Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

ρε συ γι αυτά λέω τόση ώρα που έχουν fsr και δεν έχουν dlss αν πάρουμε σα δεδομένο ότι τα περισσότερα παιχνίδια θα πάρουν μονο fsr λόγο open και ότι δουλεύει παντού ας φτιάχνει mods να τα έχει στη σελίδα της...

επίσης γιατί δε μπορεί να φτιάχνει ποιος την εμποδίζει?

Δεν ξέρω τι παίζει με copyright. Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσει και να επεξεργαστεί αρχεία του game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Δεν ξέρω τι παίζει με copyright. Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσει και να επεξεργαστεί αρχεία του game.

ο modder πως τα έκανε και τα πούλαγε κιόλας? εκτος αν είναι τσακάλια της nvidia που κάνουν τέτοιες λαμογιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

ο modder πως τα έκανε και τα πούλαγε κιόλας? εκτος αν είναι τσακάλια της nvidia που κάνουν τέτοιες λαμογιές

O modder στα τέτοια του το copyright ρε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

O modder στα τέτοια του το copyright ρε 

ok δεκτό! δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα copyrights σε αυτή την περίπτωση και πως ακριβώς μπορεί να ζημιωθεί μια εταιρία άμα βάλει η nvidia το dlss.. αλλα τότε πως ακριβώς έχουν αφήσει έναν τυχάρπαστο να δένει και να ράνει και ποσο μάλλον να πληρώνεται κιόλας? δε νομίζω να το άφηνε έτσι αυτό η nvidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ok δεκτό! δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα copyrights σε αυτή την περίπτωση και πως ακριβώς μπορεί να ζημιωθεί μια εταιρία άμα βάλει η nvidia το dlss.. αλλα τότε πως ακριβώς έχουν αφήσει έναν τυχάρπαστο να δένει και να ράνει και ποσο μάλλον να πληρώνεται κιόλας? δε νομίζω να το άφηνε έτσι αυτό η nvidia...

δεν πουλάει το mod τυπικα, αλλά το patreon subscription.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Ο modder; Ναι. Άπληστος, πλεονέκτης, greedy και ό,τι άλλο λέει το λεξικό. Θα μπορούσε να αρκεστεί στα donations αλλά ήθελε παραπάνω εκμεταλλευόμενος την περίσταση. Και αν ισχύει και το ότι θέλει και άλλα για τα μελλοντικά updates, ακόμα χειρότερα. Κοίτα όμως, το έχουμε κουράσει αρκετά. Αν δεν συμφωνείς γούστο σου και δικαίωμα σου, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας προχωρήσουμε παρακάτω, δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω επ' αυτού, απλά απάντησα στην απορία σου.

BTW:

Όχι μωρέ τι άπληστος, το κατιτις του έβγαλε το παλικάρι, ίσα για τον κόπο του.

και ποιος είναι ο καθενας να οριζει ποσα βγαζει ο αλλος αν ειναι πολλα ή λιγα για τη δουλεια που κανει;; καπιταλισμο εχουμε και ο καθενας κοστολογει οσο θελει τις υπηρεσιες που προσφερει,αν μη τι αλλο μαγκας ειναι που βγαζει οσα λεφτα βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

εε καλά τώρα αναρωτιόμαστε τι κάνει νιαου νιαου... :P 

συμφωνώ αλλά νομικά είναι καλυμμένος και αυτό μετράει γι' αυτόν. δεν έβγαλε πάγκο να λέει "εδώ το καλό το dlss 3 mod με 5 ευρώ μόνο για σήμερα καλέ κυρία. 5 ευρώωω λεμε!" Αυτός απλά κάνει share ένα mod με τους patreons του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Herald είπε

@azazil1190

Εδώ είσαι, μπροστά στο μετρό residential district. Το recording έκοψε μετρημένα 3% απόδοση, οπότε -2 fps. Τέρμα clocked η κάρτα και εμένα, δείχνω τα settings στην αρχή

 



ΥΓ1. Επειδή κάποιος μπορεί να βαριέται να το δεί, στο 1:45 τα 60αρια μας λένε αντίο :P 

Aminefield 😆 Θα το δω το βραδάκι που θα είμαι σπίτι .

