Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το FG όχι μόνο σου δίνει τρελό boost αν έχεις σαπακια CPU πχ 5700x αλλά κρατάει και την κάρτα σε χαμηλά ρεύματα εφόσον παίζουμε με cap. 

Ο 5700x έβγαζε 70 FPS στο Spiderman με full ray tracing. Με το FG πήγα 150 uncap με 99% gpu usage και με 100 cap η κάρτα κοιμόταν στο 60% και 90 95 watt ρεύμα. Τα ίδια και στο Hogwarts άλλο τρελό CPU bound παιχνίδι και αυτό. Σε σώζει κυρίως αν είσαι με παλιό CPU. Σε gpu bound λιγότερο αλλά και εκεί ένα 50% πάνω θα στο δώσει. 

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορρυ για το off topic, εχω ενα θεμα με το Afterburner, σε φρεσκια εγκατασταση Win11, πλεον δεν δουλευει το OSD.. Μονο σε dx9 games.. και αυτο καταλαθος το ανακαλυψα. Κατα τα αλλα δεν εμφανιζεται ποτέ. Ολες οι ρυθμισεις σωστες και γενικα δουλευε μια χαρα στην προηγουμενη εγκατασταση. Mε uninstall/reinstall κτλπ τιποτα, δοκιμασα να βαλω και τον φακελο profiles και στο afterburner και στο rivatuner απο την παλια εγκατασταση και ναι μεν φερνει ολα τα προφιλ και τις ρυθμισεις σωστα, ομως το OSD συνεχιζει να μην εμφανιζεται. Δεν ξερω αν εχει κανεις καμια ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, seithan είπε

Έκατσε πένα η κάρτα στο κουτί (entoo lux). 

Κτηνώδης. Υπερτεραστια. Οριακά χώρεσε στο μάκρος - μπήκε ατην κατακόρυφη ζώνη που μπαίνουν οι 3 1/2 οδηγοί και έκατσε όμορφα επάνω σε οριζοντια αντιριδα του κουτιού για να συγκρατεί το βάρος της. 

φώτο παρακαλώ 🙂
καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, godslayerxp said:

φώτο παρακαλώ 🙂
καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη!

Τι να ανεβάσω.. Μια από τα ίδια ίδια + λίγο παραπάνω σκόνη (μόλις καθάρισα τουλάχιστον τα φίλτρα!) :)

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση, όταν ενεργοποιώ FG ,ξεκλειδώνει το Vsync με αποτέλεσμα να εκτοξεύεται το wattage/θερμοκρασίες/θόρυβος. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι η κάρτα μάλλον λόγω του τερατώδες μεγέθους της, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες - τουλάχιστον σε σχέση με την 2080, η οποία είχε "γήϊνη" ψύξη.

IMG_20230909_082209.jpg

Επεξ/σία από seithan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη σκονίτσα την έχεις εκεί μέσα είναι η αλήθεια. Άστο μωρέ έτσι μην σε ματιάζουν για την κάρτα. Με υγεία να την χαρείς και μετά να μου την πουλήσεις κανένα 100άρικο. 🥳🥳🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, seithan said:

Τι να ανεβάσω.. Μια από τα ίδια ίδια + λίγο παραπάνω σκόνη (μόλις καθάρισα τουλάχιστον τα φίλτρα!) :)

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση, όταν ενεργοποιώ FG ,ξεκλειδώνει το Vsync με αποτέλεσμα να εκτοξεύεται το wattage/θερμοκρασίες/θόρυβος. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι η κάρτα μάλλον λόγω του τερατώδες μεγέθους της, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες - τουλάχιστον σε σχέση με την 2080, η οποία είχε "γήϊνη" ψύξη.

IMG_20230909_082209.jpg

Καλορίζικη! Δεν έβαλες το antisag?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, αποστόλης said:

Καλορίζικη! Δεν έβαλες το antisag?

Δεν χρειάστηκε, όχι. Ήρθε και έκατσε απόλυτα σε οριζόντιο στήρηγμα, του μπροστινού τμήματος του κουτιού.. Κωλοφαρδία γιατί δεν ψηνόμουν για κατασκευές την ώρα που επέστρεψα εχτές σπίτι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xartemporas είπε

Παιδια σορρυ για το off topic, εχω ενα θεμα με το Afterburner, σε φρεσκια εγκατασταση Win11, πλεον δεν δουλευει το OSD.. Μονο σε dx9 games.. και αυτο καταλαθος το ανακαλυψα. Κατα τα αλλα δεν εμφανιζεται ποτέ. Ολες οι ρυθμισεις σωστες και γενικα δουλευε μια χαρα στην προηγουμενη εγκατασταση. Mε uninstall/reinstall κτλπ τιποτα, δοκιμασα να βαλω και τον φακελο profiles και στο afterburner και στο rivatuner απο την παλια εγκατασταση και ναι μεν φερνει ολα τα προφιλ και τις ρυθμισεις σωστα, ομως το OSD συνεχιζει να μην εμφανιζεται. Δεν ξερω αν εχει κανεις καμια ιδεα..

Έκανες όλα τα update των windows; 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xartemporas είπε

Παιδια σορρυ για το off topic, εχω ενα θεμα με το Afterburner, σε φρεσκια εγκατασταση Win11, πλεον δεν δουλευει το OSD.. Μονο σε dx9 games.. και αυτο καταλαθος το ανακαλυψα. Κατα τα αλλα δεν εμφανιζεται ποτέ. Ολες οι ρυθμισεις σωστες και γενικα δουλευε μια χαρα στην προηγουμενη εγκατασταση. Mε uninstall/reinstall κτλπ τιποτα, δοκιμασα να βαλω και τον φακελο profiles και στο afterburner και στο rivatuner απο την παλια εγκατασταση και ναι μεν φερνει ολα τα προφιλ και τις ρυθμισεις σωστα, ομως το OSD συνεχιζει να μην εμφανιζεται. Δεν ξερω αν εχει κανεις καμια ιδεα..

https://www.microsoft.com/en-US/download/details.aspx?id=35

Για δοκίμασε.

4 λεπτά πριν, seithan είπε

Υποτίθεται η κάρτα έχει Silent και OC bios, μήπως γνωρίζεται πως επιλέγω ανάμεσά τους;

Άφησέ το στο OC αλλά ρίξε και ένα καθάρισμα στο PC 10 λεπτάκια. Με γεια το θηριάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το πρώτο, το μπλε, αλλά θέλει προσοχή με την ένταση. Στο 3-4 το βαζω αλλά κρατάω και τα ανεμηστηράκια με το χερι.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει, τα κρατάς τα φανάκια όσο φυσάς σε αυτά γιατί τα φτάνει σε τρελά rpm και μπορεί να κάνει ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Armoral said:

 

Άφησέ το στο OC αλλά ρίξε και ένα καθάρισμα στο PC 10 λεπτάκια.

Σε ευχαριστώ, πως επιλέγω BIOS όμως, αυτή ήταν η ερώτησή μου.

Έντιτ: Οκ το βρήκα!

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...