Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@chrisde Είχα δοκιμάσει λίγο OC όταν την πρωτοπηρα. Με 3Ghz ο πυρήνας (+180 δηλαδή) και +1200 οι μνήμες ήταν σταθερό σε stress test επί ώρα, αλλά δεν είχα δοκιμάσει σε games γιατί έδινε λίγο boost στα benchmarks και δεν ασχολήθηκα και πολύ μετά.

Δεν αξιζει και πολυ το OC στις ADA για αυτο που περνεις. 3ghz+ πανε σχεδον ολες αλλα μιλαμε για ενα 5-6% πανω απο stock. Για αυτο περισσοτερο νοημα εχει το UV ανεβαζοντας λιγο τις μνημες και κρατωντας πυρηνα στα 2600 κοντα πας κοντα μιση καταναλωση και εισαι 7-8% απο τερμα OC 3ghz+. Μονο για benchmarks και νουμερακια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

11 λεπτά πριν, chrisde είπε

το είχα ψάξει λίγο αλλα δεν ξέρω αν αξίζει σε 4k δε τραβάει ούτε η κάρτα σε τέτοια ανάλυση είναι είδη κρύσταλλο η εικόνα λες να το τεστάρω πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον οδηγό τον ακολουθείς ούτως ή άλλως για να διορθώσεις την ανάλυση (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Τώρα για το dldsr σε 4Κ, ανάλογα. Αν μιλάμε για σαλόνι, 65άρα με 2-3m απόσταση, ε όχι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Αν μιλάμε για 42άρα με 1 μέτρο σε στυλ μόνιτορ, ναι δοκίμασε να δεις. Σε 1440p και προφανώς 1080p πάντως είναι must για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

@chrisde Είχα δοκιμάσει λίγο OC όταν την πρωτοπηρα. Με 3Ghz ο πυρήνας (+180 δηλαδή) και +1200 οι μνήμες ήταν σταθερό σε stress test επί ώρα, αλλά δεν είχα δοκιμάσει σε games γιατί έδινε λίγο boost στα benchmarks και δεν ασχολήθηκα και πολύ μετά.

Δεν χρειάζεται stress tests, χωρίς πλάκα. Αν έχεις το SOTR άνοιξε το να κάθεται απλά στο menu και μετά πήγαινε στo afterburner και βρές τo μέγιστο + στον πυρήνα που τρώς instacrash. Αμά φας instacrash στο +220 ας πούμε, βάλτο +170mhz κλείδωσε το και παίξε ξέγνοιαστος. Αν ποτέ ξανά στη ζωή σου φάς crash (το καταλαβαίνεις ότι είναι απτήν κάρτα γιατί κρασάρι ο driver) ρίξτο άλλα 10mhz. Παρόμοια διαδικασία και για τις μνήμες. Βάλε και ένα power limit αν σε ενδιαφέρει και έτοιμο το καρτόνι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν αξιζει και πολυ το OC στις ADA για αυτο που περνεις. 3ghz+ πανε σχεδον ολες αλλα μιλαμε για ενα 5-6% πανω απο stock. Για αυτο περισσοτερο νοημα εχει το UV ανεβαζοντας λιγο τις μνημες και κρατωντας πυρηνα στα 2600 κοντα πας κοντα μιση καταναλωση και εισαι 7-8% απο τερμα OC 3ghz+. Μονο για benchmarks και νουμερακια. 

Εγώ χονδρικά είδα περίπου ένα 10%. Δεν το λες και λίγο. Το πραγματικό κέρδος δεν είναι όμως τα average και τα max αλλά τα lows. Είναι ορισμένα σημεία στα παιχνίδια που ζητούν περισσότερη ισχύ από τη συνηθισμένη, και εγώ θέλω να την εχω στο μέτρο του δυνατού χωρίς να ανεβάζω υπερβολικά θερμοκρασίες βεβαίως ή να έχω δυνατά τα fans, ποτέ δεν κάνω ακραίο oc. Θέλω όμως η κάρτα να έχει το headroom όποτε το χρειάζεται. Κατά τα άλλα μια χαρά οικονομία κάνω αφού παίζω πάντα με cap και τις περισσότερες φορές ρίχνει τα watt από μόνη της ανεξάρτητα από το power limit. Τέλος όπως έχω ξαναπεί, το uv έχει νόημα όταν παίζεις πολλές ώρες, αν μιλάμε για 1-2 και αν την ημέρα, κλαιν δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chrisde said:

