Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, just_a_dude said:

είναι;

FSR: https://www.amd.com/en/technologies/fidelityfx-super-resolution (168) Δες πόσα πολλά έχουν μείνει με το σάπιο το 1.0

DLSS: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia-rtx-games-engines-apps/ (μέχρι το 200 μέτρησα και έχει και άλλα αλλά βαρέθηκα :P)  Για DLSS2 μιλάω μόνο. DLSS1 μόνο 5 έχουν μείνει.

 

Για το παραπάνω πίνακα το είπα με τα AMD/NVIDIA Sponsored παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σκάστε χρήμα στον Puredark λέμε, smooth gaming με ένα ταλιράκι..Μην είστε φραγκοkillers, μια χαρά τα σκάτε για HW..

Σκας χρήμα για hw με σκοπό να μην τα σκας ΚΑΙ για sw. Αν σκορπάς λεφτά τους καλομαθαίνεις και ζητάνε περισσότερα.

Η αναμονή δεν βλάπτει. Το game άλλωστε είναι έκτρωμα στην παρούσα φάση. Ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με bethesda game πριν κλείσει μήνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για το παραπάνω πίνακα το είπα με τα AMD/NVIDIA Sponsored παιχνίδια.

Ε τι σημασία έχει αν είναι sponsored ή όχι; Το θέμα είναι ότι το DLSS αν και closed source είναι σε περισσότερα games (βέβαια βγήκε και νωρίτερα).

Επίσης το ότι το FSR είναι open source αλλάζει κάτι; Θέλω να πω το SDK του DLSS (αυτό που χρειάζεσαι για να γίνει implemented στο game) είναι διαθέσιμο σε όλους. Δεν χρειάζεται άδεια απ' τον πέτσινο όπως παλιότερα. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το FSR.

Η έννοια του open source όμως είναι ότι απ' τη στιγμή που ο κώδικας είναι ανοιχτός μπορείς να τον κάνεις fork και να φτιάξεις δικό σου version. Κάθονται και κάνουν όμως αυτή την ιστορία τα studios; Ή απλά το παίρνουν έτοιμο και το κάνουν implement στο game.

Δεν λέω ότι το open source είναι κακό (προφανώς και δεν είναι), αλλά στην πράξη (στα games που πληρώνουμε) τι διαφορά κάνει; Το τονίζω ότι αφού και το κλειστό DLSS το βάζει ο καθένας. Το καλό του FSR είναι ότι λειτουργεί παντού. Εκεί κουμπώνει το open source;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατόρθωσα να βάλω λίγο starfield / amdfield .

Οκ δεν πάει άσχημα σε 4κ native ultra.

Τα λιγότερα fps που είδα ήταν στο 65αρι σε κάποιες 2-3 σκηνές και την περισσότερη ωρα παίζει στα 85-97+

Με fsr2 και resolution scaling στο 75% πιάνει την περισσότερη ώρα το καπ της tv (117).

Στα του hdr θέλει κλείσιμο και το auto hdr στα win γιατί είναι λες και και έριξες χλωρίνη στα χρώματα.

Σαν παιχνίδι δείχνει τεράστιο ώρα να έχεις να τριγυρνάς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, azazil1190 said:

Τώρα κατόρθωσα να βάλω λίγο starfield / amdfield .

Οκ δεν πάει άσχημα σε 4κ native ultra.

Τα λιγότερα fps που είδα ήταν στο 65αρι σε κάποιες 2-3 σκηνές και την περισσότερη ωρα παίζει στα 85-97+

Με fsr2 και resolution scaling στο 75% πιάνει την περισσότερη ώρα το καπ της tv (117).

Στα του hdr θέλει κλείσιμο και το auto hdr στα win γιατί είναι λες και και έριξες χλωρίνη στα χρώματα.

Σαν παιχνίδι δείχνει τεράστιο ώρα να έχεις να τριγυρνάς 

Μόλις πας στα δάση παίζει να δει και 40 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Η αναμονή δεν βλάπτει. Το game άλλωστε είναι έκτρωμα στην παρούσα φάση. Ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με bethesda game πριν κλείσει μήνας.

θες να μας πεις γιατί είναι έκτρωμα?

 

55 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τώρα κατόρθωσα να βάλω λίγο starfield / amdfield .

Οκ δεν πάει άσχημα σε 4κ native ultra.

