Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μα έβαλε DRM γιατί σου λέει θα με πληρώσουν λίγοι και μετά θα το μοιράσουν τζαμπέ παντού, κάτσε να βάλω DRM να τα αρπάξω όσο προλάβω πριν το σπάσουν..

Σου λέει εγώ είμαι μάγκας και το φτιάχνω και αν θέλω το χρεώνω, αν είστε και 'σεις μάγκες, φτιάξτε δικό σας FG mod.

Το donation είναι καλύτερο γιατί χτυπάει στο φιλότιμο και ο άλλος δίνει όσο θέλει/μπορεί(π.χ. 0,5€ μέσω mining). Αν πάρεις έστω και 20 cents από 50.000 άτομα είναι λεφτά. Δεν μιλάω για πειρατές, αλλά για το γενικότερο κοινό.

Αλλά τι να λέμε τώρα για mods. Έβγαλαν, μετά από 12 χρόνια, game στην αγορά χωρίς καν σωστό tone mapping και τα βλέπεις όλα ξεθωριασμένα. Ποιος θα τρέξει να δώσει λεφτά για mods σε κάτι τόσο ημιτελές; Γελοιά πράγματα να τρώει ήττα το CPU με καμιά εικοσαριά NPC στην οθόνη, να βλέπεις water shaders του 2010 και άλλα φαιδρά. Θα κάνει πλάκα το RDR2 ακόμα και στο TES 6, όταν βγει το ~2026 πάνω στο νεκραναστημένο engine της Bugthesda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέος κάποιος που δεν θέλει να το δωρίσει ή να το έχει με donations. Το χρώσταγε σε κανέναν; Τι πάει να πει ήταν άπληστος; Είναι είδος βασικής ανάγκης και το υπερχρέωνε; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι λογική κάποιων ότι ντε και καλά πρέπει να δουλεύουμε βασιζόμενοι στη καλή προαίρεση του άλλου να μας πληρώσει...

 

Στην προκειμένη περίπτωση είναι κατακριτεο γιατί βασίζεται σε 2 πράγματα για να κάνει αυτό που κάνει. Πρώτον στην φαιδροτητα της amd να μπλοκάρει το dlss, και δεύτερον σε τεχνολογία που έχει φτιάξει η nvidia, δεν είναι δικιά του

 

Σκέψου να ζήταγε λεφτά η Nvidia για να ενσωματώσει το dlss στα amd sponsored. Θα είχε πέσει το internet. Κυρίως από κατόχους amd καρτών βασικά αλλα πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι πάει να πει ήταν άπληστος; Είναι είδος βασικής ανάγκης και το υπερχρέωνε;

 

Δηλαδή για να καταλάβω, αυτός είναι ο ορισμός του άπληστου; Να υπερχρεώνεις ένα είδος βασικής ανάγκης; Μιλάμε για mods. Η λογική είναι φτιάχνω κάτι για την κ@υλα μου και το διανέμω στην κοινότητα για να οφεληθούν και άλλοι και αν έχω ρίξει πολύ δουλειά (βλ. HulkHogan στο witcher reworked όπου έχει ξοδέψει ΜΗΝΕΣ για να το φτιάξει) ζητώ donations για να ανταμειφθώ για τον κόπο μου. Και πίστεψε με όπου αξίζει, η κοινότητα ανταμοίβει. Αυτός ήθελε το κάτι παραπάνω εκμεταλλευόμενος τη συγκυρία, για να κονομήσει. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμος, δεν ξέρω αν είναι ηθικός, δεν ξέρω αν τα κατάφερε και πόσο σε σχέση με το donation τώρα που έσπασε, ξερώ ότι είναι άπληστος γιατι ήθελε παραπάνω από όσα θα μπορούσε να έχει ούτως ή άλλως με τις δωρεές.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό που έχει φτιάξει ούτε υποχρεωμένος ήταν να το φτιάξει ούτε να το δώσει τσάμπα. Και θα ήταν άπληστος για κάποιο είδος βασικής ανάγκης. Αυτό αμα θες το αγοράζεις. Για το Θεό δηλαδή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Επίσης το ότι ένα παιχνίδι nvidia optimized πήγαινε χάλια σε nvidia επίσης δεν κολλάει κάπου. Εδώ λέμε ότι η amd πληρώνει devs για να Αφαιρέσουν features για τα οποία έχει γίνει ήδη η δουλειά. Αυτός είναι ο ορισμός του sabotage. 

