιες, θα μπορουσαν να υποστηριξουν ακομα και τα διπλασια watt και να εχουν θερμοκρασιες παλιων AMD.
H 290X που ειχα βαραγε idle 65 και gaming 74-80c απο τη πρωτη μερα σε case που εκεινη την εποχη ειχε 6 fans 140mm με 85 cfm.
Oταν χαλασε και πηρα Αsus Strix 6GB OC ειχα idle 35 και Gaming 45-50 (στο ιδιο συστημα και με το ιδιο case).

6 λεπτά πριν, Solowing είπε

Δε μπορώ να πω πως μοιράζομαι την ίδια εμπειρία. Η δικιά μου 4080 (Asus TUF OC) πλησίαζε άνετα μέσα στο καλοκαίρι τους 70 C σε βαριούς τίτλους και το hotspot πέρναγε τους 85. Και οι AMD κάρτες μου εκεί γύρω κυμαίνονταν με stock ρυθμίσεις, να μη σου πω πως ήταν και λίγο πιο κρύες.

Όταν μιλάμε πάντως για θερμοκρασία, δεν εννοούμε απαραίτητα αυτή της GPU. Μια κάρτα που καίει πάνω απο 300 watt, αποβάλει αυτή τη θερμότητα μέσα στο δωμάτιο. Με λίγα λόγια UV κάνεις (εγώ τουλάχιστον) για να αποφεύγεις το δωμάτιο σου να γίνεται σάουνα, χωρίς να χάνεις το performance που θα έχανες αν χαμήλωνες τα power limits χωρίς να πειράξεις το voltage curve.

Σε τι case την εχεις ,με ποσα fans και ποια fans;
320w ειναι το TGP ,σε gaming ζητημα αν θα φτασει τα 250w.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, pirmen56 said:

Ρώτησα εάν το υψηλό refresh rate χωρίς Gsync είναι καλό υποκατάστατο του Gsync. Αν δηλαδή δεν έχει και τόση σημασία το Gsync αν είσαι στα 240Hz και πάνω και το game στα 60-90fps.

Μου απαντήσατε ότι ρωτάω άκυρα πράγματα γιατί είναι πια εγγυημένο το Gsync compatibility στις νέες gaming οθόνες. Δηλαδή, αν πάω στα τυφλά και αγοράσω 240Hz monitor όπως τα παρακάτω θα είμαι εντάξει; Ψάχνω να γράφει κάτι γενικό στα specs οπως adaptive refresh rate και range συγχρονισμού ή πρέπει να αναφέρει ρητά το Gsync compatible ή το FreeSync ας πούμε;

https://www.skroutz.gr/s/42893655/Philips-Evnia-25M2N3200W-VA-Gaming-Monitor-24-5-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/39270811/AOC-25G3ZM-BK-VA-Gaming-Monitor-24-5-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

υ.γ.: Θα ήθελα πάντως και μια σύντομη απάντηση-γνώμη και για το πρώτο ερώτημά μου παρακαλώ.

Αν κατάλαβα τι ρωτάς, με 240 hz panel χωρίς sync θα έχεις περισσότερα tearing που θα κρατάνε για λιγότερο χρόνο το καθένα,αφου η οθόνη ανανεώνει πιο γρήγορα. 

Philips VA μην πάρεις. Βασικά φτηνό VA μην πάρεις. Μόνο αν το έχεις δουλέψει πρώτα. Γιατί ψάχνεις για 1080p?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν βαλεις την sapphire nitro plus 570 μεσα στη 4πλασια σε ογκο 4080 και μετρησεις θερμοκρασιες μπορει να πεσεις 15-20 βαθμους.
Οι 4000 ειναι τεραστιες, θα μπορουσαν να υποστηριξουν ακομα και τα διπλασια watt και να εχουν θερμοκρασιες παλιων AMD.
H 290X που ειχα βαραγε idle 65 και gaming 74-80c απο τη πρωτη μερα σε case που εκεινη την εποχη ειχε 6 fans 140mm με 85 cfm.
Oταν χαλασε και πηρα Αsus Strix 6GB OC ειχα idle 35 και Gaming 45-50 (στο ιδιο συστημα και με το ιδιο case).

Σε τι case την εχεις ,με ποσα fans και ποια fans;
320w ειναι το TGP ,σε gaming ζητημα αν θα φτασει τα 250w.

Την έχω σε Define R6 με 2 14ρηδες Noctua απο κάτω, 2 μπροστά, έναν πίσω, και το πιο open air configuration του κουτιού. Αλλά και σε open air κατάσταση (μόνο ο σκελετός του κουτιού, χωρίς πόρτες, πρόσοψη και ταβάνι) τις ίδιες θερμοκρασίες έπιανε. Όσο για τα watt...

 

control.jpg

Αν δεν έχεις μπουκάλα και παίζεις 4Κ μια χαρά τα πιάνεις τα 320 watt.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Solowing είπε

Την έχω σε Define R6 με 2 14ρηδες Noctua απο κάτω, 2 μπροστά, έναν πίσω, και το πιο open air configuration του κουτιού. Αλλά και σε open air κατάσταση τις ίδιες θερμοκρασίες έπιανε. Όσο για τα watt...

 

 

To Define R6 ειναι κλειστο μπροστα και που εχεις τους Noctua ειναι σαν να μην εχει.
Τα κατω fans φυσανε πανω σε εμποδια και οχι απευθειας στο hardware και απο οτι λες αν δεν το ξεχασες δεν εχεις καθολου πανω( 4 παλευουν να βαλουν και 1 παλευει να βγαλει= σομπα).
Φαντασου λοιπον να την ειχες σε ενα αλλο case που οι 2 μπροστα και οι 2-3 κατω εισαγουν αερα και φυσανε το hardware και 1 πισω 3 πανω αποβαλουν το ζεστο αερα.
Ανετα αυτοι οι 70 θα γινονταν 60-65.
 

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...