Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Herald είπε

Πρέπει να το γυρίσουμε σε amd κάρτες. Δουλεύουν καλά και στα amd και στα nvidia sponsored. Win win :P 

Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.. το 99% των παιχνιδιών προγραμματίζονται με βάση τις κονσόλες οι οποίες έχουν κάρτα amd… λογικό είναι να βλέπουμε τις κάρτες τις κόκκινης να τα πηγαίνουν καλύτερα … αν η amd είχε βγάλει μια αντίστοιχη 4090 δε θα υπήρχε επαφή μόνο στο cyberpunk θα ήταν μπροστά η δεύτερη …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

9 minutes ago, Tambas91 said:

Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.. το 99% των παιχνιδιών προγραμματίζονται με βάση τις κονσόλες οι οποίες έχουν κάρτα amd… λογικό είναι να βλέπουμε τις κάρτες τις κόκκινης να τα πηγαίνουν καλύτερα … αν η amd είχε βγάλει μια αντίστοιχη 4090 δε θα υπήρχε επαφή μόνο στο cyberpunk θα ήταν μπροστά η δεύτερη …

Δεν έχει να κάνει με τις κονσόλες. Δηλαδή η Polaris πάει καλά στο starfield γιατί η κονσόλα έχει rdna 2? Δεν έχει να κάνει, απλά πάτος οι nvidia σε amd sponsored. Περιμένουμε από βδομάδα να δούμε αν βγουν drivers που θα το φτιάξουν, αν όχι δεν πειράζει, μποϋκοτάζ από μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πέτρος said:

Το οποίο οφείλεται...?

 Open δεν είναι?

Μια χαρά δουλεύει το fsr, απλά στα 1080p  Ultra έχει κάποιο θέμα με τις NVIDIA .  Σε 1080p High/Medium και σε 1440p/4Κ Med/High/Ultra δουλεύει μια χαρά και σε NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει να κάνει με τις κονσόλες. Δηλαδή η Polaris πάει καλά στο starfield γιατί η κονσόλα έχει rdna 2? Δεν έχει να κάνει, απλά πάτος οι nvidia σε amd sponsored. Περιμένουμε από βδομάδα να δούμε αν βγουν drivers που θα το φτιάξουν, αν όχι δεν πειράζει, μποϋκοτάζ από μένα. 

Αν οι κονσόλες είχαν nvidia θα βλέπαμε τα αντίθετα αποτελέσματα …

οπως και να χει το παιχνίδι σίγουρα θα πάρει πατσακια που θα στρώσει κιαλο..

πάντως άμα σου αρέσουν τα fallouts το παίρνεις χωρίς σκέψη … εγώ το έχω λιώσει δε μετανιώνω ούτε ένα ευρώ από αυτά που έδωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Σε 4k native η 4090 χάνει και τα 60 πάντως σε σημεία. Από CPU δεν το βλέπω και τόσο βαρύ όσο δείχνουν τα reviews, βαράω κάτι 130-160 fps χωρίς gpu bottleneck. Σε 4k nataive παίζει συνήθως κάπου στα 70-80 fps με 30-40w CPU power draw, lol :P 

Εσύ φταις πάντως που τους τιμάς με τα χρήματα σου! Γιατί; Οκ όλοι μας φταίμε αντίστοιχα, απλά κάποια στιγμή δεν πρέπει να σταματήσουμε να αγοράζουμε unoptimised παιχνίδια; Ας βάλουν κώλο κάτω να στρώσουν τα παιχνίδια. Βέβαια μετά δεν θα χρειάζεται 4090 για 144 hz και πως θα πλουτίσουν οι απατεώνες της nvidia και της amd. 🤮🤮🤮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εσύ φταις πάντως που τους τιμάς με τα χρήματα σου! Γιατί; Οκ όλοι μας φταίμε αντίστοιχα, απλά κάποια στιγμή δεν πρέπει να σταματήσουμε να αγοράζουμε unoptimised παιχνίδια; Ας βάλουν κώλο κάτω να στρώσουν τα παιχνίδια. Βέβαια μετά δεν θα χρειάζεται 4090 για 144 hz και πως θα πλουτίσουν οι απατεώνες της nvidia και της amd. 🤮🤮🤮 

Αν σταματήσουμε να αγοράζουν unoptimized games θα σταματήσουμε να αγοράζουμε games (εκτός από forza horizon ξέρω 'γω) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν σταματήσουμε να αγοράζουν unoptimized games θα σταματήσουμε να αγοράζουμε games (εκτός από forza horizon ξέρω 'γω) :P

Όχι κάνεις λάθος, μπορώ να σου αναφέρω εξαιρετικά optimised παιχνίδια και όχι λίγα. Βγαίνουν αρκετά, εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όχι κάνεις λάθος, μπορώ να σου αναφέρω εξαιρετικά optimised παιχνίδια και όχι λίγα. Βγαίνουν αρκετά, εδώ και πολλά χρόνια.