Δεν έχω πάει σε αυτό το σημείο.Αυτο είναι στο new Atlantis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, azazil1190 said:

Aminefield 😆 Θα το δω το βραδάκι που θα είμαι σπίτι .

Δεν έχω πάει σε αυτό το σημείο.Αυτο είναι στο new Atlantis?

Ναι new atlantis. Δεν είναι βαρύ το σημείο, απλά το έβαλα για να μπορείς να το αναπαραγεις. Έξω απτην πολή είναι πιο βαρύ αλλά είναι randomly generated νομίζω, οπότε δεν θα μπορούμε να συγκρίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

συμφωνώ αλλά νομικά είναι καλυμμένος και αυτό μετράει γι' αυτόν. δεν έβγαλε πάγκο να λέει "εδώ το καλό το dlss 3 mod με 5 ευρώ μόνο για σήμερα καλέ κυρία. 5 ευρώωω λεμε!" Αυτός απλά κάνει share ένα mod με τους patreons του.

και πάλι όμως δεν παύει να είναι παράνομο (αν ισχύει αυτό με τα copyrights)! ότι παρέχει αυτό το mod και σε αυτή τη περίπτωση δε μιλάμε για ένα τορρενταδικο που μπορεί πχ να έχει servers στην ουγκάντα (αν και πλέον τα έχουν κλείσει σχεδόν όλα) ο τύπος έχει λογαριασμό που μπαίνουν λεφτά άρα θα είναι και πιο εύκολο να τον βρούν...

τέσπα εγώ βολεύομαι και με fsr (και ο herald όπως δήλωσε από μονος του :P ) δεν είναι αυτό το θέμα μου..αν βγαίνουν ωραία παιχνίδια πρωτοποριακά τα dlss και τα fg είναι τα τελαυταία που με νοιάζουν, και το starfield επειδή γι αυτό ξεκίνησε η συζήτηση ενώ είναι ωραίο παιχνίδι με πολύ βάθος με έχει ξενερώσει η κάκιστη AI που δε ξέρω αν μπορούν να τη σώσουν patch και αλχημείες εκτος αν περιμένουμε κάνα 3αρι χρονια σαν το cyberpunk :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 hours ago, just_a_dude said:

 

Επίσης το ότι το FSR είναι open source αλλάζει κάτι; Θέλω να πω το SDK του DLSS (αυτό που χρειάζεσαι για να γίνει implemented στο game) είναι διαθέσιμο σε όλους. Δεν χρειάζεται άδεια απ' τον πέτσινο όπως παλιότερα. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το FSR.

 

 

Όταν πας να κατεβάσεις το SDK του DLSS πρέπει να κάνεις accept στο License agreement  (tick στο κουτάκι)

https://developer.nvidia.com/rtx/dlss/get-started

I Agree To the Terms of the NVIDIA DLSS End User License Agreement

https://developer.download.nvidia.com/gameworks/NVIDIA-RTX-SDKs-License-23Jan2023.pdf?t=eyJscyI6ImdzZW8iLCJsc2QiOiJodHRwczovL3d3dy5nb29nbGUuY29tLyJ9

 

 

1. LICENSE. Subject to the terms of this license and the terms in the supplement attached, NVIDIA hereby grants you a

non-exclusive, non-transferable license, without the right to sublicense (except as expressly provided in this license) to:

a. Install and use the SDK,

b. Modify and create derivative works of sample source code delivered in the SDK, and

c. Distribute any software and materials within the SDK, other than developer tools provided for your internal use, as

incorporated in object code format into a software application subject to the distribution requirements indicated in this

license.

2. DISTRIBUTION REQUIREMENTS. These are the distribution requirements for you to exercise the grants above:

a. An application must have material additional functionality, beyond the included portions of the SDK.

b. The following notice shall be included in modifications and derivative works of source code distributed: “This

software contains source code provided by NVIDIA Corporation.”

c. You agree to distribute the SDK subject to the terms at least as protective as the terms of this license, including

(without limitation) terms relating to the license grant, license restrictions and protection of NVIDIA’s intellectual property

rights. Additionally, you agree that you will protect the privacy, security and legal rights of your application users.

d. You agree to notify NVIDIA in writing of any known or suspected distribution or use of the SDK not in compliance

with the requirements of this license, and to enforce the terms of your agreements with respect to the distributed portions

of the SDK.

