Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να υπάρχει monitor πλέον χωρίς vrr . Ειδικά αν μιλάμε για οθόνες που τρέχουν στα 240hz 

Άρα προς τι η ερώτηση; 

22 minutes ago, pirmen56 said:

Βλέποντας τα Gsync μόνιτορ της αγοράς να μην με καλύπτουν στις απαιτήσεις μου, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένα 240Hz non-Gsync μόνιτορ είναι ικανοποιητικό υποκατάστατο της Gsync εμπειρίας.

Π.χ. Στα 60Hz με Vsync on όταν πέφτεις κάτω από τα 60 fps βλέπεις σπασίματα στην κίνηση. Ισχύει αυτό για 240Hz+Vsync αν το game τρέχει από 60-90 fps; Αντίστοιχα υπάρχει ενοχλητικό tearing(όχι δηλαδή κάτι οριακά αισθητό) αν παίζεις με Vsync off στα 240Hz στα ίδια fps;

Διαβάζω στο νετ αντιφατικές απόψεις και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πιο πολύ με την προοπτική να ανοίγω το FG υπό τα δύο σενάρια που προανέφερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Το είπα..

''Starfield Performance Improvements
Today, NVIDIA is releasing a Resizable BAR profile for Starfield which increases performance on GeForce RTX 40 Series and GeForce RTX 30 Series desktop and laptop GPUs. In our testing scenario, GeForce RTX 40 Series desktop GPUs see on average a 5% increase in performance. The Starfield Resizable BAR update will be pushed via an Over-The-Air (OTA) update from NVIDIA and will be automatically applied for gamers running the latest Game Ready Driver (537.34) or the previous release (537.17).''

50 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Βλέποντας τα Gsync μόνιτορ της αγοράς να μην με καλύπτουν στις απαιτήσεις μου, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένα 240Hz non-Gsync μόνιτορ είναι ικανοποιητικό υποκατάστατο της Gsync εμπειρίας.

Π.χ. Στα 60Hz με Vsync on όταν πέφτεις κάτω από τα 60 fps βλέπεις σπασίματα στην κίνηση. Ισχύει αυτό για 240Hz+Vsync αν το game τρέχει από 60-90 fps; Αντίστοιχα υπάρχει ενοχλητικό tearing(όχι δηλαδή κάτι οριακά αισθητό) αν παίζεις με Vsync off στα 240Hz στα ίδια fps;

Διαβάζω στο νετ αντιφατικές απόψεις και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πιο πολύ με την προοπτική να ανοίγω το FG υπό τα δύο σενάρια που προανέφερα.

 

Non-GSYNC φαντάζομαι εννοείς τα G-Sync Compatible ή αυτά που δεν είναι ούτε αυτό ; Απ' όσο ξερω δεν βγαίνουν τα τελευταία πια..Στην περίπτωση του G-Sync Compatible δεν θα πρέπει να βγεις εκτός VRR range γιατί θα κάνει stutter, π.χ αν το range είναι 48-120, δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να πέφτεις κάτω από 48FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Το είπα..

''Starfield Performance Improvements
Today, NVIDIA is releasing a Resizable BAR profile for Starfield which increases performance on GeForce RTX 40 Series and GeForce RTX 30 Series desktop and laptop GPUs. In our testing scenario, GeForce RTX 40 Series desktop GPUs see on average a 5% increase in performance. The Starfield Resizable BAR update will be pushed via an Over-The-Air (OTA) update from NVIDIA and will be automatically applied for gamers running the latest Game Ready Driver (537.34) or the previous release (537.17).''

Non-GSYNC φαντάζομαι εννοείς τα G-Sync Compatible ή αυτά που δεν είναι ούτε αυτό ; Απ' όσο ξερω δεν βγαίνουν τα τελευταία πια..Στην περίπτωση του G-Sync Compatible δεν θα πρέπει να βγεις εκτός VRR range γιατί θα κάνει stutter, π.χ αν το range είναι 48-120, δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να πέφτεις κάτω από 48FPS.