ρε συ σε θεωρώ λογικό άτομο αλλα εδώ κάνεις υποθέσεις που μάλιστα δε νομίζω να στέκουν και καν...η microsoft αγόρασε τη bethesda 7,5 δις $, (μιλάω πολύ συγκεκριμένα για το starfield) και μας λέτε ότι πήγαν τα ξεφτέρια της amd να χρηματίσουν και κατά συνέπεια να τους κουνήσουν το χεράκι να κόψουν το dlss... σε ποιον? στη bethesda που ανήκει στη microsoft ξανά λέω, πραγματικά θέλετε και τα λέτε? εδώ το παιχνίδι δεν έχει hdr και επιλογή για contrast το dlss μας μάρανε...

δεν λέω ότι τέτοιες πρακτικές δε γίνονται απλά εδώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι θέλουν κι άλλο χρόνο να ενσωματώσουν βασικά πράγματα το πιο πιθανό είναι απλά να πέταξαν μέσα το fsr που δουλεύει παντού και να το παράτησαν....

 

στα σοβαρά τώρα μπορεί ένας mod να το κάνει pin αυτό? :P :

2 ώρες πριν, Herald είπε

Μια χαρά την έχω καταβρει και παίζω στο laptop με fsr cyberpunk

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι αλλά αυτό που έχει φτιάξει ούτε υποχρεωμένος ήταν να το φτιάξει ούτε να το δώσει τσάμπα. Και θα ήταν άπληστος για κάποιο είδος βασικής ανάγκης. Αυτό αμα θες το αγοράζεις. Για το Θεό δηλαδή...

Αρα όντως θεωρείς άπληστο μόνο αυτόν που υπερχρεωνει τα είδη βασικής ανάγκης. Διαφωνώ. Αυτός λέγεται μαυραγοριτης και σε μια ευνομούμενη κοινωνία θεωρείται παράνομος. Για τον modder ειλικρινά δεν γνωρίζω, λογικά όχι λόγω patreon. 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίζω native 4k Μαξ άουτ και στο new Atlantis εκεί στην πρασινάδα στα δάση(ο θεός να τα κάνει δλδ.εκτος εάν έχει και άλλα πιο πυκνά σε άλλους πλανήτες)κάτω από 72-75fps δεν βλέπω .

Έχω κάνει oc μέχρι και τα rgb και το ίδιο το case.Τεζα πάει στην 4090 λεμεεε .😋

Στοκ δεν έχω δοκιμάσει δεν υπάρχει λόγος να κλάψω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Μα δεν είναι μόνο το starfield το πρόβλημα ούτε μόνο οι επιδόσεις. Το ότι κόβει features που είναι ήδη εκεί το ξέραμε ήδη από το boundary, και τώρα το επιβεβαίωσε και το df. 

Kάνε μου τη χάρη και μην πηδάς από το ένα πράγμα στο άλλο για να βγει κάθε φορά το αφήγημα.

Στο μήνυμά σου που απάντησα γράφεις για κάρτες της πράσινης που υπολειτουργούν (θες και ακριβή παράθεση?).

Δεν γίνεται να γράφεις κάτι, να απαντώ/σχολιάζω πάνω σε αυτό και μετά "insertsomethingelse".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, azazil1190 said:

Εγώ πάντως παίζω native 4k Μαξ άουτ και στο new Atlantis εκεί στην πρασινάδα στα δάση(ο θεός να τα κάνει δλδ.εκτος εάν έχει και άλλα πιο πυκνά σε άλλους πλανήτες)κάτω από 72-75fps δεν βλέπω .