Εγώ χονδρικά είδα περίπου ένα 10%. Δεν το λες και λίγο. Το πραγματικό κέρδος δεν είναι όμως τα average και τα max αλλά τα lows. Είναι ορισμένα σημεία στα παιχνίδια που ζητούν περισσότερη ισχύ από τη συνηθισμένη, και εγώ θέλω να την εχω στο μέτρο του δυνατού χωρίς να ανεβάζω υπερβολικά θερμοκρασίες βεβαίως ή να έχω δυνατά τα fans, ποτέ δεν κάνω ακραίο oc. Θέλω όμως η κάρτα να έχει το headroom όποτε το χρειάζεται. Κατά τα άλλα μια χαρά οικονομία κάνω αφού παίζω πάντα με cap και τις περισσότερες φορές ρίχνει τα watt από μόνη της ανεξάρτητα από το power limit. Τέλος όπως έχω ξαναπεί, το uv έχει νόημα όταν παίζεις πολλές ώρες, αν μιλάμε για 1-2 και αν την ημέρα, κλαιν δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. 

Από την δικια μου εμπειρία σε 4090, στα 320w με + στις μνήμες και λίγο τσίμπημα στον πυρήνα έχω παρόμοιες επιδόσεις με στοκ, αλλά με 130w λιγότερα. Μεγάλη διαφορά και σε temps και σε θόρυβο. Στο μοναδικό παιχνίδι μέχρι στιγμής που τα 320w τον πίνουν από στοκ είναι στο 4k cp2077 με PT. Εκεί θέλει λίγο τσίμπημα το power limit στο 80-85%. Το μοναδικό παιχνιδι μέχρι στιγμής που μάλλον ξυπνάει όλα τα cores για δουλειά, οπότε θέλουν ρευματάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εγώ χονδρικά είδα περίπου ένα 10%. Δεν το λες και λίγο. Το πραγματικό κέρδος δεν είναι όμως τα average και τα max αλλά τα lows. Είναι ορισμένα σημεία στα παιχνίδια που ζητούν περισσότερη ισχύ από τη συνηθισμένη, και εγώ θέλω να την εχω στο μέτρο του δυνατού χωρίς να ανεβάζω υπερβολικά θερμοκρασίες βεβαίως ή να έχω δυνατά τα fans, ποτέ δεν κάνω ακραίο oc. Θέλω όμως η κάρτα να έχει το headroom όποτε το χρειάζεται. Κατά τα άλλα μια χαρά οικονομία κάνω αφού παίζω πάντα με cap και τις περισσότερες φορές ρίχνει τα watt από μόνη της ανεξάρτητα από το power limit. Τέλος όπως έχω ξαναπεί, το uv έχει νόημα όταν παίζεις πολλές ώρες, αν μιλάμε για 1-2 και αν την ημέρα, κλαιν δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. 

Παίζει σίγουρα ρόλο και πόσο boost πάει η κάθε κάρτα εγώ είδα 7 8% σίγουρα όχι παραπάνω με τον πυρήνα 3045 σταθερά. 

Τα lows είναι κυρίως της CPU που επηρεάζει πάρα πολύ σπάνια να πέσουν πολύ εξαιτίας της gpu δηλαδή και 80 low να έχεις με oc αντε να πας 85 min οχι παραπάνω που είναι αμελητέα διαφορά. 

Δεν είναι μόνο το ρεύμα που προφανώς η οικονομία είναι αμελητέα με 1 2 ώρες τη μέρα αλλά οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος των fans που αυτά είναι μετρήσιμα είτε στα 10 λεπτά είτε στις 5 ώρες. 

Επειδή όπως σωστά λες παίζουμε με cap οι περισσότεροι το σταθερό undervolt με κλειδωμένο voltage και συχνότητα θα μας δώσει τα πιο σωστά frame time. 

Εγω έχω τη κάρτα σταθερά στα 2550 δεν πέφτει από εκεί με 0.910 ρεύμα και απλά πέφτει η ανεβαίνει το usage. Και με uncap να έπαιζα δεν θα θυσίαζα 5 6fps για διπλάσια κατανάλωση 10 βαθμούς πάνω θερμοκρασία και αρκετά db στο θόρυβο. 

