Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GoMaR είπε

ωραια...18:00 ακριβως σχολαω. Η θα κατσω παραπανω στην δουλεια η θα φυγω νωριτερα η θα το χασω.
Μαλλον κουρτινα 3 με βλεπω 😛

 

Φύγε πιο νωρίς από την δουλειά 😁 εγώ αυτό θα κάνω .

Αν και σήμερα έπρεπε να βάλω άδεια ώστε να ετοιμαστώ ψυχολογικά και να έχω κάνει και ένα μπάνιο να το δω καθαρός 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Φύγε πιο νωρίς από την δουλειά 😁 εγώ αυτό θα κάνω .

Αν και σήμερα έπρεπε να βάλω άδεια ώστε να ετοιμαστώ ψυχολογικά και να έχω κάνει και ένα μπάνιο να το δω καθαρός 😂

Πιο πολυ φοβαμαι οτι στις 7 που θα ειμαι σπιτι, θα δω +358 σελιδες στο θεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Ένα τελευταίο Κίνο πριν τη μεγάλη αυλαία! 1800msrp 4090! 900$ 4080 και 4070 700$!! Λαζαρε δεύρο έξω!

4090 1999$

4080 1099$

4070 899$

Ας γινω πιο τολμηρος γιατι υπαρχει πληθωρισμος, πολυ απληστια και μεγαλη αισχροκερδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

4090 1999$

4080 1099$

4070 899$

Ας γινω πιο τολμηρος γιατι υπαρχει πληθωρισμος, πολυ απληστια και μεγαλη αισχροκερδια.

Για εκεί βλέπω τις τιμές.

Αν και πιστεύω σήμερα ίσως ανακοινώσει μόνο της 4090.

Εάν κάνει το λάθος και ανακοινωσει των μικρότερων μοντέλων παίζει να του κόψει πωλήσεις από τις 3 που θέλει να ξεστοκαρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες είναι λες και κάποιοι θέλουν να βγουν οι κάρτες όσο πιο overpriced γίνετε, ίσως επειδή μεγαλώνει το e-penis αγοράζοντας τες; Επίσης μνήμη χρυσόψαρου, λες και τα τελευταία 2 χρόνια απέκτησαν πρώτη φορά pc...

 

My vote

4090 1600$ αν και δεν θα με πείραζε να την έχει και 5000$, όσο πιο ακριβή τόσο καλύτερη, right; 🌽

4080 800$ paper launch ίσως και μέχρι τέλος Νοεμβρίου, όμως σίγουρα θα την δούμε μόλις βγάλει η AMD τις δικές της.

4070 600$ δυστυχώς το mid range πέθανε, ψήφισαν όλοι με το πορτοφόλι τους... επίσης δεν θα την δούμε πριν τα Χριστούγεννα, μην πω Q1

 

Οι τιμές ανεβασμένες σε σχέση με το MSRP των 3000, όχι επειδή ανέβηκε το κόστος παραγωγής ή άλλες τέτοιες μπαρούφες (τα RT cores είναι ακριβά 2000 series lies, λόγο covid, ελλείψεις και άρες μάρες κουκουνάρες 2021-2022 edition), απλά γιατί μπορεί (ο κόσμος τα σκάει και φάνηκε 2 χρόνια τώρα) και για να δώσει κίνητρό να αγοράσουν την σειρά 3000 ώστε να ξεστοκάρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οση λιγη σημασια εχει, προσωπικα κοιταζω περισσοτερο την 4070 (και πολυ λιγοτερο τη 4080), οπως και πολυς κοσμος, με τετοιες τιμες θα μεινω με την 3070ti. Χωρις mining εν μεσω τετοιας κρισης, αν θελει ο πετσινος και οι ΑΙΒ' s χιλιαρικο για upper midrange aka 4070...μπρελοκ😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βλέπω ότι ο Πέτσινος έχει δημιουργήσει (πάλι) ένα hype ανευ προηγουμένου. Όλοι περιμένουν με υπέρμετρη αγωνία και ανυπομονησία να μάθουν τις τιμές κάποιων (niche, εφ' οσον ισχύει ότι θα παρουσιάσει/ανακοινώσει μόνο 4090-4090ti άντε και 4080) προϊόντων που υπο νορμάλ προυποθέσεις θα έπρεπε να απασχολεί ελάχιστους. Έτσι και γίνει η έκπληξη(;) και ανακοινωθεί καμια 4090ti με τιμή <2000$, ή 4900 με <1500$ δεν θα προλάβουν καν να βγουν στα ράφια, θα πουληθούν σαν ζεστό ψωμάκι και θα μας φαίνεται και φυσιολογικό. Ποιος θα το λεγε αυτό 5-10 χρόνια πριν... Gpu με κόστος >1000$ και να πωλούνται αέρα-πατέρα. Μάλλον θα οφείλεται στα τόσα πολλά και άρτια next-gen παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία...🙄