Έχω κάνει oc μέχρι και τα rgb και το ίδιο το case.Τεζα πάει στην 4090 λεμεεε .😋

Στοκ δεν έχω δοκιμάσει δεν υπάρχει λόγος να κλάψω 

 

και εγω για αυτο πηρα την 4090 για να μην ασχολουμαι με optimization στα games και να τα απολαμβανω χωρις προβλήματα. Money well spent

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Tambas91 said:

ρε συ σε θεωρώ λογικό άτομο αλλα εδώ κάνεις υποθέσεις που μάλιστα δε νομίζω να στέκουν και καν...η microsoft αγόρασε τη bethesda 7,5 δις $, (μιλάω πολύ συγκεκριμένα για το starfield) και μας λέτε ότι πήγαν τα ξεφτέρια της amd να χρηματίσουν και κατά συνέπεια να τους κουνήσουν το χεράκι να κόψουν το dlss... σε ποιον? στη bethesda που ανήκει στη microsoft ξανά λέω, πραγματικά θέλετε και τα λέτε? εδώ το παιχνίδι δεν έχει hdr και επιλογή για contrast το dlss μας μάρανε...

δεν λέω ότι τέτοιες πρακτικές δε γίνονται απλά εδώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι θέλουν κι άλλο χρόνο να ενσωματώσουν βασικά πράγματα το πιο πιθανό είναι απλά να πέταξαν μέσα το fsr που δουλεύει παντού και να το παράτησαν....

 

στα σοβαρά τώρα μπορεί ένας mod να το κάνει pin αυτό? :P :

 

Μα έχει σημασία αν έγινε η όχι στο starfield? Σημασία έχει ότι γίνεται συστηματικά από την amd, τώρα το αν το έκανε η όχι και στο starfield δεν έχει σημασία 

Όσο για το sponsorship, άμα ήταν τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις τότε γιατί δέχθηκε το sponsor εξαρχής κοτζάμ Microsoft? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cyberguy είπε

και εγω για αυτο πηρα την 4090 για να μην ασχολουμαι με optimization στα games και να τα απολαμβανω χωρις προβλήματα. Money well spent

Στοκ η κάρτα στον συγκεκριμένο τίτλο τραβάει ζορι σίγουρα.

Σε γενικές γραμμές ναι είναι ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, azazil1190 said:

Εγώ πάντως παίζω native 4k Μαξ άουτ και στο new Atlantis εκεί στην πρασινάδα στα δάση(ο θεός να τα κάνει δλδ.εκτος εάν έχει και άλλα πιο πυκνά σε άλλους πλανήτες)κάτω από 72-75fps δεν βλέπω .

Έχω κάνει oc μέχρι και τα rgb και το ίδιο το case.Τεζα πάει στην 4090 λεμεεε .😋

Στοκ δεν έχω δοκιμάσει δεν υπάρχει λόγος να κλάψω 

 

Σιγουρέψου ρε ότι είναι κλειστό το upscale, κλείσε το fsr 2 και βαλε και το scale  στο 100%. Εγώ έχω δει και 48 fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Σιγουρέψου ρε ότι είναι κλειστό το upscale, κλείσε το fsr 2 και βαλε και το scale  στο 100%. Εγώ έχω δει και 48 fps. 

Το έκανα ρε .

Και έκανα και restart το παιχνίδι.

Εκτός εάν λέμε διαφορετικό Μάπ η υπάρχει σημείο επάνω στον πλανήτη που δεν έχω πάει ακόμα και εκεί κάνει τα σχέδιά.

Θα το δω στην πορεία πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Herald said:

Σιγουρέψου ρε ότι είναι κλειστό το upscale, κλείσε το fsr 2 και βαλε και το scale  στο 100%. Εγώ έχω δει και 48 fps. 

Τα RGB σου χρειάζονται pushάρισμα φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...