3. AUTHORIZED USERS. You may allow employees and contractors of your entity or of your subsidiary(ies) to access and use

the SDK from your secure network to perform work on your behalf. If you are an academic institution you may allow users

enrolled or employed by the academic institution to access and use the SDK from your secure network. You are responsible

for the compliance with the terms of this license by your authorized users.

4. LIMITATIONS. Your license to use the SDK is restricted as follows:

a. You may not reverse engineer, decompile or disassemble, or remove copyright or other proprietary notices from

any portion of the SDK or copies of the SDK.

b. Except as expressly provided in this license, you may not copy, sell, rent, sublicense, transfer, distribute, modify, or

create derivative works of any portion of the SDK. For clarity, you may not distribute or sublicense the SDK as a stand-alone

product.

c. Unless you have an agreement with NVIDIA for this purpose, you may not indicate that an application created with

the SDK is sponsored or endorsed by NVIDIA.

d. You may not bypass, disable, or circumvent any technical limitation, encryption, security, digital rights

management or authentication mechanism in the SDK.

e. You may not use the SDK in any manner that would cause it to become subject to an open source software license.

As examples, licenses that require as a condition of use, modification, and/or distribution that the SDK be: (i) disclosed or

distributed in source code form; (ii) licensed for the purpose of making derivative works; or (iii) redistributable at no charge.

f. Unless you have an agreement with NVIDIA for this purpose, you may not use the SDK with any system or

application where the use or failure of the system or application can reasonably be expected to threaten or result in

personal injury, death, or catastrophic loss. Examples include use in avionics, navigation, military, medical, life support or

other life critical applications. NVIDIA does not design, test or manufacture the SDK for these critical uses and NVIDIA shall

not be liable to you or any third party, in whole or in part, for any claims or damages arising from such uses.

g. You agree to defend, indemnify and hold harmless NVIDIA and its affiliates, and their respective employees,

contractors, agents, officers and directors, from and against any and all claims, damages, obligations, losses, liabilities, costs

or debt, fines, restitutions and expenses (including but not limited to attorney’s fees and costs incident to establishing the

right of indemnification) arising out of or related to your use of the SDK outside of the scope of this license, or not in

compliance with its terms.

------------------------------------------------------------------

FSR

Στο FSR δεν εχει να κανεις κανενα accept σε License agreement, απλα πατας το download link και μετα κανεις ότι γουσταρεις.

https://github.com/GPUOpen-Effects/FidelityFX-FSR2

FidelityFX Super Resolution 2.2 (FSR 2.2.1)

Copyright (c) 2023 Advanced Micro Devices, Inc. All rights reserved.

 

Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of this software and associated documentation files (the "Software"), to deal in the Software without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell copies of the Software, and to permit persons to whom the Software is furnished to do so, subject to the following conditions: The above copyright notice and this permission notice shall be included in all copies or substantial portions of the Software.

THE SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO THE WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT. IN NO EVENT SHALL THE AUTHORS OR COPYRIGHT HOLDERS BE LIABLE FOR ANY CLAIM, DAMAGES OR OTHER LIABILITY, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM, OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE OR THE USE OR OTHER DEALINGS IN THE SOFTWARE.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε επί της ουσίας τι αλλάζει αν πατήσεις accept; Θα έρθει ο πέτσινος τη νύχτα και θα σου σκοτώσει τον πρωτότοκο γιο; Αυτό ρωτάω, επί της ουσίας οι όροι έχουν κάποια δυσμενή συνέπεια για το studio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Ε επί της ουσίας τι αλλάζει αν πατήσεις accept; Θα έρθει ο πέτσινος τη νύχτα και θα σου σκοτώσει τον πρωτότοκο γιο; Αυτό ρωτάω, επί της ουσίας οι όροι έχουν κάποια δυσμενή συνέπεια για το studio;

 

Διάβασε τους όρους της άδειας χρήσης του ενός και του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...