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εγώ πάλι βλέπω ότι ο Πέτσινος έχει δημιουργήσει (πάλι) ένα hype ανευ προηγουμένου. Όλοι περιμένουν με υπέρμετρη αγωνία και ανυπομονησία να μάθουν τις τιμές κάποιων (niche, εφ' οσον ισχύει ότι θα παρουσιάσει/ανακοινώσει μόνο 4090-4090ti άντε και 4080) προϊόντων που υπο νορμάλ προυποθέσεις θα έπρεπε να απασχολεί ελάχιστους. Έτσι και γίνει η έκπληξη(;) και ανακοινωθεί καμια 4090ti με τιμή <2000$, ή 4900 με <1500$ δεν θα προλάβουν καν να βγουν στα ράφια, θα πουληθούν σαν ζεστό ψωμάκι και θα μας φαίνεται και φυσιολογικό. Ποιος θα το λεγε αυτό 5-10 χρόνια πριν... Gpu με κόστος >1000$ και να πωλούνται αέρα-πατέρα. Μάλλον θα οφείλεται στα τόσα πολλά και άρτια next-gen παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία...🙄

Ετσι ακριβως ειναι το λεμε εδω και δυο χρονια το hype marketing μπηκε και στον χωρο των υπολογιστων και δουλευει μια χαρα. Μου κανει τρομερη εντυπωση και εμενα πως τοσος κοσμος ασχολειται με προιοντα που μεχρι πριν λιγο καιρο τα κοροιδευε και τα κατηγοριοποιουσε ως προιοντα πολυτελειας . 

Βλεπεις τι γινεται οταν κοροιδευεις και πεφτεις ο ιδιος θυμα της ιδιας σου της κοροιδιας;

Για αυτο λεμε ξανα και ξανα. ΝΑΙ να συζητησουμε ξεκαθαρα ΑΦΟΥ μαθουμε τα MSRP, που βαδιζει η ιστορια με την πρασινη και να κανουμε τις εκτιμησεις μας. Να εχουμε εστω καποια δεδομενα στα χερια μας.

Το να καθομαι ομως να διαβαζω το κοντο και το μακρυ του καθενος τωρα που θα μου πουλησει καταναλωτικη συνειδηση και πουλουσε την GPU του να κονομησει την περιοδο του mining (εκει δεν επηρεαζε την αγορα ουτε εκανε vote with his wallet) για το τι ειμαστε ολοι εμεις που αγοραζουμε χρονια high end ε συγνωμη αλλα ειναι τουλαχιστον ειρωνεια.. 

Θα σεβαστω μονο την αποψη αυτου που λεει διαχρονικα "εγω τοσα δινω και δεκαρα παραπανω".. Ολα τα υπολοιπα δειχνουν αλλες τασεις..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, morehp είπε

Και μια πρόταση ψύξης προσαρμοσμένη με γνώμονα την αισθητική στον χώρο σας 

image.png.615bd7c76c77395a978e39da233e1f67.png

Σε αυτό ναι συμφωνώ χρειάζεται για να μην μπλέξεις με νερα και άλλες μαεστριες για τα Μπεντς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτάνει με τα speculations, μην σπαμάρετε το νήμα τζάμπα. 4 ώρες έμειναν, κάντε υπομονή.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εγώ πάλι βλέπω ότι ο Πέτσινος έχει δημιουργήσει (πάλι) ένα hype ανευ προηγουμένου. Όλοι περιμένουν με υπέρμετρη αγωνία και ανυπομονησία να μάθουν τις τιμές κάποιων (niche, εφ' οσον ισχύει ότι θα παρουσιάσει/ανακοινώσει μόνο 4090-4090ti άντε και 4080) προϊόντων που υπο νορμάλ προυποθέσεις θα έπρεπε να απασχολεί ελάχιστους. Έτσι και γίνει η έκπληξη(;) και ανακοινωθεί καμια 4090ti με τιμή <2000$, ή 4900 με <1500$ δεν θα προλάβουν καν να βγουν στα ράφια, θα πουληθούν σαν ζεστό ψωμάκι και θα μας φαίνεται και φυσιολογικό. Ποιος θα το λεγε αυτό 5-10 χρόνια πριν... Gpu με κόστος >1000$ και να πωλούνται αέρα-πατέρα. Μάλλον θα οφείλεται στα τόσα πολλά και άρτια next-gen παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία...🙄

Πάντως αν ο πετσινος θέλει κέρδη για τους μετόχους, μπορεί να κάνει το έξυπνο και να βγάλει ολη τη σειρά σε τιμές 30χχ και να μας στείλει όλους αδιάβαστους να τρέχουμε για αναβάθμιση με τις νέες 40χχ.

Αυτό θα ηταν μεγάλη μαγκιά απο μέρους του, και θα ξεμπέρδευε μια και καλή με τις πωλήσεις των miners....

Παρε κοσμε νεο ζεστό ψωμί...
Στο χωριο μου το λένε και τεχνητή παλαίωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...