Δεν λέω για πολλά χρόνια, λέω για τώρα. Ότι ΑΑΑ βγαίνει εδώ και 1 ίσως και 2 χρόνια είναι μάπα από optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν λέω για πολλά χρόνια, λέω για τώρα. Ότι ΑΑΑ βγαίνει εδώ και 1 ίσως και 2 χρόνια είναι μάπα από optimization.

Κάτσε ρε άρχοντα ας πούμε το Baldurs gate 3 είναι μάπα από optimization;;; Η δεν είναι AAA;;; Μην λέμε ότι θέμε. Παίζει αξιοπρεπέστατα στο σαπάκι την 570 μου…😎

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Κάτσε ρε άρχοντα ας πούμε το Baldurs gate 3 είναι μάπα από optimization;;; Η δεν είναι AAA;;; Μην λέμε ότι θέμε. Παίζει αξιοπρεπέστατα στο σαπάκι την 570 μου…😎

Το BG3 έχει γραφικά απ' το 2012. Είναι είδος παιχνιδιού που δεν pushαρει visuals.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, dimoskoutr said:

Εσύ φταις πάντως που τους τιμάς με τα χρήματα σου! Γιατί; Οκ όλοι μας φταίμε αντίστοιχα, απλά κάποια στιγμή δεν πρέπει να σταματήσουμε να αγοράζουμε unoptimised παιχνίδια; Ας βάλουν κώλο κάτω να στρώσουν τα παιχνίδια. Βέβαια μετά δεν θα χρειάζεται 4090 για 144 hz και πως θα πλουτίσουν οι απατεώνες της nvidia και της amd. 🤮🤮🤮 

Δεν το αγόρασα, ούτε σκοπεύω. No dlss σε ΑΑΑ με 8 χρόνια in development και το έβγαλε ο άλλος απτό γκαράζ του σπιτιού του μέσα σε 33 λεπτά απτό release, καλά είναι, ούτε € η bugthesda και η amd από μένα. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το BG3 έχει γραφικά απ' το 2012. Είναι είδος παιχνιδιού που δεν pushαρει visuals.

Α καλά αν θεωρούμε AAA τα παιχνίδια με βαριές μηχανές γραφικών οκ πάσο. Άλλο αυτό όμως. Δεν είναι AAA παιχνίδι ένα που απλά έχει εξαιρετικά γραφικά. Να ξέρουμε τι λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Α καλά αν θεωρούμε AAA τα παιχνίδια με βαριές μηχανές γραφικών οκ πάσο. Άλλο αυτό όμως. Δεν είναι AAA παιχνίδι ένα που απλά έχει εξαιρετικά γραφικά. Να ξέρουμε τι λέμε.

Ρε συ δε λέω αυτό. Λέω ότι τα ΑΑA games βγαίνουν τέρμα unoptimized εδώ και καιρό. Άντε ΟΚ το BG3 είναι ένα που βγήκε καλό, αλλά είναι ένα! Αυτό θέλω να πω. Σχεδόν όλα βγαίνουν χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, just_a_dude said:

Ρε συ δε λέω αυτό. Λέω ότι τα ΑΑA games βγαίνουν τέρμα unoptimized εδώ και καιρό. Άντε ΟΚ το BG3 είναι ένα που βγήκε καλό, αλλά είναι ένα! Αυτό θέλω να πω. Σχεδόν όλα βγαίνουν χάλια.

Καλά και το BG3 δεν το λές τέρας optimization, στο ACT 3 αρχίζει λίγο να αναστενάζει το CPU. Αλλά δεν είναι αυτή η τραγικίλα του starfield. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Α καλά αν θεωρούμε AAA τα παιχνίδια με βαριές μηχανές γραφικών οκ πάσο.

Απλά λέω ότι το BG3 δεν έχει γραφικά για ΑΑΑ game (επειδή δεν στοχεύει εκεί), γι' αυτό λογικό να τρέχει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...