Tα περισσοτερα αξιοπρεπη monitor εχουν LFC , παλι μεσα στο range θα ειναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Tα περισσοτερα αξιοπρεπη monitor εχουν LFC , παλι μεσα στο range θα ειναι 

Έτσι διαβάζω όντως..Nice. Άρα δεν έχει κανένα πρόβλημα ό,τι κι αν αγοράσει.

''Low framerate compensation (LFC), allows FreeSync technology to work when the framerate falls below the minimum refresh rate of the display. When the framerate drops below the minimum refresh rate of the display, frames are duplicated and displayed multiple times so that they can sync to a refresh rate that is within the displays refresh rate range. For example, a display with a 60 – 144Hz refresh rate, would be able to sync the frames of a game running at 40 FPS, by doubling them so that the display could sync and run at 80 Hz. A display with LFC effectively results in the removal of the minimum refresh rate boundary. All displays in the FreeSync Premium and FreeSync Premium Pro tier are certified to meet mandatory LFC requirements.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Undervoltage + oc. Πολύ καλά πήγε. Βγάζω ακόμη περισσότερα fps στα παιχνίδια.

image.png.fce4ec7f76cec31a0ceb21ebf6b0b4f8.png

Ωραίος. Μια χαρά, γιατί κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι ανέφεραν ότι το undervolt + overclock δεν είναι και τίποτα σημαντικό. Το ότι η καρτα μπορεί να τρέχει πιο κρύα και πιο γρήγορη δεν είναι σημαντικό λέει (τι τέρατα έχουν γραφτεί στα θέματα με τις κάρτες γραφικών). 🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Ωραίος. Μια χαρά, γιατί κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι ανέφεραν ότι το undervolt + overclock δεν είναι και τίποτα σημαντικό. Το ότι η καρτα μπορεί να τρέχει πιο κρύα και πιο γρήγορη δεν είναι σημαντικό λέει (τι τέρατα έχουν γραφτεί στα θέματα με τος κάρτες γραφικών). 🥳🥳🥳

Ποιός το έγραψε αυτό? Πες ονόματα να τον κράξω και εγώ χωρίς πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald ε όχι και confused, όταν σας έλεγα για το software της amd και για το εξαιρετικό undervolt και OC που μπορείς να κάνεις αντίθετα με τους 3 sliders της nvidia μου λέγατε άρες μάρες κουκουνάρες. Μεγάλο παιδί είσαι ψάξε δίπλα αν θες. Σε παρακαλώ πολύ. Ξεχνάμε και εύκολα βλέπω. 🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όμορφα κι ωραία μέχρι το 1ο crash. Μετά "ωχ" και "τι". Όρεξη και χρόνο για troubleshooting...

Είναι ωραίο δε λέει κανείς το αντίθετο αλλά απλώς παιχνίδι με πιθανότητες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, dimoskoutr said:

@Herald ε όχι και confused, όταν σας έλεγα για το software της amd και για το εξαιρετικό undervolt και OC που μπορείς να κάνεις αντίθετα με τους 3 sliders της nvidia μου λέγατε άρες μάρες κουκουνάρες. Μεγάλο παιδί είσαι ψάξε δίπλα αν θες. Ξεχνάμε και εύκολα βλέπω. 🥳

Ρε συ πρέπει να καταλάβεις, άλλο πράγμα τι γράφει κάποιος, άλλο πράμα τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό που διαβάζεις. Μην τα συγχέεις. 

Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν έχει σημασία το OC. Έγραψα να μην κοιτάς το timespy με random νούμερα απτό techpowerup. Προφανώς δεν ασχολείσαι και δεν γνωρίζεις. Στο timespy μπορώ με OC να σου βγάλω 15% παραπάνω score από ότι stock, αλλά αν πάω να παίξω games με αυτά τα settings θα κρασάρω γιατί δεν είμαι stable. Δεν λέω κάτι δύσκολο να καταλάβεις. Η τελοσπαντων αν είναι δύσκολο αυτό που έγραψα πες μου να το αναλύσω περαιτέρω.

3 minutes ago, 7nisiotis said:

Όλα όμορφα κι ωραία μέχρι το 1ο crash. Μετά "ωχ" και "τι". Όρεξη και χρόνο για troubleshooting...