Κάποτε που επερναν πάρα πολύ οι κάρτες με oc ήταν must κάτι αντίστοιχο και με τα CPU. Σήμερα και οι gpu και τα CPU είναι τόσο τερματισμενα που γυρίσαμε στην αντίθετη πλευρά του uv. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ειδικά στα πρόσφατα παιχνίδια η cpu και η ram παίζουν σημαντικότερο ρόλο στα lows και στο stuttering αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παίζει ρόλο και η gpu. Συμφωνώ επίσης ότι για ορισμένες gpu το uv ή ακόμα καλύτερα το underpower επιβάλλεται είτε λόγω θορύβου/temps είτε λόγω υπερβολικά υψηλού pl από default (4090). Κάποιος όμως όπως εγώ που δεν έχει τέτοια θέματα (313w πάει max η δικιά μου με +10 από ab και αυτό εννοείται όχι συνέχεια λόγω cap, και η ψύκτρα μου είναι overkill για αυτήν την κάρτα, θερμοκρασίες άψογες ακόμα και μες το ελληνικό καλοκαίρι χωρίς να ακούγεται θόρυβος μέχρι τα 55% που τα έχω βάλει) να ρίξει το pl γιατί; Να γλιτώσω απλά καμιά δεκαριά watt για 1-2 ώρες max δεν έχει νόημα. Αν θέλω να κάνω οικονομία θα κλείσω το a/c όταν δεν χρειάζεται, αυτό μάλιστα. Εγώ έστω και αυτό το 5-10% που μπορώ να πάρω χωρίς να ριψοκινδυνεύω την υγεία της το θέλω, την έχω ακριβοπληρώσει την κάρτα (όπως όλοι μας) και θέλω να αποδίδει όπως μπορεί καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Frame Gen δεν αυξάνει το latency κανονικά; Εδώ το μειώνει. Μήπως είναι λόγω cpu bottleneck; (65% GPU Usage λολλ. Ο 5600Χ και το XMP κάνουν την 4070 να φαίνεται 4090, χαχαχ)

Ultra + RT + DLSS Q

PC Latency 68ms

Spoiler

Screenshot-11.png

Ultra + RT + DLSS Q + FG

PC Latency 61ms

Spoiler

Screenshot-10.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Το Frame Gen δεν αυξάνει το latency κανονικά; Εδώ το μειώνει. Μήπως είναι λόγω cpu bottleneck; (65% GPU Usage λολλ. Ο 5600Χ και το XMP κάνουν την 4070 να φαίνεται 4090, χαχαχ)

Ultra + RT + DLSS Q

PC Latency 68ms

  Hide contents

Screenshot-11.png

Ultra + RT + DLSS Q + FG

PC Latency 61ms

  Hide contents

Screenshot-10.png

 

Είσαι με reflex και στις 2 περιπτώσεις? 

Το FG αυξάνει το latency όταν συγκρίνεις VS χωρίς FG αλλά με reflex ανοιχτό. Χωρίς reflex vs FG + reflex το latency συνήθως είναι παρόμοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Είσαι με reflex και στις 2 περιπτώσεις? 

Το FG αυξάνει το latency όταν συγκρίνεις VS χωρίς FG αλλά με reflex ανοιχτό. Χωρίς reflex vs FG + reflex το latency συνήθως είναι παρόμοιο. 

ναι και στα 2 reflex on + boost. Όλα τα settings ίδια είναι, μόνο το FG αλλάζει.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, just_a_dude said:

ναι και στα 2 reflex on + boost. Όλα τα settings ίδια είναι, μόνο το FG αλλάζει.

Δεν ξέρω - πάντως όντως όταν είσαι CPU bound καλή ώρα όπως στο hogwars, το FG είναι θεόσταλτο - και δεν καταλαβαίνεις input lag. Βασικά δεν ξέρω πλέον τι γίνεται αλλά στις πρώτες εκδόσεις χωρίς FG δεν έπαιζες. Ούτε με τερματισμένο 12900k δεν πήγαινα καλά το παιχνίδι χωρίς FG. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω - πάντως όντως όταν είσαι CPU bound καλή ώρα όπως στο hogwars, το FG είναι θεόσταλτο - και δεν καταλαβαίνεις input lag. Βασικά δεν ξέρω πλέον τι γίνεται αλλά στις πρώτες εκδόσεις χωρίς FG δεν έπαιζες. Ούτε με τερματισμένο 12900k δεν πήγαινα καλά το παιχνίδι χωρίς FG. 

και τώρα το ίδιο είναι. Ακόμη και χωρίς RT που τα FPS είναι στο θεό με σκέτο DLSS2, έχει stutters όμως τα οποία σχεδόν ολοκληρωτικά φεύγουν με το FG.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

και τώρα το ίδιο είναι. Ακόμη και χωρίς RT που τα FPS είναι στο θεό με σκέτο DLSS2, έχει stutters όμως τα οποία σχεδόν ολοκληρωτικά φεύγουν με το FG.

6% raster yolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσε πένα η κάρτα στο κουτί (entoo lux). 

Κτηνώδης. Υπερτεραστια. Οριακά χώρεσε στο μάκρος - μπήκε ατην κατακόρυφη ζώνη που μπαίνουν οι 3 1/2 οδηγοί και έκατσε όμορφα επάνω σε οριζοντια αντιριδα του κουτιού για να συγκρατεί το βάρος της. 

Περί OC, δοκιμάζω τωρα το autocurve, αλλά ξεχασα να σηκωσω χειροκίνητα το power limit/ temp limit/ core voltage πρωτού ξεκινήσω το auto tune. Συνήθως ποια είναι μια τίμια τιμή για το OC της μνήμης; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...