Τα λιγότερα fps που είδα ήταν στο 65αρι σε κάποιες 2-3 σκηνές και την περισσότερη ωρα παίζει στα 85-97+

Με fsr2 και resolution scaling στο 75% πιάνει την περισσότερη ώρα το καπ της tv (117).

Στα του hdr θέλει κλείσιμο και το auto hdr στα win γιατί είναι λες και και έριξες χλωρίνη στα χρώματα.

Σαν παιχνίδι δείχνει τεράστιο ώρα να έχεις να τριγυρνάς 

το παιχνίδι τρέχει σχετικά καλά δεν λέω τέλεια αλλα καμια σχέση όπως νομίζουν οι περισσότεροι που βλέπουν μπάρες και βιντεάκια στο internet... εγώ έχω βάλει το dlss mod και ένα reshade και έφυγε τελείως η θολούρα με HDR ανοιχτό έχουν κάνει τρομερή δουλειά σε σχέση με τη mlkia το stock

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Μόλις πας στα δάση παίζει να δει και 40 😁

έχω παίξει 15 ώρες μετρημένες από το steam, αλήθεια σου λέω (όχι ότι το κοιτάω συνεχεια) νομίζω το λιγότερο που έχω φτάσει είναι 65 με 70% όλα ultra αν θες πες μου που το πηγες και έφτασες τόσο να δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

χω παίξει 15 ώρες μετρημένες από το steam, αλήθεια σου λέω (όχι ότι το κοιτάω συνεχεια) νομίζω το λιγότερο που έχω φτάσει είναι 65 με 70% όλα ultra αν θες πες μου που το πηγες και έφτασες τόσο να δοκιμάσω

Πχ έξω από την πρώτη μεγάλη πόλη που έχει τα δέντρα κλπα ήμουνα μόνιμα κάτω από 55. Είσαι σίγουρος ότι το κλείσεις το upscale?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Πχ έξω από την πρώτη μεγάλη πόλη που έχει τα δέντρα κλπα ήμουνα μόνιμα κάτω από 55. Είσαι σίγουρος ότι το κλείσεις το upscale?

όχι με το upscale ανοιχτό έχω βάλει dlss mod θα πάω από περιέργεια να το δοκιμάσω πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 πέφτει σε κάποιους πλανήτες με μπόλικο foliage..Πάντως σαν παιχνίδι δεν με έχει τρελάνει so far, τίγκα στους διαλόγους(βαριέμαι) και πήγαινε στον τάδε πλανήτη κάνε αυτό και έλα πίσω.

Θέλω linear games πλέον, όχι τεράστια open-world με κάργα busy work..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

48 πέφτει σε κάποιους πλανήτες με μπόλικο foliage..Πάντως σαν παιχνίδι δεν με έχει τρελάνει so far, τίγκα στους διαλόγους(βαριέμαι) και πήγαινε στον τάδε πλανήτη κάνε αυτό και έλα πίσω.

Θέλω linear games πλέον, όχι τεράστια open-world με κάργα busy work..

Το πολύ μεγάλο ρίσκο των εντελώς open world games. Κάποια στιγμή παίζει να χαθείς και να χάσεις και τον ειρμό του σεναρίου. Σε άλλους πάλι αρέσει αυτό ακριβώς. Εγώ τα ξεκινάω με χαρά και σκέψεις ότι θα είναι σούπερ κλπ και κάποια στιγμή χάνομαι εντελώς χωρίς καν να θυμάμαι που είμαι στην ιστορία και ξενερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

image.png.6326f6ac90e12fa73dec3a3952991611.png

Έκανε μπαμ ότι κάτι συνέβη από τα πρώτα benchmarks ακόμα. Εσκεμμένο? Ποιος ξέρει. Αλλά ικανούς τους έχω. 

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Παίζονται χοντρά λεφτά από πισω ποιος ξέρει τι γίνεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Psycho_Warhead said:

48 πέφτει σε κάποιους πλανήτες με μπόλικο foliage..Πάντως σαν παιχνίδι δεν με έχει τρελάνει so far, τίγκα στους διαλόγους(βαριέμαι) και πήγαινε στον τάδε πλανήτη κάνε αυτό και έλα πίσω.

Θέλω linear games πλέον, όχι τεράστια open-world με κάργα busy work..

Kόβει και πολύ η μηχανή που βάλανε, φαίνεται ότι είναι προπολεμική και στο shooting κομμάτι και στο πως κινούνται οι χαρακτήρες. Και τίγκα στο loading από πόρτα σε πόρτα, καμία σχέση με το cyberpunk που ήταν πραγματικά open world.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...