Είναι ωραίο δε λέει κανείς το αντίθετο αλλά απλώς παιχνίδι με πιθανότητες...

Μα γιατί ρε συ, αφού πέταξε 3 νούμερα στη τύχη το techpowerup και έβγαλε timespy χωρίς crash :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Όλα όμορφα κι ωραία μέχρι το 1ο crash. Μετά "ωχ" και "τι". Όρεξη και χρόνο για troubleshooting...

Είναι ωραίο δε λέει κανείς το αντίθετο αλλά απλώς παιχνίδι με πιθανότητες...

Κανένα παιχνίδι με πιθανότητες δεν είναι. Ακόμη και το λίγο undervolt + overclock κάνει την καρτα αν μη τι άλλο πιο δροσερή και έστω και λίγο πιο γρήγορη.

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ πρέπει να καταλάβεις, άλλο πράγμα τι γράφει κάποιος, άλλο πράμα τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό που διαβάζεις. Μην τα συγχέεις. 

Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν έχει σημασία το OC. Έγραψα να μην κοιτάς το timespy με random νούμερα απτό timespy. Προφανώς δεν ασχολείσαι και δεν γνωρίζεις. Στο timespy μπορώ με OC να σου βγάλω 15% παραπάνω score από ότι stock, αλλά αν πάω να παίξω games με αυτά τα settings θα κρασάρω γιατί δεν είμαι stable. Δεν λέω κάτι δύσκολο να καταλάβεις. Η τελοσπαντων αν είναι δύσκολο αυτό που έγραψα πες μου να το αναλύσω περαιτέρω.

Μα γιατί ρε συ, αφού πέταξε 3 νούμερα στη τύχη το techpowerup και έβγαλε timespy χωρίς crash :P 

Άσχετο με το timespy. Μια χαρά ασχολούμαι με το undervolt και overclock της κάρτας μου. 6 χρόνια έτσι τρέχει η φτωχή μου 570. Εσυ δεν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι. Ξαναδιάβασε. Καμία σχέση με το site. Είχαμε διαφωνία για το ότι το software της amd είναι σαφώς καλύτερο για την διαχείριση της κάρτας από αυτό της nvidia και σας έλεγα ότι ένας λόγος είναι ότι κάνεις λεπτομερέστατο undervolt και overclock. Η απάντηση σας ήταν δεν είναι σημαντικό!!! Καμία σχέση με αυτά που γράφεις εσυ τώρα.🙄

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimoskoutr said:

Άσχετο με το timespy. Μια χαρά ασχολούμαι με το undervolt και overclock της κάρτας μου. Εσυ δεν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι. Ξαναδιάβασε. Καμία σχέση με το site. Είχαμε διαφωνία για το ότι το software της amd είναι σαφώς καλύτερο για την διαχείριση της κάρτας από αυτό της nvidia και σας έλεγα ότι ένας λόγος είναι ότι κάνεις λεπτομερέστατο undervolt και overclock. Η απάντηση σας ήταν δεν είναι σημαντικό!!! Καμία σχέση με αυτά που γράφεις εσυ τώρα.🙄

O παραπάνω στον οποίο είπες μπράβο nvidia κάρτα έχει. Με το software της amd το έκανε? Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις να σου πώ την αλήθεια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

O παραπάνω στον οποίο είπες μπράβο nvidia κάρτα έχει. Με το software της amd το έκανε? Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις να σου πώ την αλήθεια :P 

Με το afterburner το έκανε υποθέτω. Εσείς καταλήξατε ότι το overclock + undervolt δεν είναι σημαντικό για να σας βγει ότι το software της amd είναι χάλια. Και τώρα τούμπα κωλοτούμπα. Κλασσικά.

Όπως είπε σωστά μια ψυχή στο δίπλα οι γνώμες και τα μπαρμπούτσαλα τζάμπα είναι στα fora.

Θέλω να καταλήξω στο ότι το να ξεκολλάμε το μυαλό μας και να βλέπουμε και τα καλά και τα στραβά και από τις δυο εταιρίες βοηθάει στο να κάνουμε καλύτερα και τα δυο ανοιχτά topics. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...