Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Φλασάρω την ASUS Dual GeForce RTX™ 4070 White OC Edition 12GB GDDR6X | Graphics Card | ASUS Global με bios από άλλες κάρτες με μεγαλύτερο power limit. Το κάνω αυτό γιατί ενώ η ASUS λέει ότι έχει power limit τα 216watt, η κάρτα πηγαίνει μέχρι 200. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και από δεκάδες άλλους στο forum της Asus rtx 4070 dual power draw - Republic of Gamers Forum - 925300

Επειδή δεν νομίζω ότι θα κάνει τίποτε η ASUS, για αυτό φλασάρω από εδώ ότι έχει μεγαλύτερο power limit VGA Bios Collection | TechPowerUp

Το θέμα είναι πως ενώ το power limit όντως ανεβαίνει, φαίνεται να το πιάνει πολύ εύκολα με αποτέλεσμα η cpu να κανει throttling και η ταχύτητα ουσιαστικά να είναι στο 70%.

Αν βάλω bios από κάρτα που έχει 8 pin, τότε παίζει μια χαρά αλλά πάλι δεν ανεβάζει στα 216. Αν βάλω bios από κάρτα με 16pin ή 12VHPWR τότε έχει το από πάνω πρόβλημα. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να γίνει;

Και ένα δεύτερο είναι ότι η μνήμη μου άνετα τερματίζει τα +2000 o/c. Μπορώ με κάποιο τρόπο να το πάω παραπάνω; To afterburner και το gputweak 3 δεν με αφήνουν. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω κάποια τιμή σε κάποιο cfg και να το πάρει.

Όποιο από τα 2 έχετε ιδέα τι παίζει, πείτε μου.

 

Για την μνήμη της δες το precision (evga) είναι το μόνο που θα κάνεις δουλειά πάνω από + 2κ

Α δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις δουλειά και με το αντίστοιχο της hof.

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και μερικοί απορούν γιατί το Starfield δεν ζητάει πολύ VRAM..Μ' αυτά τα textures, λογικό..

lol-textures.png

 

 

Στα περισσότερα παιχνίδια αν πας πολύ κοντά στις υφές έτσι φαίνονται. Είναι γνωστό πρόβλημα. Θα βγει κάνα HD Texture Pack προβλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Στα περισσότερα παιχνίδια αν πας πολύ κοντά στις υφές έτσι φαίνονται. Είναι γνωστό πρόβλημα. Θα βγει κάνα HD Texture Pack προβλέπω...

Αυτό το πρόβλημα λύνουν τα 4Κ textures που πολλοί νομίζουν ότι είναι μόνο για όσους έχουν 4Κ μόνιτορ..

Εκεί φαίνεται η μεγάλη ανάλυση, όταν κολλάς τη μάπα σου πάνω.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό το πρόβλημα λύνουν τα 4Κ textures που πολλοί νομίζουν ότι είναι μόνο για όσους έχουν 4Κ μόνιτορ..

Εκεί φαίνεται η μεγάλη ανάλυση, όταν κολλάς τη μάπα σου πάνω.

Σωστά. Αλλά πρώτον, συνήθως τρώνε πολύ VRAM και δεύτερον πολύ χώρο. Για φαντάσου να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο για το Starfield. Θα θέλει 100+ GB. Ελπίζω να διαψευστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Finewine drivers όμως, πάει και η 4090, μακαρίτης

 

De2WN2c8drV5KmtGFvEDGM-970-80.png

4 hours ago, azazil1190 said:

Για την μνήμη της δες το precision (evga) είναι το μόνο που θα κάνεις δουλειά πάνω από + 2κ

Α δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις δουλειά και με το αντίστοιχο της hof.

 

Και το Palit thundermaster ρε!! Και της asus νομίζω πάει μέχρι 5000 ή κάτι παλαβό δεν θυμάμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Finewine drivers όμως, πάει και η 4090, μακαρίτης

 

De2WN2c8drV5KmtGFvEDGM-970-80.png

Και το Palit thundermaster ρε!! Και της asus νομίζω πάει μέχρι 5000 ή κάτι παλαβό δεν θυμάμαι

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Θα το έχω στα υπόψιν στην πορεία.

Τώρα πάμε για 5090 να είμαστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Finewine drivers όμως, πάει και η 4090, μακαρίτης

 

De2WN2c8drV5KmtGFvEDGM-970-80.png

Και το Palit thundermaster ρε!! Και της asus νομίζω πάει μέχρι 5000 ή κάτι παλαβό δεν θυμάμαι

έχει driver overhead μη λέμε τα ίδια... τον έβαλες τον 3D στο καλάθι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Tambas91 said:

έχει driver overhead μη λέμε τα ίδια... τον έβαλες τον 3D στο καλάθι?

Δεν είναι driver overhead, η 5700xt που παίζει μπάλα το πολύ μέχρι 2070s ρίχνει κάργα σε 2080 και μάλλον πιάνει 2080ti. Η RX590 μετατράπηκε σε 1080, η 7600 κανονικά χάνει από 4060 και εδώ ρίχνει στην 4060ti, η 6800xt ρίχνει σε 4070ti.  Έλα τραγικό είναι αυτό...

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...