Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, kostastnt είπε

Ποιά 4070 να πάρω? 850W xfx τροφοδοτικό, ryzen 7 3700x, 32gb 3200 C16 ram.

Το κουτί είναι full tower οπότε τις χωράει όλες. Ποιά υλοποίηση είναι η καλύτερη? Δε με νοιάζει overclock κτλ.

Όποια και να πάρεις πρέπει να είναι κοντά στα 600-620 γιατί αν είναιο 680-720 τότε βάλε άλλα λίγα και πάρε τη φθηνότερη TI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Όποια και να πάρεις πρέπει να είναι κοντά στα 600-620 γιατί αν είναιο 680-720 τότε βάλε άλλα λίγα και πάρε τη φθηνότερη TI

@kostastnt

Την Asus dual oc σε άσπρο έχω πάρει (615 ευρώ) και είμαι κατα-ευχαριστημενος. Καθόλου coil whine, αθόρυβα ανεμιστήρια που σταματάνε τελείως κάτω από τους 50, πανεμορφη με metal back plate. Bonus memory o/c 2200 και 275 σε core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω τώρα τα 2 DLC του Exodus με όλα στο τέρμα. Είναι ιδέα μου ή παίζει να έχει το καλύτερο RT Implementation; Καλύτερο και απ' του CP77 (δεν μιλάω για Path Tracing).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Παίζω τώρα τα 2 DLC του Exodus με όλα στο τέρμα. Είναι ιδέα μου ή παίζει να έχει το καλύτερο RT Implementation; Καλύτερο και απ' του CP77 (δεν μιλάω για Path Tracing).

ρε τα χω πει εγώ 100 φορες το exodus δε συγκρίνετε με το cybeprunk... είναι μίλια μπροστά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Path Tracing του CP77 είναι καλύτερο απ' το Exodus αλλά αυτό δεν μπορώ να το βάλω στην κουβέντα. Πιο πολύ demo της τεχνολογίας είναι. Δεν μπορείς να παίξεις με PT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το καλύτερο implementation είναι του CP 2077 με path-tracing. Βέβαια μόνο με 4080/4090 είναι playable και αυτό με DLSS, αλλά το performance θα πάρει κάτι ψιλά τώρα με το patch 2.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Psycho_Warhead said:

Εντάξει το καλύτερο implementation είναι του CP 2077 με path-tracing. Βέβαια μόνο με 4080/4090 είναι playable και αυτό με DLSS, αλλά το performance θα πάρει κάτι ψιλά τώρα με το patch 2.0

με 4080 πάει βούτυρο με fg, εννοείται ενεργοποιημένο. Αλλά έχει τόσο διαφορά που μόνο side-by-side βλέπεις διαφορά.

Ψήνω να εγκαταστήσω και metro να το δώ με full RT, με την 2080 ήταν οριακή εμπειρία στα 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

To Path Tracing  στο CP77 έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το RT Psycho

Εαν δεν είσαι υποψιασμένος, δεν το καταλαβαίνεις, αλλά η αποδοση της ομαλοτητας του degrade των χρωματων βάση του φωτός ειναι εξαιρετική με PT. 

Άσχετο, στο oc πειράζετε το voltage? 

Από οτι βλέπω η καρτα μου δεν πολυγουσταρει το oc. Φτανει γύρω στο 2950 χωρίς να εχω αστάθεια. 

Η μνήμη έχει νοημα να ανέβει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PT το καταλαβαίνεις ειδικά σε εσωτερικούς χώρους που δεν έχει καθόλου light bleed και το πως το φως από ένα δωμάτιο πηγαίνει και στα υπόλοιπα παρόλο που τα άλλα δεν έχουν πηγή φωτός. Αυτό γίνεται και με το RT αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Το voltage δεν αλλάζει (μόνο με pcb mod). To voltage slider είναι placebo και απλά αλλάζει το percentage επί του μέγιστου επιτρεπόμενου voltage.

Ναι κάτι παίρνεις και από μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, seithan είπε

Εαν δεν είσαι υποψιασμένος, δεν το καταλαβαίνεις, αλλά η αποδοση της ομαλοτητας του degrade των χρωματων βάση του φωτός ειναι εξαιρετική με PT. 

Άσχετο, στο oc πειράζετε το voltage? 

Από οτι βλέπω η καρτα μου δεν πολυγουσταρει το oc. Φτανει γύρω στο 2950 χωρίς να εχω αστάθεια. 

Η μνήμη έχει νοημα να ανέβει; 

Εάν βάλεις τέρμα το voltage σου ξεκλειδώνει το ρολόι στο curve μέχρι το 1.1 

Εάν το αφήσεις στοκ πάει μέχρι 1.075 ,για μένα βάλτο τέρμα δεν θα πάθει τίποτα.Θα έχεις λίγο πιο υψηλά ρολόγια.(ctrl+f για να ανοίξεις το voltage curve και να δεις αυτό που σου λέω,θα δεις στο 1.075 δείχνει 'Χ' ρολόι και στο 1.1 θα δεις' ψ' ρολόι και εννοείται πιο υψηλό)

Οι Άντα ακούνε στο oc μνημών τους αρκετά.Πιο πολύ από το να κάνεις oc στον πυρήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...